REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochód służbowy w oczach użytkownika

Samochód służbowy może być przekonującym argumentem dla przyciągnięcia do firmy pożądanych pracowników. Marka i model auta świadczą o zasobności firmy oraz o kompetencjach i pozycji pracownika. Co więc o autach służbowych sądzą sami zainteresowani czyli ich użytkownicy?

Straż miejska nie ukarze za niewskazanie sprawcy

W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy wskazał, że straż miejska nie może kierować do sądu wniosku o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia któremu powierzył samochód, a wszelkie sprawy w tym zakresie powinna przekazywać policji.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Udostępnianie informacji z zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępnia informacje z zasobów ewidencji dwóm rodzajom instytucji: podmiotom niekomercyjnym oraz podmiotom komercyjnym - głównie instytucjom o charakterze badawczym i statystycznym. Proces udostępniania informacji na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych przebiega w odmienny sposób.

REKLAMA

Jaką funkcje spełnia GPS w zarządzaniu flotą

Technologia GPS ma duże znaczenie dla flot. Pozwala im między innymi zwiększyć bezpieczeństwo jak i ograniczyć koszty związane z zapewnieniem ochrony assistance. Ale jak to realnie przekłada na zarządzanie flotą?

Fotoradary tylko w niebezpiecznych miejscach

Fotoradary przestaną być dla gmin żyłami złota. Jak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym będą stawiane jedynie w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie.

Komu jakie auto w firmie

Każdy na pierwszy rzut oka zauważa, że rozkład marek samochodów do stanowisk w firmie ma niewiele wspólnego z przypadkiem. Wręcz przeciwnie, kiedy przyjrzeć się bliżej odnaleźć można żelazne reguły rządzące tą, zdawałoby się błahą, sprawą.

Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Jest kilka sposobów, aby poznać aktualną prędkość oraz nie dostać mandatu za jej przekroczenie.

REKLAMA

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

Jak zgodnie z przepisami zamontować światła do jazdy dziennej?

Po wprowadzeniu obowiązku używania świateł mijania przez całą dobę, coraz popularniejsze zaczęły być światła do jazdy dziennej.

Czy uzywanie antyradaru jest legalne?

Jedna z metod stosowanych przez kierowców na uniknięcie kar za przekroczenie dozwolonej prędkości jest montowanie w samochodzie urządzenia służącego do wykrywania radarów.

W jakich przypadkach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny jest jednym z niezbędnych dokumentów wymaganych do poruszania się pojazdem po drogach publicznych. W pewnych szczególnych wypadkach dowód rejestracyjny może być zatrzymany przez organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Koniec z redukowaniem punktów karnych?

W dobie olbrzymiej liczby fotoradarów i patroli policji nietrudno zbliżyć się do granicy 24 punktów karnych, po przekroczeniu których kierowca kierowany jest na egzamin kontrolny.

Czy podwójny mandat w strefie płatnego parkowania jest legalny?

W obecnie obowiązującym systemie prawnym dopuszczona jest możliwość nałożenia podwójnej kary za zaparkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia wymaganej opłaty.

Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

Policyjna kontrola i mandat może spotkać każdego z nas. Powinniśmy być świadomi konsekwencji, a także swoich praw. Przybliżamy więc działanie policyjnego postępowania mandatowego.

Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w znacznym stopniu uprawnienia Straży Miejskiej. Są one już bliższe kompetencjom funkcjonariuszy policji, ale nadal dość ograniczone.

Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Głównym organem uprawnionym do kierowania ruchem drogowym jest Policja. W związku z tym funkcjonariusze posiadają szereg kompetencji dających im możliwość realizowania swoich zadań związanych z ruchem drogowym.

Jak jechać w terenie leśnym?

Wjeżdżając na mało ruchliwe, zwykle nieutwardzone leśne drogi kierowcy często wyłączają myślenie. Tymczasem nawet w środku lasu należy być ostrożnym. Tu też są piesi… ale nieco inni. Podpowiadamy jak poruszać się autem w terenie leśnym.

Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wieś rządzi się swoimi prawami. Nie zawsze są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Najbardziej widać to na styku wiejskiej obyczajowości z ruchem samochodów na przebiegającej przez wieś drodze.

Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego

W czerwcu br. zapadł kolejny wyrok dotyczący łączenia stanowisk przez radnego. I tym razem okazało się, że nie należy łączyć sprawowania funkcji radnego z pracą zawodową z wykorzystaniem mienia gminy.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Jakie kary za baterię wyrzuconą do śmietnika

Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii. Większość z nich kończy swój żywot na śmietniku. Niewiele osób wie, że wyrzucenie zużytej baterii do śmietnika grozi karą grzywny w wysokości 500 zł.

Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego

W czerwcu br. zapadł kolejny wyrok dotyczący łączenia stanowisk przez radnego. I tym razem okazało się, że nie należy łączyć sprawowania funkcji radnego z pracą zawodową z wykorzystaniem mienia gminy.

Przepadek samochodu na rzecz powiatu

Sądy będą mogły orzekać o przepadku na rzecz powiatu, usuniętych z drogi samochodów, po które we właściwym czasie nie zgłosili się właściciele.

Mandaty również na drogach osiedlowych i parkingach

Od 4.09.2010r. policja i straż miejska mogą karać za wykroczenia popełniane w strefach ruchu, które obejmą większość dróg wewnętrznych. Kończy się zatem bezprawie pod blokami czy hipermarketami, gdzie kierowcy notorycznie parkują gdzie popadnie.

