REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny ofertowe mieszkań przestały rosnąć w IV kw. 2022

Ceny ofertowe mieszkań w IV kw. 2022 były o 0,2 proc. niższe w porównaniu z III kw. - wynika z raportu Otodom i Polityki Insight. Zdaniem autorów raportu, najbliższe miesiące mogą przynieść spadki cen w niektórych segmentach, zwłaszcza w mniejszych miastach i na rynku dużych mieszkań.

Rynek mieszkaniowy czeka na zmiany dotyczące zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa. W grudniu mniejsza aż o 63% r/r była liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny. Jest to jeden z najniższych wyników od stycznia 2007 r., czyli od 16 lat. Aby trend się zmienił konieczne byłoby zwiększenie zdolności kredytowej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe przy sprzedaży lub najmie budynku i lokalu - od 28 kwietnia 2023 r.

Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwa charakterystyki energetycznej określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania (lokalu) lub budynku. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dzięki dokumentowi nabywca lub najemca będzie świadomy przyszłych kosztów zużycia energii.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

REKLAMA

Kupno mieszkania od dewelopera - ceny w grudniu 2022

Nawet 68 tys. złotych można zaoszczędzić decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego w grudniu. Oprócz rabatów, deweloperzy kuszą swoich klientów częściowym sfinansowaniem kosztów notarialnych czy miejsc parkingowych. Na tym jednak nie koniec. Na jakie promocje mogą jeszcze liczyć klienci?

Ceny nowych mieszkań w Polsce. Na jaką obniżkę ceny ofertowej można liczyć?

Kupujący mieszkania w Trójmieście mogą liczyć na dwucyfrowe obniżki; w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu może to być kilka procent, a Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma opustów (potocznie: upustów) - wynika z raportu CBRE. W III kw. 2022 r. promocje cenowe dotyczyły co czwartej inwestycji - wskazano.

Jak mieszkaniówka przygotowuje się na recesję?

Jaką strategie przyjęły firmy deweloperskie do czasu poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym? Jakie plany mają na przyszły rok? Czy spodziewają się odbicia gospodarczego? Czym w odczuciu deweloperów obecne spowolnienie gospodarcze różni się od tego, które mieliśmy w 2008 roku?

Premia termomodernizacyjna, premia remontowa - zmiany od 1 grudnia 2022 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 1 grudnia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Zmiany dotyczą m.in. przepisów o premii termomodernizacyjnej oraz premii remontowej.

REKLAMA

Czy teraz jest czas na zakup mieszkania? Kryzys oznacza okazje

Nieco ponad 7 tys. Budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli w październiku deweloperzy. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ten wskaźnik spada. W sumie od początku roku deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. nowych lokali. To prawie 1/3 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Taki stan rzeczy może być jednak dobrą informacją dla osób inwestujących w nieruchomości.

Jakie mieszkania sprzedają się obecnie u deweloperów?

W których inwestycjach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań? Jakie lokale cieszą się największym powodzeniem wśród nabywców? W jakich cenach? Jak dużo mieszkań kupowanych jest na wynajem? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Ceny mieszkań w Polsce zaczęły spadać

Ceny mieszkań idą w dół! Wysoka inflacja i stopy procentowe oraz wymóg bufora wprowadzony przez KNF radykalnie zmniejszyły zdolność kredytową Polaków. Wraz z nią spadło zapotrzebowanie na mieszkania, w efekcie na rynku widać już pierwsze obniżki cen lokali, bądź to w formie rabatów, bądź nawet niższych cen wywoławczych. Sytuacja na rynku pozostanie trudna przez kolejne kwartały, i to nie tylko dla branży deweloperskiej, ale też np. wykończeniowej czy meblarskiej. Także planujący zakupy inwestycyjne stali się ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Koszty utrzymania mieszkania 2022 - październik/listopad

Aktualnie blisko 1300 złotych miesięcznie statystyczna rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania. W ciągu roku koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 25%. W ostatnim roku zdrożały wszystkie elementy składające się na łączny koszt utrzymania domu. Niestety już dziś wiemy, że część podwyżek jeszcze przed nami.

Termomodernizacja mieszkań - nowe przepisy

W dniu 14 listopada 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 29 września 2022 o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jakie zmiany przewiduje ta ustawa (m.in. w zakresie termomodernizacji mieszkań) i kiedy wejdzie w życie?

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w III kwartale 2022?

