REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie strategii "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030". W dniu 17 października br, dokument liczący 36 stron został opublikowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i zostanie przekazany do konsultacji społecznych. Co zmieni ta strategia w podejściu państwa polskiego do migracji?
Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.
W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.
Ministrowie finansów państw UE ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów. Stwierdził, że Polska przyjęła setki tysięcy migrantów w związku z wojną rosyjsko-ukraińską oraz dziesiątki tysięcy migrantów z Białorusi.
REKLAMA
W jakich państwach na świecie żyje się najlepiej, najbezpieczniej, najtaniej? Platforma Preply stworzyła listę najlepszych krajów świata do zamieszkania i życia. Między innymi brano pod uwagę czynniki takie jak rynek pracy, system opieki zdrowotnej i poziom cen. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce tego zestawienia.
Podjąłem decyzję o zawetowaniu części dot. migracji; nie ma tego zapisu w konkluzji szczytu - przekazał premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym posiedzeniu RE w Grenadzie. Dodał, że przedstawił 5-punktowy plan walki z nielegalną imigracją poprzez m.in silną ochronę granic zewnętrznych.
W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.
W UE jest problem z migracją pracowników. Badania pokazują, że ok. 48% wysoko wykwalifikowanych migrantów pracowało na stanowiskach wymagających niskich lub średnich kwalifikacji. Z powodu pandemii i problemów gospodarczych w wielu krajach UE, te dane się pogorszyły. Jakie są pozwolenia na pracę dla pracowników spoza UE nad którymi pracuje UE, aby wspierać legalną migrację zarobkową?
REKLAMA
Cudzoziemcy za organizację i pomocnictwo w nielegalnej migracji mogą dostać zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen nawet na 10 lat - podkreśla Straż Graniczna. W tym roku tylko na granicy polsko-białoruskiej zatrzymanych zostało 230 takich "organizatorów", w tym 214 cudzoziemców.
REKLAMA