REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Miejsce pracy, Poszukiwanie pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Określenie miejsca pracy jako obligatoryjne postanowienie umowy o pracę

Kodeks pracy określa pewne podstawowe postanowienia umowy o pracę, które muszą się w niej znaleźć. Jednym z nich jest określenie miejsca pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie znaczenie praktyczne ma prawidłowe jego określenie.

Targi branżowe szansą na znalezienie zatrudnienia

Każda osoba bezrobotna posiada pewna wiedzę dotyczącą metod i technik poszukiwania zatrudnienia. Jednak sposoby poruszania się po rynku pracy są bardzo różne. Jedne osoby korzystają z usług urzędów pracy, inni monitorują oferty zamieszczone w prasie czy w lokalnej telewizji czy radiu, a jeszcze inni próbują samodzielnie poszukiwać pracy poprzez własną aktywność. Bardzo dobrą okazją do nawiązania tego typu relacji są branżowe targi, prezentacje, konferencje czy innego rodzaju spotkania tematyczne.

Doradztwo zawodowe dla osób starszych

Na chwilę obecną poradnictwo i doradztwo zawodowe staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób widzi potrzebę pomocy doradcy zawodowego w procesie poszukiwaniu zatrudnienia. Pomoc ta opiera się diagnozowaniu potencjału zawodowego osoby bezrobotnej, testowania preferencji zawodowych, konsultacji dotyczących przygotowania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji podczas rozmowy z pracodawcą.

Dlaczego łatwiej znaleźć pracę, gdy się już ją ma?

Osoby, które pozostają przez długi okres bez zatrudnienia, patrzą z pewną dozą zazdrości czy wręcz agresji na pracowników, którzy zamierzają zmienić swoje miejsce pracy. Zazdrościmy innym, ponieważ posiadają zatrudnienie, a jeszcze inni pracodawcy chętnie podejmą z nimi współpracę.

REKLAMA

Jak rozliczać czas pracy kierowcy w podróży służbowej

Rozliczanie czasu pracy kierowcy w podróży służbowej znacznie różni się od rozliczania czasu pracy pozostałych grup pracowniczych w takiej podróży. Wynika to głównie z tego, że w czasie, kiedy pozostali pracownicy w podróży służbowej nie wykonują żadnych zadań, kierowca wykonuje swoją pracę. Natomiast w przypadku, gdy pozostali pracownicy pracują w podróży służbowej, kierowca ma wolne.

Najważniejsze elementy stosunku pracy

Znajomość podstawowych zasad prawa pracy oraz sposobu formułowania poszczególnych elementów treści stosunku pracy pozwoli pracodawcy uniknąć w przyszłości wielu sporów między pracownikiem a pracodawcą.

Nieuczciwe praktyki w ogłoszeniach o pracę

Wśród ogłoszeń o pracę jest sporo takich, w których pracodawca pyta o wiek, płeć, wygląd i niepełnosprawność. Stosowanie antydyskryminacyjnych przepisów daje możliwość korzystania z najlepszych na rynku pracowników – mówi Henryk Michałowicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Wzrosła stopa bezrobocia

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2009 roku wyniosła 11 proc. i w porównaniu do września 2009 wzrosła o 0,1 punktu procentowego.

REKLAMA

Odpowiednie urządzenia higieniczno – sanitarne (art. 233)

W ramach przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, Kodeks pracy nakłada na pracodawcę także obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich środków i urządzeń sanitarnych.

Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Oznacza to między innymi, że nie może wyposażać stanowisk pracy w urządzenia niebezpieczne lub nieprawidłowo zabezpieczone.

Odpowiednie zabezpieczenia maszyn i innych urządzeń technicznych (art. 216)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy. Dotyczy to w szczególności wszystkich urządzeń, których używanie może nas narazić na ryzyko wypadku przy pracy.

Podstawowe zasady dotyczące maszyn i urządzeń technicznych (art. 215)

Jeżeli nasza praca związana jest z obsługą różnego rodzaju specjalistycznych maszyn lub urządzeń technicznych, pracodawca musi nam zapewnić bezpieczeństwo w ich używaniu.

Pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy (art. 214)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam takie warunki pracy, które odpowiadają jej charakterowi i naszym potrzebom.

Odpowiednie pomieszczenie pracy (art. 213)

Miejsce, w którym ma być wykonywana praca, zależnie od jej charakteru musi odpowiadać podstawowym przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Częsta zmiana pracy - plus czy minus w szukaniu pracy

Każdy pracodawca, zanim zatrudni pracownika do swojej firmy, najpierw bardzo dokładnie przeanalizuje jego życiorys zawodowy. Jako najważniejsze elementy sylwetki zawodowej kandydata do pracy są wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. I o to w pierwszej kolejności padają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Konsultacje przy tworzeniu CV

Wiele osób potrafi samodzielnie stworzyć dokumenty aplikacyjne korzystając jedynie z pomocy poradników, stron internetowych czy ufając własnej intuicji. Jednak niestety nadal duża część osób poszukujących zatrudnienia ma z tym problem, pomimo usilnych starań.

Jak określić miejsce pracy pracownika opiekującego się dziećmi podczas jazdy autobusem szkolnym

Przygotowuję umowę o pracę dla pracownika urzędu gminy na stanowisko opiekuna dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły). Osoba ta będzie zajmowała się opieką nad dziećmi w czasie przewozu w autobusach szkolnych. Jak określić jej miejsce pracy w umowie o pracę? Dotychczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku jako miejsce pracy miał wpisany urząd gminy. Moim zdaniem było to nieprawidłowe, ponieważ pracownik nie wykonywał swojej pracy w siedzibie urzędu gminy.

Korzyści z grupowego poradnictwa zawodowego

W urzędach pracy oprócz indywidualnej pomocy związanej z przygotowaniem profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, można również skorzystać z grupowego poradnictwa zawodowego.

Jak określić miejsce pracy kierowcy, który poza przejazdami międzynarodowymi wykonuje przewozy lokalne

Zatrudniam kierowców, którzy poza przejazdami na trasach międzynarodowych dokonują także przewozów lokalnych. W umowach o pracę mają wpisane jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy. Czy w takim przypadku po zmianie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego miejsca pracy, siedziba pracodawcy może być nadal uznawana za miejsce pracy tych kierowców, czy musimy zmienić ten zapis na obszar Europy (na którym wykonujemy przewozy)?

CV na jednej stronie

CV jest dokumentem, który jako pierwszy jest rozpatrywany przez pracodawcę, jeśli szuka on pracowników do swojej firmy. Jest to wizytówka osoby aplikującej nie tylko dlatego, że zostają tam umieszczone podstawowe dane dotyczące zamieszkania, kontaktu, wykształcenia, ścieżki zawodowej, umiejętności, dodatkowych kwalifikacji czy zainteresowań. Są też inne elementy, które wpływają na wizerunek kandydata do pracy przez pośredni obraz dokumentu.

Przydatne słowa w CV

W czasie przygotowania dokumentów aplikacyjnych dobrze jest, kiedy używamy bogatego i profesjonalnego słownictwa. Poniższa lista wyrazów może pomóc określić umiejętności w języku używanym przez pracodawców.

Jak czytać oferty pracy

Osoby, które poszukują pracy przez dłuższy okres czasu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko uczciwi pracodawcy zamieszczają oferty pracy. Czasem ogłoszenie jest skonstruowane tak, że nie jest jasne, o jaką pracę może chodzić, a czasem pracodawca celowo wprowadza w błąd, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na jego ofertę w nadziei, że któryś z tych kandydatów jednak zdecyduje się na zatrudnienie.

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Zatrudnienie osoby bezrobotnej często wiąże się z przystosowaniem stanowiska pracy czy zakładu pracy do potrzeb takiej osoby. Również w tym względzie pracodawca może liczyć na zwrot kosztów.

Jak napisać CV w języku obcym?

