REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest najem w sektorze prywatnym?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem nieruchomości w sektorze prywatnym. Poniżej zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące tego, czym jest sektor najmu prywatnego oraz powody, dla których ludzie decydują się na wynajem w sektorze prywatnym.

Na czym polega ulga mieszkaniowa?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca przed 1 stycznia 2007 r. uzależniała możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. Oznaczało to, że osoby, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na zakup mieszkania na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z takiego zwolnienia skorzystać nie mogły.

Lokale zastępcze i zamienne

Chcąc pozbyć się lokatora, który np. zalega z płatnością czynszu, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu innego lokalu.

Zasady wydania lokalu w umowie nieodpłatnego użytkowania

Pomimo tego, iż na mocy umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszalnego użytkownik może nieodpłatnie korzystać z przedmiotowego lokalu – zaleca się zawarcie w tejże umowie postanowienia dotyczącego warunków wydania lokalu mieszkalnego, gdyż na podstawie tychże uregulowań strony mogą dochodzić swoich roszczeń w wyniku powstałych sporów pomiędzy podmiotem ustanawiającym użytkowanie a użytkownikiem.

REKLAMA

Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali

Zawierając umowę najmu lokalu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które w przypadku ich niezachowania mogą sprowadzić spore problemy na obie strony umowy.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony przez wynajmującego

Wynajmujący może wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieokreślony. Musi jednak liczyć się z tym, że będzie musiał długo czekać na to, aż najemca opuści lokal

Warunki wydania lokalu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

W umowie użytkowania lokalu mieszalnego należy zawrzeć postanowienia dotyczące warunków wydania lokalu mieszkalnego, gdyż na podstawie tychże uregulowań stron mogą dochodzić swoich roszczeń w wyniku powstałych sporów pomiędzy podmiotem ustanawiającym użytkowanie a użytkownikiem.

Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Wynajmujący może wynająć swój lokal dowolnej osobie. W stosunku do najmu mieszkań i innych lokali znajduje zastosowanie ogólna zasada dotycząca najmu, która mówi, że strony nawiązują stosunek najmu z drodze umowy (umowa ta może być zawarta w formie ustnej, pisemnej, a nawet dorozumianej).

REKLAMA

Mieszkanie z drugiej ręki – na co uważać?


Rynek wtórny oferuje nam niższe ceny za mieszkania. W zestawieniu z kosztem ich późniejszego użytkowania, rachunek może się jednak wyrównać. Ciągłe naprawy i niedoskonałości konstrukcji pochłoną nasze oszczędności.

Czy mieszkanie od dewelopera jest tańsze od lokalu z drugiej ręki?


Nieruchomość kupiona na rynku wtórnym pozornie wydaje się tańsza. Zazwyczaj nie musimy zaciągać na nią aż tak wysokiego kredytu hipotecznego. Po pewnym czasie, możemy zdać sobie sprawę z tego, że utrzymanie takiego mieszkania jest o wiele droższe.

Jak należy oznaczyć strony w umowie nieodpłatnego użytkowania?

Umowa nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego należy do kategorii umowy dwustronnej, gdyż określa dwie strony umowne, tj. podmiot ustanawiający użytkowanie oraz użytkownik.

Krok po kroku, jak sprzedać mieszkanie?


Sprzedaż mieszkania jest procesem złożonym z kilku części. Sukces przedsięwzięcia leży przede wszystkim w rękach właścicieli mieszkania. Odpowiednie przygotowanie lokum, ewentualny remont i stworzenie atrakcyjnej oferty internetowej, to połowa sukcesu. Dużo zależy też od lokalizacji mieszkania.

Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Od 1 stycznia 2010 r. najem okazjonalny został objęty podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5%, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Zmieniła się nie tylko wysokość podatku, ale także inne warunki, na których osoba fizyczna może wynająć mieszkanie innej osobie.

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Czy mieszkanie na parterze jest tańsze?


Kupno mieszkania na parterze, często jest sposobem na zaoszczędzenie kilkunastu tysięcy złotych. Do czasu, aż zmuszeni będziemy dopłacić za ogrzewanie i zabezpieczenie domu przed złodziejem.

Najem przez małżonków

Prawo przewiduje szczególne rozwiązania dotyczące nawiązania stosunku najmu między wynajmującym, a najemcą, który posiada własną rodzinę. Rozwiązania te mają na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony rodzinie najemcy ( a konkretnie jego małżonkowi).

