REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Forma opodatkowania na zasadach ogólnych w ramach najmu


Zarówno najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak i najem prowadzony jako odrębne źródło może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podstawą opodatkowania na zasadach ogólnych jest skala podatkowa.

Jakie formy opodatkowania najmu może wybrać podatnik?


Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu to może on dokonać odpowiedniego wyboru formy opodatkowania biorąc pod uwagę fakt, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło.

Z jakich metod amortyzacji może skorzystać podatnik?

Podatnik w najmie może zastosować te same zasady amortyzacyjne jak w ramach działalności gospodarczej.  Podatnik może zastosować wiele metod amortyzacji, tj. metoda amortyzacji jednorazowej, metoda liniowa, metoda uproszczona w odniesieniu do budynków i lokali mieszkalnych, metoda indywidualna dla środków trwałych używanych lub ulepszanych, metoda degresywna. Poniżej zostanie omówiona metoda amortyzacji uproszczonej w stosunku do lokali mieszkalnych i budynków oraz lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz metoda amortyzacji degresywnej w odniesieniu do wszelkich urządzeń oraz maszyn lub samochodów ciężarowych.

Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?


Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nowego mieszkania to czeka nas jego odbiór od dewelopera, żeby uniknąć strat trzeba mieć podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.

REKLAMA

Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?

Ocieplenie nowych domów drewnianych, najczęściej jest wykonywane w trakcie procesu wznoszenia. W przypadku starych domów z drewna, po pewnym czasie może się okazać, że nie spełnia on aktualnych warunków energooszczędności i należy go ocieplić. Można to zrobić metodą lekką suchą lub metodą lekką mokrą.

Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?


Zarówno tynk gipsowy, jak i płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach. Są sytuacje, gdzie tynk będzie lepszym rozwiązaniem oraz takie, gdzie nic innego nie wchodzi grę, jak tylko płyta g-k. Oba rozwiązania dają podobny efekt – gładką ścianę, ale sposoby ich przeprowadzenia znacznie się różnią.

Jakie są rodzaje balustrad?

Balustrady montowane na schodach mają za zadanie chronić przed upadkiem z dużej wysokości, a także zapewniać wygodę wchodzenia po schodach. Oprócz względów bezpieczeństwa tworzą ważny element estetyczny wnętrza domu. Balustrady najczęściej wykonuje się z metalu, drewna, betonu, cegły lub kamienia.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz?

Kupując odkurzacz zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę. Na rynku dostępna jest ogromna liczba modeli odkurzaczy w takiej samej cenie, jedna z różnymi funkcjami. Pamiętajmy, że we wnętrzu mieszkania jest średnio pięć razy więcej kurzu niż na wolnym powietrzu. W kurzy zaś gromadzą się roztocza, które z kolei są często przyczyną alergii. Dobrym rozwiązaniem więc jest wybranie odkurzacza z systemem filtracji, dzięki któremu powietrze wydmuchiwane z odkurzacza będzie bardziej czyste. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

REKLAMA

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Jak dostać kredyt na budowę domu?


Budowa własnego domu jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na jakich zasadach banki udzielają kredytów hipotecznych na ten cel? W tym przypadku instytucje finansowe biorą pod uwagę inne kryteria niż podczas przyznawania pieniędzy na zakup nieruchomości.

Gdzie mieszkać w Warszawie?

Szukając taniego mieszkania w stolicy, zmuszeni będziemy iść na kompromis – niska cena zwykle idzie w parze z małym metrażem lub usytuowaniem daleko od centrum i dojazdami w korkach. To jaką lokalizację wybierzemy, zależeć będzie od naszych priorytetów i możliwości nabywczych.

Zalety i wady domów drewnianych


Decydując się na budowę domu z drewna mamy do wyboru kilka technologii. Dom może być wykonany z bali, w technologii kanadyjskiej lub prefabrykowanej. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre i złe strony. Wady i zalety domów drewnianych zależą jednak w głównej mierze od właściwości drewna jako materiału naturalnego.

Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?


Przestrzenie zagrożone pożarem są wydzielane przegrodami o określonych odpornościach na płomień i gorący dym. Szczelne odcięcie takich stref powoduje brak możliwości rozprzestrzeniania się pożaru i gorących gazów pomiędzy pomieszczeniami. Poznajmy poszczególne elementy odcięć pożarowych.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zanim przystąpimy do budowy musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę można uzyskać w kilku instytucjach. Uzyskamy je w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta lub w Wydziale Architektury, budownictwa, Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego.

Jak wykonać cokół z klinkieru?

Na estetykę budynku bardzo duży wpływa mają detale. Dlatego też, elementy elewacji wyjątkowo wrażliwe na zniszczenie takie jak np. cokoły należy wykonywać z materiałów odpornych na zniszczenie.

Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

Niższe koszty utrzymania mieszkania, mogą dać więcej ciepła

Kierując się wyborem nowego mieszkania zwracamy uwagę na lokalizacje, otoczenie, standard budynku, czy jego funkcjonalność. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej z nas zwraca uwagę na koszty utrzymania lokalu. Szukamy korzystnych rozwiązań ocieplenia budynku, czy zużycia wody, które w przyszłości przełożą się na niższe rachunki.

W Warszawie kupisz mieszkanie taniej


Rynek pierwotny przeżywa swój rozkwit w Warszawie. Bogata oferta i konkurencyjny poziom średnich cen nowych mieszkań wpływa na kształtowanie się sytuacji rynkowych na terenie całego kraju. Na podstawie raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Warszawie” za 2010 rok opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. przedstawiono krótką analizę spodziewanego kierunku rozwoju rynku nieruchomości w przyszłości.

Rynek pierwotny – tańszy i lepszy?

Decydując się na kupno nowego mieszkania przeważnie myślimy o inwestycji na kolejne kilkadziesiąt lat. Porównujemy rynek wtórny z pierwotnym sprawdzamy standard budynku, wykończenie i stan faktyczny nieruchomości. Następnie rozpatrujemy wszystkie za i przeciw. Jednak nadal najczęstszym czynnikiem kierującym nami przy zakupie mieszkania, czy domu jest cena nieruchomości.

Ile wytargujesz w 2011 roku?

Jak wynika z danych Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. , w styczniu 2011 r. przeciętna bezwzględna obniżka ceny wyniosła 14 270 zł. Wyższa odnotowana była jedynie w styczniu, który był pod tym względem rekordowy oraz wrześniu ubiegłego roku. W pozostałych miesiącach negocjacje nie były już tak efektywne.

Coraz więcej mieszkań w Krakowie

Kraków tuż po Warszawie stanowi drugi rynek mieszkaniowy w Polsce. Przedstawiamy podsumowanie sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w grodzie Kraka, zebrane na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Krakowie” z roku 2010 opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Czym kierują się krakowianie przy wyborze nowego mieszkania?


Jak pokazują analizy rynkowe, ceny mieszkań z jakimi spotykamy się w ogłoszeniach, często odbiegają od rzeczywistych. Większość z nas ulega z góry wyznaczonym cenom przez firmy deweloperskie. Jednak każdy potencjalny nabywca powinien wiedzieć, że należy opierać się na cenach transakcyjnych, bo tylko dzięki nim mogą najwięcej zyskać.

Jak przygotować do montażu panele na rąbek stojący?


Blacha na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Nadal jest bardzo popularna, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.

Co warto wiedzieć o blachodachówce?


Jeśli decydujemy się na samodzielny wybór pokrycia dachu nie powinniśmy kierować się tylko jego wyglądem. Najważniejsze jest to czy pokrycie dachu wykonane jest z trwałego i wytrzymałego materiału. Blachodachówka jest dobrym materiałem do dachów stromych. Dlaczego tak jest?

Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Coraz więcej płacimy za energię dostarczaną do naszych domów. Może więc warto zastanowić się nad energooszczędną nieruchomością? Mamy do wyboru projekt domu energooszczędnego lub pakiet energooszczędny. Jakie są różnice między nimi?

Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Nie ze wszystkimi kontrolami musimy czekać na fachowca. Istnieją takie, których możemy dokonać samodzielnie.

Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Jeżeli jakiś czas temu kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie, możliwe, że teraz chciałbyś zamienić je na coś większego. Warto zastanowić się nad taką inwestycją. Jednak dużo zależy od tego, kiedy kupiłeś swoje mieszkanie.

Rewitalizacja i budownictwo osiedli mieszkaniowych w Polsce celem Unii Europejskiej

Zapewnienie dobrych warunków poprzez budownictwo i rewitalizacje osiedli mieszkaniowych to jeden z celów Unii Europejskiej. Chodzi o poprawę jakości życia mieszkańców.

Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Oferta mieszkaniowa deweloperów „pod klucz”, czyli całkowitego wykończenia, nie cieszy się dużą popularnością. Na taką możliwość decyduje się zaledwie 1 na 20 nabywców.

Czy mniejszy deweloper daje większe możliwości?

Jak informuje Home Broker, u mniejszego dewelopera łatwiej o upust, negocjacje lub zmiany aranżacji naszego mieszkania. Mniejsi deweloperzy są też bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do klienta. Czy więc faktycznie duży może więcej?

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

Coraz mniej nowych mieszkań na rynku


Jak informuje Open Finance w listopadzie na rynek nieruchomości trafiło mniej nowych mieszkań niż rok temu. Najbardziej zwolnili inwestorzy indywidualni, którzy oddali 10,6 tysięcy lokali.

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?


Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

Jak przygotować podłoże pod emulsje?


Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża. Powinno być ono gładkie, równe, mocne i suche a także wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Rozpoczyna się realizacja II etapu „Osiedle Sportowa”


Włodarzewska S.A. w kwietniu rozpocznie realizację drugiego etapu inwestycji „Osiedle Sportowa” w Brwinowie. Na tym etapie inwestycji mają powstać kolejne dwa budynki. Do tej pory deweloper, w ramach tej inwestycji, zrealizował już sześć pierwszych budynków, zostały one już oddane do użytku.

Ocieplenia z celulozy


Ocieplenie z celulozy wciąż jest niedocenianym systemem termoizolacyjnym w naszym kraju. Celuloza ma właściwości termiczne identyczne jak wełna mineralna czy styropian, posiada zbliżone właściwości izolacyjno-akustyczne do wełny mineralnej lecz w odróżnieniu od tych dwóch materiałów jest paroprzepuszczalna i nie wymaga stosowania paroizolacji.

Okiennice, rolety czy daszki nadokienne – co wybrać?


Wybór pomiędzy okiennicami, roletami a daszkami nadokiennymi zależny jest od miejsca ich przeznaczenia, funkcji, jaką ma spełniać element oraz walorów estetycznych. Każdy z tych elementów będzie chronić nas przed słońcem, lecz każdy z nich posiada dodatkowe ważne zalety. Okiennice są elementem dekoracyjnym, daszki nadokienne chronią nas także przed deszczem natomiast rolety antywłamaniowe uchronią nasz dobytek przed kradzieżą.

Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?


W słoneczne dni często chcemy uchronić się przed nadmiarem promieni słonecznych i wysokimi temperaturami. Lecz domy i mieszkania bez odpowiednich zabezpieczeń w postaci rolet, żaluzji czy markiz nie zapewnią nam tej ochrony. W zależności od potrzeb należy dostosować swój wybór, ponieważ rolety, żaluzje czy markizy mają różne przeznaczenie czy posiadają inne ważne funkcje.

Jakie uszczelki i okucia wybrać do okien?


