REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Miejsce pracy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy nauczycielowi pracującemu przy komputerze poza szkołą przysługuje zwrot za okulary

Czy nauczycielowi szkoły publicznej przysługuje zwrot za okulary korekcyjne, jeśli komputera używa wyłącznie poza szkołą przy ocenie prac sprawdzających wiedzę i do przygotowania materiałów na zajęcia?

Rekompensata za pracę w wolną sobotę dla pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Otrzymał polecenie pracy w dwie kolejne soboty. W jedną z nich pracował 9 godzin, w drugą 7. W jaki sposób ta praca powinna zostać zrekompensowana?

Wspaniałe doświadczenia, lepsze wyniki - dlaczego warto inwestować w przyjazne miejsca pracy

Dobrze zaprojektowane i atrakcyjne miejsce pracy nie zastąpi skutecznego przywództwa, wymiany wiedzy, dobrej współpracy i otwartej kultury organizacyjnej. Może jednak stworzyć warunki, które będą im sprzyjały.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podsumowanie prac w 2019 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowuje działania podjęte w 2019 r. W ubiegłym roku rozszerzono program 500+ na wszystkie dzieci w rodzinie, wprowadzono trzynastą emeryturę dla każdego emeryta i rencisty oraz tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych, podniesiono minimalną płacę na rok 2020. Był to rok seniora, na rzecz którego działa program Senior plus, a także Mama 4 plus.

REKLAMA

Roboty zabiorą miejsca pracy - prognoza na 2025 rok

Do 2025 roku znacząco zmniejszy się lub praktycznie zniknie zapotrzebowanie na przedstawicieli pięciu popularnych dziś zawodów. Choć obowiązki, które wykonują, zostaną przejęte przez maszyny, oni sami, zamiast skończyć na bezrobociu, staną się lepiej opłacanymi specjalistami.

Sztuczna inteligencja a miejsca pracy

Eksperci już nie straszą sztuczną inteligencją i robotyzacją, które zabiorą milionom ludzi miejsca pracy. Wniosek jest inny. To ci, którzy nie nadążą za zmianami, sami się tej pracy pozbawią. A to dlatego, że popyt na wykwalifikowanych specjalistów będzie rósł w takim samym wykładniczym tempie, w jakim postępuje czwarta rewolucja przemysłowa.

Minimalna temperatura w miejscu pracy

Prawo nie określa jasno maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Istnieje jednak przepis prawny określający minimalną temperaturę. Ile powinna wynosić temperatura w pomieszczeniach pracy?

Najlepsze miejsce pracy na świecie w 2020 r.

Najlepszym miejscem do pracy na świecie w 2020 r. ma być firma HubSpot. Jakie firmy zajęły drugie i trzecie miejsce? Sprawdź, czy w pierwszej dziesiątce znajduje się Facebook i Google.

REKLAMA

Wspieranie pracowników cierpiących na migrenę

Pracodawcy RP przeprowadzili wśród zrzeszonych podmiotów ankietę, badającą ich wiedzę na temat występowania migreny wśród pracowników. Właścicieli firm zapytano także o sposoby radzenia sobie z absencją lub obniżoną wydajnością pracowników, spowodowaną tą chorobą. Na poziomie deklaracji jest kolorowo – ponad połowa pracodawców zapewnia, że wspiera pracowników cierpiących na migrenę. Jak jest w rzeczywistości?

Wypowiedzenie zmieniające - na czym polega i kiedy jest możliwe?

Wypowiedzenie zmieniające jest mało znaną formą wyrażania woli przez pracodawców. Z tego rodzaju wypowiedzeniem najczęściej spotykamy się w sytuacji przejęcia zakładów pracy czy w momentach kryzysowych występujących w zakładach pracy. Czym jest wypowiedzenie zmieniające i jakie konsekwencje niesie za sobą?

Jak zmienią się wynagrodzenia w 2020 r.

Wysokość wynagrodzeń zależy od wielu wskaźników, takich jak tempo wzrostu PKB, inflacja, produktywność pracy czy bezrobocie. Jak zmienią się wynagrodzenia w Polsce w 2020 roku? Czy nadal będą rosnąć?

