REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Manewr

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymijanie

Wymijanie, zwane także mijaniem, polega na przejechaniu obok innego uczestnika, poruszającego się w kierunku przeciwnym, z zachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami.

Wymijanie

Wymijanie, zwane także mijaniem, polega na przejechaniu obok innego uczestnika, poruszającego się w kierunku przeciwnym, z zachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami.

Omijanie

Omijaniem nazywamy manewr, polegający na przejechaniu obok nieruchomej przeszkody.

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. Polega ono na przejechaniu obok pojazdu, poruszającego się w tym samym kierunku.

REKLAMA

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. Polega ono na przejechaniu obok pojazdu, poruszającego się w tym samym kierunku.

Manewrowanie

Manewrowanie pojazdem jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym w praktyce wszystkie planowane akcje, w jakich bierze udział w sposób czynny lub bierny samochód i jego kierowca.

Manewrowanie

Manewrowanie pojazdem jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym w praktyce wszystkie planowane akcje, w jakich bierze udział w sposób czynny lub bierny samochód i jego kierowca.

Suzuki i Shell przeszkolą motocyklistki


Suzuki Motor Poland organizuje już po raz drugi Wyższą Szkołę Jazdy dla Kobiet. To specjalna edycja znanej już od pięciu lat Suzuki Shell Moto Szkoły. Tym razem szkolenie przeznaczone jest wyłącznie dla kobiet-motocyklistek.

REKLAMA

Jak zawracać na wąskich drogach, biegnących nasypami lub zboczami górskimi?

Zawracanie na drogach wąskich ma niewiele wspólnego z zawracaniem, jakiego uczą instruktorzy na kursach dla przyszłych kierowców.

Jak wyprzedzać lub omijać inne pojazdy na wąskich drogach jednopasmowych?

Jazda wąskimi, często krętymi drogami, należy do zadań trudnych. Trudne są wszystkie manewry na nich wykonywane. Najtrudniejsze z nich to wyprzedzanie i omijanie.

Jak omijać w różnych sytuacjach przeszkody nieruchome?

Tylko z pozoru omijanie przeszkód nieruchomych jest manewrem prostym i łatwym. W niektórych przypadkach może być on bardzo niebezpieczny.

Jak jechać przy silnym wietrze?

Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do wielu groźnych, często śmiertelnych wypadków. Boczny wiatr potrafi zepchnąć auto z drogi do rowu albo je przewrócić. Może także zmienić wbrew woli kierowcy tor jazdy jego pojazdu tak, że znajdzie się on na drodze innych samochodów, w tym nadjeżdżających z przeciwka.

Wyjeżdżanie z parkingu

Wyjazd zaparkowanym samochodem z ciasnego miejsca parkingowego jest nie lada sztuką. Tylko w niewielkim stopniu mogą ułatwić parkingowe manewry czujniki parkowania i kamera, pokazująca sytuację za samochodem.

Jak jeździć z ESP?

ESP, czyli Elektroniczna Kontrola Toru Jazdy, to układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.

Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Podczas pokonywania zakrętów w zimie niepożądane są gwałtowne manewry. Wejście w zakręt w zimie wymaga szczególnej ostrożności.

W jaki sposób wiatr wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Badania pokazują, że na szczególnie odsłoniętych odcinkach dróg, silne wiatry mogą być bezpośrednią przyczyną lub jednym z istotnych czynników w ponad jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych.

Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. Mgły, gołoledzie, śnieżyce, nieuprzątnięte drogi to tylko część niebezpieczeństw jakie czyhają na kierowców w zimowych warunkach.

Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.

Jak jeździć po mieście zimą?

Zima to bardzo trudny okres dla kierowców i ich pojazdów. Aby ją przetrwać, trzeba radykalnie zmienić swoje nawyki i dostosować się do całkowicie odmiennych warunków.

Jak poruszać się samochodem nocą?

Większość ludzi funkcjonuje lepiej podczas dnia i dlatego też, jazda w warunkach nocnych przebiega u nich mniej sprawnie. W warunkach nocnych wzrok człowieka nie działa tak efektywnie jak w dzień. Niektórzy ludzie w czasie jazdy nocą mogą mieć problemy z rozróżnianiem kolorów i oceną odległości.

Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?

Podczas gołoledzi czy intensywnych opadów śniegu możemy mieć problem z poruszaniem się po krajowych drogach. Wówczas jesteśmy szczególnie narażeni na stłuczki, wypadki, kolizje czy inne zagrożenia drogowe. Aby zminimalizować zagrożenie działajmy zdroworozsądkowo i wyposażmy swój samochód najlepiej jak się da.

O czym pamiętać w czasie holowania?

Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania.

Jak prawidłowo holować samochód?

Na pierwszy rzut oka holowanie samochodu wydaje się być prostą czynnością. Niestety, pozory mylą, więc przed holowaniem pojazdu trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami związanymi z bezpieczeństwem i obsługą holowanego pojazdu.

Jak omijać przeszkody?

Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

Jak parkować z przyczepą campingową?

Samo holowanie przyczepy stanowi dla kierowcy sporą niedogodność. Jest ona tym większa, im większa i cięższa jest przyczepa. Najgorzej jest w przypadku przyczepy campingowej.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Jak pokonywać kałuże?

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze.

Techniki driftingu cz.1.


Wszyscy profesjonalni zawodnicy driftingowych zmagań wiedzą, że nie wystarczy zaciągnąć hamulec ręczny i cieszyć się efektem. Na torze trzeba pokazać prawdziwe umiejętności oraz techniki pozwalające na jak najbardziej efektowny i długi kontrolowany poślizg.

Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Jazda defensywna to właściwie najskuteczniejszy sposób zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Podpowiadamy więc, na czym polega taki sposób jazdy oraz czemu warto go propagować wśród innych kierowców.