Odpowiedni dobór uszczelek i okuć okiennych jest równie ważny jak wybór profili okiennych. Dzięki nim uzyskamy odpowiedni poziom izolacyjności termicznej jak i akustycznej oraz – co ważne – zapewnimy sobie komfort z użytkowania okien jak i pomieszczenia, w którym je zamontujemy dzięki np mikrowentylacji.

Jakie są rodzaje karniszy?


Karnisz jest istotnym elementem wykańczającym okno. Mamy szeroki wybór karniszy, materiałów z jakich są wykonane jak i dostępnych ich odcieni. Do dyspozycji mamy karnisze drążkowe, szynowe, szynowe z listwą maskujące, typu zazdrostka czy też linkowe.

Czym jest HDF i MDF?

Płyty HDF (High Density Fibreboard) i MDF (Medium Density Fiberboard) to materiały drewnopochodne, są rodzajem płyt pilsniowych. Różnią się między sobą gęstością, a co za tym idzie wytrzymałością, HDF to skrót od High Density Fiberboard a MDF od Medium Density Fiberboard. Są materiałami stosowanymi do produkcji mebli, drzwi, paneli podłogowych czy też paneli ściennych.

Kiedy ocieplać nowy budynek?


Nowo wybudowany budynek należy ocieplić po odczekaniu paru miesięcy od momentu wymurowania ścian zewnętrznych. W ten sposób wyparuje cała woda z murów i nie będziemy narażeni na powstanie wilgoci i zagrzybienie we wnętrz budynku.

Jaka jest rola paroizolacji?


Paroizolacja pełni funkcję ochroną dla przegród budowlanych takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym przed przepływem wilgoci z wnętrza budynku do przegrody oraz ogranicza możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Para wodna jest groźna dla izolacji cieplnej głównie tej wykonanej z wełny mineralnej i konstrukcji przegrody w momencie jej skroplenia w celu jej uniknięcia paroizolację stosujemy od strony cieplejszej przegrody.

Gdzie można stosować tynki cienkowarstwowe?


Tynki cienkowarstwowe stosować można zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Tynki cienkowarstwowe posiadają bogatszą ofertę kolorów i faktur i są prostsze w wykonaniu w odróżnieniu od tynków tradycyjnych, oprócz tego są od nich znacznie cieńsze gdyż ich grubość wynosi od 2 do 10 mm. Ze względu na rodzaj spoiwa wyróżniamy tynki cienkowarstwowe mineralne i organiczne, od ich składu zależny będzie wybór odpowiedniego tynku gdyż nie wszystkie tynki możemy położyć na każdej powierzchni.

Czym jest elewacja na ruszcie?


Elewacja na ruszcie jest popularnym rozwiązaniem wykańczania ścian zewnętrznych. Składa się z rusztu, termoizolacji i okładziny zewnętrznej. Taką elewację szybko się montuje, a do tego można ją wykonywać o każdej porze roku. Elewację na ruszcie cechuje długa żywotność. W razie uszkodzenia elementu elewacji, można wymienić jedynie jej cześć.

Wzrost liczby rozpoczynanych budów


Ilość rozpoczynanych inwestycji w lutym tego roku zwiększyła się aż o 13%. Jednak nie dotyczy to wszystkich, spółdzielnie nadal mają zastój. Za to deweloperzy i inwestorzy prywatni wyszli z impasu. Z drugiej strony zaś w tym samym czasie, spadła liczba wydawanych pozwoleń. Zmniejszyła się również liczba mieszkań oddanych do użytkowania, klucze oddano do 8,5 tys. mieszkań. Za słaby wynik, w dalszym ciągu, jest obwiniany kryzys.

Czym jest teren uzbrojony?


Każda działka, na której planujemy postawić dom powinna być uzbrojona. Co to oznacza? Uzbrojenie terenu to nic innego jak doprowadzenie w obrębie działki takich mediów jak: wodociąg, sieć kanalizacyjna, energetyczna oraz gazowa.

REKLAMA