REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Miejsce pracy, Bezpieczeństwo pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdy pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę

Co powinien zrobić pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, jeśli otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z uzasadnieniem, z którym się nie zgadza? Może przygotować odwołanie. Gdzie powinien je złożyć, czego może zażądać?

Ogólne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące terenu zakładu pracy

Teren zakładu pracy to przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będąca w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy. W swoim zakładzie pracy pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo.

Kiedy pracownik może powstrzymać się od pracy ze względów bezpieczeństwa

W przypadku, kiedy jest to konieczne pracownika ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy ze względu na warunki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji przysługuje m prawo do wynagrodzenia.

MPiPS pracuje nad programem aktywizacji zawodowej młodych osób

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie pilotaż nowego programu, mającego za zadanie aktywizację na rynku pracy osób młodych - zapowiedział szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Jakie obowiązki bhp ma pracodawca zatrudniający telepracownika?

Pracodawca zatrudniający telepracownika ma obowiązek zapewnić mu bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę życia i zdrowia telepracownika, ocenę ryzyka zawodowego oraz informowanie o zagrożeniu dla zdrowia i życia.

Czy pracodawca może przeprowadzić szkolenie bhp przez Internet?

Przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzania przez pracodawcę szkoleń bhp przez Internet. Dotyczy to jednak tylko szkoleń okresowych dla wybranej grupy pracowników. Osoby zatrudniane na stanowiskach robotniczych nie mogą skorzystać ze szkolenia w formie elektronicznej.

Zmiana siedziby firmy - obowiązki pracodawcy

Zmiana siedziby firmy może wiązać się z obowiązkiem modyfikacji umów o pracę. Jeżeli zatrudnieni nie zgodzą się na taką zmianę, pracodawca może być zmuszony do wręczenia wypowiedzeń zmieniających, a nawet wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych.

Jak zmienić stanowisko pracy bez zmiany umowy o pracę

Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. O tym, czy pracownika uda się przesunąć do innej pracy w drodze polecenia służbowego, czy też wypowiedzenia zmieniającego, przesądza często treść umowy o pracę.

REKLAMA

Personel kontraktowy Wspólnot Europejskich – zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym

Członkom personelu kontraktowego Wspólnot Europejskich przysługuje prawo wyboru, co do podlegania ustawodawstwa konkretnych krajów członkowskich.

Prowadzenie działalności lub wykonywanie pracy w kilku państwach UE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w sytuacji prowadzenia działalności na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw, podlegasz ustawodawstwu tego państwa, w którym mieszkasz, o ile prowadzisz tam znaczną cześć swojej działalności, czyli przekraczającą 25 %.

Kierowcy tirów, marynarze - gdzie płacą składki ubezpieczeniowe

Według informacji zawartych na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do osób, które wykonują specyficzną pracę, tj. pracują na terytoriach różnych państw: członkowie personelu transportu lądowego, wodnego lub powietrznego – kierowcy ciężarówek i autokarów, pracownicy żeglugi śródlądowej, kolejarze, lotnicy, zatrudnieni w międzynarodowych przedsiębiorstwach, stosuje się zasady ustalania ustawodawstwa właściwego, które stosuje się do osób pracujących w dwóch lub więcej państwach członkowskich.

Przedsiębiorca w delegacji w UE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek ma prawo do samodzielnego oddelegowania się do innego państwa UE.

Miejsce ubezpieczenia pracownika delegowanego

W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest kierowanie przez pracodawców swoich podwładnych na terytoria innych państw UE w celu wykonywania pracy w ich imieniu. Pod warunkiem, że przewidywany czas wykonywania pracy za granicą nie przekracza 24 miesięcy, i nie jest to wysłanie w charakterze zastępczym za inna osobę delegowaną, to nadal podlegamy przepisom ubezpieczeniowym kraju, w którym dotąd pracowaliśmy i gdzie siedzibę ma nasz pracodawca.