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim

Przepisy wskazują, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim, pod warunkiem że szkoda została wyrządzona w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Nie oznacza to jednak, że ponosi odpowiedzialność za każdą szkodę.

Dyskryminacja pracowników 50+ w rekrutacji

Ponad połowa pracowników w wieku 50+ spotkała się z dyskryminacją ze względu na wiek podczas rekrutacji. Starsi pracownicy są doświadczeni, wykształceni, gotowi do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zaznajomieni z mediami społecznościowymi. Warto poznać ich zalety.

W których branżach to pracownicy dyktują warunki

Jak szacują eksperci, na polskim rynku w najbliższych latach będzie brakowało nawet 3-4 milionów pracowników. Do roku 2050 luka ta może osiągnąć nawet 10 milionów. Firmy walczą już nie tylko o programistów, księgowych, finansistów i prawników, ale także szeregowych pracowników fizycznych. Dla kandydatów oznacza to okazję na lepsze warunki i wyższe wynagrodzenia.

Czy szkoły będą czynne w Wigilię 2019 r.?

Wigilia coraz częściej jest dniem wolnym od pracy. Urzędy oraz sądy ten dzień odpracowują. Coraz więcej właścicieli firm prywatnych daje wolne swoim pracownikom. Co ze szkołami? Czy nauczyciele muszą być obecni w szkołach 24 grudnia 2019 r.?

Praca w IT nie tylko dla programistów. Jakie zawody z gwarancją zatrudnienia?

W branży IT pracuje ponad 450 tys. specjalistów. Nie wszyscy to programiści z dyplomem wyższej uczelni. Sprawdź pozostałe TOP 3 najbardziej pożądanych zawodów, które gwarantują dobrą pensję i do których można przekwalifikować się nawet wtedy, gdy wcześniej z branżą IT nie miało się nic wspólnego.

Jak ustalać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Czas pracy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Dochodzi jednak do sytuacji, w których pracodawcy zlecają pracownikom pracę ponad wymiar. Jak zatem obliczać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Oskładkowanie dodatku stażowego pracownika przebywającego przez część miesiąca na zwolnieniu lekarskim

Pracownicy jednostki budżetowej zachowują prawo do dodatku stażowego za czas choroby. Jak oskładkować taki dodatek w miesiącu, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Świadczenie przedemerytalne a praca

Pobieranie świadczenia przedemerytalnego z ZUS nie wyklucza wykonywania pracy zarobkowej. Jednak przekroczenie pewnej kwoty przychodu może doprowadzić do zawieszenia wypłaty świadczenia. Ile wynosi świadczenie przedemerytalne? Ile można dorobić do świadczenia pobieranego z ZUS?

Samozatrudnienie a umowa o pracę – możliwości, korzyści, koszty

Samozatrudnienie, inaczej własna działalność gospodarcza czy działalność B2B (business to business) jest jedną z najpowszechniejszych form świadczenia usług na rzecz innej firmy obok tradycyjnej umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło. Niestety sama definicja samozatrudnienia nie została nigdzie w przepisach opisana i w dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to zastąpienie zatrudnienia na podstawie np. umowy o pracę inną umową cywilnoprawną z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą.

PKO BP zatrudni niepełnosprawnych pracowników

Bank PKO BP podpisał porozumienie z PFRON, którego efektem będą nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych pracowników. Pakiet programów PFRON „Aktywni Plus” zwiększa aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami oraz ułatwia im zatrudnienie.

Praca w sektorze rybołówstwa - zmiany już od 15 listopada 2019 r.

W dniu 18 października 2019 r. podpisana została ustawa z dnia 11 września 2019 r. o pracy na statkach rybackich. Co się zmieni w sektorze rybołówstwa?

Płaca minimalna w 2020 r.

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia, określający stawkę za pracę godzinową oraz stawkę za pracę w określonym wymiarze czasu - najczęściej pensja miesięczna. W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Stres zwiększa ryzyko wypadków przy pracy - raport "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2019"

Główną przyczyną stresu w miejscu pracy jest nadmiar obowiązków. Zgodnie z wynikami raportu "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2019" polski pracownik ma za mało czasu na wykonanie powierzonych zadań. Praca w stresie wpływa na zwiększenie ryzyka wypadku przy pracy. Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo pracy?

Nowe miejsca pracy przed Bożym Narodzeniem 2019 r. - Poczta Polska

Poczta Polska planuje zatrudnić 2 tysiące nowych pracowników. Zamierza zrobić to jeszcze przed końcem 2019 r., przed Bożym Narodzeniem. W których miastach będą przeprowadzane rekrutacje?

Wynagrodzenia testerów oprogramowania

Coraz więcej ofert pracy w serwisach rekrutacyjnych, zarobki zbliżone do wynagrodzeń programistów, szybkie awanse z podwyżkami, a do tego wszystkiego - znacznie niższy próg wejścia do branży. Popyt na testerów oprogramowania (automatyzujących) jest tak duży, że firmy zatrudniają nawet osoby bez doświadczenia. Ile zarabia tester?

Pojęcie pracy przymusowej w Kodeksie karnym

Czy do Kodeksu karnego zostanie wprowadzona definicja pracy przymusowej? Taką propozycję wypracowali eksperci Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw.

Od 7 listopada 2019 r. sąd I instancji będzie mógł nałożyć obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Od 7 listopada 2019 r. sąd będzie mógł nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego jego zatrudnienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Minimalne wynagrodzenie za pracę - zmiana zasad obliczania od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. jednostki muszą zmienić angaże pracowników, których wynagrodzenie po odliczeniu dodatku stażowego będzie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Praca na lotnisku - nowe miejsca pracy

Dynamiczny rozwój rynku lotniczego w Polsce skutkuje powstawaniem wielu nowych miejsc pracy. Samo oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zapotrzebowanie na ok. 37 tysięcy pracowników.

Od 7 listopada 2019 r. sąd I instancji będzie mógł nałożyć obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Zwolniliśmy w trybie natychmiastowym pracownika chronionego (w okresie przedemerytalnym). Powodem było wykonywanie obowiązków pracowniczych pod wpływem alkoholu. Pracownik odwołał się do sądu. Czy przywracając pracownika do pracy, sąd może nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego jego zatrudnienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania?

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego na przełomie września i października

Czy zaległy urlop wypoczynkowy za 2018 r. rozpoczęty 30 września 2019 r. i kończący się w październiku 2019 r., uważa się za udzielony w terminie?

Gdzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej znaleźć pracę?

Sprawdź, gdzie w IV kwartale 2019 r. najłatwiej znaleźć pracę w Polsce, a gdzie najtrudniej. Zapoznaj się z najnowszym raportem rynku pracy.

Pozapłacowe świadczenia pracownicze związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Oprócz ujętych w umowie stosunku pracy zasiłków z ubezpieczenia społecznego czy wynagrodzenia, pracownikom przysługują również pozapłacowe świadczenia, które obejmują m.in. należności wynikające z użytkowania pojazdu niebędącego własnością pracownika, należności z tytułu delegacji pracowniczych, czy te związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

5 typów osobowości pracowników i ich wymagania w stosunku do miejsca pracy

Okazuje się, że wymagania pracowników w stosunku do miejsca pracy wynikają nie z wieku czy płci, lecz z typów ich osobowości. Jakie 5 rodzajów osobowości można wyróżnić? Co cenią najbardziej? Jak stworzyć dla nich idealne miejsce pracy?

Open space i hot desk - wady i zalety

Open space to rozmieszczenie wielu stanowisk pracy w jednej dużej przestrzeni biurowej. Natomiast hot desk stanowi model zarządzania przestrzenią biurową polegający na nieprzypisywaniu stanowiska pracy do konkretnego pracownika. Jakie są ich wady i zalety?

V Kongres Prawa Pracy 2019/2020

Mamy przyjemność zaprosić na V Kongres Prawa Pracy 2019/2020, który odbędzie się w dniach 17-18 października 2019 r. w Warszawie. Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.

