REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Ciekawa ścieżka kariery w organizacjach pozarządowych

Ponad 900 ofert pracy w fundacjach, stowarzyszeniach czy organizacjach pozarządowych zostało opublikowanych z początkiem września w największych polskich serwisach rekrutacyjnych i portalach tematycznych. Są przeznaczone nie tylko dla wolontariuszy czy stażystów. Poszukuje się także tłumaczy, specjalistów od szkoleń, ekspertów oraz konsultantów w dziedzinie biznesu, informatyków pracowników działów rekrutacji, koordynatorów czy sekretarek.

Zakres obowiązków pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zaznajomienie pracowników podejmujących pracę na danym stanowisku z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy oraz podstawowymi uprawnieniami.

Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający pracownika ponownie po 3-miesięcznej przerwie?

Pracodawca ponownie zatrudnił pracownika, który świadczył pracę na jego rzecz. Przerwa w zatrudnieniu trwała 3 miesiące. Pracownik zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy. Jakie obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy? Czy konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu bhp lub kierowanie pracownika na badania lekarskie?

REKLAMA

Jak wliczać do podstawy wymiaru zasiłku premię kwartalną, gdy nastąpiła zmiana etatu

Pracownik był zatrudniony do 31 marca 2010 r. w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 kwietnia 2010 r. świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W sierpniu br. pracownik przebywał 5 dni na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, gdy pracownik poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje także premię kwartalną, pomniejszaną za okresy pobierania zasiłków?

Zakres badań okresowych a odpowiedzialność za wypadek przy pracy

Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika do pracy bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego tylko wówczas, gdy badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a pracodawca albo o tym wie, albo nieprawidłowości te są widoczne.(Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 29/10)

Fotoradary tylko w niebezpiecznych miejscach

Fotoradary przestaną być dla gmin żyłami złota. Jak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym będą stawiane jedynie w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie.

Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego

Wprowadzenie święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje.

REKLAMA

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników – stanowisko Ministerstwa Pracy

Nowe przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników wzbudzają uzasadnione kontrowersje. Dlatego Ministerstwo Pracy na swojej stronie internetowej opublikowało wskazówki, jak należy prawidłowo interpretować nowe zapisy.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników – stanowisko Ministerstwa Pracy

Nowe przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników wzbudzają uzasadnione kontrowersje. Dlatego Ministerstwo Pracy na swojej stronie internetowej opublikowało wskazówki, jak należy prawidłowo interpretować nowe zapisy.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Minimalne wynagrodzenie za pracę zależne od wzrostu PKB - projekt ustawy

PSL proponuje, by uzależnić płacę minimalną od wzrostu PKB - płaca wzrastałaby przy wzroście PKB, malała - przy jego spadku. Posłowie Stronnictwa zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przedstawią projekt ustawy w tej sprawie.

Preferencyjne pożyczki dla pracodawców

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi lub osunięć ziemi wywołanych opadami atmosferycznymi, jakie miały miejsce w 2010 r., mogą otrzymać pożyczkę w wysokości poniesionej szkody, nie więcej niż 50 000 zł. Pożyczka może być udzielona przedsiębiorcy, który w dniu powodzi zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Prawidłowo wykorzystana i rozliczona pożyczka może zostać umorzona w całości lub w 75 proc.

Organizacja wyjazdów integracyjnych

Firmowy wyjazd na weekend lub kilka dni to najlepszy sposób, by lepiej zintegrować zespół, rozwiązać ewentualne konflikty, a przy okazji trochę odpocząć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by tego rodzaju inwestycja przyniosła pożądane rezultaty.

Organizacja wyjazdów integracyjnych

Firmowy wyjazd na weekend lub kilka dni to najlepszy sposób, by lepiej zintegrować zespół, rozwiązać ewentualne konflikty, a przy okazji trochę odpocząć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by tego rodzaju inwestycja przyniosła pożądane rezultaty.

Dodatkowa praca urzędnika tylko za jego zgodą

Dotychczas urzędnicy opiekujący się dzieckiem lub osobą chorą nie mogli „zostawać po godzinach”. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogli sami decydować o tym czy chcą pracować dłużej.