Polska stała się ciekawym kąskiem dla inwestorów. Coraz więcej zagranicznych koncernów otwiera nad Wisłą swoje filie, proponując tym samym nowe stanowiska pracy. Polacy coraz częściej znajdują też atrakcyjne posady za granicą.

Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzona jest przez kandydatów do pracy najczęściej jako forma odpytywania przez pracodawcę. I oczywiście w dużej mierze tak jest, że to osoba aplikująca na dane stanowisko udziela informacji, opowiada o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o stanowiskach, jakie zajmowała poprzednio, przebiegu edukacji, zainteresowaniach itd. Ale zazwyczaj pod koniec rozmowy pracodawca pozostawia czas, kiedy to kandydat może zadawać pytania.

Palarnie w zakładzie pracy

Palenie tytoniu w zakładach pracy jest dozwolone wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach – palarniach. Muszą byś one wyposażone w dostateczną ilość popielniczek.

Praca przez znajomych – czy warto?

Od jakiegoś czasu panuje ogólne przekonanie, że dobrą pracę można znaleźć tylko i wyłącznie przez znajomości, układy. Taki pogląd jest powszechny w niektórych środowiskach, obszarach zawodowych, małych miastach czy niewielkich miejscowościach – tam, gdzie panuje duże bezrobocie. Niestety często wcale nie mija się to z prawdą i wtedy osoby poszukujące pracy tracą nadzieję, że ją zdobędą, jeśli nie będą miały jakiegoś poparcia ze strony innych.

Jak uzasadnić chęć ubiegania się o określoną pracę?

W odpowiedzi na ofertę zatrudnienia jaką proponuje pracodawca, kandydat zazwyczaj powinien wystosować list motywacyjny, w którym wyjaśni pracodawcy dlaczego chce pracować właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Jak najlepiej umotywować swoją chęć aplikacji na konkretne stanowisko pracy?

Jak i gdzie szukać pracy?

Czy w ogóle jest jakaś praca? Gdzie jej szuka? Jak szukać? Jak wyprzedzić konkurentów? Jak przekonać pracodawcę do siebie? Takie i inne pytania nurtują niemal codziennie wiele osób poszukujących pracy. Czy są na nie odpowiedzi?

Maksymalna temperatura w pracy

Przepisy prawa pracy nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy.

Podnosimy kwalifikacje zawodowe

Rynek pracy stawia z roku na rok większe wymagania. Coraz częściej przestaje się liczyć samo doświadczenie, a w grę wchodzą także dodatkowe umiejętności. Dlatego też o swój rozwój powinny zadbać nie tylko osoby szukające pracy, ale również te, które ją posiadają.

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Czy list motywacyjny jest zawsze wymagany?

List motywacyjny pełni funkcję marketingową - jego głównym zadaniem jest przekonanie przyszłego pracodawcy, że to właśnie my jesteśmy najbardziej odpowiednią osobą na proponowane stanowisko. Ale czy zawsze jest wymagany?

Rozbuduj sieć kontaktów i zdobądź wymarzoną pracę

Budowanie sieci kontaktów, czyli tzw. networking ciągle kojarzy się wielu osobom z oficjalnymi spotkaniami, na których biznesmeni wymieniają się wizytówkami. Tak naprawdę networking to zwyczajne dzielenie się informacjami i nawiązywanie znajomości. A systematyczne korzystanie z tego sposobu poszukiwań może bardzo szybko doprowadzić cię do znalezienia nowej, interesującej pracy.

Jadalnia dla pracowników?

Pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pracownikom pomieszczenie do spożywania posiłków.

Kto to jest lider klubu pracy


Osoby bezrobotne aktywnie korzystające z pomocy urzędu pracy na pewno na swojej drodze spotkały lidera klubu pracy.

Czy angielski zawsze konieczny?

