REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fotoradar - jakie są jego dodatkowe funkcje?

Możliwości nowoczesnych fotoradarów są imponujące. Być może dlatego, kierowcy raczej ich nie ignorują na co wskazują policyjne statystyki. Zobacz jakie funkcje posiadają najnowsze fotoradary stosowane na polskich drogach.

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką.

Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

W przypadku otrzymania pisma od stosownego organu w sprawie popełnienia wykroczenia, każdy ma prawo odmówić złożenia oświadczenia o zgodności wizerunku osoby prowadzącej pojazd. W szczególności sprawa jest utrudniona, gdy użytkowników pojazdu jest wielu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w tej sprawie.

Fotoradry - jakie muszą spełniać warunki?

Aby pomiar dokonany przez fotoradar można uznać za legalny i prawidłowy, każde urządzenie tego typu musi spełniać określone warunki. Oto co warto wiedzieć o fotoradarach!

REKLAMA

Użyczony lub wynajęty samochód w firmie. Jak rozliczyć?

Samochód może być źródłem kosztów w większości firm, dlatego warto wiedzieć, że pod tym względem jest kilka możliwości. Jedną z nich jest użytkowanie do celów firmowych samochodu, którego właścicielem nie jest przedsiębiorca, czyli użyczonego lub wynajętego. Jak w takiej sytuacji rozliczać koszty samochodu?

Odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.

W 2014 r. rząd zamierza wprowadzić rozwiązania ograniczające możliwości odliczania VAT od samochodów. Ograniczenia dotyczyłyby prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów oraz paliwa.

Wpływy z fotoradarów - znacznie mniejsze niż zakładano!

Zamiast 1,5 miliarda złotych fotoradary zarobią w 2013 roku jedynie 82 miliony złotych. Skąd ta ogromna różnica?

Korekta VAT po sprzedaży samochodu

Samochód osobowy został kupiony na firmę w sierpniu 2011 r. Odliczono przy jego zakupie 60% VAT wykazanego na fakturze. Sprzedaż samochodu nastąpiła w kwietniu 2013 r. jako „ZW”. Czy w tym przypadku trzeba dokonać korekty VAT naliczonego?

REKLAMA

Młodzi kierowcy - najczęstsze mandaty

Młody kierowca nawet niewielki swój błąd może przypłacić wysoką ceną. Zobacz jakie problemy z jazdą autem mają młodzi kierowcy?

Mandat za wymuszenie pierszeństwa na pieszym

W zeszłym roku doszło do 10 309 wypadków drogowych z udziałem pieszych. Ze statystyk policyjnych wynika, że zazwyczaj wina leży po stronie kierowcy. Na co zwrócić uwagę podczas obcowania z pieszymi na drodze?

Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Kierowca, w konkretnych sytuacjach ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Problem w tym, że świadomość na temat tego kiedy to zrobić jest wśród użytkowników aut nadal zbyt mała. Poz tym , pieszy nie jest "świętą krową" na drodze i również musi przestrzegać pewnego kanonu zachowań.

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży prywatnego samochodu musi się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku. Jednak konieczność rozliczenia z fiskusem będzie zależeć od czasu oraz okoliczności, jakie wystąpiły między nabyciem a sprzedażą tego samochodu.

Jak wyprzedzać by nie dostać mandatu?

Źle wykonany manewr wyprzedzania grozi zarówno poważnym wypadkiem, jak i srogim mandatem. Zobacz czego najczęściej nie wiedzą kierowcy na temat tego manewru.

Mandat za złe oświetlenie pojazdu - sprawdź swoje auto

Złe korzystanie z oświetlenia pojazdu bądź zaniedbanie stanu poszczególnych lamp i reflektorów grozi mandatem karnym.

Jak rozliczyć wydatki na naprawę powypadkową samochodu

Spółka posiada samochód ciężarowy. W czasie rozwożenia towaru doszło do kolizji z innym pojazdem mechanicznym, w związku z czym niezbędna była naprawa uszkodzonego samochodu. Czy koszty tej naprawy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

Droga ekspresowa nie jest autostradą. Choć nazwa na to wskazuje, także dozwolona na niej prędkość poruszania się jest mniejsza. Zobacz co trzeba wiedzieć o drogach ekspresowych.

Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych powinni zwrócić uwagę na oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie zdarzeń dotyczących pojazdu.

Holowanie pojazdu - prędkość, rodzaj holu i zakazy

Wiedza na temat holowania auta przyda się każdemu kierowcy. Oto garść najważniejszych wskazówek na ten temat.

Holowanie na sztywno, tzw. "sztywny hol" - mandat

Nie zawsze można holować auto za pomocą elastycznej linki. Czasem konieczne jest zamocowanie tzw. sztywnego połączenia. Zobacz kiedy można stosować sztywny hol?

Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Palenie papierów w aucie może zakończyć się mandatem. Nie wszyscy są jednak zobligowani do przestrzegania zakazu. Dlaczego?

Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Jak się okazuje zbyt wolna jazda, podobnie jak zbyt szybka, jest karalna! Zobacz jaka kara jest przewidziana za taką jazdę.

Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Mało osób zdaje sobie sprawę, że kierowcy mają obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca kolizji. Tylko w szczególnym przypadku nie mogą tego zrobić.

Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Zwykło się uważać, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na drodze, a w przypadku wypadku samochodowego z jego udziałem, wina leży prawie zawsze po stronie kierowcy pojazdu. Okazuje się, że tak nie jest, a pieszy ma szereg obowiązków, których musi przestrzegać!

Postój i zatrzymanie pojazdu - zasady

Mandat za źle zaparkowane auto potrafi być kosztowny. Co więcej, kierowcy aut często nie rozumieją powodów z jakich został na nich nałożony.

Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Jazda środkowym pasem jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach.

Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Zajechanie drogi czy zmuszenie innego kierowcy do gwałtownego hamowania to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. Zobacz co grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

Odmowa przyjęcia mandatu - porady

Każdy z kierowców ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, gdyż nawet policjant może się pomylić w swoim osądzie. Co robić gdy nie zgadzamy się z jego decyzją?

Pasy bezpieczeństwa - czy warto je zapinać?

Jazda bez pasów grozi mandatem i zwiększa ryzko poważnych obrażeń w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa?

Nadchodzi jesień - przygotuj auto do drogi!

Koniec wakacji zapowiada początek jesieni - najtrudniejszej dla kierowców pory roku. Zobacz o co należy zadbać, aby uniknąć w tym czasie problemów z autem i prawem!

Kilometrówka - zasady, podatki, ewidencja

W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu osoba używająca samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych jest zobowiązana prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzaną przez podatnika z końcem każdego miesiąca (tzw. kilometrówka). Z ewidencji tej musi wynikać m.in. trasa przejazdu, jego cel oraz liczba faktycznie przejechanych na tej trasie kilometrów.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej - konsekwencje

Zignorowanie poleceń wydawanych przez policjanta może Cię słono kosztować. Zobacz co grozi za niezatrzymanie się do kontroli policyjnej.

Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Warto pamiętać, że każdy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Jednak jakie będą konsekwencje w sytuacji gdy przyjęty mandat nie zostanie opłacony?

Podróże służbowe samochodem pracownika - jak rozliczyć?

Pracownicy często w ramach pełnionych obowiązków odbywają podróże służbowe. Niezależnie od tego, czy korzystają z transportu publicznego czy z własnego pojazdu, pracodawca ma obowiązek zrefundowania poniesionych wydatków. Pracownik ma także prawo do ubiegania się o zwrot kosztów związanych z wyżywieniem.

Odliczenie VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę

Czy przy zakupie samochodu osobowego, który przeznaczony jest na nagrodę przysługuje pełne odliczenie VAT?

Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Za co grozi mandat?

Znak D-14 oznaczający koniec pasa ruchu jest bardzo nielubiany przez kierowców. Oznacza najczęściej jedno – korki. Jak jeździć, aby nie tamować ruchu? Kto ma pierwszeństwo gdy jeden z pasów się kończy?