Jakie zobowiązania spoczywają na ustanawiającym użytkowanie?

W umowie nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego strony powinny zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, ponieważ na ich podstawie strony będą uprawnione do domagania się swoich praw oraz zobowiązane do wykonania obowiązków na nich spoczywających.

Co może być przedmiotem wyceny?

Na mocy przepisów określających wartość nieruchomości – przedmiotem wyceny jest nieruchomość. Strony w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości powinny zawrzeć informacje dotyczące rodzaju przedmiotowej nieruchomości.

Wizytacje lokali

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej wspólnota mieszkaniowa odpowiada bez ograniczeń, natomiast właściciele poszczególnych lokali są odpowiedzialni tylko w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości.

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Wypowiedzenie umowy najmu składane jest w formie oświadczenia woli przez jedną ze stron umowy drugiej stronie. Oświadczenie składa wynajmujący najemcy albo najemca wynajmującemu. Należy także rozważyć kwestię, kto składa wypowiedzenie: najemca czy też wynajmujący, oraz czy wypowiedzenie dotyczy najmu zwykłego czy też okazjonalnego.

Gdzie szukać taniego mieszkania?


Czy można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkanie w przystępnej cenie, bez potrzeby wyprowadzania się z dużego miasta? Gdzie i jak ich szukać?

Prawo własności przez zasiedzenie


W kodeksie cywilnym istnieje uregulowany zapis, który informuje, że użytkownik nieruchomości, który nie jest jej właścicielem nabywa ją po upływie 20 lat nieprzerywanego posiadania.

Adaptacja strychu na dodatkowy pokój? Potrzebna jest zgoda!


Dla osób mieszkających na najwyższym piętrze strych może być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak zanim zdecydujemy się na adaptacje takiego pomieszczenia musimy potrzebować zgody wszystkich mieszkańców - strych przecież jest wspólny!

Ponad połowa Polaków wybrała domy jednorodzinne


Jak podaje Home Broker, Polska jest krajem, w którym jest cztery razy mniej bliźniaków i domów szeregowych niż w Europie.

Polskie mieszkania jedne z najbardziej przeludnionych Europie?


Jak podaje portal Home Broker, ponad 60% polskich rodzin mieszka w lokalach które są przeludnione. Polska zaś jest na 28 miejscu na 30 krajów których mieszkańcy żyją w takich warunkach mieszkaniowych.

Jak urządzić wnętrze w stylu wiktoriańskim?

Wnętrze w stylu wiktoriańskim to rodzaj aranżacji, który na wyżyny wynosi pałacowe wnętrza. Dziś, mamy możliwość zaprojektowania wystroju w stylu wiktoriańskim, który będzie wyglądem przypominał komnaty królowej Wiktorii. Pamiętajmy, że piorunujące wrażenie, osiągniemy jedynie na dużej przestrzeni.

Jak umiejętnie dobrać kolor do wnętrza?

Kolorystyka wnętrza ma duży wpływ na końcowy efekt wystroju. Co więcej, umiejętnie dobrany do wnętrza kolor, może kreować przestrzeń. Wiele zależy także od tonacji barwy – chłodna optycznie powiększy pokój, ciepła sprawi, że stanie się on przytulny.

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?


Nie musimy godzić się z tym, że w naszym mieszkaniu panuje hałas. Zamontowanie podwieszonych sufitów pochłonie niepotrzebne dźwięki. Czasem wystarczy wymiana okien.

Jak zaaranżować kuchnię na poddaszu?

Aranżując kuchnię na poddaszu, pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednim ustawieniu zabudowy. Aby dobrze urządzić kuchnię na poddaszu niezbędne jest wygospodarowanie tak dużej przestrzeni, abyśmy zachowali swobodę ruchów w czasie przegotowania posiłku.

Jak wzrost podatku Vat odbije się na rynku nieruchomości?

2011 rok przynosi nam podwyżkę o 1% podatku VAT na mieszkania i materiały budowlane. Nie oznacza to wielkich podwyżek cen. Więcej zapłacić będą musieli, tylko ci, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania o metrażu większym, niż 150 m2.

Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?


Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa. Najbardziej korzystną ofertę uzyskają emeryci i renciści oraz żyjący najbliżsi zmarłego pracownika. Mogą oni wykupić mieszkanie już za 5% jego wartości.