Reguły ustalania miejsca płatności składek ubezpieczeniowych w UE

Uregulowania prawne Unii Europejskiej precyzują, w jakim kraju jesteś ubezpieczony, jeśli pracujesz lub prowadzisz firmę w jednym lub wielu państwach UE.

Obowiązki korzystającego wobec wolontariuszy

Świadczenie wolontariusza, podobnie jak świadczenie pracy, powinno być wykonywane w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Stąd też na korzystającym spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniego środowiska pracy, umożliwiającego prawidłowe wywiązywania się wolontariuszy z powierzonych im zadań. Jakie zatem obowiązki ciążą na korzystającym?

Czy każdy pracownik przed podjęciem pracy musi odbyć szkolenie bhp

Kodeks pracy wprowadza zakaz dopuszczania pracownika do pracy bez znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy dotyczy to wszystkich pracowników?

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać telepracowników

Przepisy o telepracy zostały wprowadzone do Kodeksu pracy przed czterema laty. Mimo upływu czasu pracodawcy rzadko korzystają z tej formy zatrudnienia. Przyczyną tego są stereotypy o zagrożeniach związanych z telepracą.

Niezabezpieczenie niebezpiecznego miejsca

Zgodnie z dyspozycją kodeksu wykroczeń, karze aresztu lub grzywny podlega ten, kto wbrew swemu obowiązkowi nie dokonuje odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka.

Pracodawca nie musi już organizować palarni w swoim zakładzie pracy

Pracodawcy nie muszą już zapewniać w swoich zakładach pracy palarni. Zmiana jest konsekwencją zmiany definicji urządzeń sanitarno-higienicznych.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników w związku zimą

W okresie zimowym na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki związane z konieczności zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. Jeżeli bowiem warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy.

Korzystający z wolontariatu

Korzystający to osoba, która powierza wykonywanie określonych świadczeń na zasadzie dobrowolności i nieodpłatności wolontariuszowi. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje jakie podmioty można uznać za „korzystającego”.

Praca przy komputerze a przerwy w pracy

W dzisiejszych czasach komputer jest powszechnym narzędziem pracy. Wielu pracowników wykonuje w swojej pracy czynności, które można wykonać wyłącznie za pomocą komputera. Praca z komputerem naraża jednak zdrowie pracowników. Czy osoby pracujące przy komputerze mogą liczyć na dodatkowe przerwy w pracy?

Praca na mrozie – jakie warunki musi zapewnić pracodawca?

Zbliżająca się zima wraz ze śniegiem i mrozem przyniesie ze sobą problem dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, którzy wykonują swoją pracę na świeżym powietrzu. Czego mogą wymagać od swojego pracodawcy pracownicy wykonujący pracę na mrozie?

Bezpieczeństwo pracy Vademecum

Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, ale i pracownika jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko praca zgodna z zasadami bhp pozwala uniknąć wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Stopa bezrobocia wzrosła we wrześniu

Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła wobec sierpnia o 0,1 pkt proc. i ukształtowała się na poziomie 11,7 proc. - podało swoje szacunki Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

O czym warto pamiętać zatrudniając telepracownika

Telepraca jest pracowniczą formą zatrudnienia. Oznacza to, że telepracownikowi, który świadczy pracę na odległość, przysługują takie same prawa jak pracownikom zatrudnionym na stałe w zakładzie pracy.

Określenie miejsca pracy pracownika

Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę

Czym jest kaucja aktoryczna i kiedy nie jest pobierana?

Są sytuacje, gdy podmiot będący stroną, nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Jego obowiązkiem jest złożyć do sądu kaucję aktoryczną. Czym charakteryzuje się taka kaucja? Odpowiedź znajdziesz w poniższej poradzie.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 1 500 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 13 września 2011 r.

Czy wycieczka integracyjna dla pracowników jest ich przychodem podlegającym PIT?

