REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Osiedle Alpha w warszawskich Skoroszach: dzień otwarty

Osiedle Alpla w warszawskich Skoroszach to inwestycja dewelopera RED Real Estate Development. W sobotę 17. września deweloper zorganizował dzień otwarty dla zainteresowanych kupnem mieszkania.

Warszawska oferta mieszkaniowa na portalu Fagora.pl – rynek wtórny

Portal Fagora.pl prezentuje oferty mieszkań tylko na wyłączność. Oznacza to, że nieruchomość jest zgłoszona wyłącznie do jednego biura i tylko jeden pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada za jej sprzedaż. Jest on wskazany w umowie pośrednictwa. Umowa zobowiązuje pośrednika do wypromowania oferty i zainteresowania nią wielu potencjalnych nabywców.

Więcej tańszych mieszkań do wynajęcia

Tańsze mieszkania do wynajęcia to szansa dla wielu studentów na znalezienie idealnego lokum. Zbliża się nowy rok akademicki i większość mieszkań w niskiej cenie i dobrej lokalizacji jest już wynajęta.

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Mieszkanie nowe czy stare? W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, wybudowane w ciągu kilku ostatnich lat. Inaczej wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu.

REKLAMA

Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów na zakup nowych mieszkań. Jednak wybór na rynku nieruchomości może być ograniczony, ponieważ deweloperzy rozpoczynają mniej nowych inwestycji.

Mieszkanie własnościowe dla studenta

Mieszkanie własnościowe dla studenta to nowa oferta dewelopera Dolcan. Pod koniec września 2011 r. w sprzedaży dewelopera pojawią się mieszkania na korzystny kredyt dla studenta.

Sprzedaż mieszkań w sierpniu: poprawiła się sytuacja sprzedających

W sierpniu znacznie poprawiła się sytuacja sprzedających mieszkania. Sprzedający nadal zmuszeni są obniżać ceny, ale i tak są w lepszej sytuacji niż zainteresowani kupnem. Przeczytaj raport Emmerson S.A.

Które dzielnice oferują najwięcej apartamentów?

Najwięcej apartamentów oferują dzielnice znajdujące się w centrach największych miast. Najdroższe lokale mieszkalne doskonale pasują do architektury centralnych dzielnic, które najczęściej są wizytówką miasta.

REKLAMA

Spadła liczba nowych apartamentów

Spadła liczba nowych apartamentów o powierzchni powyżej 150 mkw. Deweloperzy budują mniej tego typu lokali ze względu na 23% VAT. Dla zainteresowanych większymi lokalami alternatywą może być łączenie mieszkań.

„Rodzina na Swoim”: zmiany na rynku nieruchomości

Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości. Polacy, którym zależy na kupnie tańszego mieszkania mieszczącego się w limitach programu, poszukują lokali mieszkalnych w mniejszych miejscowościach.

Mieszkania tańsze niż 3 lata temu

Mieszkania w największych polskich miastach są obecnie tańsze niż 3 lata temu. Przeczytaj raport Emmerson S.A.

Społeczne grupy mieszkaniowe – projekt wsparcia budownictwa mieszkaniowego

Społeczne grupy mieszkaniowe to pomysł Ministerstwa Infrastruktury, którego istotą ma być wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Jak miałyby funkcjonować społeczne grupy mieszkaniowe?

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice, które charakteryzują się ciekawą architekturą i długoletnią historią. Kamienice, obecne w największych polskich miastach, przyciągają inwestorów.

Polacy poszukują małych mieszkań

Polacy poszukują małych mieszkań, a tych nadal brakuje na rynku nieruchomości. Na nowe, małe lokale mieszkalne trzeba będzie poczekać.

Deweloperzy inwestują w mniejsze mieszkania

Deweloperzy inwestują w mniejsze i tańsze mieszkania, ponieważ takie jest zapotrzebowanie na rynku nieruchomości. Mimo że lokale o dużej powierzchni nadal są dostępne, deweloperzy starają się zaspokoić obecne wymagania klientów, którym zależy na małych i średnich mieszkaniach.

