REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania, Dom i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mamy większe mieszkania, ale wciąż jesteśmy w tyle Europy

Pomimo poprawy sytuacji mieszkaniowej, polskie lokale na przestrzeni 5 lat “powiększyły się” zaledwie o 2 metry. Pod względem powierzchni, wciąż daleko nam do takich krajów jak Dania, Szwecja czy Niemcy i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach trend ten nie ulegnie zmianie. Nadal najbardziej popularne będą mieszkania z dwoma pokojami.

Gdzie inwestorzy kupują mieszkania?

Którymi projektami mieszkaniowymi szczególnie interesują się osoby lokujące nadwyżki finansowe w nieruchomości? Jakie mieszkania wybierają najczęściej? W jakiej cenie?

W tak pięknych okolicznościach przyrody, czyli gdzie chcą mieszkać Polacy w 2020 roku

Przestrzeń i przyroda. Tego w połowie 2020 roku szukają klienci na rynku mieszkaniowym. To mogą zagwarantować: otoczenie przyrody, przestronne części wspólne z miejscami rekreacji i spotkań mieszkańców oraz większy metraż samego lokalu albo ogródek. Dzięki temu, bez względu na to, czy pada wybór na miasto, czy jego obrzeża, można poczuć wytchnienie w każdej sytuacji.

O jakie mieszkania Polacy najczęściej pytali w minionym kwartale?

Drugi kwartał bieżącego roku za sprawą pandemii i wynikającego z niej lockdownu zapisze się w historii krajowej mieszkaniówki jako okres załamania sprzedaży mieszkań. Serwisy nieruchomościowe nie zanotowały natomiast spadku zainteresowania internautów prezentowanymi ofertami. Pytanie, jak od kwietnia do czerwca rozkładało się ich zainteresowanie na sześciu głównych rynkach kraju jeśli chodzi o parametry prezentowanych lokali.

REKLAMA

Polski rynek nieruchomości w 2020 roku wg pośredników

Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował informację o sytuacji w budownictwie mieszkaniowym w okresie od stycznia do czerwca 2020 roku. Pozwala ona na podsumowanie ostatniego kwartału i pierwszego półrocza na rynku mieszkaniowym. Portal GetHome.pl postanowił więc zapytać o zdanie przedstawicieli najbardziej renomowanych biur pośrednictwa nieruchomości jak oceniają drugi kwartał na rynku mieszkaniowym i jakie perspektywy widzą na najbliższą przyszłość? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Odwrócona hipoteka, renta dożywotnia - co zmieni nowelizacja art. 388 kc (dot. wyzysku)?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją art. 388 kodeksu cywilnego, który chroni najsłabszych obywateli przed wyzyskiem. W pierwotnym założeniu artykuł ten miał pomagać osobom, których niewiedzę, niedoświadczenie, niedołęstwo lub ciężką sytuację ktoś wykorzystał. Mówiło się jednak, że konstrukcja przepisów powinna zostać zmieniona, gdyż w obecnym kształcie stanowią one tzw. „martwe prawo”. Rząd chce wziąć się za zmiany, a projekt ustawy będzie ponoć gotowy ciągu najbliższych tygodni. Jednym z obszarów, który może zyskać na tej nowelizacji, jest rynek hipoteki odwróconej. W tej chwili seniorzy, którzy przenoszą prawo własności do nieruchomości w zamian za dożywotnie świadczenia pieniężne podpisują umowy renty lub umowy o dożywocie.

Wakacyjny remont 2020-2022

Co roku część Polaków świadomie rezygnuje z planów wakacyjnych, by zająć się pracami remontowymi w swoich mieszkaniach i domach. Część woli tego rodzaju prace od razu zlecić na zewnątrz – wynajmując ekipę remontowo- budowlaną. Realizowane działania mają na celu zarówno podniesienie standardu technicznego, estetycznych walorów zamieszkiwanej przestrzeni, jak i uzyskanie wyższego komfortu przebywania we własnej nieruchomości. Remont wiąże się jednak zazwyczaj z poważnym wyzwaniem finansowym i organizacyjnym dla całego gospodarstwa domowego. Dlatego znaczniej częściej jest on efektem realizacji przemyślanego planu, niż spontanicznego działania. A jak wyglądają te plany na najbliższe dwa lata?

