REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości działają. ITD uruchomi ponad 30 kolejnych

Odcinkowy pomiar prędkości jest groźną bronią na kierowców jeżdżących zbyt szybko. ITD uruchamia zatem kolejne punkty pomiarowe. Trzy kolejne zostały włączone do sieci w ostatnich dniach. Mowa o Mszczonowie pod Warszawą i DK50, Kietlicach i Kilisinie na Opolszczyźnie i drodze nr 416 oraz Wieluniu i DK74.

Samodzielność – Aktywność – Mobilność. Dzięki temu programowi PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu zakup samochodu

„Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” to program PFRON wspierający mobilność osób z niepełnosprawnością. W ramach tego programu PFRON może dofinansować nawet 85% ceny samochodu osobowego zakupionego przez niepełnosprawnego.

Czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu dokonana na rzecz członka rodziny podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca, dokonując darowizny samochodu na rzecz członka rodziny, nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, z uwagi na to, że auto zostało przez niego wykupione od leasingodawcy dla celów prywatnych, w związku z tym nie działa on w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej.

Będzie czwarte światło w sygnalizacji drogowej? Skróci czas oczekiwania, upłynni ruch, zmniejszy zużycie paliwa

Czerwone, żółte i zielone światło na sygnalizatorze są, a przynajmniej powinny być, doskonale znane kierowcom. Trójkolorowe sygnalizacje są używane od ponad 100 lat. A co, gdyby dodać jeszcze czwarte światło? Taką propozycję mają amerykańscy naukowcy. Jak miałoby to działać? 

REKLAMA

Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

Czy trzeba przerejestrować samochód od 1 stycznia 2024 r.?

Od 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie zmiany w zakresie konieczności przerejestrowania pojazdów używanych, które dotyczą zarówno właścicieli prywatnych,  jak i dealerów oraz handlarzy samochodami. Niedopełnienie obowiązku zakończy się karą w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

REKLAMA

Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Czy wydatki na ubezpieczenie i zabezpieczenie samochodu wygranego w loterii stanowią koszty podatkowe?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przy sprzedaży samochodu wygranego w loterii można odliczyć od przychodu wartość wygranej przyjętą do obliczenia podatku oraz nakłady zwiększające wartość pojazdu.

Czy przedsiębiorca wynajmujący pojazdy firmom TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów i paliwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów osobowych wraz z kierowcą do przedsiębiorstwa prowadzącego usługi TAXI ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu samochodów osobowych oraz nabycia paliwa, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż samochodu za granicą przez rezydenta podatkowego Polski podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż samochodu w Ukrainie przez rezydenta podatkowego Polski, dokonana po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie podlega opodatkowaniu w Polsce. 

Policjant nie da mandatu za brak opon zimowych. Karę wlepi jednak sąd. Jest podstawa prawna

Policjant nie ma podstawy prawnej do wlepienia kierowcy mandatu za brak opon zimowych. Konieczne narzędzia ma jednak sąd. Zielone światło do kar za jazdę na oponach letnich zimą dał im wyrok Sądu Najwyższego. I trzeba przyznać, że motywacja tego postanowienia brzmi ciekawie.

We Włoszech kierowca - rekordzista otrzymał mandaty na sumę 150 tysięcy euro

We Włoszech kierowca - rekordzista zebrał mandaty na sumę około 150 tysięcy euro i żadnego nie zapłacił. To kary za to, że 800 razy wjechał bez specjalnego zezwolenia do strefy ograniczonego ruchu w Mantui na północy. Wyczynu tego udało mu się dokonać w ciągu niecałego roku - podał lokalny dziennik "Gazzetta di Mantova".

Czy podatek obrotowy od importu powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek obrotowy od importu, naliczony i opłacony w Niemczech, nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego, importowanego z terytorium państwa trzeciego.

Gadżety do samochodu dla aktywnych. Co warto kupić?

Deszczowa pogoda, niższe temperatury i wiatr nie są przeszkodą dla pasjonatów sportu. Jakie gadżety powinny kupić takie osoby, aby mogły połączyć pasję do sportu z utrzymaniem czystości wewnątrz samochodu?

Czy mężczyzna przenoszący się z Niemiec do Polski może uzyskać zwolnienie z akcyzy na samochód?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca spełnił warunki zwolnienia od podatku akcyzowego, co umożliwiło mu przywóz samochodu osobowego z Niemiec do Polski bez opodatkowania.

Zimowe mandaty w 2023 r. Na kierowców czekają kary do 5 tys. zł!

Zima coraz śmielej zagląda do Polski. A to oznacza, że policjanci zaczną uważniej przyglądać się zachowaniom kierowców. Jakie są popularne, zimowe mandaty i jakie kwoty oznaczają w 2023 r.?

