REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

Jak duże są największe mieszkania deweloperskie?

Duże mieszkania deweloperskie. Jaką powierzchnię mają największe mieszkania w ofercie deweloperów? W których projektach je znajdziemy? Ile kosztują? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

REKLAMA

Gdzie kupimy mieszkania z ogródkami?

Mieszkania z ogródkiem. W których osiedlach znajdziemy mieszkania z ogródkami? Jaką powierzchnię mają największe? W jakich cenach oferowane są takie lokale? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Dla kogo będą budować deweloperzy?

Wynajem instytucjonalny mieszkań (PRS). Globalny kapitał inwestycyjny, poszukujący bezpiecznych opcji na rynkach nieruchomości stawia dziś na mieszkaniówkę. Polska jest na celowników największych, światowych graczy inwestujących w sektorze PRS.

Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?

Decyzji o zakupie mieszkania czy domu nie warto odkładać na później, gdyż ich ceny będą stale rosnąć, zaś bardzo niskie stopy procentowe stwarzają obecnie wyjątkowo korzystne warunki dla kredytobiorców – stwierdzili uczestnicy debaty „Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?”, zorganizowanej przez PAP.

Jak deweloperzy oceniają bon mieszkaniowy?

Bon mieszkaniowy. Czy bon mieszkaniowy, który ma pomóc kupującym mieszkania w pokryciu wkładu własnego do kredytu w formie dopłat lub gwarancji jest dobrym pomysłem? Czy nowa inicjatywa rządu okaże się wsparciem dla nabywców? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

REKLAMA

Nowy rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

Sprzedaż nowych mieszkań. Nowy kwartalny rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. W I kwartale 2021 r. sprzedaż nowych mieszkań była wyższa o 40 proc. kwartał do kwartału.

Sprzedaż nieruchomości w jeden dzień?

Sprzedaż mieszkania zajmuje w Polsce średnio trzy miesiące. Często jest to proces żmudny i czasochłonny, a ostatecznie uzyskana kwota niższa niż ta, której początkowo oczekiwaliśmy. Ciekawym rozwiązaniem może być nowy sposób sprzedaży, który jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, a w naszym kraju stawia dopiero pierwsze kroki.

Czy dodatki mieszkaniowe podlegają egzekucji?

Dodatki mieszkaniowe a egzekucja. Dodatki mieszkaniowe oraz dodatki energetyczne zostały wyłączone spod egzekucji komorniczej.

Sektor mieszkaniowy - jaki będzie w kolejnych 2-3 latach?

Sektor mieszkaniowy. Jaki kierunek rozwoju przyjmie sektor mieszkaniowy w nadchodzących 2-3 latach? Czy spadnie podaż mieszkań? Czy utrzyma się popyt? Od czego będzie zależało utrzymanie równowagi rynkowej?

O ile wzrosły ceny nowych mieszkań? Czy nadal rosną?

Ceny nowych mieszkań. Ile średnio podrożały mieszkania deweloperskie od marca 2020 roku? Gdzie ceny wzrosły najbardziej? Czy nadal idą w górę? Jaki jest powód podwyżek?

Apartamenty w chmurach, czyli gdzie są najdroższe adresy w Polsce

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce – Sky Towers, Sea Towers, Złota 44 i Cosmopolitan. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za możliwość podziwiania panoramy miasta z okien swojego apartamentu.

Droższe materiały budowlane windują ceny mieszkań

Materiały budowlane. W kolejnych miesiącach prognozowane są wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Powodem są m.in. podwyżki cen materiałów budowlanych, wykorzystywanych w procesie inwestycyjnym. W 2020 roku w grupie towarowej 20 materiałów, aż 19 odnotowało wzrost cen w skali rok do roku. W tym roku będzie podobnie.

Wycena nieruchomości na podstawie emocji

Wycena nieruchomości na podstawie emocji. Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie emocji kupującego.