4-dniowy tydzień pracy w Rosji?

W Rosji trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy z 5 do 4 dni roboczych. Czy i kiedy taka zmiana miałaby szanse powodzenia?

Zapis w tytule egzekucyjnym a możliwość zajęcia świadczeń z ZFŚS

Czy w zajęciach niealimentacyjnych z tytułem „zajęcie wynagrodzenia za pracę”, „zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń”, „zajęcie wynagrodzenia za pracę z tytułu egzekucji innych należności” i art. 881 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), świadczenie wypłacone z ZFŚS będzie podlegać potrąceniom w wysokości 100%? Czy do potrącenia świadczenia z ZFŚS komornik musi w zajęciu zastosować art. 895 k.p.c.? Komornicy powołują się w zajęciach tylko na art. 881 k.p.c. W rozmowach telefonicznych z kancelarią komorniczą otrzymujemy informację, że na podstawie art. 881 k.p.c. mamy potrącić ZFŚS w pełnej wysokości.

Czy zaświadczenie o składkach odprowadzanych do KRUS stanowi podstawę zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym

Pracownica dostarczyła pracodawcy zaświadczenie o odprowadzanych składkach KRUS za okres od 1 stycznia 1992 r. do 31 grudnia 2001 r. Wnioskuje o wliczenie tego okresu do pracowniczego stażu pracy. Czy przy obliczaniu wysługi lat pracownika możemy uwzględnić ten dokument?

Oddelegowanie sygnalisty do odległych miejsc nadużyciem prawa - RPO

Sygnalista nie powinien być karany za wskazanie nieprawidłowości w pracy. Czasowe oddelegowanie do miejsca odległego od dotychczasowej pracy stanowi nadużycie prawa.

Praca w czasie urlopów i po godzinach - w jakich branżach jest najgorzej, a w jakich najlepiej?

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Do pracy po godzinach, a także odbierania służbowych telefonów i maili w trakcie urlopu przyznaje się blisko połowa z nas. Wyjątkiem jest branża IT. Programiści jako jedni z nielicznych wiedzą, jak naprawdę wypocząć.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta do 26 roku życia a umowa zlecenia i umowa o pracę

Ubezpieczenie zdrowotne osoby, która uczy się do 26 roku życia wynika z ubezpieczenia "przy rodzicu" bądź w uczelni. Podjęcie w tym czasie pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje wypisaniem studenta z ubezpieczenia "przy rodzicu".

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - jak obliczyć?

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Ponad 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do PIP do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów?

Wiele pokoleń w jednej firmie - różnice między pracownikami

Wiele pokoleń pracowników w jednej firmie stanowi wyzwanie dla pracodawców. Czym różnią się od siebie młodsi i starsi pracownicy? Jak pogodzić występujące w zespole odmienności?

Szybszy awans w branży IT

Obecnie programiści awansują błyskawicznie. Okazuje się, że programista, który zaczynał karierę w latach ’90, potrzebował aż 11 lat na zdobycie tytułu seniora. Dziś ten czas skrócił się dwukrotnie. Rekordzistom awans zajmuje nawet kilkanaście miesięcy.

Czy za dzień częściowo przepracowany przysługuje świadczenie chorobowe

Po przepracowaniu 6 godzin pracownik poprosił pracodawcę o zwolnienie go ze świadczenia pracy i udał się do lekarza. Lekarz wystawił choremu na częściowo przepracowany dzień zwolnienie lekarskie. Czy za ten dzień należy się pracownikowi wynagrodzenie? Czy oprócz tego przysługuje jemu wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy?

Zakaz nierównego traktowania i dyskryminacji telepracownika

Telepracownik nie może być w żaden sposób mniej korzystnie traktowany bądź dyskryminowany z tego powodu, że wykonuje pracę zdalnie. W przypadku naruszenia zakazu dyskryminacji przysługuje mu roszczenie o odszkodowanie.

W Katowicach praca w niemal każdym zawodzie

W Katowicach praktycznie nie ma profesji nadwyżkowych. Pracę można znaleźć niemal w każdym zawodzie.

REKLAMA