Warto teraz kupić nowy samochód – ruszyły wyprzedaże rocznika 2023. Taniej średnio o 12% a można trafić obniżki ponad 20%!

Marki samochodowe oficjalnie tego nie przyznają, ale patrząc na ich aktualną politykę rabatową można ogłosić, że właśnie ruszyły wyprzedaże aut z rocznika 2023 – informuje Carsmile. 12% to PRZECIĘTNY RABAT, jaki można uzyskać na nowy samochód, co w przypadku średniej klasy auta oznacza obniżkę ceny o ok. 20 tys. zł i raty miesięcznej o ok. 430 zł brutto.  Niektóre modele przecenione są o więcej niż 20% w stosunku do ceny katalogowej. Do agresywnie walczących o klienta marek premium, dołączyły też marki masowe, oferujące auta w cenie do 150 tys. zł. Wybór pojazdów na rynku jest obecnie duży, ale z czasem będzie się on zmniejszał, gdyż zainteresowanie nabywców „polujących na rabaty” jest wysokie, a końcówka roku to okres, gdy przedsiębiorcy tradycyjnie „robią koszty”. 

Czy wykupione pojazdy leasingowe mogą być uznane za używane środki trwałe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do pojazdów, ponieważ były one używane przez podmioty niezwiązane z jej własną działalnością gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy przed ich wykupieniem.

Policjanci używali mierników bez ważnych świadectw legalizacji. Mandatów nie da się uchylić? Odpowiedź MSWiA na wniosek RPO

Policjanci używali mierników prędkości bez ważnych homologacji. Kierowcy mandaty przyjęli i teraz podważyć się ich nie da. W tej sprawie konieczne są zatem szybkie zmiany przepisów. MSWiA rozkłada jednak ręce na widok wniosku RPO. Co dalej?

Mandat na... Wszystkich Świętych, czyli nieco o policyjnej akcji "Znicz 2023"

Prawdopodobnie już w piątek policjanci w Polsce odpalą kolejną edycję akcji "Znicz". A to oznacza wzmożone kontrole policyjne, w tym te drogowe. Na jakich wykroczeniach skupią się funkcjonariusze? Na liście pojawiają się głównie czyny obwarowane wysokimi mandatami.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości. OPP pod Mszczonowem na DK 50 już stoi. Kiedy zacznie działać?

Sieć odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce jest rozbudowywana. Kamery stanęły właśnie pod Mszczonowem na DK 50. W tym punkcie jednak jeszcze nie pracują. Kiedy zaczną rejestrować wykroczenia i gdzie jeszcze można spotkać nowe OPP?

Mandat za jazdę rowerem bez uprawnień. Istnieje taki?

Do jazdy rowerem potrzebne są... uprawnienia! Nie wiedzieliście o tym? No to możecie mieć naprawdę poważny problem. Bo mandat za brak uprawnień w tym przypadku może sięgnąć 1500 zł. A brak dokumentu "prawa jazdy na rower" przy sobie to kolejne zmartwienie…

Mandat od 50 do 100 zł za przejazd rowerem lub hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych od 20 października 2023 r.

W dniu 20 października 2023 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami innymi niż mechaniczne. Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatem za przejazd rowerem lub hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych – to jedno z nowych uprawnień, które zyskają od piątku ci funkcjonariusze. Za takie wykroczenie grozi mandat od 50 do 100 złotych.

Podjechał samochodem po zakupy, był tak pijany, że na alkomacie zabrakło skali

Pijany kierowca. Obywatelską postawą wykazały się dwie 24-letnie siostry, które widząc nietrzeźwego kierowcę wysiadającego z auta pod sklepem, wspólnie z pracownikiem ochrony ujęły go i przekazały w ręce policji. Policja nie mogła stwierdzić, ile promili miał kierowca, bo na urządzeniu do badania poziomu alkoholu w organizmie zabrakło skali. 

Czy zakup samochodu od rolnika ryczałtowego jest zwolniony z podatku PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup samochodu osobowego, używanego wcześniej przez rolnika ryczałtowego do prowadzenia działalności rolniczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ta czynność jest wyłączona z opodatkowania na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jakie są najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody z OC? Ile jest czasu na jej zgłoszenie?

Ponad 1 mln - tyle szkód z obowiązkowych polis zlikwidowali w 20222 r. ubezpieczyciele - wynika z informacji Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Na zgłoszenie szkody jest aż 3 lata, ale eksperci zalecają jak najszybsze zgłoszenie szkody. Jakie błędy przy zgłaszaniu zdarzenia najczęściej popełniają kierowcy?

