REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania, Dom i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Regulacje prawne, które wejdą w życie w 2019 roku na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Rok 2019 ma szansę zapisać się w historii rodzimej mieszkaniówki jako czas swoistej ustawodawczej rewolucji, wyznaczającej zupełnie nowe standardy w obszarze rynkowych ram prawnych. W bieżącym roku rozpoczną swą misję nieruchomościowe ustawy uchwalone w roku ubiegłym oraz kolejne, których proces legislacyjny dobiegnie końca w najbliższych miesiącach.

Zasady waloryzowania kaucji mieszkaniowej

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu: 18.12.1985 r. została wpłacona kaucja na lokal komunalny przez najemcę, po wykupie mieszania 7.11.2018 r. wpłynął wniosek o zwrot kaucji. Pytanie proszę o pomoc jaką kwotę jesteśmy zwrócić?

Najem mieszkań w 2019 r. – czy wciąż będzie się opłacał?

Sytuacja na rynku nieruchomości pokazuje, że mamy do czynienia obecnie z coraz większym i szybszym wzrost cen mieszkań. W 2018 r. ceny zwiększyły się o 6%, dając dwa razy większy przyrost niż rok wcześniej. W rozpoczynającym się 2019 r. ceny prawdopodobnie wciąż będą wysokie. Jak w związku z tym może się zmienić rynek najmu?

Wywłaszczenie w specustawie mieszkaniowej

Czy przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących dopuszczają możliwość wywłaszczenia z nieruchomości?

REKLAMA

Segmenty na rynku nieruchomości

Deweloperzy dzielą klientów na kilka grup i starają się budować biorąc pod uwagę ten podział. Poszczególne nieruchomości są skierowane do odpowiednich kategorii.

Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania

Mieszkań powstaje coraz więcej i są one coraz mniejsze. W stolicy przeciętna powierzchnia lokali mieszkalnych obniżyła się z 77,37 mkw. w roku 2006 do 63,06 mkw. w roku 2017.

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w 2018 r.

Liczba transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie w ostatnim czasie spadała. Wg danych NBP w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. zawarto 3 937 transakcji. Co interesujące jednocześnie skróceniu uległ czas potrzebny do sprzedania mieszkania.

Warszawa - w jakich dzielnicach tanieją mieszkania?

Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w stolicy w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. wzrosła w przeciągu roku o 1,9% i wyniosła 8 175 złotych za metr kwadratowy. W Warszawie można jednak znaleźć dzielnice, w których ceny mieszkań w ostatnim czasie zarówno rosły, jak i spadały.

REKLAMA

Opłata za pobyt w mieszkaniu chronionym w deklaracji VAT

Problem: Za pośrednictwem gminnego ośrodka pomocy społecznej (dalej: GOPS) gmina prowadzi tzw. mieszkania chronione. Osoby wymagające wsparcia polegającego na pobycie w tego rodzaju mieszkaniu są do niego kierowane na podstawie decyzji administracyjnej, w której jest również określona wysokość opłaty, którą taka osoba musi ponieść za pobyt (jest ona uzależniona od wysokości osiąganego przez daną osobę dochodu). Czy zapewnienie miejsca w mieszkaniu chronionym jest wyłączone z zakresu opodatkowania VAT, a co za tym idzie, czy nie należy wykazywać w składanej deklaracji VAT kwot wpłaconych przez uprawnionych jako zwolnionych z podatku?

Wrocław – gdzie najemcy szukają mieszkań?

Wrocław jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Rynek mieszkań z przeznaczeniem na wynajem w stolicy Dolnego Śląska z roku na rok dynamicznie się rozwija, między innymi za sprawą studentów, którzy stanowią główną grupę najemców.

Ubezpieczenie mieszkania - czy to się opłaci?

Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia mieszkań i innych nieruchomości. Polisę mieszkaniową wybrała ponad połowa Polaków, co trzeci – drzwi lub rolety antywłamaniowe, a 27 proc. – stróżującego psa. Eksperci uważają, że przy zakupie polisy warto wybrać formułę all risk, czyli od wszystkich zdarzeń.

