REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty utrzymania mieszkania – w górę

Od ok. 10 miesięcy, na rynku nieruchomości dało się zauważyć, że koszty utrzymania mieszkania poszły w górę. Patrząc na dane z ostatnich kilku lat – koszty utrzymania Nieruchomości zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen.

Jak przekazać 1% podatku na OPP

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT, można przekazać 1% swojego podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).

Darowizna otrzymana od organizacji pożytku publicznego – skutki podatkowe

Podatnik zamierza korzystać z pomocy udzielanej przez fundację, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Czy pomoc otrzymana od fundacji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym PIT

W zeznaniu rocznym PIT podatnik ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych (tzn. odliczenia od podatku lub odliczenia od dochodu). Warunkiem skorzystania z ulg jest poniesienie określonych wydatków – np. w przypadku ulgi internetowej - albo posiadanie statusu osoby uprawnionej do skorzystania z ulgi – to dotyczy m.in. ulgi dla krwiodawców. Niestety, w katalogu ulg niewiele się ostatnio dzieje, nie zmieniają się także kwoty odliczeń.

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” – marzec 2015

Zmiana limitów cen mieszkań w programie dopłat "Mieszkanie dla Młodych" przyczyniła się do wzrostu dopłat w programie w Olsztynie. Tam limit jest o 15 procent wyższy od cen rynkowych. Tymczasem w marcu wartość dopłat w programie "Mdm" była najwyższa w historii.

Ile trzeba wydać na zakup mieszkania w Warszawie?

Ile trzeba wydać na zakup mieszkania w Warszawie? Polacy marzą o mieszkaniach o powierzchni powyżej 100 metrów. Wg przeprowadzonych badan, w roku 2014 za zakup 1 mkw. mieszkania w warszawie, trzeba było zapłacić ok. 7315 zł za metr.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Darowizna od syna ze wspólnego majątku małżeńskiego bez podatku

Organ podatkowy uznał, że w przypadku darowizny, gdzie syn będzie darczyńcą pieniędzy z małżeńskiego majątku wspólnego, ojciec obdarowanym, a żona syna jedynie wyrazi zgodę na tą darowiznę (ale nie będzie stroną umowy) – cała darowana kwota może być objęta zwolnieniem podatkowym.

REKLAMA

Sponsoring i darowizna kosztem podatkowym firmy

Nawet tuż przed Świętami przedsiębiorca może obniżyć swój podatek. Wystarczy, że podpisze umowę sponsorignu albo dokona darowizny. Ale trzeba pamiętać, aby umowa sponsoringu była prawidłowo skonstruowana, oraz że wysokość odpisów od darowizny jest limitowana – przypomina Tax Care.

Zakaz eksmisji na bruk

Zakaz eksmisji na bruk został przewidziany w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Obok zakazu eksmisji na bruk projekt zakłada poszerzenie kręgu osób uprawnionych do lokalu socjalnego oraz zmianę zasad przyznawania dodatku mieszkaniowego.

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym PIT

Podstawę opodatkowania, a tym samym także podatek, można obniżyć o przekazane w ubiegłym roku darowizny. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby uzyskujące dochody z pracy na etacie czy umów zlecenie lub o dzieło.

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa

Podatnik, który w ostatnim roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenia dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Obecnie ubezpieczyć można niemal wszystko – m.in.: okna, ubrania i znaczki. Jak dobrze dobrać zakres ubezpieczenia mieszkania lub domu, by obejmował tylko te elementy majątku, które rzeczywiście tego potrzebują, tj. są narażone na szkodę?

Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ubezpieczenie domu chroni nas np. przed zalaniem przez sąsiada i innymi niespodziewanymi uszkodzeniami. Ubezpieczyć można cały dom – od podłogi, po dach. W praktyce, dobrze dobrane ubezpieczenie powinno obejmować ochroną tylko te elementy budynku, które tego faktycznie potrzebują. Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania? - radzi ekspert Gothaer TU S.A.

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Obecna oferta ubezpieczeniowa jest bardzo szeroka – możemy ubezpieczyć właściwie wszystko i na wypadek wszystkich zdarzeń. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania i jego wyposażenia powinien być spokojnym i przemyślanym. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Firmy coraz częściej działają z uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta polega na świadomym i zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy, ale także uwzględniającym interesy społeczne i ekologiczne w otoczeniu firmy. Jednym z jej przejawów jest przekazywanie przez podatników darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.