Mieszkania nadal drożeją, ale nie wszędzie

Ceny mieszkań. Choć od pojawienia się epidemii w naszym kraju minął już ponad rok, rynek mieszkaniowy nie uległ osłabieniu, a ceny nowych lokali nie przestały rosnąć. Początek roku przyniósł jednak pewne zawirowania. W niektórych miastach ceny szły w górę, a w innych spadały. Czy to zapowiedź nowego trendu?

Rośnie popyt na kredyty hipoteczne

Kredyty mieszkaniowe. Popyt na kredyty hipoteczne rośnie od kilku miesięcy. W poprzednim miesiącu banki pożyczyły Polakom prawie 7,3 mld zł na zakup własnego lokum – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.

Jaka jest przyszłość rynku wynajmu mieszkań?

Rynek mieszkań na wynajem. Wyhamowuje spadek cen na rynku mieszkań na wynajem. Zmienia się też popyt, bo inne są oczekiwania z powodu doświadczeń z pandemią. Przyszłość rynku to budownictwo modułowe, skracające czas budowy nawet o połowę.

Jak zwiększyć zdolność kredytową w 6 krokach?

Zdolność kredytowa. W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej aż trzykrotnie obniżała wysokość stóp procentowych, dzięki czemu nasza gospodarka miała lepiej poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii Covid-19. W konsekwencji do rekordowo niskiego poziomu spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, co sprawiło, że stały się one wyjątkowo tanie, a zakup mieszkania na wynajem wyjątkowo opłacalną inwestycją i to mimo pandemii.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - zabezpieczenie dla deweloperów i nabywców

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców środków finansowych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zasilą składki płacone przez deweloperów.

Atmosfera sprzyja zakupom na rynku nieruchomości

Inwestorzy i fundusze kupują mieszkania. Wbrew temu co prognozowali eksperci, pandemia nie wpłynęła na zmniejszenie zainteresowania rynkiem nieruchomości (poza czasem lockdownu w II kw. 2020 r.). Miały na to wpływ niemal zerowe stopy procentowe i wysoka inflacja, a konkretnie brak atrakcyjnych alternatyw inwestycyjnych. Nieuniknione wzrosty cen w przyszłości, oznaczają, że teraz jest dobry moment na zakupy, szczególnie na rynku pierwotnym.

Ceny mieszkań w 2021 roku wzrosną o 3-8 proc.

Ceny mieszkań w 2021 roku wzrosną o 3-8 proc. Ten rok będzie także czasem przetasowań w strukturze nabywców mieszkań.

Deweloperzy nie odnotowali wyhamowania popytu inwestycyjnego

Rynek nieruchomości. Deweloperzy w Polsce nie odnotowali jak dotąd wyhamowania popytu inwestycyjnego, mimo spadku stawek czynszu najmu i rosnących cen zakupu mieszkań - podał NBP w raporcie z rynku nieruchomości za IV kwartał 2020 r.

Mieszkanie bez wkładu własnego - nowy program mieszkaniowy

Mieszkanie bez wkładu własnego - nowy program przewidziany w Nowym Ładzie miałby stanowić swoiste uzupełnienie dla już prowadzonych przez rząd działań. To m.in. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (przewidują dofinansowanie do budownictwa czynszowego oraz komunalnego) czy ustawa „lokal za grunt” (na jej mocy inwestorzy mogą nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym). Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania na mieszkanie?

Ukończone mieszkania - gdzie i za ile?

Ukończone mieszkania. W których projektach deweloperzy mają mieszkania, do których od razu można odebrać klucze? Jakie lokale zostały w ofercie? W jakiej cenie? Jak dużym powodzeniem cieszą się wśród nabywców?

Glapiński: nie widać napięć na rynku mieszkaniowym

Rynek mieszkaniowy. Sytuacja na rynku mieszkaniowym nie pokazuje napięć zagrażających nagłym załamaniem popytu i cen; nie ma dużego zjawiska zakupów spekulacyjnych - ocenił w prezes NBP Adam Glapiński. Zauważył, że w Polsce nadal mieszkań bardzo brakuje.

