REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania, Dom i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy Ład. Wsparcie państwa dla kupujących mieszkanie

Nowy Ład. W programie mieszkaniowym będziemy starać się wyciągnąć lekcje z błędów, z potknięć, z pomyłek naszych, naszych poprzedników i wypracować jak najlepsze rozwiązania, metodą prób i błędów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rozbudowa domu - formalności, przepisy

Rozbudowa domu. Roczna liczba domów rozbudowywanych przez Polaków jest stosunkowo mała. Powodem mniejszej popularności tej formy zwiększania powierzchni mieszkaniowej stanowią bariery formalne. Usunięcie tych barier mogłoby ułatwić wielu osobom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 2015 r. wprowadziła możliwość rozbudowy domu na podstawie zgłoszenia budowlanego. Istnieje jednak wymóg związany z tym, że nawet po zakończeniu inwestycji zakres oddziaływania budynku nie powinien przekraczać granic działki. Przeszkodę stanowią też m.in. wymóg posiadania dokumentacji potwierdzającej legalność budowy domu, który chcemy rozbudować, czy niejasne przepisy dotyczące warunków technicznych.

W jakie nieruchomości inwestować czasie pandemii?

Inwestycja w nieruchomości. Jak wynika z analiz ekspertów, nawet o kilka procent większą rentowność mogą osiągnąć lokale handlowo-usługowe niż mieszkalne. Jednak nie są oni do końca zgodni w kwestii inwestycji dokonywanych na rynku nieruchomości przez zwykłego Kowalskiego.

Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?

Remont mieszkania. To nic dziwnego, że jako inwestor polegasz na swojej ekipie budowlanej, która wykonuje remont na Twoje zlecenie. Niemniej koszty związane z remontem nieruchomości są niezwykle trudne do kontrolowania, gdy nie masz ścisłej kontroli nad prowadzonymi pracami. Przypadki, w których zdarza się, że inwestorowi zabraknie pieniędzy w trakcie remontu nieruchomości lub dojdzie do przekroczenia kosztów, wcale nie są rzadkością. Na szczęście, jak wynika z doświadczenia ekspertów z Horyzontu Inwestycji, to czy unikniemy takich błędów, zależy głównie od nas samych.

REKLAMA

Najem mieszkań w Polsce - popularność, trendy, mikroapartamenty

Najem mieszkań. W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest jako etap przejściowy. To sytuacja wprost odwrotna do krajów zachodu, gdzie wynajmowanie mieszkań ma długą tradycję. Jesteśmy jednak świadkami zmiany – powolnej, ale bardzo istotnej. O tym, jak poszerza się rynek najmu, opowiada Paweł Szczepaniak, główny architekt i współzałożyciel pracowni AP Szczepaniak.

Lokal za Grunt - jakie są założenia programu?

Lokal za Grunt. Przepisy wprowadzające w życie program Lokal za Grunt obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. Jakie są podstawowe założenia prawne programu?

Shrag Weismann: mieszkania nadal są bezpieczną inwestycją

Pandemia wbrew obawom z ubiegłego roku, nie przewróciła rynku mieszkaniowego do góry nogami i nic nie wskazuje, że miałoby się to zmienić. W co inwestować na rynku nieruchomości? Czy taka inwestycja jest stabilna?

Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

Nowa ustawa deweloperska. Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.

REKLAMA

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zwiększy ochronę nabywców mieszkań

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań, spowoduje także wzrost cen nieruchomości. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będą zasilać składki wpłacane przez deweloperów.

Nowe normy efektywności energetycznej budynków - jak wpłyną na ceny mieszkań?

Efektywność energetyczna budynków. Wielu ekspertów przewiduje, że wprowadzony od początku 2021 roku obowiązek podporządkowania się nowym restrykcyjnym normom dotyczącym efektywności energetycznej spowoduje, że inwestorzy będą musieli ponieść wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście procent. To niewątpliwie wpłynie na wzrost cen mieszkań. W jakim stopniu nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków wpłyną na koszt realizacji inwestycji? Jak zmiana norm budowlanych przełoży się na wzrost cen mieszkań?

Jak powinny zostać podzielone środki, które spółdzielnia zarabia w ramach dodatkowej działalności?