Pośrednictwo agencji nieruchomości - na co uważać?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co uważać, korzystając z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wiedza ta może okazać szczególnie przydatna, gdy zaczynamy studia lub pracę w nowym mieście i potrzebujemy mieszkania.

Jakie mieszkania wyprzedają się najszybciej?

Na jakie mieszkania deweloperzy mają najwięcej chętnych? Jakie kwoty najczęściej przeznaczamy na zakup M?

Specustawa mieszkaniowa - pierwsze rozstrzygnięcie nadzorcze 2018 r.

Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność w części warszawskich lokalnych standardów urbanistycznych.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.

W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji.

Jakie mieszkania kupują Polacy?

Nowe mieszkanie to jeden z najbardziej pożądanych produktów na rynku nieruchomości. Pomimo lekkiego spowolnienia deweloperzy wciąż notują wysokie wyniki sprzedaży. Największym powodzeniem cieszą się niewielkie lokale dwupokojowe w mniej popularnych dzielnicach dużych miast.

Ile państwo dopłaci nam do najmu?

Na początku sierpnia bieżącego roku Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą dopłaty do czynszów (ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania). Oznacza to, że już w I kw. 2019 r. najemcy będą mogli otrzymać rządową dopłatę obniżającą koszt utrzymania lokum. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że liczba beneficjentów nowego programu na razie nie będzie duża. Przyczyną są istotne ograniczenia, które wprowadza ustawa z 20 lipca 2018 r.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Specustawa mieszkaniowa - pomoże czy zaszkodzi?

Aktualna wersja tak zwanej specustawy mieszkaniowej, znacząco różni się od pierwotnych propozycji rządu. Mimo tego, wspomniana specustawa nadal wzbudza spore kontrowersje. Istnieją bowiem obawy, że ubocznym skutkiem nowych regulacji będzie jeszcze większy chaos urbanistyczny w polskich miastach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, czy na podstawie aktualnej wersji specustawy mieszkaniowej można formułować takie pesymistyczne prognozy.

Jak można zarezerwować „M” od dewelopera?

Umowy rezerwacyjne w przypadku obrotu nowymi mieszkaniami są często spotykanym rozwiązaniem. Przydatność wspomnianych umów wzrasta w warunkach dobrej koniunktury rynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia. Dzięki umownej rezerwacji, osoba zainteresowana danym mieszkaniem, może zyskać czas na podjęcie ostatecznej decyzji i wyeliminować ryzyko „podkupienia” lokalu lub domu przez kogoś innego. Znaczenie umowy rezerwacyjnej wynika również z faktu, że czasem taki kontrakt stanowi podstawę do uzyskania kredytu mieszkaniowego. Pomimo ważnej roli umowy rezerwacyjnej, jest ona stosunkowo rzadko analizowana w branżowych mediach. Dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przybliżyć zasady umownego rezerwowania mieszkań.

Narodowy spis powszechny ludności oraz mieszkań w 2021 r.

Spis powszechny jest badaniem statystycznym obejmującym całą populację ludności oraz mieszkań. Pierwszy spis odbędzie się już w 2019 r.

Program Dostępność Plus już niedługo

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dostępność plus”. Program powstał we współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?

Kwestia odcięcia dopływu wody poruszana jest najczęściej w kontekście nierzetelnych lokatorów niewywiązujących się z obowiązku zapłaty należności - odcięcie wody w tym wypadku ma stanowić narzędzie ,,zachęcające'' niechcianych lokatorów do opuszczenia zajmowanych nieruchomości. Sprawa jednak nie jest prosta - przesłanki odcięcia dopływu wody stanowią katalog zamknięty. Czy wspólnota mieszkaniowa ma prawo do odcięcia dopływu wody?

Pierwsze dopłaty do najmu już 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. mają być wypłacane pierwsze dopłaty do najmu. Mają one obowiązywać przez 15 lat. Na dopłaty w 2019 r. ma być przeznaczone 200 mln zł.