Nowy Ład. Wsparcie państwa dla kupujących mieszkanie

Nowy Ład. W programie mieszkaniowym będziemy starać się wyciągnąć lekcje z błędów, z potknięć, z pomyłek naszych, naszych poprzedników i wypracować jak najlepsze rozwiązania, metodą prób i błędów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rozbudowa domu - formalności, przepisy

Rozbudowa domu. Roczna liczba domów rozbudowywanych przez Polaków jest stosunkowo mała. Powodem mniejszej popularności tej formy zwiększania powierzchni mieszkaniowej stanowią bariery formalne. Usunięcie tych barier mogłoby ułatwić wielu osobom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 2015 r. wprowadziła możliwość rozbudowy domu na podstawie zgłoszenia budowlanego. Istnieje jednak wymóg związany z tym, że nawet po zakończeniu inwestycji zakres oddziaływania budynku nie powinien przekraczać granic działki. Przeszkodę stanowią też m.in. wymóg posiadania dokumentacji potwierdzającej legalność budowy domu, który chcemy rozbudować, czy niejasne przepisy dotyczące warunków technicznych.

W jakie nieruchomości inwestować czasie pandemii?

Inwestycja w nieruchomości. Jak wynika z analiz ekspertów, nawet o kilka procent większą rentowność mogą osiągnąć lokale handlowo-usługowe niż mieszkalne. Jednak nie są oni do końca zgodni w kwestii inwestycji dokonywanych na rynku nieruchomości przez zwykłego Kowalskiego.

Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?

Remont mieszkania. To nic dziwnego, że jako inwestor polegasz na swojej ekipie budowlanej, która wykonuje remont na Twoje zlecenie. Niemniej koszty związane z remontem nieruchomości są niezwykle trudne do kontrolowania, gdy nie masz ścisłej kontroli nad prowadzonymi pracami. Przypadki, w których zdarza się, że inwestorowi zabraknie pieniędzy w trakcie remontu nieruchomości lub dojdzie do przekroczenia kosztów, wcale nie są rzadkością. Na szczęście, jak wynika z doświadczenia ekspertów z Horyzontu Inwestycji, to czy unikniemy takich błędów, zależy głównie od nas samych.

Najem mieszkań w Polsce - popularność, trendy, mikroapartamenty

Najem mieszkań. W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest jako etap przejściowy. To sytuacja wprost odwrotna do krajów zachodu, gdzie wynajmowanie mieszkań ma długą tradycję. Jesteśmy jednak świadkami zmiany – powolnej, ale bardzo istotnej. O tym, jak poszerza się rynek najmu, opowiada Paweł Szczepaniak, główny architekt i współzałożyciel pracowni AP Szczepaniak.

Lokal za Grunt - jakie są założenia programu?

Lokal za Grunt. Przepisy wprowadzające w życie program Lokal za Grunt obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. Jakie są podstawowe założenia prawne programu?

Shrag Weismann: mieszkania nadal są bezpieczną inwestycją

Pandemia wbrew obawom z ubiegłego roku, nie przewróciła rynku mieszkaniowego do góry nogami i nic nie wskazuje, że miałoby się to zmienić. W co inwestować na rynku nieruchomości? Czy taka inwestycja jest stabilna?

Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

Nowa ustawa deweloperska. Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zwiększy ochronę nabywców mieszkań

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań, spowoduje także wzrost cen nieruchomości. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będą zasilać składki wpłacane przez deweloperów.

Nowe normy efektywności energetycznej budynków - jak wpłyną na ceny mieszkań?