Spółdzielnie mieszkaniowe nie muszą zajmować się tylko budową i utrzymaniem mieszkań. Wyjaśniamy, jak powinny być dzielone dodatkowe zyski z działalności takich instytucji.

Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną

Budownictwo mieszkaniowe. Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc. - napisał PKO Bank Polski w analizie.

Czy wielkość mieszkania ma wpływ na zachorowalność na COVID-19?

Wielkość mieszkania a COVID-19. Czy metraż mieszkania ma znaczenie, jeżeli chodzi o zachorowalność na COVID-19? Którzy mieszkańcy miast chorują częściej?

Kto kupuje mieszkania w pandemii?

Zakup mieszkania. Czy zmieniła się struktura nabywców mieszkań i profil klientów deweloperów? Jaka grupa kupujących teraz dominuje? Kto decyduje się na zakup?

Stabilizacja cen na rynku mieszkań

Ceny mieszkań. Po wyraźnym spowolnieniu wzrostu cen mieszkań w drugie połowie 2020 r, w roku 2021 oczekiwana jest stabilizacja na rynku mieszkaniowym - czytamy w raporcie PKO Banku Polskiego. Co wpływa na ceny mieszkań?

Nowe mieszkania - które mieszkania są najtańsze?

Najmniejsze mieszkania. W jakiej cenie znajdziemy najtańsze, nowe mieszkania w ofercie deweloperów? W których inwestycjach? Jaka mają powierzchnię?

Rynek mieszkań na wynajem - udział inwestorów indywidulanych

Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w mieszkania jest w Polsce nawet dwukrotnie bardziej opłacalne niż na Zachodzie. Udział inwestorów zagranicznych w polskim rynku nieruchomości będzie się zwiększał, przy jednoczesnym ograniczaniu udziału inwestorów indywidualnych.

Warszawa pomaga w spłacie zadłużenia w mieszkaniach komunalnych

Mieszkania komunalne w Warszawie. Trwa II edycja programu "Restrukturyzacja zadłużenia w mieszkaniach komunalnych", w ramach której można uzyskać umorzenie na poziomie 60 proc. kwoty zadłużenia. "Uprawnionych do skorzystania z tej formy pomocy miasta może być nawet kilkanaście tysięcy lokatorów" – podał stołeczny ratusz.

Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.

Społeczne agencje najmu. Projekt dotyczący społecznych agencji najmu niebawem trafi do parlamentu i zostanie uchwalony w pierwszej połowie 2021 roku. Spodziewamy się, że SAN-y zaczną działać w drugiej połowie roku - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Mieszkanie Plus 2021 - dodatkowe punkty za książeczki mieszkaniowe

Mieszkanie Plus 2021. Posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji do mieszkań powstających w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus - podał PFR Nieruchomości.

Jakich mieszkań szukają milenialsi?

Milenialsi na rynku nieruchomości. Młodzi dorośli, zwani też pokoleniem milenialsów (lub pokoleniem Y) mają inne oczekiwania co do miejsca zamieszkania niż starsze pokolenia. Wielu nadal mieszka z rodzicami, sporą grupę stanowią wynajmujący, ale są też tacy, którzy kupują mieszkania na własność. Jakich lokali szukają? Na co zwracają uwagę?

Model SAN, czyli więcej mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach

Model społecznych agencji najmu (SAN). Projekt ustawy wprowadzającej model SAN ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach. Dodatkowo najemcy mieszkań od SAN będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Ceny mieszkań będą spadać w 2021 roku?

Ceny mieszkań 2021. Według danych Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale ub.r. średnie ceny 1 mkw. mieszkania w siedmiu największych miastach zmniejszyły się o 0,81 proc., do 8325 zł, a na pięciu z tych rynków były niższe niż w poprzednim kwartale. Ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w I kwartale 2017 roku. I choć rynkowi komentatorzy poczuli się zaskoczeni, zdaniem ekonomisty Ignacego Morawskiego jest za wcześnie na ogłaszanie rynku kupującego. Większość oczekuje jednak dalszego wzrostu cen, ale na rynku pojawia się szereg zagrożeń z tym związanych.