Czy mieszkanie bezczynszowe to opłacalna inwestycja?


Opłaty związane z utrzymaniem mieszkań bezczynszowych niewiele różnią się od płacenia czynszu. Z tą jednak różnicą, że właściciel bezczynszowego mieszkania, wie, za co konkretnie płaci.

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie?


Proces sprzedaży mieszkania lub domu powinniśmy zacząć od odpowiedniej promocji naszej oferty w Sieci. Popularną formą dotarcia do dużej ilości potencjalnych nabywców są internetowe serwisy ogłoszeniowe. Co zrobić, aby oferta przyciągnęła uwagę użytkownika, w którego zasięgu znajdują się tysiące propozycji?

Remont starego mieszkania


Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej. Brak materiałów na rynku, absurdalne oszczędności, nierealne normatywy i wieczny brak funduszy wygenerował liczne patenty zastępcze w zamian za przewidziane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe.

V etap Miasteczka Regaty w sprzedaży


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań V etapu osiedla Miasteczko Regaty na warszawskiej Białołęce. Na osiedlu powstanie 180 mieszkań. Oddanie tego etapu do użytku planowane jest na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży osiedle Przy Ratuszu


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Przy Ratuszu, usytuowanym na warszawskim Bemowie. Na osiedlu powstanie łącznie 465 mieszkań. Deweloper planuje oddanie inwestycji do użytku na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży Osiedle Wilno


Dom Development S.A. rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Wilno, mieszczącym się na warszawskim Targówku Elsnerowie. Deweloper planuje oddanie do użytku pierwszego etapu osiedla w I kwartale 2012 roku.

W sprzedaży kolejny etap Osiedla Klasyków


Dom Development wprowadził ostatnio do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków na warszawskie Białołęce. Łączne powstanie tutaj 491 mieszkań. Deweloper planuje oddanie do użytku tego etapu na kwartał 2012 roku.

Budowa inwestycji Centralpark rozpoczęta


Właśnie rozpoczęto budowę inwestycji Centralpark na Morenie. Na naturalnym wyniesieniu terenu – Wyspie Piecewskiej, leżącej 700 m od granicy z Wrzeszczem, powstanie 8 budynków zlokalizowanych wokół miejskiego parku.

Premedium sprzedaje Wille nad Zalewem


Właśnie rozpoczęła się promocja i sprzedaż inwestycji Wille nad Zalewem w Białobrzegach pod Warszawą. Zajmuje się nią firma Premedium na rzecz grupy deweloperskiej Invest Plan Group.

Nowe mieszkania najszybciej się sprzedają

Przy zakupie mieszkania warto się zastanowić jaki rodzaj zabudowy będzie najkorzystniejszy. Mimo, iż starsze budynki są położone w atrakcyjniejszych miejscach, mogą przysporzyć nabywcom wielu problemów. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

Jaki cel ma umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni?

Umowa o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego składa się z umowy o stworzenie lokalu mieszkalnego oraz z umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni.

Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?


Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych.

Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?

Jakie zapisy powinna zawierać odpowiednia umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Zasady ustalania ceny, harmonogram płatności, warunki odbioru lokalu oraz okoliczności, w jakich kupujący może odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej - to tylko niektóre z cech dobrej umowy przedwstępnej.

Czy 16-latek dostanie kredyt mieszkaniowy?

Minimalny wiek na uzyskanie kredytu mieszkaniowego to 18 lub 21 lat. Limit wiekowy ograniczający uzyskanie kredytu można obejść przez wykup ubezpieczenia na życie lub włączenie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy.

Co powinno znajdować się w umowie o wynajem mieszkania?


Umowa najmu powinna zabezpieczać najemce jak i właściciela mieszkania. Pierwszy może stracić dach nad głową drugo zaś czas i pieniądze.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkania - jak nie dać się oszukać?


By podnieść atrakcyjność swojego lokalu sprzedający używają wielu sztuczek. Zawyżony metraż, szybki dojazd do centrum… to informacje, które musimy koniecznie zweryfikować przed zakupem lokalu.

Jak skorzystać z rękojmi i gwarancji na mieszkanie?


Jeśli zdarzy się, że mimo sprawdzenia dokładnie mieszkania podczas jego oficjalnego odbioru, po kilku miesiącach wyjdą na jaw jego ukryte wady, możemy skorzystać z gwarancji lub rękojmi. Jak to zrobić?

REKLAMA