Jakie wyniki odnotowały firmy deweloperskie w trzecim kwartale tego roku? Jak kształtuje się poziom sprzedaży w porównaniu do drugiego kwartału br. i roku 2021? Co wpłynęło na wynik? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zwrot pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - upadłość dewelopera i inne powody

Nie tylko upadłość dewelopera daje prawo do zwrotu wpłaconych na zakup mieszkania pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ale też m.in. upadłość banku, przekroczenie terminów lub nieprawidłowości w umowie - informuje Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy deweloperzy planują budowę nowych projektów? Jakie mieszkania trafią do oferty? Czy firmy wstrzymują się nowe inwestycje ze względu na niestabilny poziom cen usług i materiałów budowlanych?

Wartość nieruchomości w polisach ubezpieczeniowych – zaniżanie, aktualizacja

Z jakich powodów zaniżamy wartość nieruchomości w polisach ubezpieczeniowych i dlaczego nie warto tego robić?

Czy mieszkaniówka wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu

Czy jest szansa na powrót koniunktury w sektorze mieszkaniowym? Od czego jest to najbardziej uzależnione? Jakie zdaniem deweloperów są główne przyczyny zastoju na rynku nowych mieszkań? Czy popyt wróci wraz z większym dostępem do kredytów?

Charakterystyka energetyczna budynków - zmiany w 2023 roku

Charakterystyka energetyczna budynków - prezydent podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Zmiany, które wejdą w życie w II kwartale 2023 roku, przewidują m.in., że notariusz będzie odnotowywać przekazanie nabywcy przez zbywcę nieruchomości świadectwa charakterystyki energetycznej, pojawi się obowiązek właściciela lub zarządcy budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., w którym są świadczone usługi dla ludności – umieszczania w widocznym miejscu w tym budynku kopi świadectwa charakterystyki energetycznej. Zmienią się także zasady kontroli źródeł ciepła, systemów wentylacji i klimatyzacji.

Ogrzewanie i niedogrzanie mieszkań i domów w Polsce – porównanie na tle Europy

7% Europejczyków nie jest w stanie właściwie ogrzać swojego domu. Najbardziej niedogrzane lokale znajdziemy w Albanii, Bułgarii, na Litwie czy Cyprze. Polska należy natomiast do grona krajów o najlepiej ogrzanych nieruchomościach.

Wynajem mieszkania - kaucja (zasady, limity, waloryzacja)

Ustawa o ochronie praw lokatorów określa limity kaucji przy najmie. W praktyce poziom kaucji odpowiadający np. czynszowi z 3 - 4 miesięcy jest dużo mniejszy od limitu. Właściciel mieszkania musi pamiętać o waloryzacji kaucji. Skutkuje ona koniecznością zwrócenia najemcy większej sumy niż ta pobrana na początku najmu. Kaucja przy najmie instytucjonalnym stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Można z niej bowiem na bieżąco potrącać niezapłacony czynsz.

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce wzrosły przez rok o 23 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 r. przeciętne koszty utrzymania i prowadzenia domu (mieszkania) w Polsce wzrosły o 23%. To o kilka punktów procentowych więcej niż średnia europejska. W niektórych krajach Europy koszty mieszkań wzrosły znacznie bardziej niż w Polsce.

Zaległości w opłatach za mieszkanie - skutki prawne. Kiedy licytacja mieszkania za długi?

Rośnie liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem czynszów i opłat za mieszkanie. Jakie są skutki prawne zaległości czynszowych? Kiedy możne dojść do licytacji mieszkania za długi? Czy można sprzedać mieszkanie mając długi czynszowe?

Deweloperzy rozpoczynają coraz mniej inwestycji mieszkaniowych [Komentarz do danych GUS]

Wrześniowa informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz w okresie ośmiu miesięcy bieżącego roku, w pełni potwierdziła obawy o rozwojowy charakter procesu hamowania inwestycji rynku mieszkaniowego w odpowiedzi na załamanie statystyk sprzedażowych lokali deweloperskich.

W jakich cenach wybierają teraz mieszkania kupujący

Jak zmieniły się decyzje nabywców mieszkań po drastycznym ograniczeniu dostępu do kredytów? W jakim stopniu kupujący zweryfikowali swoje oczekiwania? Na jakie mieszkania jest popyt? W jakich cenach?

Kooperatywy mieszkaniowe - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Rząd przyjął 6 września 2022 r. projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, którego celem jest upowszechnienie tej formy realizacji inwestycji mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czy warto czekać na spadek cen mieszkań?