Kiedy można otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy pieniężnej, która jest przyznawana w drodze decyzji administracyjne przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. O dodatek mogą ubiegać się zarówno właściciele, spółdzielcy jak i najemcy mieszkań. Zgodnie z ustawą o dodatku mieszkaniowym głównymi przesłankami do otrzymania dopłat jest wysokość dochodów uprawnionego oraz metraż lokalu.

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Egzekucja prowadzona z majątku dłużnika może stanowić dobrą okazję do nabycia nieruchomości po niższej niż rynkowa cenie. Jednakże przed wzięciem udziału w licytacji komorniczej warto zapoznać się z praktycznymi aspektami takiej decyzji. Poniżej wskazówki, jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej.

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Nowy wzór zgłoszenia otrzymania darowizny SD-Z2

Nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (otrzymania darowizny) SD-Z2 został opublikowany w w Dzienniku Ustaw RP. Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2 zacznie obowiązywać od soboty - 25 października 2014 roku.

Darowizna samochodu dokonana przez spółkę jawną

Rodzice, będący też wspólnikami spółki jawnej chcą dokonać darowizny samochodu stanowiącego własność tej spółki na rzecz swojego dziecka. Czy taka darowizna będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn zawiera dość niebezpieczną dla podatników zasadę odnawiania obowiązku podatkowego. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma odnowienia obowiązku podatkowego na skutek powołania się na fakt nabycia przed organem podatkowym w przypadku spadków przyjętych przed 2007 rokiem.

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

W przypadku gdy firma produkcyjna przekaże część wyprodukowanych przez siebie wyrobów w formie darowizny może pojawić się pytanie, jak ją prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Dodatkowo należy prawidłowo udokumentować darowiznę i sprawdzić, czy zasadne jest jej opodatkowanie podatkiem VAT.

Darowizna rzeczowa dla jednostki samorządu terytorialnego – co z kosztami podatkowymi

Coraz więcej przedsiębiorców, chcąc budować oraz również utrwalać pozytywny wizerunek swojej firmy, realizuje różnego rodzaju formy wsparcia na rzecz podmiotów zewnętrznych w ramach tzw. „Polityki Dobroczynności”. Niejednokrotnie obdarowanymi są podmioty publiczne np. Urzędy Gminy. Czy tego typu świadczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Mieszkania dwupokojowe – najbardziej popularne na rynku nieruchomości

Najpopularniejsze mieszkania na rynku nieruchomości - to te dwupokojowe, i to najlepiej te wykończone. Gdzie szukać . Zobacz najpopularniejsze inwestycje w Warszawie z mieszkaniami dwupokojowymi.

Podatek od prezentów - nie zawsze trzeba płacić

Choć prezenty to darowizny, to jednak podatek od spadków i darowizn nie obejmuje drobniejszych podarunków. Także w przypadku droższych prezentów, np. nieruchomości czy samochodu podatku tego można nie płacić, o ile otrzymaliśmy je od bliskiej rodziny - w tym przypadku trzeba jednak poinformować o tym fiskusa. Natomiast opodatkowanie prezentu od pracodawcy zależy od tego, w jakiej formie został przekazany.

Podatek od prezentu ślubnego - jak uniknąć?

Prezent ślubny jest darowizną. Podatek od darowizn nie obejmuje drobniejszych prezentów weselnych. Można go uniknąć także w przypadku droższych podarków, np. samochodu lub drogich wczasów, o ile zostały wręczone przez bliską rodzinę, a nowożeńcy poinformują o tym fiskusa. Za to opodatkowanie prezentu od szefa zależy od tego, w jakiej formie zostanie przekazany. Jak uniknąć podatku od prezentu ślubnego?

Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego

Prezenty ślubne o mniejszej wartości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku droższych prezentów również jest taka możliwość, jeżeli zostały wręczone przez najbliższą rodzinę. Nowożeńcy powinni o tym fakcie poinformować urząd skarbowy.

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców to nie darowizna

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców podatnika, który to kredyt zaciągnięty został przez niego i jego rodziców nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Tym samym na podatniku nie ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia SD-Z2. Późniejsza sprzedaż mieszkania w trakcie trwania spłaty rat kredytu i otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych ze sprzedaży również nie spowoduje powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

ABC umowy darowizny

Umowa darowizny jest czynnością prawną na mocy, której darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, przy równoczesnym braku świadczenia wzajemnego. Umowa darowizny jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 888 – 902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?

