REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Minister Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Wybór estońskiego CIT przed końcem roku podatkowego [interpretacja ogólna MF]

W dniu 25 stycznia 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie możliwości składania zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Zdaniem Ministra Finansów norma prawna zawarta w treści art. 28j ust. 5 ustawy CIT dopuszcza sytuację, w której podatnik najpierw złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD), a dopiero później zamknie księgi rachunkowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem oraz sporządzi sprawozdanie finansowe za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Publikujemy w całości treść tej interpretacji.

Pilne zmiany w PIT 2024: kiedy likwidacja lub ulga od podatku Belki

Zlikwidowanie lub przynajmniej ograniczenie podatku od oszczędności to bardzo pilna sprawa. Chodzi nie tylko o budżety domowe bezpośrednio, ale także pośrednio. Dane, które Główny Urząd Statystyczny publikuje ostatnio pokazują, że mimo wzrostu zarobków maco zaciskamy pasa. To dobre dla hamowania inflacji na krótką metę, ale złowieszcze dla gospodarki i wzrostu gospodarczego.

 

REKLAMA

Obligacje oszczędnościowe: w lutym 2024 będzie niższe oprocentowanie, ostatnie dni na kupno z większym zyskiem

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to sposób na bezpieczne oszczędności z gwarancją nie gorszą niż lokata w banku, a na dodatek te długookresowe dają gwarancję zysku a nie tylko zachowania kapitału bez utraty wartości. Znamy już ofertę lutową i jest mniej korzystna, co oznacza, że kto ma w planach zainwestowanie w te papiery wartościowe nie powinien zwlekać i skorzystać z oferty styczniowej, kupując obligacje do środy 31 stycznia.

Minister Finansów: Zamiast KSeF wprowadzamy w 2024 r. nowe narzędzia informatyczne

Minister Finansów poinformował, że w 2024 r. w miejsce KSeF będą inne narzędzia informatyczne, które zapewnią szczelność systemu podatkowego. Ta informacja to efekt rezygnacji z wprowadzenia KSeF w 2024 r. 

2024: w styczniu nie lokata, ale obligacje skarbowe dają realny zarobek na oszczędnościach. Co proponuje minister finansów

Znamy już styczniową ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Te kupowane na dłużej niż rok dają niemal stuprocentową pewność zysku – nie tylko zachowania wartości kapitału, co przy wysokiej inflacji w odniesieniu do najbezpieczniejszych instrumentów finansowych jest niemal niemożliwe, ale i realnego zarobku. Od siedmiu lat nie gwarantują tego najlepsze lokaty i w 2024 roku raczej to się nie zmieni.

Podatki 2024. Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? KSeF jednym z priorytetów

Jakie są priorytety resortu finansów w zakresie polityki fiskalnej (podatkowej) w 2024 roku? Przedstawił je 4 stycznia 2024 roku Jarosław Neneman Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, działający z upoważnienia Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? 

REKLAMA

Minister finansów: w 2024 roku będzie ulga w podatku Belki. Ile wyniesie, jakie warunki trzeba spełnić

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w trakcie wieczornej w czwartek 21 grudnia 2023 roku debaty nad ustawą budżetową wprowadzenie ulgi w podatku od zysków kapitałowych, zwanym popularnie podatkiem Belki. Oznacza to, że jeszcze w 2024 roku odsetki z lokat, akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych i wszelkich innych oszczędności będą wolne od podatku.

Andrzej Domański ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska

Andrzej Domański, były główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego, objął urząd ministra finansów w rządzie Donalda Tuska. Kim jest?

Zapłata zaległych składek ZUS i składki zdrowotnej – skutki w podatku dochodowym. Interpretacja ogólna Ministra Finansów

W dniu 30 marca 2023 r. Minister Finansów wydał ogólną interpretację podatkową, dotyczącą konsekwencji podatkowych (w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT i podatku dochodowym od osób prawnych - CIT) zapłaty przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - w części, w której powinny być one sfinansowane z dochodu ubezpieczonego – podatnika (pracownika, zleceniobiorcy, byłego pracownika lub zleceniobiorcy). Zdaniem Ministra zapłata przez płatnika tych zaległych składek jest neutralna podatkowo dla podatnika, a płatnik nie może tych zapłaconych składek zaliczyć do kosztów podatkowych.

REKLAMA