W drugim kwartale 2022, jak mówią dane NBP, nowe mieszkania były średnio prawie 18 proc. droższe niż przed rokiem. Dynamika wzrostu cen hamuje, ale czy można liczyć na przeceny w sytuacji, kiedy szybują koszty budowy, mieszkań powstaje coraz mniej, rentowność najmu rośnie, a siła nabywcza pieniądza szybko spada? Co mówią o sprzedaży deweloperzy? Czy walczą o klienta? Sondę przygotował serwis dompress.pl.

Jak urządzić 50-metrowe mieszkanie? Pomysły na aranżacje

Popularne mieszkania o średniej wielkości można łatwo zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jak dobrze urządzić swoje 50-metrowe mieszkanie?

50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych

50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.

Ceny mieszkań zaczęły spadać

Ceny mieszkań zaczęły spadać. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w czerwcu spadki pojawiły się w 11 z 17 badanych przez nas miast. Rekordzistą jest Częstochowa, gdzie ceny w ciągu zaledwie miesiąca tąpnęły aż o 10%. Duży spadek odnotowaliśmy również w Sosnowcu, gdzie ceny spadły o 7%. Należy jednak dodać, że w porównaniu do poziomu przed rokiem, ceny są wciąż wyższe we wszystkich badanych miastach. Dużo też dzieje się na rynku kredytów hipotecznych. Stawki WIBOR przestały rosnąć. Pojawiła się też pierwsza oferta kredytów bez wkładu własnego.

Koniec wzrostów cen mieszkań w Polsce

Pierwsze półrocze 2022 roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

KPO w mieszkalnictwie - wyższe premie remontowa i termomodernizacyjna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Projekt stanowi realizację działań związanych z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w dziedzinie poprawy warunków mieszkaniowych. Chodzi o poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dotyczy to także inwestycji w budowę mieszkań przeznaczonych dla gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach, z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Na te cele przeznaczonych zostanie 855 mln euro. Projekt ten zakłada m.in., że premia termomodernizacyjna wzrośnie z 16% do 26%, a premia remontowa z 15% do 25%.

Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest wynikiem prac nad nową ustawą deweloperską. Dzięki niemu nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze zmiany.

Sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła 18 proc. w porównaniu do I kwartału

Sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała. W całym w II kwartale sprzedano 8.876 mieszkań, co oznacza spadek blisko 50 proc. rdr i 18 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku - wynika z wstępnych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert. pl.

Nowa Ustawa deweloperska - co zmieni dla kupującego?

Od 1 lipca 2022 roku obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawę deweloperską, zastąpi nowa. Będzie korzystniejsza dla kupującego mieszkanie od dewelopera?

Ile m2 ma przeciętnie mieszkanie w Polsce oddawane do użytku w 2022 roku?

Ponad 57 m kw. – taką przeciętną powierzchnię miały mieszkania oddawane przez deweloperów w 2021 roku. Był to wynik najlepszy od co najmniej kilku lat. Dane z początku 2022 roku sugerują jednak, że długo ten stan nie potrwał.

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić

Ile kosztuje dom, mieszkanie, czy działka budowlana w Chorwacji? Jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Jak znaleźć nieruchomość wartą zakupu? Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Prospekt informacyjny dewelopera - czym jest, jakie informacje są istotne dla nabywcy

Osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym od deweloperów, decydując się na zakup nieruchomości, biorą pod uwagę m. in. cenę, lokalizację, metraż czy rozkład pokoi. Skąd czerpią informacje na temat? Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie deweloper dostarcza potencjalnemu nabywcy, jest prospekt informacyjny. Znajduje się w nim szereg informacji, które są szczególnie istotne z punktu widzenia kupującego. Dla niewprawionego oka część zapisów z prospektu informacyjnego może wydawać się niejasna, a nawet mało ważna. Wyjaśniamy, jak czytać dokument i na co zwrócić szczególną uwagę.

Ceny mieszkań w Polsce - maj 2022 r.

Polacy coraz częściej kupują mieszkania w miejscowościach położonych w pobliżu wielkich miast, bo na zakup mieszkania w dużych ośrodkach ich nie stać. Cenowy rozdźwięk między stolicami województw a gminami ościennymi bywa ogromny. Na rynku mieszkań z rynku wtórnego różnice sięgają 20-80 proc. Ile kosztują mieszkania w Polsce w maju 2022 r. - dane z 16 aglomeracji i 200 gmin.