Jak parkować na wzniesieniu?

Zaparkowanie na wzniesieniu może być problemem, o ile nie jesteśmy przyzwyczajeni do precyzyjnego manewrowania. Samochód może staczać się, a poruszanie się do przodu może wymagać mocnego wdepnięcia pedału gazu.

Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Przebita opona to problem, który może zdarzyć się każdemu i wszędzie. Niestety, jeśli nam się to przytrafi, kontrola nad samochodem jest bardzo trudna. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zjechać z drogi i zatrzymać się z uszkodzoną oponą.

Jak ruszać z głębokiego śniegu?

W zimie widok kierowcy, który choć wciska gaz do „dechy” stoi w miejscu, nie jest rzadki. Tymczasem warto pamiętać, że letnimi nawykami śniegu i lodu nie pokonamy. Podpowiadamy jak poradzić sobie w przypadku zakopania się w śniegu.

Jak prawidłowo wykonać manewr cofania?

Cofanie nawet doświadczonym kierowcom może sprawić problemy, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych i na niewielkiej powierzchni. I choć rzadko jeździmy do tyłu, warto podczas cofania zachować zwiększoną czujność.

Zasady parkowania zimą

Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że parkowanie w zimie stanie się nie tyle przyjemniejsze, co łatwiejsze. Co ważne, pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Czy na rondzie należy używac kierunkowskazów?

Problem stary jak…historia ronda. Tym większy im więcej rond buduje się nawet w niewielkich miejscowościach. A opinii tyle ilu kierowców.

Jak wjeżdżać na krawężniki?

Oczywiście lepiej unikać wjeżdżania na krawężniki, ale jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy zrobić tak, aby wytrzymało to zarówno nasze zawieszenie jak i opony i felgi.

Manewry podczas egzaminu na prawo jazdy

Podczas egzaminu na prawo jazdy sprawdzana jest nasza umiejętność manewrowania. Kiedyś manewry sprawdzano na placu w ośrodku egzaminacyjnym, teraz są one testowane na mieście, w naturalnych warunkach.

Jak wygląda egzamin praktyczny z jazdy samochodem?

Każdy egzamin to wyzwanie i sytuacja stresująca. Egzamin na prawo jazdy również jest takim testem, podpowiadamy więc, jak wygląda sprawdzian naszych umiejętności podczas jazdy.

Jak wprowadzić samochód w poślizg – lift-off oversteer?

Lift-Off Oversteer, czyli nadsterowność spowodowana ujęciem gazu. Stosuje się ją we wszystkich rodzajach pojazdów, chociaż najgorzej działa ona w przypadku aut przednionapędowych i tych z automatyczną skrzynią biegów.

Jak wprowadzić samochód w poślizg? Scandinavian flick - Skandynawskie szarpnięcie

Jest kilka sposobów na wprowadzenie samochodu w poślizg, na przykład na „rybkę”, „wahadło”, „skandynawskie szarpnięcie” czy z ujęciem gazu.  W tym poradniku przybliżymy istotę "skandynawskiego szarpnięcia".

Jak wprowadzić samochód w poślizg? - Pendulum

Na „rybkę”, „wahadło”, „skandynawskie szarpnięcie” czy z ujęciem gazu – sposobów na wprowadzenie samochodu w poślizg jest przynajmniej kilka. Nie polecamy trenować ich na drogach publicznych.

Jak jeździć w czasie gołoledzi?

Policyjne statystyki nie kłamią - wypadki samochodowe podczas gołoledzi zdarzają się aż czterokrotnie częściej niż na mokrej nawierzchni oraz dwukrotnie częściej niż na zaśnieżonych jezdniach.

Jak jeździć z przyczepą?

Jazda z przyczepą nie jest trudna, ale wymaga przyzwyczajenia. Przyczepa sprawia, że auto jest bardziej obciążone i dłuższe. Podpowiadamy jak bezpiecznie jeździć z przyczepą.

Jak wyciągnąć samochód z rowu?

Są sytuacje, w których po niegroźnym wydarzeniu nie warto wzywać profesjonalistów z pomocy drogowej. Z wieloma problemami można poradzić obie samemu. Jednym z nich jest wyciąganie auta, które wpadło do rowu lub ugrzęzło w miękkim polu.

Jak ratować się hamulcem ręcznym w razie awarii hamulca nożnego?

Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. Bywa on jednak przysłowiową deską ratunku w krytycznych sytuacjach.

Stare auta znikną z ulic

Stare samochody, które zalegają na osiedlowych parkingach już wkrótce trafią na złom. Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, iż nieużywane samochody w szybszym tempie zostaną odholowane na parkingi strzeżone.

Jak holować pojazd z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią może stanowić problem przy holowaniu, ze względu na specyficzny charakter przekładni. Podpowiadamy, jak poprawnie holować auto z automatyczną skrzynią biegów.

Jak być holowanym?

Może nam się zdarzyć sytuacja, w której będziemy musieli być holowani. Samochód może zepsuć się w każdym momencie, a na pomoc drogową trzeba by długo czekać, a do tego zapłacić. Jeśli możemy poprosić znajomego o pomoc, warto wiedzieć, jak zachowywać się będąc holowanym.

Jak poprawnie holować samochód?

Samochody psują się, a niekiedy usługa Assistance jest zbyt droga dla kierowców lub nie obejmuje niektórych wydarzeń. Wtedy znajomy może poprosić nas o pomoc w holowaniu, więc podpowiadamy, jak poprawnie holować samochód osobowy.

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty o dużych gabarytach?

Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy lub ciężarowy, przewożąc nim mniejsze meble i inne sprzęty gospodarstwa domowego, albo różnorodne pakunki.

REKLAMA