Kaucja, czyli zabezpieczenie pieniężne roszczeń wynajmującego podlega – co do zasady – zwrotowi w ciągu miesiąca od zakończenia stosunku najmu. Ustawodawca zastrzega jednak przypadki, w których wynajmujący może nie zwrócić kaucji, jako przykład wskazać można uszkodzenie lokalu powstałe z winy najemcy.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Mieszkania dwupoziomowe (z antresolą) – dlaczego warto je kupić?

Mieszkania z tzw. antresolą są tańsze, niż standardowe mieszkania. Kiedyś można je było kupić głównie w loftach lub kamienicach. Teraz coraz częściej można spotkać je w różnych nowo budowanych inwestycjach. Jakie jeszcze zalety ma mieszkanie z antresolą. Przeczytaj!

Pomoc udzielana przez opp czasem jest opodatkowana

W zależności od formy prawnej świadczonej przez organizacje pożytku publicznego pomocy, beneficjent tej pomocy może zapłacić podatek dochodowy lub podatek od spadków i darowizn. Dotyczy to także osób wskazanych w rocznych PIT-ach jako beneficjenci środków pochodzących z 1 % podatku dochodowego.

Projektujemy mieszkanie dla Singla

Jakie jest ideale mieszkanie dla singla? Na pewno praktyczne. Mieszkanie dla singla nie musi być duże, ale na pewno powinno być funkcjonalne.

Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Formularz SD-Z2, czyli wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie dostosowany do niedawnej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Zmiana umowy a brak numeracji załączników

Zmiana umowy deweloperskiej nie jest konieczna w sytuacji, gdy załączniki do umowy nie są ponumerowane. Brak numeracji załączników nie wpływa na zmianę treści umowy deweloperskiej.

Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Jeżeli konkubent nadal mieszka w lokalu, z którego chcemy go wymeldować, wymeldowanie nie jest możliwe, ponieważ meldunek stanowi potwierdzenie miejsca zamieszkania. W sytuacji gdy konkubent nie zechce wyprowadzić się sam – dobrowolnie – pozostaje tylko złożenie pozwu do sądu o eksmisję. Kiedy sąd przychyli się do prośby o wydanie wyroku eksmisyjnego?

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Pomoc udzielana przez organizacje pożytku publicznego w świetle obowiązujących przepisów może być opodatkowana podatkiem od darowizn. Środki finansowe z tych źródeł trafiają głównie do najuboższych i najbardziej potrzebujących, jednak istnieją przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe zaistnieje także po ich stronie.

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa

Nabycie lokalu do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jest dopuszczalne. Kiedy i na jakich zasadach małżonek może nabyć lokal do majątku osobistego?

Umowa deweloperska - margines tolerancji

Tzw. 2% margines tolerancji to granica w różnicy powierzchni mieszkania projektowanego i lokalu wykonanego. Margines tolerancji określany jest w umowie deweloperskiej. Decyduje on o uprawnieniu kupującego do odstąpienia od umowy.

Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

1 kwietnia oraz 1 października publikowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego warunki programu „Mieszkanie dla młodych” (Mdm), mianowicie limity cenowe. Limit Mdm to warunek cenowy - maksymalna, akceptowana cena m² mieszkania, które można nabyć korzystając z finansowego wsparcia ze strony państwa. Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

Czy właściciel mieszkania musi być w nim zameldowany?

Właściciel mieszkania nie ma obowiązku zmiany miejsca zameldowania i co za tym idzie zmiany dokumentów dopóki nie zacznie mieszkać w nowym lokalu na stałe. Jeśli mieszkanie jest wyłącznie mieszkaniem pod wynajem, właściciel nie musi meldować w nim nikogo. Kiedy wobec tego właściciel powinien zameldować się w nowym mieszkaniu? Zobacz poradnik.

Przekazanie majątku spółki do indywidualnej firmy wspólnika – skutki w VAT

Przekazanie w formie darowizny majątku dwuosobowej spółki jawnej jednemu z jej wspólników, poprzedzające jej rozwiązanie, będzie czynnością wyłączoną spod działania ustawy o VAT.

REKLAMA