Zmarły właściciel w księdze wieczystej a sprzedaż nieruchomości przez spadkobierców

Spadkobiercy często zapominają (albo po prostu nie wiedzą) o ustawowym obowiązku i nie wnioskują o wpisanie swojego prawa własności do księgi wieczystej. Powoduje, to, że część potencjalnych nabywców obawia się kupić nieruchomość jeżeli w księdze wieczystej jako właściciel nadal widnieje osoba zmarła. Jednak z przepisów wynika, że osoba zmarła widniejąca w księdze wieczystej nie jest przeszkodą dla transakcji. Ale brak aktualnego wpisu właściciela w księdze wieczystej powoduje konieczność przedstawienia notariuszowi odpowiednich dokumentów potwierdzających dziedziczenie danej nieruchomości. Dlatego spadkobiercy powinni na bieżąco aktualizować treść księgi wieczystej - zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tym bardziej, że brak aktualizacji księgi wieczystej grozi karą grzywny od 500 zł do nawet 10 tys. zł.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni

27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?

Co dalej z rynkiem mieszkań?

Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?

Nieruchomości premium odporne na wahania rynku

Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.

Ceny mieszkań w Polsce w 2022 roku rosną bardziej niż inflacja

Metr kwadratowy mieszkania w dużym mieście zdrożał w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15,6%. Tak wynika z najnowszych danych NBP. Czy wojna za naszą wschodnią granicą przyniesie przecenę? Z kilku powodów może być wręcz przeciwnie. Ile kosztują mieszkania w Polsce?

Jak nowelizacja ustawy deweloperskiej wpłynie na rynek mieszkań?

Na jakie zmiany muszą przygotować się deweloperzy i kupujący? Czy wprowadzane od lipca 2022 r. regulacje przełożą się na wzrost cen mieszkań?

Ceny wynajmu mieszkań w maju spadły, ale nie wszędzie. Gdzie jest najdrożej?

Szczyt cenowy za nami, ale w Warszawie średnia cena za mkw. pozostaje na tym samym, podwyższonym poziomie – podają eksperci Otodom, analizując sytuację na rynku najmu od początku wybuchu wojny w Ukrainie.

3 złote zasady aranżacji wnętrza w mieszkaniu na wynajem

Rozkwit polskiego sektora najmu prywatnego mieszkań jest faktem, a zwiększająca się konkurencja oznacza również wyższe wymagania mieszkańców. Jak się na to przygotować i wynajmować swoje mieszkanie z zyskiem?

Błąd w księdze wieczystej - jak poprawić. Nieprawidłowy metraż mieszkania i inne błędy w KW

Czasem w księdze wieczystej jest wpisany błędny metraż mieszkania. W jaki sposób powinien zostać poprawiony taki błąd? Naprawienie pomyłki związanej z błędnym metrażem mieszkania w księdze wieczystej jest na szczęście dość łatwe. Czasem odpowiedniego sprostowania dokonuje sam urząd. W przypadku wielu innych niezgodności księgi wieczystej ze stanem faktycznym, procedura jest trudniejsza i wymaga powództwa sądowego. Przed wystawieniem mieszkania lub domu na sprzedaż, warto dokładnie przejrzeć treść księgi wieczystej w systemie EKW (ms.gov.pl).

Wynajem mieszkania z opcją wykupu

Pomysł nie jest nowy, był odpowiedzią na przewidywany ponad dekadę temu kryzys na rynku nieruchomości. Deweloperzy i instytucje finansowe szukały wówczas niestandardowych ofert dla pozyskiwania klientów i stymulacji wzrostu sprzedaży. W przeszłości wynajem z możliwością wykupu cieszył się sporym zainteresowaniem. Jednak z czasem, gdy minęła dekoniunktura, stopniowo tracił na popularności, ponieważ zwiększyła się liczba osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w ramach kredytu hipotecznego.

Mieszkanie dla uchodźcy. Zamiast najmu - prekarium

Ostatnie tygodnie pokazały olbrzymią falę dobroci Polaków płynącą w stronę Ukrainy i jej obywateli, uciekających z ogarniętego wojną kraju. Wsparcie płynie zarówno od osób prywatnych, jak i firm. Przekazywane są środki finansowe, dary rzeczowe, a także udostępniane są lokale mieszkalne dla uchodźców. Specustawa, czyli ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, reguluje wiele istotnych obszarów prawnych związanych z tym wsparciem, jednak wciąż wątpliwości budzą zapisy z zakresu regulacji prawa pobytowego. Dlatego też na popularności zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców niosących pomoc uchodźcom, zyskuje instytucja prekarium. Czym jest prekarium? Czym różni się od najmu i użyczenia?

REKLAMA