Jesienne mandaty 2023 r. Nie masz płynu do spryskiwaczy, a wycieraczki smużą? To kosztuje nawet 5 tys. zł

W zbiorniczku z płynem do spryskiwaczy pojawiła się sahara, a wycieraczki smużą i hałasują podczas jazdy? Nie zdziw się jak policjant stojący na poboczu, powita cię lizakiem. Zatrzymać się musisz, ale kontrola nie skończy się przyjemnie. Mandat może sięgnąć nawet 5 tys. zł.

Czy transakcje związane z kupnem pojazdów samochodowych w celu recyklingu podlegają opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku gdy transakcje nie są objęte uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług oraz czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC z tytułu umów sprzedaży pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, gdyż czynności te (umowy) nie są wyłączone z opodatkowania PCC.

Bilbordy wyświetlą spersonalizowaną reklamę na podstawie... tablic rejestracyjnych samochodu

Sztuczna inteligencja plus technologia automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych równa się idealnie spersonalizowana reklama. Czy to możliwe? Tak, już się nawet dzieje. 

Mandat za łapanie autostopu. Jest możliwy, a minimalna kwota to 550 zł!

Przepisy milczą na temat łapania autostopu. Tylko czy to oznacza, że jazda na tzw. stopa jest w pełni legalna? No właśnie nie. Są dwa przypadki, w których można za nią otrzymać mandat. I kara wynosi od 550 do nawet 5000 zł.

Czy można zastosować procedurę VAT-marża przy sprzedaży używanego samochodu osobowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku sprzedaży przedmiotowego samochodu, można zastosować procedurę opodatkowania VAT-marża. Warunki do tego zostały spełnione, gdyż pojazd spełnia kryteria towaru używanego i został zakupiony z myślą o jego dalszej odsprzedaży od podmiotu określonego w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT.

Czy wydatek na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego w momencie sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.

Mandat za brak dokumentu prawa jazdy jest aktualny. Wiedzieliście o tym?

Mandat za prowadzenie bez prawa jazdy jest aktualny. W ograniczonej ilości przypadków, ale zawsze! A do tego ostatnio pojawiła się nowa kara, a o niej nikt nie mówi. Czego dotyczy? Prawa jazdy dla świeżo upieczonego kierowcy. Sprawdźcie, o co chodzi.

Kupujesz używane auto? Sprawdź, co z AC

Kwestia ubezpieczenia przy zakupie używanego samochodu może być problematyczna. Polisa OC jest obowiązkowa i automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu. A jak to wygląda w przypadku AC?

Czy kierowca może wziąć udział w kursie redukującym 6 punktów karnych, gdy nie zapłacił mandatu?

Kierowca dostał mandat i punkty, ale grzywy nie zapłacił. Czy zatem może udać się na kurs redukujący 6 punktów karnych? Może. Tylko czy po nim punkty znikną z ewidencji w CEPiK? To świetne pytanie. A odpowiedź na nie może być tylko jedna.

Kiedy można korzystać z telefonu na przejściu dla pieszych bez mandatu?

Pieszy, idąc przez pasy, trzymał telefon w dłoni i nagrywał pojazd łamiący przepisy. Policjanci, zamiast zająć się autem, zajęli się pieszym. I teraz przegrali w sądzie. Kiedy zatem można korzystać z telefonu na przejściu dla pieszych bez mandatu?

Czy wydatki z prowizji i platformy mogą być uznane za koszty podatkowe w przewozie osób taksówką?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaliczenia 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych i są zgodne z racjonalnymi potrzebami działalności gospodarczej.

Mandat od straży miejskiej. Jakie zmiany od 20 października 2023 r.?

Zmieniają się uprawnienia do nakładania mandatów przez strażników gminnych. Od 20 października wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne - np. rowerzystów.

Mandat za światła we mgle. Możliwości jest wiele

Jesienne mgły stają się popularnym zjawiskiem. A gdy przejrzystość powietrza spada, kierowca powinien widzieć taką właśnie kontrolkę na tablicy zegarów. Co ona oznacza? Że kierujący zna przepisy, chce się do nich stosować, dba o bezpieczeństwo i... nie musi się obawiać kontroli drogowej i mandatu!

Czy podatnik może zastosować 40% stawkę odpisów amortyzacyjnych po wykupie auta z leasingu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

Ukradł auto, zatankował bez płacenia, a potem się upił i zasnął w nim, blokując ruch. A to nie wszystko

36-latek z Dolnego Śląska został oskarżony o kradzież pojazdu oraz paliwa. Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę w Gubinie (Lubuskie) podczas drzemki w samochodzie, który został skradziony dzień wcześniej. Okazało się, że na koncie mężczyzny jest więcej występków.

REKLAMA