Mieszkania na wynajem, dopłaty do czynszów, cyfryzacja prawa budowlanego - duże zmiany przepisów w mieszkalnictwie

28 lipca 2020 r. Rada Ministrów przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Projekt ten obejmuje zmianę kilkunastu ustaw. Planowane jest m.in.: zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, ułatwienia dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe, pomoc dla wynajmujących, których dotknęły ekonomiczne skutki COVID-19, cyfryzacja procesu budowlanego.

REKLAMA

W Polsce wciąż brakuje mieszkań, czyli luka mieszkaniowa w rodzimym wydaniu

Trzy dekady gospodarki rynkowej niestety nie okazały się wystarczająco długim okresem do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków w optymalnym stopniu. Bez własnych czterech kątów wciąż pozostaje niepokojąco pokaźna społeczność dorosłych mieszkańców kraju, a statystyki rodzimej mieszkaniówki pozostają daleko w tyle za unijnymi. Kto by pomyślał, że wszystkiemu winna jest tzw. luka mieszkaniowa?

Budownictwo mieszkaniowe odradza się po kryzysie wywołanym przez COVID-19

Jak wynika z najnowszych danych GUS, budownictwo mieszkaniowe wraca do formy po czasie gospodarczego spowolnienia wywołanego pandemią COVID-19. Czerwcowe wyniki są nawet lepsze niż przed rokiem. W biurach sprzedaży przybywa klientów, a deweloperzy uruchamiają kolejne projekty.

Pakiet mieszkaniowy - więcej tanich mieszkań na wynajem

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że rząd kierunkowo przyjął społeczną część pakietu mieszkaniowego, którego efektem ma być m.in. większa dostępność mieszkań na wynajem dla osób o średnich i niskich dochodach.

Jakie wakacyjne promocje na mieszkania mają deweloperzy

W których inwestycjach kupimy mieszkanie w wakacyjnej promocji? Na jakie lokale mieszkalne dostaniemy rabat? Jak duży?

COVID-19 póki co nie zmienił cen mieszkań

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 na razie nie wpływa na ceny mieszkań. Polacy mimo wszystko nadal inwestują w mieszkania. Największe zmiany dotyczą kredytów hipotecznych, gdzie banki żądają wyższego wkładu własnego.

Nowe standardy energooszczędności w budownictwie od 2021 r.

W 2021 roku wchodzą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące efektywności energetycznej. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i wycofać z rynku część tańszych produktów. W ocenie branży przełoży się to na wzrost kosztów o 20–30 proc. To zaś odbije się na portfelach Polaków, którzy planują budowę, remont lub zakup nieruchomości. Branża budowlana podkreśla, że zaostrzenie regulacji zbiega się w czasie z osłabieniem koniunktury wynikającym z pandemią koronawirusa, i proponuje odłożenie nowych regulacji o dwa lata. Ministerstwo Rozwoju podkreśla jednak, że zmiany wynikają z regulacji unijnych, a wyższy koszt będzie rekompensowany przez zwrot z inwestycji w energooszczędność.

Przekształcenie użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkaniowej w prawo własności - RPO sugeruje zmiany w przepisach

Jeśli dotychczasowy użytkownik wieczysty zapłacił z góry wszystkie opłaty roczne za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, które potem odsprzedał, to nabywca i tak musi uiścić opłatę „przekształceniową”. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich takie osoby powinny mieć prawo do nieodpłatnego przekształcenia, tym bardziej, że przysługuje ono np. spadkobiercy użytkownika wieczystego, który uiścił jednorazowo całą tę opłatę. Według skarżących ustawodawca wprowadził ich w swego rodzaju pułapkę, gdyż liczyli, że również będą zwolnieni z opłat.

Ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych

Odmrożenie gospodarki po początkowym okresie pandemii koronawirusa szybko przekłada się na ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Banki wciąż stawiają wysokie wymagania, ale ostatnie tygodnie nie przynoszą już sygnałów o stawianiu kolejnych barier, a raczej powolnym ich kruszeniu.

Jakich mieszkań szukają Polacy podczas pandemii?

Czas pandemii COVID-19 dostarczył szeregu analiz i płynących z rynku sygnałów o zmianach preferencji nabywców mieszkań. Ograniczenia wprowadzone z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa sprawiły, że Polacy zaczęli szukać większych nieruchomości, najlepiej z ogródkiem lub dużym balkonem. Na popularności zyskały również domy.

Jak pandemia wpływa na popyt na nieruchomości?

Wyniki sprzedażowe deweloperów notowanych na giełdzie za I półrocze nie napawają optymizmem. Z analizy raportów spółek wynika, że sprzedaż była średnio o 15 proc. mniejsza, choć w marcu prognozowano spadek nawet o połowę. Nie wszyscy deweloperzy odnotowali załamanie.

Warszawa wznawia wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowana wieczystego we własność

Warszawa "odmraża" wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność - poinformował stołeczny magistrat. Do mieszkańców trafi wkrótce ponad 74 tys. dokumentów przygotowanych podczas pandemii.

Jak COVID-19 wpływa na rynek mieszkaniowy?

W czasie pandemii COVID-19 rynek mieszkaniowy znajduje się w fazie wyczekiwania na wyklarowanie sytuacji. Dalszy rozwój wydarzeń będzie zależeć od postępów walki z pandemią. Na dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja cen nieruchomości, spadek popytu konsumpcyjnego i jeszcze większa skala zakupów za gotówkę.

Home Invest świętuje i maluje Przyszłość na Woli

Grupa Kapitałowa Home Invest obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności deweloperskiej. Podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia i przedstawia plany na przyszłość. W czerwcu br. miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu – Przyszłość na Woli, który został namalowany na ścianie budynku flagowej inwestycji Apartamenty Okopowa 59A w Warszawie.

3 pomysły na iwestycje w nieruchomości do 100 tysięcy

Jeśli masz kwotę od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych, możesz śmiało wejść na rynek nieruchomości jako inwestor. Z mniejszą kwotą inwestor ma mniejsze pole manewru i mniej opcji do wyboru, ale dla chcącego nic trudnego.

Deweloperzy nie obniżą cen mieszkań z powodu pandemii

Pandemia koronawirusa zatrzymała galopujące ceny mieszkań i nieco ochłodziła rozgrzany rynek mieszkaniowy. Jednak na obniżki i atrakcyjne promocje u deweloperów nie ma co liczyć. Powodem jest m.in. wprowadzenie rekordowo niskich stóp procentowych oraz malejąca podaż nowych mieszkań.

Ile mieszkań w ostatnich miesiącach sprzedali deweloperzy?

Jakie wyniki sprzedaży odnotowały firmy deweloperskie w drugim kwartale 2020 roku? Czy w tym samym okresie 2019 roku popyt był wyższy? O ile?

Umowa najmu mieszkania

Mieszkanie może być przedmiotem umowy najmu. Na jej podstawie wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Wynajmowane czy swoje? Koronawirus zmienia nasze przyzwyczajenia

Choć Polacy zdecydowanie preferują posiadanie rzeczy na własność niż ich wynajem, to z pewnością obecna sytuacja związana z pandemią może ten trend zmienić. Co 3 Polak zdecydowanie woli np. wynajmować mieszkanie, niż je kupić.

Czy gwarancje rządowe wpłyną na dostępność kredytów mieszkaniowych?

Kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa spowodował zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych przez banki komercyjne. Rzadko który zezwala na wymagane do tej pory 10 proc. wkładu własnego.