Jak rozliczyć zaległe wynagrodzenie za „powodziową” absencję w pracy

W maju 2010 r. nasz pracownik nie przychodził do pracy przez kilka dni z powodu powodzi. Za ten miesiąc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie pomniejszone o czas tej nieobecności. Dowiedziałam się, że ustawa powodziowa, która weszła w życie 9 lipca 2010 r., nakazała wsteczną wypłatę wynagrodzenia za taką absencję. W jaki sposób ją obliczyć? Czy należą się pracownikowi odsetki? Jak wykazać taką nieobecność w raportach ZUS?

Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jestem koordynatorem zasobów ludzkich w prężnie rozwijającym się polskim przedsiębiorstwie. W ostatnim roku odnotowaliśmy większą niż zwykle liczbę odejść pracowników. Mamy kilkanaście wakatów, lecz zauważyłam problemy ze zdobywaniem dobrych specjalistów. Widzę, że zespół się stara, ale efekty są słabe. Owszem, mieliśmy trochę ciekawych osób, jednak oczekiwania obu stron nie pokrywały się. Wstyd się przyznać, ale zdarzało się również zatrudnienie specjalistów, których umiejętności okazywały się w praktyce absolutnie niewystarczające. Jak można poprawić jakość naszego procesu rekrutacji?

Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Większość w Sejmie popiera wprowadzenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że pracownicy będą mieli więcej dni wolnych.

Komu jakie auto w firmie

Każdy na pierwszy rzut oka zauważa, że rozkład marek samochodów do stanowisk w firmie ma niewiele wspólnego z przypadkiem. Wręcz przeciwnie, kiedy przyjrzeć się bliżej odnaleźć można żelazne reguły rządzące tą, zdawałoby się błahą, sprawą.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Sejm zajmie się zmianą przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma poprawić kondycję Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Organizacje pozarządowe sprzeciwiają się niektórym zapisom nowelizacji i twierdzą, że nie przyczyni się ona do wzrostu liczby zatrudnianych niepełnosprawnych.

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

Rozliczenie czasu pracy w delegacji

Pracownik naszej firmy 23 sierpnia br. rozpoczął pracę o godzinie 7.30 i skończył ją o 15.30. Następnie 24 sierpnia o godz. 2.00 w nocy wyjechał w delegację i od 9.00 do 17.00 przebywał w miejscu załatwiania spraw, po czym wrócił do miejsca zamieszkania 24 sierpnia o godzinie 23.00. Następnego dnia, tj. 25 sierpnia, rozpoczął pracę o godzinie 7.30. Jak prawidłowo rozliczyć się z pracownikiem z „oddania godzin” w opisanej wyżej sytuacji?

Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Jest kilka sposobów, aby poznać aktualną prędkość oraz nie dostać mandatu za jej przekroczenie.

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

Jak zgodnie z przepisami zamontować światła do jazdy dziennej?

Po wprowadzeniu obowiązku używania świateł mijania przez całą dobę, coraz popularniejsze zaczęły być światła do jazdy dziennej.

Czy uzywanie antyradaru jest legalne?

Jedna z metod stosowanych przez kierowców na uniknięcie kar za przekroczenie dozwolonej prędkości jest montowanie w samochodzie urządzenia służącego do wykrywania radarów.

W jakich przypadkach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny jest jednym z niezbędnych dokumentów wymaganych do poruszania się pojazdem po drogach publicznych. W pewnych szczególnych wypadkach dowód rejestracyjny może być zatrzymany przez organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Koniec z redukowaniem punktów karnych?

W dobie olbrzymiej liczby fotoradarów i patroli policji nietrudno zbliżyć się do granicy 24 punktów karnych, po przekroczeniu których kierowca kierowany jest na egzamin kontrolny.

Czy podwójny mandat w strefie płatnego parkowania jest legalny?

W obecnie obowiązującym systemie prawnym dopuszczona jest możliwość nałożenia podwójnej kary za zaparkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia wymaganej opłaty.

Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

Policyjna kontrola i mandat może spotkać każdego z nas. Powinniśmy być świadomi konsekwencji, a także swoich praw. Przybliżamy więc działanie policyjnego postępowania mandatowego.

Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w znacznym stopniu uprawnienia Straży Miejskiej. Są one już bliższe kompetencjom funkcjonariuszy policji, ale nadal dość ograniczone.

Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Głównym organem uprawnionym do kierowania ruchem drogowym jest Policja. W związku z tym funkcjonariusze posiadają szereg kompetencji dających im możliwość realizowania swoich zadań związanych z ruchem drogowym.

Jak potrafisz zarządzać czasem?

Narzekasz na pracoholizm, spędzasz w biurze ponad 10 godzin dziennie i często zabierasz pracę do domu? Zazdrościsz innym, którzy po 8 godzinach wychodzą ze zrealizowanymi zadaniami? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak potrafisz zarządzać czasem? Poniższy test odpowie Ci na to pytanie.

Wyższe emerytury z OFE

Dzięki zwiększeniu uprawnień funduszy emerytalnych oraz zaostrzeniu konkurencji między nimi emeryt otrzyma większe świadczenie.

Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?

Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę, między innymi umowę na czas określony, którą można wypowiedzieć tylko wyjątkowo.

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP.

Elementy decydujące o sprawowaniu funkcji kierowniczej

O wykonywaniu funkcji kierownika średniego szczebla decyduje zakres prac i obowiązków, a nie to, czy komórka, którą dana osoba kieruje, jest w formalny sposób wyodrębniona albo czy ma ona określoną rangę w zakładzie pracy.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.407,26 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,2 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 0,8 proc. - podał GUS.

Jak jechać w terenie leśnym?

Wjeżdżając na mało ruchliwe, zwykle nieutwardzone leśne drogi kierowcy często wyłączają myślenie. Tymczasem nawet w środku lasu należy być ostrożnym. Tu też są piesi… ale nieco inni. Podpowiadamy jak poruszać się autem w terenie leśnym.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Niezbędnik czynności kancelaryjnych

W procedurach biurowych ważną pozycję stanowią czynności kancelaryjne, które są uregulowane wewnętrznymi przepisami, zawartymi w formie instrukcji kancelaryjnej.

Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?

Oczywiste jest, że umowę o pracę najlepiej rozwiązań pisemnie za porozumieniem stron, gdzie żadna ze stron nie będzie czuła się oszukana ani pokrzywdzona. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko.

Kiedy dwunastolatek może pracować?

W Kodeksie pracy zawarta jest ogólna zasada, że nie wolno zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia, a pomiędzy 16 a 18 – tylko w wyjątkowych okolicznościach. Kodeks pracy zawiera jednak pewne odstępstwo od tej zasady.

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Więzienie dla szefa za złe warunki pracy

Obowiązek zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa na wszystkich pracodawcach, niezależnie od tego, czy są to podmioty prywatne czy państwowe, jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzą oraz na jakiej podstawie prawnej zatrudniają pracowników świadczących pracę w danym zakładzie. Pracodawcom, którzy nie zapewniają podwładnym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy grozi odpowiedzialność karna.

Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy

Przepisy Kodeksu pracy jasno stanowią, że pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika. Często zdarza się tak, że firmy prowadzą podwójną dokumentację czasu pracy. Jedna zawiera dane oparte o nominalny czas pracy i jest podawana do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, druga z kolei dotyczy wyłączenie pracy w godzinach nadliczbowych. Za prowadzenie podwójnej dokumentacji podmiot zatrudniający może być oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Zakaz dyskryminacji w dostępie do awansu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia jest zakazana. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia a także awansowania.

Pomysł na efektywność pracownika?

Docenianie pracownika wpływa na jego późniejszą efektywność w pracy. Ciągłe podwyżki płac mogą jednak znacznie uszczuplić firmowy budżet. W takiej sytuacji, dobrym wyjściem okazuje się tanie i niekonwencjonalne wynagradzanie połączone z optymalizacją budżetu Funduszu Świadczeń Socjalnych.

REKLAMA