REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania, Dom i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak wygląda zakup mieszkania od praktycznej strony? Z badań wynika, że chętnie korzystamy z porad znajomych i opinii innych kupujących. Na co uczulają świeżo upieczeni właściciele mieszkań?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi miała zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 roku jednak Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przedłużeniu składania deklaracji do 19 lipca. Wydłużenie terminu ma umożliwić przeprowadzenie postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmianie uległy opłaty dla domów jednorodzinnych.

Na jakich zasadach może być wykonana eksmisja?

Eksmisja polega na usunięciu mieszkańca z lokalu lub nieruchomości – żeby było to możliwe potrzebne jest orzeczenie sądowe. Eksmisja ma za zadanie przywrócić lokal bądź nieruchomość osobie do tego uprawnionej. Kogo można eksmitować i na jakich zasadach?

Najnowsze dane GUS potwierdzają zastój na rynku nieruchomości

Najnowsze dane GUS pokazują, że rzeczywiście mamy do czynienia z zastojem na rynku nieruchomości. Za taki stan w dużej mierze odpowiedzialna jest ustawa deweloperska. Niestety prognozy nie pozwalają spodziewać się poprawy w najbliższym czasie.

REKLAMA

Polaków nie stać na nowe mieszkania

Wielu Polaków nadal nie stać na kupno nowego mieszkania. W większości przypadków mieszkania kupowane są na kredyt. Przyczyną takiej sytuacji są zbyt wysokie ceny mieszkań i za małe wynagrodzenie – na metr kwadratowy przeciętnie pracujemy dwa miesiące. Niestety nic nie wskazuje na poprawę sytuacji.

Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Kupno mieszkania pod Warszawą opłaca się pod względem finansowym. Zaletą jest również to, że wiele mieszkań czeka na kupujących, więc nie będzie trzeba długo czekać na wprowadzenie się. Standard wykończenia nie odbiega od mieszkań sprzedawanych w Warszawie.

Jak przearanżować mieszkanie dla czterech osób?

Większość z nas żyje w małych mieszkaniach, zaaranżowanie ok. 50 metrów kwadratowych dla czterech osób nie jest proste, zwłaszcza, jeśli było kupowane dla dwóch lokatorów. Jednak są rozwiązania, które pomogą nam zaaranżować mieszkanie. Warto zastosować elementy optycznie powiększające przestrzeń. Co jeszcze można zrobić?

Osiedle Na Skraju Lasu w poznańskich Naramowicach

OKRE Development zakończył realizację pierwszego etapu osiedla Na Skraju Lasu w poznańskich Naramowicach. Właścicielom mieszkań zostały przekazane klucze do 33 lokali w budynku A. W ramach inwestycji Na Skraju Lasu mają powstać łącznie trzy budynki.

REKLAMA

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft

Klasyczny loft to przestrzeń przemysłowa zaaranżowana na potrzeby mieszkalne lub użytkowe, są to stare fabryki, hale i browary z ogromnymi oknami, ceglanymi ścianami oraz dużą ilością szkła i betonu. Jeśli marzy nam się wystrój w industrialnym stylu możemy bez problemu zaaranżować przestrzeń, kierując się poniższymi wskazówkami.

Jakie lokalizacje mieszkania preferują warszawiacy?

Duża podaż mieszkań, spadające ceny za metr kwadratowy i niskie stopy procentowe wpłynęły na zmianę preferencji lokalizacji mieszkania. Warszawiacy najchętniej kupiliby mieszkanie zlokalizowane na Ochocie, wskazują też na Wolę i na Mokotów.

Budownictwo mieszkaniowe według danych GUS

Budownictwo mieszkaniowe od początku 2013 roku ma się coraz gorzej, spada liczba inwestycji oddawanych do użytku – dane prezentowane przez GUS nie wskazują na poprawę sytuacji. Dodatkowo wielu deweloperów wstrzymuje się z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Jakie można wyciągnąć wnioski z danych zaprezentowanych przez GUS?