Efektywność energetyczna budynków. Wielu ekspertów przewiduje, że wprowadzony od początku 2021 roku obowiązek podporządkowania się nowym restrykcyjnym normom dotyczącym efektywności energetycznej spowoduje, że inwestorzy będą musieli ponieść wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście procent. To niewątpliwie wpłynie na wzrost cen mieszkań. W jakim stopniu nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków wpłyną na koszt realizacji inwestycji? Jak zmiana norm budowlanych przełoży się na wzrost cen mieszkań?

Jak powinny zostać podzielone środki, które spółdzielnia zarabia w ramach dodatkowej działalności?

Spółdzielnie mieszkaniowe nie muszą zajmować się tylko budową i utrzymaniem mieszkań. Wyjaśniamy, jak powinny być dzielone dodatkowe zyski z działalności takich instytucji.

Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną

Budownictwo mieszkaniowe. Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc. - napisał PKO Bank Polski w analizie.

Czy wielkość mieszkania ma wpływ na zachorowalność na COVID-19?

Wielkość mieszkania a COVID-19. Czy metraż mieszkania ma znaczenie, jeżeli chodzi o zachorowalność na COVID-19? Którzy mieszkańcy miast chorują częściej?

Kto kupuje mieszkania w pandemii?

Zakup mieszkania. Czy zmieniła się struktura nabywców mieszkań i profil klientów deweloperów? Jaka grupa kupujących teraz dominuje? Kto decyduje się na zakup?

Stabilizacja cen na rynku mieszkań

Ceny mieszkań. Po wyraźnym spowolnieniu wzrostu cen mieszkań w drugie połowie 2020 r, w roku 2021 oczekiwana jest stabilizacja na rynku mieszkaniowym - czytamy w raporcie PKO Banku Polskiego. Co wpływa na ceny mieszkań?

Nowe mieszkania - które mieszkania są najtańsze?

Najmniejsze mieszkania. W jakiej cenie znajdziemy najtańsze, nowe mieszkania w ofercie deweloperów? W których inwestycjach? Jaka mają powierzchnię?

Rynek mieszkań na wynajem - udział inwestorów indywidulanych

Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w mieszkania jest w Polsce nawet dwukrotnie bardziej opłacalne niż na Zachodzie. Udział inwestorów zagranicznych w polskim rynku nieruchomości będzie się zwiększał, przy jednoczesnym ograniczaniu udziału inwestorów indywidualnych.

Warszawa pomaga w spłacie zadłużenia w mieszkaniach komunalnych

Mieszkania komunalne w Warszawie. Trwa II edycja programu "Restrukturyzacja zadłużenia w mieszkaniach komunalnych", w ramach której można uzyskać umorzenie na poziomie 60 proc. kwoty zadłużenia. "Uprawnionych do skorzystania z tej formy pomocy miasta może być nawet kilkanaście tysięcy lokatorów" – podał stołeczny ratusz.

Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.

Społeczne agencje najmu. Projekt dotyczący społecznych agencji najmu niebawem trafi do parlamentu i zostanie uchwalony w pierwszej połowie 2021 roku. Spodziewamy się, że SAN-y zaczną działać w drugiej połowie roku - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Mieszkanie Plus 2021 - dodatkowe punkty za książeczki mieszkaniowe

Mieszkanie Plus 2021. Posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji do mieszkań powstających w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus - podał PFR Nieruchomości.

Jakich mieszkań szukają milenialsi?

Milenialsi na rynku nieruchomości. Młodzi dorośli, zwani też pokoleniem milenialsów (lub pokoleniem Y) mają inne oczekiwania co do miejsca zamieszkania niż starsze pokolenia. Wielu nadal mieszka z rodzicami, sporą grupę stanowią wynajmujący, ale są też tacy, którzy kupują mieszkania na własność. Jakich lokali szukają? Na co zwracają uwagę?

Model SAN, czyli więcej mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach

Model społecznych agencji najmu (SAN). Projekt ustawy wprowadzającej model SAN ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach. Dodatkowo najemcy mieszkań od SAN będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

REKLAMA