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Studenci poszukują tanich lokali do wynajęcia, jednak we wrześniu muszą się oni liczyć z dużą konkurencją na rynku wynajmu i wysokimi czynszami.

Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze w Poznaniu

Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze odbędą się w dniach 10–11 września w Hali Arena w Poznaniu. W targach weźmie udział ponad stu wystawców, m.in. deweloperzy i pośrednicy finansowi.

Ogrody Naramowickie B w Poznaniu

Ogrody Naramowickie B w Poznaniu to nowa inwestycja firmy Konimpex-Invest Sp. z o.o. Termin zakończenia prac budowlanych: IV kwartał 2012 roku.

Mniejszy czynsz za mieszkanie?

Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej. Członkostwo w spółdzielni to nie tylko niższy czynsz, ale także odpowiedzialność za długi spółdzielni. Przeczytaj raport Home Broker.

Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Młode małżeństwa często muszą czekać na kupno wspólnego mieszkania. Niska zdolność kredytowa nie pozwala im na zaciągnięcie kredytu. Z drugiej strony rośnie zamożność społeczeństwa i duża grupa nowożeńców może pozwolić sobie na kupno mieszkania na kredyt.

Kupno nowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Kupno nowego mieszkania to inwestycja, która wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami, ale także poważnymi przemyśleniami. Deweloperzy, którzy chcą znaleźć zainteresowanych kupnem inwestycji z rynku pierwotnego, muszą liczyć się ze zdaniem klientów.

Apartamenty Wilanowska II w Warszawie

Luksusowe apartamenty Wilanowska II przy al. Wilanowskiej w Warszawie zostaną wybudowane do końca czerwca 2013 roku. Projekt „Wilanowska II” zrealizuje wykonawca Henpol.

Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta. Zanim wynajmiesz mieszkanie, przeczytaj porady eksperta serwisu otoDom.pl.

Deweloperzy czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

Po wakacyjnej stagnacji na rynku nieruchomości deweloperzy oczekują ożywienia. Okazją do zwiększenia liczby sprzedanych lokali są nadchodzące targi mieszkań.

Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Małe mieszkania znów są popularne. Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw., podczas gdy potencjalni kupcy poszukują lokali o powierzchni ok. 51 mkw.

Henpol wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” w Warszawie

Henpol z Lublina wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” przy ul. Jana Kazimierza 49 w Warszawie. „Carré Arte” to jeden z etapów osiedla „Villa Arte”.

Inwestycja mieszkaniowa dewelopera Henpol na warszawskim Ursynowie

Deweloper Henpol wybuduje dwa wielorodzinne budynki mieszkalne. Inwestycja budowlana powstanie na warszawskim Ursynowie przy ulicach Kiedacza i Ciszewskiego.

Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Chcesz sprzedać swoje mieszkanie skutecznie i szybko? Zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Przeczytaj, jak zamieścić w sieci dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i jak dobrze przygotować lokal do sprzedaży. Dowiedz się także, jak wygląda sytuacja na wtórnym rynku sprzedaży mieszkań.

Intensywny ruch na rynku najmu mieszkań

Wraz z końcem wakacji rozpoczyna się ruch na rynku najmu mieszkań. Studenci poszukują zazwyczaj najtańszych lokali do wynajęcia. Jak wygląda podaż ofert najmu mieszkań w stosunku do popytu? Przeczytaj raport Open Finance i Oferty.net.

Inwestycja Malta Nowa w Poznaniu: pierwszy etap budowy zakończy się w maju 2012 r.

Inwestycja Malta Nowa powstaje przy ul. Inflanckiej w Poznaniu. Kompleks mieszkalny będzie składał się z trzech budynków. Mieszkania w pierwszym budynku deweloper odda do użytku już w maju 2012 r.

Sytuacja na rynku pierwotnym

Sytuacja na rynku pierwotnym jest stabilna. Mieszkania sprzedają się z regularną częstotliwością, nowe inwestycje cieszą się dużą popularnością, a ceny są na rozsądnym poziomie.

Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny niż wynajem, co wynika ze wzrostu opłat związanych z najmem nieruchomości.