Polityka pieniężna NBP oddziałuje na ceny nieruchomości

Ceny nieruchomości. Polityka pieniężna NBP oddziałuje na aktywność i procesy cenowe w całej gospodarce, także na rynku nieruchomości - powiedział prezes NBP Adam Glapiński pytany o to czy wzrost cen nieruchomości wskazuje na konieczność uwzględnienia tego czynnika przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej.

Ceny mieszkań rosną mimo pandemii. Gdzie mieszkania drożeją najszybciej?

Ceny mieszkań. Pomimo globalnej epidemii ceny mieszkań rosną niemal na całym świecie. Najwyższe wzrosty odnotowuje się w takich państwach jak Turcja, Wietnam czy Nowa Zelandia. Również w Polsce ceny mieszkań wzrosły w ciągu ostatniego roku. Jakie są prognozy na najbliższe miesiące?

Rozwój Społecznych Agencji Najmu

Społeczne Agencje Najmu (SAN). Projekt nowelizacji ustawy zakładający rozwój Społecznych Agencji Najmu trafi do prac parlamentarnych prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Długoterminowa Strategia Renowacji (DSR) jeszcze w marcu 2021 r.

Długoterminowa Strategia Renowacji (DSR). Do końca marca 2021 r. rząd ma przyjąć Długoterminową Strategię Renowacji, która zakłada termomodernizację polskich budynków. Jakie będą skutki Długoterminowej Strategii Renowacji?

Nabór wniosków w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC)

Budownictwo czynszowe. Ruszył nabór wniosków w programie wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC).

Mieszkanie dla seniora - trendy

Najnowsza mapa trendów 2021, opublikowana przez Infuture Institute, nie pozostawia złudzeń. Wśród największych trendów społecznych na najbliższe lata będzie srebrne tsunami. Liczba seniorów rośnie rokrocznie, a przeciętny czas życia wydłuża się. Od lat coraz więcej mówi się o srebrnej gospodarce, produktach i usługach profilowanych pod kątem seniorów. Inicjatywy senioralne rosną jak grzyby po deszczu i mają odzwierciedlenie m.in. w telekomunikacji, turystyce, edukacji ale też na rynku nieruchomości. Część z nowych trendów przychodzi do nas z zagranicy. Czy zagoszczą na dobre?

Jakie są stawki najmu mieszkań?

Stawki najmu mieszkań spadają. Początek 2021 roku przyniósł dalszy spadek stawek najmu mieszkań, a powrót do przedpandemicznego poziomu popytu będzie bardzo powolny - oceniają analitycy. Eksperci wskazują, że popyt inwestycyjny na mieszkania rośnie, ale nie zawsze celem jest wynajem. Instutucjonalna forma najmu będzie odgrywała w Polsce coraz większą rolę.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe 2021- zmiany w przepisach

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - zmiany 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali. Zmiany dotyczyć będą m.in. pozycji prawnej członków spółdzielni mieszkaniowych i ich udziału w głosowaniach nad uchwałami walnego zgromadzenia spółdzielni. Doprecyzowane mają zostać też przepisy dot. wspólnot mieszkaniowych. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III. lub IV. kwartale 2021 roku.

Jak znaleźć najemcę mieszkania?

Jak znaleźć najemcę mieszkania? Nowoczesne narzędzia do poszukiwania najemców, podpisywanie umów na krótsze okresy niż rok i dbanie o szczegóły – to kilka sposobów, dzięki którym Twoje mieszkanie może nie stać puste przez kolejne miesiące w oczekiwaniu na poprawę koniunktury.

GUS: W styczniu prawie 13% mniej mieszkań deweloperskich niż rok wcześniej

Znaczący spadek liczby oddanych mieszkań od deweloperów i ogólny wzrost cen produkcji budowlano-montażowej – to tylko niektóre dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat sytuacji w branży nieruchomości na początku 2021 roku.

Polacy zmodernizowali swoje mieszkania

Modernizacja mieszkań. Kryzysowy 2020 r. okazał się rekordowy dla branży AGD. Wydaliśmy na sprzęt do kuchni i łazienki ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czy ceny gruntów będą nadal rosły?