Żeby otrzymać dobrą posadę lub nawet dostać się na staż w międzynarodowej korporacji, która ma swój oddział w Polsce, trzeba spełniać pewne wymagania. Często podstawą jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Skuteczne poszukiwanie pracy przez studenta

Skuteczne poszukiwanie pracy jest to bardzo cenna umiejętność, aczkolwiek mało osób ją posiada. Panuje jeszcze przekonanie z poprzedniego systemu, że praca się człowiekowi należy. I rzeczywiście na obecnym rynku pracy, wiele osób poszukuje zatrudnienia właśnie w ten sposób-czekają na oferty, a nie sami o nie zabiegają. Jak zatem powinna wyglądać skuteczna metoda poszukiwania zatrudnienia od początku drogi zawodowej? Jak student powinien szukać pracy? I gdzie powinien tej pracy szukać?

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

Czy student jest poszukiwanym pracownikiem

Na obecnym rynku pracy, jeśli myślimy o zdobyciu pracy satysfakcjonującej, dobrze płatnej oraz zgodnej z kierunkiem wykształcenia, na samym początku swojej drogi zawodowej, jest bardzo trudno. Głównym powodem, dla którego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych osób jest ich brak doświadczenia w pracy zarówno na podobnym stanowisku, jak i pracy w ogóle. Dlatego, aby po ukończeniu studiów być pożądanym kandydatem do pracy, dobrze byłoby zadbać wcześniej o doświadczenie, które pomoże zdobyć umiejętności oraz kompetencje zawodowe.

Kryzys – zły czas na poszukiwanie pracy?

Oprócz informacji o kolejnych dużych zwolnieniach w firmach pojawiają się także sygnały o tym, że niektóre przedsiębiorstwa chcą zatrudniać nowych pracowników. Jak więc wygląda sytuacja na rynku pracy? Jakie są możliwości otrzymania dobrej posady w czasie kryzysu? I gdzie najlepiej jej szukać?

Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej

Nasz pracownik pracuje w siedzibie naszej spółki, która mieści się w Warszawie. Miejsce zamieszkania pracownika to Lublin, skąd codziennie dojeżdża do pracy. Czy wysyłając tego pracownika na szkolenie do Lublina mamy obowiązek zwrócić mu koszty podróży służbowej? Jeśli wyślemy tego pracownika na szkolenie do Warszawy, to czy również musimy mu zwracać koszty podróży służbowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca szkolenia?

Jak skutecznie szukać pracy?

Każdy bezrobotny, który chce znaleźć zajęcie, zdaje sobie doskonale sprawę, że szukanie pracy wymaga bardzo dużego wysiłku i tak naprawdę jest to bardzo ciężka praca. Dlaczego jedni bardzo szybko znajdują zatrudnienie, a inni mimo starań nie potrafią odpowiednio się do tego zabrać.

Jak przenieść pracownika do innej pracy w tym samym mieście

Pracownik jest zatrudniony w centrali firmy w Łodzi. Chcemy go przenieść do pracy do oddziału firmy, który również znajduje się w Łodzi, tylko w innej dzielnicy. Pracownik byłby zatrudniony w oddziale na takim samym stanowisku jak w centrali, otrzymywałby wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak dotychczas. Inne warunki zatrudnienia również pozostałyby bez zmian. Czy w takim przypadku możemy przenieść na stałe pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę? Jeśli nie, to czy możemy skierować go czasowo do pracy w oddziale nie dokonując zmiany umowy?

Miejsce pracy pracownika mobilnego

Miejscem pracy pracownika stale przemieszczającego się może być obszar, na którym jego pracodawca prowadzi działalność, np. terytorium Unii Europejskiej.

Warunki stosowania telepracy

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, nie musi przekazywać firmowego sprzętu. Wystarczy, że podpisze z pracownikiem umowę dotyczącą wykorzystania sprzętu pracownika.

Kiedy następuje pozbawienie statusu poszukującego pracę

Osoba poszukująca pracy może zostać pozbawiona swojego statusu przez starostę. Co może wpłynąć na taką decyzje starosty?

Koszty zakwaterowania w miejscu pracy


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie refundacja kosztów zakwaterowania w miejscu pracy.

Dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej, ale także różnymi środkami próbują zachęcić pracodawców do tworzenia kolejnych miejsc pracy. Jednym z nich jest właśnie dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy.

REKLAMA