Niższe ceny mieszkań w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Eksperci Home Broker liczą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny nieruchomości spadną. Jak rynek kapitałowy i gospodarka wpływają na sytuację na rynku mieszkaniowym?

Rynek pierwotny: czy to dobry czas na zakup mieszkania?

Na rynku pierwotnym można zauważyć wzrost średnich stawek cenowych lokali przeznaczonych do sprzedaży. Czy deweloperzy nadal będą zachęcać do kupna nieruchomości promocjami?

Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy oraz zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy – kierują sprawami wspólnoty mieszkaniowej, podejmują decyzje i czynności istotne dla funkcjonowania wspólnoty. Natomiast wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?


Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Obowiązkowe ubezpieczenia wspólnoty mieszkaniowej w 2011 roku

Wspólnota mieszkaniowa podlega ubezpieczeniom zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym. Wspólnota zatrudniająca pracowników jest także zobowiązana dokonywać wpłat na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Czynności wykonywane w ramach zarządu nieruchomością wspólnoty


Właściciele lokali powinni zawrzeć
umowę ustanawiającą odrębną własność lokali, w której określą sposób zarządu nieruchomością wspólną. Wszelkie czynności zarządu nieruchomością wspólnoty mogą być powierzone zarówno zarządcy – jako osobie fizycznej lub osobie prawnej, jak i osobie spoza grona właścicieli lokalu.

Uchwały podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową


Uchwała wspólnoty mieszkaniowej zapada większością głosów właścicieli lokali. Głosy są liczone według wielkości lokali. Ponadto w umowie lub uchwale wspólnoty właściciele mogą postanowić, że w określonej sprawie na każdego właściciela lokalu przypada jeden głos. Wszystkie uchwały mogą być zaskarżona do sądu przez właścicieli lokali.

Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Zarząd może działać zarówno w małej, jak i w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd ma prawo zwoływać zebrania właścicieli w określonym czasie w celu rozstrzygnięcia istotnych spraw wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje właścicieli w sprawach wspólnoty mieszkaniowej podejmowane są w formie uchwały. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie wpisana do księgi wieczystej.

Obowiązki ewidencyjne ciążące na wspólnocie mieszkaniowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywają obowiązki zarówno ewidencyjne, jak i rejestracyjne. Zarząd w małej wspólnocie lub zarządca w dużej wspólnoty mieszkaniowej, a także każdy członek wspólnoty zobowiązani są dokonać zgłoszenia do Głównego Urzędu Statystycznego w terminie 14 dni od powstania wspólnoty.

Prawa i obowiązki spoczywające na członkach wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wyodrębnionych lokali położonych w nieruchomości. Każdy właściciel lokalu ma prawo do wspólnego użytkowania i korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. Wszelkie pożytki lub przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem.

Prawa i obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywają liczne obowiązki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania wspólnoty. Spoczywa na niej ciężar przechowywania i prowadzenia dokumentacji technicznej budynku oraz dokumentacji księgowej dla nieruchomości wspólnej. Odpowiada ona bez ograniczeń za zobowiązania nieruchomości wspólnych. Wspólnocie przysługują także prawa, którymi może się posługiwać w celu egzekwowania czynności, które mogą zagrażać wspólnocie.

Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie ją na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd wszelkie czynności zwykłego zarządu podejmuje w sposób samodzielny. Natomiast w celu podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali.

Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej


W umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali właściciele lokali mogą swobodnie określić warunki zarządzania nieruchomością wspólna. Zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali.

Zebranie organizacyjne nowo powstałej wspólnoty mieszkaniowej


Na pierwszym zebraniu nowo powstałej wspólnoty – jej członkowie – powinny omówić istotne kwestie organizacyjne w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Na takim zebraniu członkowie powinni dokonać wyboru wspólnoty mieszkaniowej oraz podjąć istotne uchwały w sprawie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

W małej wspólnocie mieszkaniowej liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, nie jest większa niż siedem, wszelkie decyzje podejmowane są w drodze porozumienia. Natomiast w przypadku dużej wspólnoty w budynku istnieje, co najmniej osiem lokali, decyzje podejmowane są w formie uchwał.

REKLAMA