Ceny gruntów. Popyt na grunty inwestycyjne wciąż jest bardzo duży. Działki poszukiwane są głównie pod inwestycje magazynowe, mieszkaniowe oraz nieduże projekty handlowe typu retail park.

Czy mieszkania będą powstawać na gruntach gminnych?

Ustawa lokal za grunt. Czy deficyt terenów pod budowę mieszkań skłania deweloperów do pozyskiwania gruntów gminnych i współpracy z samorządami? Czy firmy będą budować na państwowych działkach w zamian przekazując część mieszkań?

Jakie trendy zmienią rynek mieszkaniowy w Polsce?

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Nowe warunki ekonomiczne i procesy demograficzne zmieniającego się otoczenia niosą za sobą przekształcenia w wielu obszarach życia czy gospodarki. Nie bez znaczenia jest też transformacja technologiczna i społeczna. Wygranymi tych zmian będą ich prekursorzy, firmy z wizją i horyzontami, które już dziś przygotowują swoją strategię na nadchodzącą przyszłość. Oto główne trendy, które spowodują konieczność dostosowania się do nowych zasad i znacząco zmienią rynek deweloperski w naszym kraju.

Rekordowa liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w styczniu 2021 roku

Inwestycje mieszkaniowe - styczeń 2021 r. Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Projekt nowej ustawy deweloperskiej, meritum której ma stanowić powołanie instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, po blisko trzech latach został przyjęty przez Radę Ministrów. Portal RynekPierwotny.pl sprawdza więc jak nowe przepisy autorstwa UOKiK wpłyną na pierwotny segment mieszkaniówki, i czy faktycznie wywindują ceny nowych mieszkań.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. 16 lutego 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jakie zmiany w budownictwie społecznym w 2021 r.?

Budownictwo społeczne 2021. Wyższe granty dla gmin, utworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i wprowadzenie możliwości dojścia do własności dla najemców i lokatorów mieszkań w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (program SBC). To najważniejsze zmiany, które w budownictwie społecznym wprowadza nowa ustawa mieszkaniowa.

Jak będą wyglądać mieszkania w niedalekiej przyszłości?

Mieszkania w przyszłości - jak będą wyglądać? Znane firmy motoryzacyjne wprowadzają na rynek nowe modele już jako usługę, a nie jako samochód. Czy podobny sposób myślenia pojawi się na rynku mieszkaniowym? Jak to zmieni rynek nieruchomości?

Wymiana liczników energii do końca 2028 r.

Wymiana liczników energii. Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych.

Czy powstają bardziej ekologiczne i energooszczędne osiedla?

Nieruchomości a ekologia. Jakie rozwiązania wprowadzają deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i energooszczędności? Czy projektowane osiedla będą bardziej komfortowe i bezpieczne?

Nowe mieszkania w 2021 r. - jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy?

Nowe mieszkania w 2021 r. W jaką stronę zmierza rynek nowych mieszkań? Jak pandemia wpływa na sprzedaż? Jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy na ten rok?

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na redukcję emisji CO2

System montażu okien. Opracowany przez Polaków innowacyjny system montażu okien ma szansę stać się światowym standardem. Pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2.

Ceny mieszkań nie przestaną rosnąć

Ceny mieszkań. Przeciętna cena transakcyjna w siedmiu największych polskich miastach zwiększy się z 8,9 tys. zł w czwartym kwartale 2020 r. do 11,0 tys. zł na koniec 2023 r. - prognozują analitycy Credit Agricole.

Program Mieszkanie dla Rozwoju

Mieszkanie dla Rozwoju to kompleksowy rządowy program, który ma wspierać rozwój samorządów terytorialnych, mieszkalnictwo i lokalną społeczność – powiedział we Włodawie (Lubelskie) Michał Cieślak, minister odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Program realizowany będzie przez samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana. Zmiany od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana została w Dzienniku Ustaw. Celem nowych regulacji jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

Ustawa "lokal za grunt" zakłada uwolnienie atrakcyjnych działek w miastach, ale nie będzie kluczowym wsparciem dla branży deweloperskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują samorządy, a jeśli będą to mało atrakcyjne grunty, to zainteresowanie będzie znikome - ocenił Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

REKLAMA