REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie wykroczenia popełniają kierowcy w zimie?

Jest wiele wykroczeń, za które można otrzymać mandat i punkty karne, o każdej porze roku, ale są takie przewinienia, za które możemy zostać ukarani głównie zimą. Warto mieć to na uwadze i nie narażać swojego portfela na straty.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest przez wielu kierowców kojarzone jako narzucony przez prawo obowiązek wydawania swoich pieniędzy. Jakie konsekwencje grożą za brak ubezpieczenia OC? O to kilka rzeczy o których warto wiedzieć.

Aktualny taryfikator mandatów 2013/2014 r.

Przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów obowiązujących w 2014 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2014 r. Zobacz ile punktów karnych możesz otrzymać za wykroczenie drogowe.

REKLAMA

Aktualny taryfikator mandatów 2014 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2014 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2014.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2013/2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe. Od 2013 roku zmieniły się zasady redukcji punktów karnych, które zostały zastąpione zostaną kursem reedukacyjnym.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe.

Yanosik dostępny na nowej platformie

Legalna alternatywa dla CB-Radia i antyradarów była dotąd dostępna dla użytkowników takich platform jak: Android, iOS oraz Windows Phone 7. Jej twórcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników postanowili rozszerzyć jej działanie o Windows Phone 8. Testy zakończyły się pomyślnie i fani Yanosika mogą śmiało pobierać aplikację na telefony wyposażone w ten system.

REKLAMA

Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

Jazda niezgodna z przepisami to niechlubna praktyka wielu kierowców samochodów firmowych. Okazuje się, że brawura za kierownicą może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także do utraty pracy. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, jako powód wpisując utratę prawa jazdy?

Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Moda na sportowe tłumiki nie dość, że nie słabnie, to stale się rozwija dzięki ich coraz atrakcyjniejszym cenom. Nie wszyscy właściciele aut z tego typu wydechem zdają sobie sprawę, że bardzo często zakupiony przez nich produkt nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy?

Redukcja punktów karnych od 2013 roku

Od 19 stycznia 2013 r. zmienią się zasady, na podstawie których kierowcy będą mogli zredukować punkty karne. Nowe rozporządzenie m.in. podwyższa cenę kursu reedukacyjnego dla kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych.

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą?

W okresie zimowym, kiedy drogi posypywane są solą lub piaskiem rośnie ryzyko trwałego uszkodzenia szyb w samochodzie. Jakie są konsekwencje jazdy z uszkodzoną szybą?

Co grozi za jadę autem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Zdania kierowców, na temat zapinania pasów bezpieczeństwa są podzielone. Część z nich uważa, że zapięte pasy znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa, a inni utożsamiają je z przymusem i niewygodą. Czy warto zapinać pasy i co grozi za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Nowe pomysły rządu, czyli wyższe mandaty i obowiązkowa wymiana opon na zimówki

Politycy z PO planują zmiany dotyczące wysokości mandatów drogowych. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma już kilka pomysłów zmian w przepisach dla kierowców.

Jeździsz autem z automatycznym uruchamianiem świateł? Możesz dostać 200 zł mandatu!

Od 7 lutego 2011 roku nowo homologowane samochody muszą posiadać automatyczne uruchamianie świateł. Co raz więcej z nich posiada takie rozwiązanie, w którego skład wchodzą także światła do jazdy dziennej. Jak się okazuje, nieświadoma jazda takim pojazdem grozi mandatem karnym.

Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Nawet najlepszym kierowcom zdarza się czasem otrzymać mandat za wykroczenia drogowe. Z różnych powodów odkładamy zapłacenie mandatu na później, a niekiedy całkiem o tym zapominamy. Poniżej wyjaśniamy, co się dzieje z niezapłaconym mandatem.

Ostrzejsze przepisy dla kierowców

W celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach powstaje projekt zaostrzenia obowiązków wobec kierujących pojazdami. Jakie zmiany w kodeksie drogowym przewidują założenia rządzących?

Nowe przepisy chroniące pieszych

Piesi są uczestnikami ruchu najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo wypadku. Jakie zmiany w prawie są planowane i czym to będzie skutkowało dla uczestników ruchu?

Akcja "Znicz 2012"

Trwająca w tym roku 5 dni akcja "Znicz 2012”, to czas wytężonej pracy policjantów Ruchu Drogowego. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Do kierowców, funkcjonariusze jak zawsze apelują o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie – swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Auto służbowe, a zdjęcie z fotoradaru -kto zapłaci mandat pracownika?

Kto jest zobowiązany do zapłacenia mandatu w sytuacji, kiedy pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych otrzymał mandat za wykroczenie drogowe. Czy to pracodawca ma obowiązek zapłacenia mandatu za pracownika?

Jak kierowcy ostrzegają się przed niebezpieczeństwem lub kontrolą?

Kierowcy mają różne sposoby na komunikowanie się i ostrzeganie o różnego rodzaju niebezpieczeństwach i kontrolach policyjnych. Do tego celu służy im np. CB-radio. Producenci aplikacji instalowanych na telefonach komórkowych także mają w ofercie programy umożliwiające komunikację.

Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

W 2011 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierowców 2 642 141 mandatów karnych. Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odmówienia przyjęcia takiego mandatu, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy warto nie przyjąć mandatu i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Prawa zwierząt: nowe uprawnienia strażników miejskich

Od września strażnicy gminni (miejscy) mogą karać mandatem za złe traktowanie zwierząt. Trzymanie psa na łańcuchu krótszym niż 3 metry będzie karane mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Strażnicy mogą wystawić także mandat za nabywanie zwierząt domowych na targowiskach, poza miejscem ich hodowli.

Czy można legalnie używać antyradaru?

Jednym z wielu sposobów na uniknięcie mandatu jest korzystanie z antyradarów, chociaż jest to w naszym kraju zabronione. Jakiś czas temu pojawiła się legalna alternatywa tego typu rozwiązań – aplikacje mobilne. Ile kosztują i czym różnią się od zwykłych antyradarów?

Uwaga kierowcy! Szykują się podwyżki mandatów

Mandaty dla kierowców łamiących przepisy mocno wzrosną. Do sejmu niebawem ma trafić nowelizacja ustawy dotycząca podwyżki mandatów. Za niektóre wykroczenia zapłacimy nawet dwukrotnie więcej.

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Nowy taryfikator punktów karnych 2012

Od 9 czerwca obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych czekają kierowców.

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Wszystko o kumulacji punktów karnych

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego – nie pozostawia wątpliwości, kumulacja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa i limitowana tylko ułańską fantazją kierowców.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Namierzanie Videoradarem - nie daj się zaskoczyć

Okazuje się, że jest szansa, by nie dać się namierzyć nieoznakowanemu pojazdowi policji z videoradarem i to w momencie kiedy stróże prawa ustawią się tuż za "naszym" zderzakiem.

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Zmiany w homologacji od 2013 roku

Rada Ministrów przyjęła nowy projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zmianie od 2013 roku podlegać będą szczegółowe wymagania homologacyjne.

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Mandat za parkowanie pod blokiem

Czy parkując pod swoim blokiem mogę zostać ukarany przez policję lub straż miejską? Samochód został pozostawiony tylko na chwilę, na osiedlowym chodniku obok mojego miejsca zamieszkania.

Nowy taryfikator punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r. obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zmianami zostało objętych wiele czynów, za które dotychczas kierowca nie otrzymywał punktów karnych. Sprawdź aktualny taryfikator punktów karnych.

Art. 25 – 28: uczestnik ruchu na skrzyżowaniu

Przepisy prawa o ruchu drogowym ustalają szczegółowe reguły zachowania na skrzyżowaniach (art. 25), przy przejściach dla pieszych (art. 26), przejazdach rowerowych (art. 27) i kolejowych (art. 28).

Art. 24 – wyprzedzanie

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów na drodze. Przepisy prawa dokładnie opisują prawidłowy przebieg manewru. Surowo każą także za naruszenia.

Art. 23 – Wymijanie, omijanie i cofanie na drodze

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają obowiązki uczestników ruchu przy wymijaniu i omijaniu. Na określonych odcinkach trasy bezwzględnie zakazane jest także cofanie.

Art. 22: zmiana kierunku jazdy

Zmiana kierunku jazdy, jak również zmiana zajmowanego pasa ruchu wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że na uczestników ruchu nałożone są szczególne obowiązki.

Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Prędkość ruchu pojazdów powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, lecz również do warunków na drodze.

Art. 17 – 18a: włączanie się do ruchu

Przepisy art. 17, 18 i 18a Prawa o ruchu drogowym regulują kwestię włączania się do ruchu drogowego. Nieprawidłowe wykonanie manewru włączania może nas narazić na mandat i punkty karne.

Art. 16: zasada ruchu prawostronnego

W Polsce, podobnie jak w Europie kontynentalnej, obowiązuje zasada ruchu prawostronnego. Ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii oraz na Cyprze.

Art. 13 – 14: przejście dla pieszych

Zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych jest obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców.

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Art. 11 – pieszy jako uczestnik ruchu

Pieszy, podobnie jak kierowca samochodu, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kwestie dotyczące ruchu pieszych reguluje art. 11 – 15 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 9 – 10: pojazdy uprzywilejowane i zarządzanie ruchem

Uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek ustąpić miejsca pojazdom uprzywilejowanym (art. 9). Z kolei art. 10 określa organy zarządzające ruchem na drogach.

Art. 8 – niepełnosprawni uczestnicy ruchu

Przepisy dotyczące ruchu drogowego przyznają specjalne prawa niepełnosprawnym kierowcom samochodów. Aby jednak korzystać z tych uprawnień trzeba uzyskać status niepełnosprawnego i specjalną kartę parkingową.

Art. 7 – znaki drogowe

Podstawowym obowiązkiem uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych. Art. 7 oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia określają rodzaje znaków drogowych obowiązujących w ruchu drogowym.

Art. 6 – kontrola drogowa

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają podmioty uprawnione do wydawania uczestnikom ruchu poleceń i sygnałów. Na poziomie rozporządzeń uregulowano także szczegółowe zasady kontroli drogowej.

REKLAMA