Specustawa mieszkaniowa szansą na tańsze mieszkanie

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, tzw. specustawa mieszkaniowa uchwalona przez Sejm. Cel specustawy mieszkaniowej to skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w pierwszej połowie 2018 roku

Jak wyglądała sytuacja na rynku mieszkaniowym do czerwca 2018 roku? Jak prezentował się popyt na mieszkania wśród Polaków w 2017 roku? Na te i inne pytania poznają Państwo odpowiedzi w tym artykule.

Specustawa mieszkaniowa uchwalona

Sejm uchwalił specustawę mieszkaniową. Specustawa ma skrócić czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku. Standardy urbanistyczne są zróżnicowane ze względu na liczbę mieszkańców: dla gmin, w których liczba nie przekracza 30 tys., od 30 tys. do 100 tys. i powyżej 100 tys. mieszkańców – co odpowiada stopniom zurbanizowania miast i gmin. Samorząd będzie miał prawo zwiększyć lub zmniejszyć w uchwale wymagane od inwestora standardy, ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników.

Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o proponowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już drugi raz podjął próbę wprowadzenia znaczących zmian w zasadach zakupu lokali i domów na rynku pierwotnym. Największe kontrowersje wzbudza proponowany zakaz korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji (OMRP). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w nowelizacji ustawy deweloperskiej proponowanej przez UOKiK, znalazło się kilka innych ciekawych rozwiązań. Wszystkie te koncepcje zwiększają bezpieczeństwo zakupu nowego mieszkania. Rodzi się jednak pytanie, czy restrykcyjne regulacje nie będą skutkowały bankructwem mniejszych firm deweloperskich i wzrostem cen metrażu.

Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Okazuje się też, że Ukraińcy przejęli od Niemców pałeczkę pierwszeństwa pod względem kupowanych w Polsce mieszkań.

Dofinansowanie do czynszu wynajmowanego mieszkania 2019

Ustawa o dopłatach do czynszu ma zacząć obowiązywać już w styczniu 2019 r. Kto otrzyma pomoc?

Czy opłaca się kupić i odsprzedać nowe mieszkanie?

Inwestycja w nieruchomość to jedna z najkorzystniejszych lokat kapitału. Nowe mieszkanie możemy kupić na wynajem i czekać na zwrot pieniędzy albo od razu sprzedać z zyskiem. Zakupy spekulacyjne mogą okazać się szybkim i opłacalnym biznesem, zwłaszcza w okresie wzmożonego zainteresowania nowymi mieszkaniami.

Projekt ustawy o dopłatach do czynszów, czyli Mieszkania Plus opcja awaryjna

Mieszkanie Plus (M+), czyli flagowy program rządu z dedykowaną misją wsparcia licznej społeczności mniej zasobnych rodaków w drodze do własnego dachu nad głową, radykalnie zmienił orientację. Pytanie, czy z wystarczająco zadowalającym skutkiem dla swoich przyszłych beneficjentów.

Najemcy poszukują droższych mieszkań

Droższe mieszkania w Warszawie cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców, którzy zaczynają doceniać wyższy standard. Największą popularnością cieszą się jednak mieszkania dwupokojowe, które pod koniec roku stanowiły ponad połowę wszystkich umów najmu.

Mieszkanie Plus - dopłaty do czynszu

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni mieszkania. Im liczniejsze gospodarstwo, tym wyższe mają być dopłaty.

Jak będą regulowane czynsze w Mieszkaniu plus?

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach: społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny zaś odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości BGKN. Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.

Już w 2019 powstanie 5 tys. drewnianych domów i mieszkań - Mieszkanie plus

5 tys. rodzin otrzyma drewniane domy oraz mieszkania w programie Mieszkanie plus. Pierwsze mieszkania powstaną na południu Polski na gruntach Lasów Państwowych.

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w pierwszym kwartale 2018 r.

Dompress.pl zaprezentował sondę, dotyczącą wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów w pierwszym kwartale 2018 r. Kto sprzedał więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2017 r.?

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), zasilający głównie rynek pierwotny, przeszedł do historii. Deweloperzy muszą zatem radzić sobie bez rządowego wsparcia. Czy oznacza to wzrost zainteresowania lokalami z drugiej ręki?

Zmiany w finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych

Prezydent podpisał nowelę ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych. Nowe prawo ma wspierać samorządy w tworzeniu mieszkań na wynajem. Pozwoli im też ubiegać się o dofinansowanie budowy nowych lokali.

Koniec 2017 r. ze wzrostem cen lokali mieszkalnych.

Końcówka 2017 r. przyniosła wzrost cen lokali mieszkalnych - tak wynika z opublikowanych przez GUS wskaźników dla cen lokali mieszkalnych w IV kwartale 2017 r. z podziałem dla województwa. Ceny mieszkań w stosunku do III kwartału są większe o 1,3 %.

Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył swoją misję z początkiem br. po definitywnym wyczerpaniu środków na dopłaty mieszkaniowe, to wciąż wszyscy jego beneficjenci muszą mieć się na baczności. Chodzi o ryzyko utraty części bądź całości subwencji za sprawą niedotrzymania warunków zapisanych w trzech paragrafach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Podział środków na utworzenie nowych mieszkań chronionych

W ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” powstanie 113 nowych mieszkań.

Zmiany w zasadach eksmisji w 2018 r.

Od pewnego czasu było wiadomo, że rząd przy okazji zmian dotyczących najmu lokali komunalnych, zmodyfikuje również zasady eksmisji. Niektórzy wynajmujący mogli oczekiwać zmian ułatwiających pozbycie się kłopotliwego lokatora. Po pewnej liberalizacji przepisów związanej z wprowadzeniem najmu instytucjonalnego, ustawodawca zdecydował się jednak na wzmocnienie pozycji najemców. Mowa o wykluczeniu możliwości przeprowadzenia eksmisji do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych. Jeżeli gminy nie zapewnią większej liczby pomieszczeń tymczasowych, to ostatnie zmiany zasad eksmisji, na pewno mogą być kłopotliwe dla wynajmujących.

Rewolucja podatkowo-prawna na rynku nieruchomości w 2018 r.

Za nami kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości komercyjnych. Był to także rok bardzo dynamiczny dla branży mieszkaniowej – mimo rosnących cen, popyt na nowe mieszkania przekroczył podaż. Natomiast to, co może wpłynąć na rynek nieruchomości w 2018 roku to z jednej strony zmiany w obszarze podatków, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a z drugiej nowe technologie i zmieniające się zwyczaje oraz zachowania konsumentów i pracowników.

Do 2025 roku może powstać 170 tys. mieszkań komunalnych

Do 2025 roku w rezerwie celowej budżetu państwa zostanie zapewnione ponad 6 mld zł na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych, co może wystarczyć na wybudowanie 170 tys. takich lokali; może w nich zamieszkać pół miliona ludzi - wskazał wiceszef MIiR Kazimierz Smoliński.

Zmiany prawne dotyczące wielkości mieszkań. Czy są potrzebne na polskim rynku nieruchomości?

Z początkiem roku w ramach nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, weszły w życie nowe przepisy wprowadzające minimalną powierzchnię użytkową nowo budowanych mieszkań w wymiarze 25 mkw. Czy tego typu regulacje dobrze służą rodzimej mieszkaniówce?

Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena

Okazuje się, co wynika z przeprowadzonych badań, że decydując się na zakup mieszkania, kierujemy się przede wszystkim jego lokalizacją. A zatem najpierw szukamy mieszkania w dogodnym dla siebie położeniu, a dopiero później analizujemy ceny. Dlaczego lokalizacja jest dla nas ważniejsza niż koszt zakupu nieruchomości?

Obowiązek składania deklaracji o dochodach przez najemców mieszkań komunalnych 2018 r.

Najemcy mieszkań komunalnych będą zobowiązani do składania deklaracji o dochodach i majątku już od 1 marca 2018 r.

Wpływ zmian w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym na rynek mieszkaniowy

Rynek mieszkaniowy jest obecnie w znakomitej formie. Pozytywny trend może jednak zaburzyć nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, powodując znaczne zmniejszenie liczby budowanych w Polsce mieszkań.

REKLAMA