Jakie zmiany w mieszkaniu nie wymagają pozwolenia?

Pozwolenia ze spółdzielni lub ze wspólnoty mieszkaniowej nie musimy uzyskać, gdy chcemy dokonać zmian aranżacyjnych – są to m.in. likwidacja ściany działowej i przeniesienie instalacji elektrycznej. Natomiast zmiany w konstrukcji budynku i np. w pionach wentylacyjnych wymagają pozwolenia i zatrudnienia kierownika budowy. Co jeszcze możemy bez pozwolenia?

Mieszkania częściej szukają kobiety

Kobiety stają się bardziej aktywne, nie tylko zawodowo, częściej to one mają ostatni głos w czasie szukania mieszkania. Kobiety poszukujące mieszkania zadają więcej pytań niż mężczyźni, zwracają również uwagę na funkcjonalność, lokalizację i koszty utrzymania. Ich rola przestała ograniczać się do dekorowania wnętrza.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność

Przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność może pozwolić na oszczędności. W związku z rosnącą wartością gruntów podnoszone są opłaty za użytkowanie wieczyste, w związku z tym warto rozważyć przekształcenie w pełną własność. Kto może wystąpić o przekształcenie? I ile to kosztuje?

Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?

W mieszkaniach z wielkiej płyty mieszka ok. 10,5–11 mln Polaków. Pierwotnie możliwość użytkowania mieszkań z wielkiej płyty szacowana była na 50–60 lat. Obecnie specjaliści oceniają, że bezpieczne użytkowanie mieszkań z wielkiej płyty będzie możliwe aż przez 150 lat – jednak zaznaczają, że ta prognoza wymaga sprawdzenia.

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy jednoznacznie określa sytuację najmu mieszkania od małżeństwa. Co jednak jeśli małżonkowie są w trakcie ustania małżeństwa i jeden z małżonków dokonuje najmu bez zgody współmałżonka lub gdy małżeństwo trwa, ale współmałżonek nie wie nic o najmie? Czy można nająć mieszkanie w takiej sytuacji?

Małe mieszkania, a cena niekoniecznie

Małe mieszkania, pomimo ich niemałej ceny, cieszą się popularnością, zwłaszcza w dużych miastach. Często małe mieszkania, o powierzchni 30 metrów kwadratowych i mniej, są droższe od ich większych konkurentów. Najtańsze małe mieszkania na rynku wtórnym znajdziemy w Łodzi.

Czy lokator odpowiada za zalanie innego lokalu?

Za zalanie mieszkania często odpowiedzialny jest lokator z góry, jednak nie jest to regułą – dlatego na początku należy ustalić źródło zalania. Jeśli do zalania doszło z winy mieszkańca innego lokalu możemy domagać się od niego usunięcia szkody. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie?

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie.

Jak umeblować małe mieszkanie?

Możliwości finansowe młodych ludzi są ograniczone i najczęściej pozwalają na zakup tylko małego mieszkania. Żeby dało się dobrze funkcjonować w małym mieszkaniu trzeba je umeblować z pomysłem. Do małego mieszkania wybieramy wielofunkcyjne meble i stawiamy na ergonomię.

Zdolność kredytowa przekłada się na wielkość kupowanego mieszkania

Zdolność kredytowa ma zasadniczy wpływ na wielkość kupowanego mieszkania. Polacy niestety nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania o wymarzonej powierzchni, kupują tyle metrów, na ile pozwoli im zdolność kredytowa ustalona przez bank. Jakie mieszkania najczęściej są kupowane? Czy jest realna szansa na zmianę sytuacji?