Amortyzacja samochodów osobowych przy leasingu finansowym

Z zasadami amortyzacji samochodów osobowych, jeśli ich wartość przekracza równowartość 20.000 euro, ustawy wiążą niekorzystne dla podatnika skutki w postaci ograniczonej możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów ubezpieczenia do kosztów podatkowych.

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

Utrudnianie ruchu na drodze - zobacz za co grozi Ci mandat!

Umiejętności kierowcy najszybciej weryfikuje duże miasto. Gdy swoim zachowaniem zaczyna utrudniać poruszanie się innym kierowcom na drodze naraża się na szereg kosztownych mandatów. Oto ciąg dalszy kar za bycie kiepskim kierowcą!

Straż miejska – jakie ma uprawnienia?

Wielu kierowców ma zastrzeżenia do pracy strażników miejskich uważając, że przekraczają oni swoje kompetencje. Postanowiliśmy przybliżyć Wam uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskiej.

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie wakacji

W okresie wakacyjnym pracodawcy często użyczają pracownikom samochody należące do firmy. Warto pamiętać, iż takie bezpłatne udostępnienie pojazdu służbowego spowoduje zwiększenie podatku dochodowego pracownika. Co więcej, pracownicy muszą sobie zdawać sprawę, że za ewentualne uszkodzenia samochodu, mogą być obciążeni kosztami naprawy.

Podatek od środków transportowych - ciągniki siodłowe

Zasady dotyczące obliczania podatku od środków transportowych zostały określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach: do 15 lutego i 15 września każdego roku. Jak opłacać podatek od środków transportowych?

Nielegalne zdjęcia z fotoradarów!

Prokuratura Generalna RP uważa, że straż miejska nielegalnie posługuje się stacjonarnymi fotoradarami. Okazuje się bowiem, że nie ma do tego uprawnień!

Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Zapewne wielu z Was zastanawiało się co grozi za zasłanianie tablic rejestracyjnych pojazdu. Rosnąca liczba fotoradarów coraz częściej skłania kierowców do „zatajania” danych swojego auta. Co za to grozi?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - mandat i punkty karne

Manewr wyprzedzania należy do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych. Jeśli wykonywany jest tuż przed pasami, naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszający na przejściu pieszych.

Niewidoczny znak drogowy, a mandat

Czy w przypadku, gdy znak drogowy jest zasłonięty gałęziami lub stoi w miejscu niewidocznym zostaniemy ukarani mandatem za jego nieprzestrzeganie?

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

Kupiliśmy w styczniu 2013 r. samochód osobowy o wartości 68 000 zł. Wprowadziliśmy go do środków trwałych. Ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej w lipcu zamierzamy go sprzedać. Będziemy już mogli zastosować zwolnienie. Czy w związku z tym musimy korygować cały odliczony VAT (6000 zł) czy 4/5 tej kwoty?

Kiedy następuje przedawnienie mandatu drogowego z Włoch?

Cudzoziemcy podróżujący po Włoszech samochodem, jak w każdym innym kraju europejskim powinni liczyć się z możliwością otrzymania mandatu drogowego. Jednak często zdarza się, że mandaty zostają przesłane kilka miesięcy po powrocie do kraju.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

W 2014 r. zmienią się przepisy w zakresie odliczania VAT przy zakupie samochodów oraz wydatków związanych z ich użytkowaniem. Będzie obowiązywał nowy limit odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 8 tys. zł.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak zgromadzone oszczędności nie wystarczają na interesujący cię model? Zawsze możesz skorzystać z oferty kredytów samochodowych, a spłatę rozłożyć na dogodne raty. Jaka będzie ich wysokość? Oto najlepsze lipcowe oferty finansowania zakupu auta nowego i używanego.

Pojazdy testowe i demonstracyjne - odliczanie VAT

Podatek VAT może być odliczany przy nabyciu samochodów testowych lub demonstracyjnych. Prawo to potwierdziła ostatnia interpretacja Ministerstwa Finansów, odnosząca się do osób, które prowadzą działalność opierającą się na odprzedaży takich pojazdów. Resort finansów zaznaczył także, że w przypadku wykorzystywania takich samochodów do użytku prywatnego, podatnik ma obowiązek wykazać i odprowadzać VAT.

REKLAMA