Ceny mieszkań jednak nie spadną

Nie ma co liczyć na obniżki cen i promocje u deweloperów. Już widać, że ceny nowych mieszkań i domów wyraźnie wyhamowały.

Mieszkania w czasach pandemii – kupować czy sprzedawać?

Mieszkania to ulubiona kategoria nieruchomości inwestycyjnych Polaków. Czy koronawirus pokrzyżował plany w tym sektorze? Wiadomo już, że pandemia zmieniła zachowania na rynku wymuszając nową drogę transakcji w przypadku mieszkań, kredytów mieszkaniowych. Ale czy to jest dobry moment na sprzedaż?

Co, oprócz COVID19, wstrzymuje inwestycje mieszkaniowe

Na rynek trafia ograniczona ilość nowych inwestycji, a oferta mieszkaniowa kurczy się. Dlaczego firmy zmuszone są wstrzymywać debiuty kolejnych projektów? Na jakie przeszkody we wprowadzaniu nowych inwestycji, poza COVID19, wskazują deweloperzy?

Ceny mieszkań w Polsce 2019/2020 najwyższe w historii

Mieszkania jeszcze nigdy nie były tak drogie – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. W każdym z badanych miast w 2019 roku mieliśmy do czynienia z rekordem. Dane banku centralnego potwierdzają ponadto, że w otoczeniu wysokich cen, Polacy zaczynają kupować mieszkania o niższym standardzie. To tłumaczy na przykład dlaczego z rynku jak świeże bułeczki znikają lokale z PRL-owskich bloków.

Utrudnienia w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podnosi kwestię możliwości istnienia istotnych barier i utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej, wynikających z przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej. Rzecznik zwrócił się do Minister Rozwoju z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych w opisanym zakresie.

Ustawa deweloperska – czy w stu procentach chroni interesy klientów pierwotnego rynku mieszkaniowego?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana potocznie ustawą deweloperską, niebawem będzie obchodzić już ósmą rocznicę swojej misji. Stanowi ją wszechstronna pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu „transakcji życia”, jaką dla przeciętnego klienta firmy deweloperskiej zazwyczaj jest kupno mieszkania. Czy dotychczas spełniła pokładane w niej nadzieje zapewniając 100-procentowe bezpieczeństwo?

Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy?

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda sprzedaż „M” realizowana przez różnego rodzaju instytucje (np. gminy i spółdzielnie). 

Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione

Pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania dotyczy specjalna ochrona na wypadek upadłości banku lub SKOK-u. Wyjaśniamy na czym dokładnie ona polega.

Bezpieczny zakup nieruchomości na rynku wtórnym - 3 najważniejsze rady

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z ryzykiem. Co zrobić, aby bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom? Na co powinniśmy uważać, przy tego typu transakcjach? Oto 3 najważniejsze rady dla kupujących.

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym krok po kroku - na co uważać?

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma formalnościami, które towarzyszą nabywcy na każdym kroku. Na co powinniśmy uważać, kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym? Jak właściwie ocenić ryzyko inwestycji?

Spis powszechny ludności i mieszkań - nowe zadanie JST na rok 2021

W życie weszła uchwalona przez Sejm ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (dalej: ustawa spisowa). Zatem w kolejnych latach na obszarze Polski zostaną przeprowadzone dwa obowiązkowe spisy powszechne. Pierwszy, o którym pisaliśmy szerzej w poprzednim numerze GSiA, odbędzie się już w roku 2020 i będzie powszechnym spisem rolnym. Drugi, zaplanowany do przeprowadzenia w roku 2021, będzie dotyczył pozyskania aktualnych informacji o liczbie ludności i charakterystyce gospodarstw domowych oraz warunków mieszkaniowych i stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Choć temat spisu powszechnego planowanego na rok 2021 wydaje się odległy, już niebawem gminy powinny zacząć planować przeprowadzenie działań umożliwiających sprawne przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia.

Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”

W kontekście zabezpieczeń związanych z zakupem nowego mieszkania, często mówi się o rachunkach powierniczych. Warto pamiętać, że bardzo ważny jest także wpis do księgi wieczystej zabudowywanej działki.

Konsultacje z mieszkańcami jako istotny element procedury uchwalania statutu sołectwa

Brak przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami jednostki pomocniczej poprzedzających podjęcie uchwały w sprawie nadania jednostce pomocniczej statutu stanowi istotne naruszenie art. 35 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i skutkuje stwierdzeniem nieważności takiej uchwały w całości.

Mieszkania dla studentów – czy warto w nie inwestować?

Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Część studentów znalazła zakwaterowanie w akademikach, ale zdecydowana większość zamieszkała w prywatnych lokalach. To właśnie ci drudzy od dawna stanowią siłę napędową rynku nieruchomości, utwierdzając w przekonaniu, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to wciąż opłacalny biznes.

Przekwalifikowanie gruntu z użytkowania wieczystego we własność – gdzie pojawiają się trudności?

Czy w związku z obowiązywaniem nowych przepisów deweloperzy mają trudności z przekwalifikowaniem gruntów będących w użytkowaniu wieczystym we własność? W jakich lokalizacjach pojawiają się problemy?

Cena najmu mieszkania - jak ją ustalić?

Najem mieszkania w dużym mieście to coraz częstsza forma dorabiania. Jak prawidłowo ustalić cenę najmu za dane mieszkanie? Co brać pod uwagę, aby nie stracić i aby nie zniechęcić potencjalnych najemców?

Proces wyboru mieszkania zajmuje średnio 5 miesięcy

Wybór oraz dokonanie zakupu mieszkania wiąże się z odpowiedzią na wiele pytań, jak również ze szczegółową analizą potrzeb i możliwości, zwłaszcza tych finansowych. Zdaniem ekspertów proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 miesięcy. Z czego to wynika?

Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy

Rynek nieruchomości w 2018 r. charakteryzował się rekordową liczbą transakcji komercyjnych. Nastąpił wysoki wzrost cen mieszkań. Jacy pracownicy będą poszukiwani na rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości?

Ekologiczne rozwiązania w osiedlach mieszkaniowych

Czy w nowych osiedlach stosowane są rozwiązania ekologiczne? Na czym polegają i gdzie znajdziemy takie inwestycje?

Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań?

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 376 mieszkań. Tymczasem w Europie średnia wynosi 435 lokali na tysiąc osób. Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań? Czy program Mieszkanie Plus i nowe inwestycje rozwiążą problem deficytu?

Nowelizacja ustawy o KZN - czego można po niej oczekiwać i czy spełni nadzieje na dostępne lokum dla Kowalskiego?

W sejmie trwa procedowanie noweli ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W powszechnej opinii to akt prawny o fundamentalnym znaczeniu dla realizacji i powodzenia sztandarowego rządowego programu Mieszkanie Plus (Mieszkanie  Plus). Pytanie, czy rodzima mieszkaniówka doczeka się wreszcie w ramach obecnej kadencji sejmu regulacji będącej przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Dla kogo mieszkania komunalne „podrożeją”?

Lokatorzy mieszkań komunalnych już od dawna słyszą o ważnych zmianach dotyczących najmu „M” od gminy. Te zmiany weszły w życie wraz z dniem 21 kwietnia 2019 r. Pozwalają one gminom między innymi na znaczącą podwyżkę czynszu pobieranego od bardziej zamożnych najemców. Właśnie dlatego pojawiło się sporo artykułów prasowych i komentarzy utrzymanych w dość alarmistycznym tonie.

Praktyczne problemy związane ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od kilku miesięcy. Rady gmin podejmują pierwsze uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a także w przedmiocie lokalnych standardów urbanistycznych. Na tym tle pojawiają się nowe dylematy dotyczące sposobu stosowania przepisów specustawy mieszkaniowej, a sygnalizowane w procesie legislacyjnym wątpliwości - pogłębiają się.

REKLAMA