Problematyka opodatkowania podatkiem dochodowym różnych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla pracowników budzi od dłuższego czasu emocje. Pakiety medyczne, ubezpieczenie, imprezy integracyjne, bony towarowe, to przykłady takich świadczeń. A jak fiskus traktuje wycieczki fundowane pracownikom?

W sierpniu spadła stopa bezrobocia

Ministerstwo pracy szacuje, że stopa bezrobocia w sierpniu br. wyniosła 11,6 proc. wobec 11,7 proc. w lipcu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Stabilna sytuacja na rynku pracy

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, ocenia sytuację na rynku pracy w Polsce jako stabilną. Poinformowała też, że resort wystąpił do ministra finansów na przekazanie dodatkowych środków na aktywizację bezrobotnych we wrześniu.

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, odpowiednie posiłki i napoje. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni.

Obowiązki pracodawcy w związku z wysokimi temperaturami

W okresie lata pracodawcy powinni być szczególnie uważni na warunki, w jakich pracują ich pracownicy. Praca w upalne dni niesie za sobą wiele obowiązków ciążących na pracodawcach.

Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce

Z corocznego badania firmy Ernst & Young wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ). Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys.

Rekrutacja do Policji 2011

Osoby, które ukończyły służbę kandydacką w oddziałach prewencyjnych Policji mogą zostać przyjęte do Policji po przejściu uproszczonej procedury rekrutacyjnej. Czym jest służba kandydacka? Jak wygląda procedura rekrutacyjna do Policji? Kogo obejmuje uproszczona procedura przyjęcia do Policji?

Świadczenie pracy w podróży służbowej

Świadczenie pracy w podróży służbowej występuje zawsze w okolicznościach, w których pracownik poza uzgodnionym stałym miejscem pracy nie może swobodnie dysponować czasem wolnym od pracy w miejscu zamieszkania lub ośrodku, w którym realizuje swoje życiowe interesy.

Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego

Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”?

W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę?

W kwietniu spadło bezrobocie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 12,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,5 pkt proc. Bezrobocie najbardziej bezrobocie obniżyło się w woj. warmińsko-mazurskim.

Czasowa zmiana miejsca pracy

Coraz więcej firm otwiera swoje oddziały w kilku miastach, a pracodawcy przenoszą część załogi do nowego miejsca pracy. Powstaje więc pytanie czy czasowa zmiana miejsca pracy wymaga zmiany umowy o pracę czy wystarczy polecenie pracodawcy?

Do zwrotu z PFRON dodatkowych kosztów zatrudniania niepełnosprawnych może wystarczyć opinia PIP o spełnieniu wymagań bhp

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują dwa nowe rozporządzenia ważne dla pracodawców, którzy chcą uzyskać z PFRON (za pośrednictwem starosty) zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych lub zwrot odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy dla takiego pracownika. Zasadnicza zmiana dotyczy opinii, jaką wydaje Państwowa Inspekcja Pracy, a która przesądza o przyznaniu pracodawcy bądź o odmówieniu prawa do zwrotu kosztów.

Możliwy dalszy okresowy wzrost bezrobocia

Czasowa zmiana miejsca pracy

Coraz więcej firm otwiera swoje oddziały w kilku miastach, a pracodawcy przenoszą część załogi do nowego miejsca pracy. Powstaje więc pytanie czy czasowa zmiana miejsca pracy wymaga zmiany umowy o pracę czy wystarczy polecenie pracodawcy?

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Jakie organy ma zawiadomić pracodawca w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy

W razie wystąpienia wypadku przy pracy, pracodawca ma obowiązek podjąć działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie oraz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Powinien również zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.

Jakie organy ma zawiadomić pracodawca w sytuacji zaistnienia podejrzenia choroby zawodowej

W sytuacji zaistnienia podejrzenia choroby zawodowej pracodawca powinien niezwłocznie powiadomić właściwego państwowego inspektora sanitarnego oraz właściwego okręgowego inspektora pracy. Inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje pracownika na badania.

REKLAMA