Bouygues Immobilier Polska: dobry wynik sprzedaży

Bouygues Immobilier Polska to francuski deweloper działający na polskim rynku nieruchomości wyłącznie w Warszawie. W 2012 roku deweloper Bouygues Immobilier Polska poprawił wynik sprzedaży o 25 procent w stosunku do poprzedniego roku i sfinalizował 350 transakcji mieszkaniowych.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – co trzeba z niego usunąć?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może być wyrzucony bezpośrednio do kosza na śmieci. Każdy sprzęt elektryczny i elektroniczny musi być poddany utylizacji, naszym obowiązkiem jest dostarczenie go do specjalistycznej firmy, w innym wypadku grozi nam grzywna. Dodatkowo z niektórych sprzętów należy usunąć pewne elementy – sprawdź co może zostać, a czego musimy się pozbyć.

Dynamiczny rozwój Lubonia – powstają nowe inwestycje

W Luboniu obserwowany jest dynamiczny rozwój infrastruktury miejskiej, wzrost populacji miasta, a także nowe inwestycje, w tym duże osiedla domów i mieszkań. Luboń położony jest w niewielkiej odległości od Poznania, ma to bezpośredni wpływ na rozwój miasta.

Koszt utrzymania mieszkania

Utrzymanie mieszkania drożeje najszybciej i to pomimo tego, że inflacja spadła poniżej oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej. Wiele usług i dóbr staniało, trzeci miesiąc z rzędu odnotowane są spadki cen paliwa, tanieją ubrania, niebawem tańszy będzie też gaz, ceny w pozostałych kategoriach wzrosły tylko nieznacznie.

Kondycja deweloperów bez dopłat z „Rodziny na Swoim”

W ostatnich latach deweloperzy sprzedawali więcej mieszkań dzięki temu, że ich klienci mogli korzystać z rządowego programu dopłat „Rodzina na Swoim”. Gdy coraz trudniej było kupić mieszkanie w „Rodzinie na Swoim” deweloperzy zaczęli dostosowywać mieszkania do jej wymogów. Przeczytaj, jak deweloperzy poradzą sobie po zakończeniu programu.

Kupno mieszkania na święta

W związku z kończącym się programem dopłat w ramach „Rodziny na Swoim” rośnie dynamika sprzedaży mieszkań. Wiele młodych osób chce kupić mieszkanie na święta i skorzystać z ostatniej szansy na pomoc państwa. Deweloperzy dodatkowo uruchamiają świąteczne promocje.

Służebność osobista – na czym to polega?

Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Najczęściej ustanawia się ją w formie umowy stron. W określonych przypadkach istnieje też możliwość ustanowienia służebności osobistej przez sąd. Nie można nabyć służebności osobistej w drodze zasiedzenia.

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).

Skutki protokołu odbioru technicznego lokalu

Podpisanie protokołu odbioru lokalu jest jednym z elementów procesu inwestycyjnego w zakresie budowy domu czy lokalu. Sam protokół ma niebagatelne znaczenie dla dalszych roszczeń związanych z rękojmią za wady budynku – nie oznacza jednak, że niewskazanie wady w protokole zawsze skutkuje ich utratą.

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Studenci mają czas na znalezienie mieszkania do końca września, przed rozpoczęciem poszukiwań muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ mieszkania ich interesuje – akademik, stancja czy wynajęcie mieszkania. Podpowiadamy, jakie mieszkanie wybrać.

Darmowe porady prawne – prawo nieruchomości

Darmowe porady prawne dotyczące nieruchomości. Masz problem z kupnem, sprzedażą lub wynajęciem nieruchomości. Chcesz wiedzieć jaki jest podatek od spadków i darowizn, a także jak wygląda postępowanie spadkowe. Zapytaj naszego Eksperta.

Zielony Żoliborz – jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Warszawie

Zielony Żoliborz to osiedle apartamentów znajdujące się w południowej części Żoliborza przy ulicy Rydygiera. Projekt realizuje spółka Zielony Żoliborz należącą do grupy Turret Development. Budowa ma zostać zakończona w sierpniu 2012 roku.

Sposoby na upał

Sposoby na walkę z upałem są różne. Możemy zainwestować w odpowiednie rolety, wiatraki elektryczne, klimatyzację albo spróbować zmniejszenia skutków upału za pomocą wyłączania urządzeń elektrycznych. Sprawdź, który z wymienionych sposobów jest najlepszy na upał w mieszkaniu.

Jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości?

Inteligentne domy nie są fikcją. Nowoczesne rozwiązania, udogodnienia i systemy koordynujące pracę różnych urządzeń elektrycznych coraz częściej można spotkać w nowoczesnych mieszkaniach. Przeczytaj, jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości.

Niskie ceny mieszkań w centrum: czy warto skorzystać z okazji?

Niskie ceny mieszkań w centrum dużych miast nie zawsze świadczą o dobrej okazji. Jaka jest przeciętna cena mieszkania w centrum? I dlaczego niska cena wcale nie musi być okazyjna?

Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy

Mieszkania bezczynszowe coraz częściej pojawiają się na rynku nieruchomości – deweloperzy przyciągają obietnicą zerowych opłat eksploatacyjnych. Z kupnem mieszkania bezczynszowego wiążą się zarówno plusy, jak i minusy, czynszu płacić nie będziemy, ale opłat nie unikniemy.

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Ceny nowych mieszkań i używanych – najnowsze dane

W ostatnim czasie na rynku nieruchomości można zaobserwować spadek cen mieszkań. Czy jest to dobry czas na zakup mieszkania? Zobacz ceny mieszkań w największych miastach Polski.

Czy można kupić ogródek działkowy?

Zastanawiasz się nad kupnem ogródka działkowego? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (dawniej pracowniczych ogródków) – czy jednak zakup takiego obiektu jest tak samo prosty, jak każdej innej nieruchomości ? Okazuje się, że nie, a transakcja taka może być obarczona sporym ryzykiem.

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Czy feng shui może pomóc w sprzedaży domów?

Sprzedaż domu możemy wspomóc przez pewne działania wynikające z zasad feng shui. Jak wykorzystać naukę feng shui do sprzedaży domu? Co można zrobić, a czego należy unikać?

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty, rzadziej wybierane są inwestycje powstałe po 2000 roku. Najwięcej wybieramy kamienic, niewiele dalej plasują się mieszkania z wielkiej płyty. Czy we wszystkich miastach wygląda to tak samo?

Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jest zbywalne i umożliwia użytkownikowi działanie w bardzo szerokim zakresie – jest jednak prawem czasowym, a w pewnych okolicznościach może wygasnąć – jakie to niesie za sobą skutki dla użytkownika i innych podmiotów, których prawa związane są z użytkowaniem?

Wybór odpowiedniego mieszkania – podstawowe zasady

Wybór odpowiedniego mieszkania wydaje nam się łatwy i przyjemny. Niestety rzeczywistość później pokazuje, że wybraliśmy nieodpowiednie mieszkanie. Czym się kierować, żeby w przyszłości nie żałować?

Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Nabycie nieruchomości w ramach licytacji komorniczej (egzekucja z nieruchomości) – pozwala na zakup zarówno gruntów, jak i mieszkań za cenę niższą niż rynkowa, dodatkowo zostaje ona zwolniona ze wszystkich (co do zasady) obciążeń osobistych.

„Ewolucja” współczesnych apartamentów!

Deweloperzy coraz częściej zwykłe mieszkania nazywają apartamentami. Wielu architektów wnętrz obserwuje nową tendencję na rynku nieruchomości, polegającą na nadużywaniu słowa „apartament”. Czy każde mieszkanie o podwyższonym standardzie to apartament? Jakie warunki musi spełniać lokal, żeby stał się apartamentem?

Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Najem okazjonalny jest szczególną formą najmu, został wprowadzony w 2009 roku. Najem okazjonalny w głównej mierze miał chronić interesy i prawo własności wynajmującego lokal. Można o nim mówić dopiero po podpisaniu umowy najmu.

REKLAMA