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Jak prawidłowo ustawić lusterka boczne oraz lusterko wewnętrzne w samochodzie? To od ich ustawienia zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

Jazda z przyczepą. O czym pamiętać?

Nawet jeśli tego nie planujemy, w końcu możemy natrafić na konieczność pociągnięcia naszym autem przyczepy. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Jak bezpiecznie przewozić duże przedmioty?

Przewożenie dużych przedmiotów samochodem jest kłopotliwe. W poradniku tym przedstawimy jak bezpiecznie przewieźć duży przedmiot, by nie narobić szkód sobie i innym.

Co zrobić w razie kolizji?

Nieszczęście w postaci stłuczki lub wypadku może spotkać każdego kierowcę. Radzimy co zrobić podczas kolizji, w zależności czy jest to mała stłuczka czy poważny wypadek.

Przepisy drogowe w Grecji

Wiele osób na wakacje wybiera słoneczną i przepiękną Grecję, i zastanawia się, czy wybrać się tam własnym samochodem. Podróż autem może być przyjemniejsza i bardziej opłacalna niż podróż samolotem.

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Decydując się na samochodową wycieczkę do Hiszpani, powinniśmy wiedzieć o kilku podstawowych sprawach. Żeby podróż upłynęła bez problemów trzeba znać przepisy i zwyczaje panujące w danym kraju.

Jak przygotować się do wyjazdu samochodem na wakacje?

Przed wyjazdem warto zastanowić się, które rzeczy musimy ze sobą zabrać, a które nie. Nadmiar bagażu często jest przyczyną niepotrzebnych problemów.

Mandat za CB-radio

Okazuje się, że policjant nie może ukarać mandatem kierowcy, który w czasie jazdy korzysta z CB-radia. Jednak od tej reguły są wyjątki.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2010

Sezon letni nie zawsze jest tylko okazją do odpoczynku. To również czas w którym możemy wreszcie zabrać się do realizacji naszych planów, które w związku z niezliczoną ilością obowiązków domowych i zawodowych przekładamy niemal w nieskończoność na przyszłość. Wakacje to dobry czas na podjęcie decyzji o zmianie auta!

Opcja wykupu w umowie leasingu konsumenckiego

W przypadku leasingu właścicielem rzeczy pozostaje firma leasingowa. Własność może przejść na klienta dopiero po zakończeniu umowy. Przeniesienie własności może być zarówno bezpłatne, jak i wymagać dodatkowych świadczeń.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Samochód w leasingu, czy kredyt z banku? Czy leasingu konsumencki może się stać alternatywą dla kupna samochodu na kredyt? Jakie są wady i zalety leasingu konsumenckiego?

Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

Niemal każdy przedsiębiorca wykorzystuje do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochód – czy to będący środkiem trwałym stanowiącym majątek firmy, czy też na podstawie różnych umów dzierżawy lub najmu – oraz opłaca przynajmniej polisę odpowiedzialności cywilnej. Czy wobec tego polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu?

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest korzystanie z rzeczy w sposób określony w umowie. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, którego musi przestrzegać. Jakie obowiązki ma leasingobiorca przy leasingu konsumenckim?

Fotoradary wyłącznie w miejscach zagrożenia

Sejmowa Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakładający, że fotoradary będą umieszczane tylko w miejscach , gdzie rzeczywiście występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z nadmierną prędkością.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to poważna alternatywa dla tradycyjnego kredytu. Wymaga mniejszych formalności i może być finansowo korzystniejszy. Czy jednak jest leasing konsumencki?

Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Kodeks drogowy, a właściwie ustawa Prawo o ruchu drogowym, reguluje zasady poruszania się kierowców jedynie na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych stosuje się je tylko w ramach wyjątku, jeżeli są niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednak już od 22 lipca 2010 r. przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały także na drogach niepublicznych.

Za ile można sprzedać samochód po wynajmie

Cena, po której samochód z wynajmu długoterminowego zostaje odsprzedany autokomisowi lub dealerowi, by następnie trafić do klienta detalicznego na rynku wtórnym, zależy od wielu czynników.

Firmy powinny postawić na samochody o niższej emisji spalin

Powszechnie jest wiadomo, że samochody przyjazne środowisku są wciąż wyjątkiem w polskich flotach. Zdaniem ekspertów KBC Autolease, zmiany w tym obszarze mogą wymusić regulacje podatkowe wspierające pojazdy o niższej emisji spalin, rozwój technologii i odpowiednia polityka cenowa producentów.

Obowiązek rejestracji auta w 30 dni od zakupu

Każdy właściciel w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, będzie zobowiązany do jego rejestracji. Jeżeli nabywca pojazdu nie uczyni tego w terminie zostanie ukarany mandatem.

Warto kupić auto z kratką do końca roku

Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów.

Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Jedną z zasad, na których opiera się konstrukcja spółki cywilnej, jest zasada stałości składu osobowego spółki, jako stosunku prawnego opartego na wzajemnym zaufaniu, lojalności i ścisłej współpracy wspólników.

Pracodawca ma nauczyć przełożonych dbać o służbowe auto

Samochód służbowy to dziś narzędzie pracy i benefit. Powierzając samochód pracownikowi przełożony dba także o wizerunek firmy. Dlatego też powinien się skupić na motywowaniu pracowników do bezpiecznej jazdy i nadmiernemu zużyciu samochodów.

Nietrzeźwi kierowcy bez prawa jazdy

Wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja kodeksu karnego pozbawi na zawsze prawa kierowania pojazdami mechanicznymi nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA