REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Mandat za niewłaściwe zachowanie wobec nauki jazdy?

Czy przepisy ruchu drogowego określają, w jaki sposób powinni się zachowywać w ruchu drogowym kierowcy wobec kursantów nauki jazdy? Okazuje się, że tak.

Mandat za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie

Mimo że przepisy ruchu drogowego nie określają w jaki sposób należy przewozić czworonogi w samochodzie za niewłaściwe przewożenie psa można dostać mandat.

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

REKLAMA

Uchylenie prawomocnego mandatu - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można pozbawiać osoby ukaranej mandatem prawa do odwołania się od niego, jeśli mandat ten został wystawiony na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową czy z ustawą.

Uchylenie prawomocnego mandatu

Trybunał Konstytucyjny bierze pod lupę wniosek dotyczący podstawy uchylenia prawomocnego mandatu karnego nałożonego za nierespektowanie przepisu, który według TK był niezgodny z konstytucją.

Czy grzywnę i mandat przedsiębiorca zalicza w koszty?

Przedsiębiorca, który zostanie obciążony jakąś sankcją finansową, w tym mandatem bądź grzywną za spóźnienie w zapłacie podatku, nie będzie mógł zaliczyć tych wydatków w koszty. W efekcie nie będzie mógł obniżyć należnego podatku.

Zmiana pasa ruchu i wymuszanie pierwszeństwa - mandat

Wymuszanie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu bądź na skrzyżowaniu to częsty grzech wielu polskich kierowców. Co grozi za tego typu zachowania?

REKLAMA

Kontrola drogowa w lesie - kto i za co może ukarać kierowcę mandatem?

Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego jest zgodna z Konstytucją. Gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.).

Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Strzeżony przejazd kolejowy wbrew pozorom nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jak zachować się zbliżając się do niego?

Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Zróżnicowanie w wysokości mandatów nie powinno dziwić. Które wykroczenia są najlżej traktowane?

Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejścia dla pieszych, tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak wykazują policyjne statystyki: na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Czy wina zawsze leży po stronie kierującego pojazdem?

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Jakie pojazdy są uprzywilejowane na drodze?

Pojazdy uprzywilejowane to nie tylko karetka, wóz strażacki czy radiowóz policji. Zobacz jakie służby posługują się pojazdami uprzywilejowanymi.

Spoilery, wloty powietrza na masce, światła błyskowe - czego nie wolno umieszczać na aucie?

Kierowca, który wyposażył auto w efektowne ospojlerowanie albo upodobnił do karetki czy radiowozu policyjnego musi się liczyć z mandatem karnym. Za jakie modyfikacje lub wyposażenie samochodu jego właściciel może otrzymać karę?

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Zły stan techniczny auta: mandat

Zbyt głośny wydech, nadmierna emisja spalin, uszkodzona szyba - to jedne z typowych mankamentów aut, za które Policja najczęściej odbiera dowody rejestracyjne kierowcom. Zobacz na co jeszcze może zwrócić uwagę.

Podpisanie mandatu - konsekwencje

Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policjanta dotyczącą mandatu może odmówić jego przyjęcia. Podpisanie mandatu to przyznanie się do winy.

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Za co odpowiada kierowca w firmie?

Używanie pojazdu służbowego niesie za sobą pewne obowiązki. Za co odpowiada kierowca służbowego samochodu? Czy za mandaty może płacić właściciel firmy i auta?

Niecierpliwy kierowca ryzukje mandatem

Kara za zbytni pośpiech na drodze może mieć swoje źródło nie tylko w szybkiej jeździe, ale i nerwowych zachowaniu kierowcy. Oto czego należy się wystrzegać aby nie otrzymać mandatu.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Mandat z fotoradaru bez punktów karnych! Legalna forma łapówki?

Wedle nowych przepisów zniknąć mają punkty karne za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary. Czy to aby nie powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia taryfikatora mandatów i punktów karnych?

Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

Mandat na drodze ekspresowej może zostać nałożony nie tylko za jazdę z nadmierną prędkością. Wachlarz kar jest szeroki.

Czyszczenie przedniej szyby z lodu

Skrobanie zamarzniętej szyby z lodu to wyjątkowo niewdzięczne zadanie. Aby sobie z nim poradzić warto się do tego odpowiednio przygotować.

Mandat za odśnieżanie z włączonym silnikiem

Odśnieżając samochód z włączonym silnikiem narażamy się na ukaranie mandatem. W jakiej wysokości?

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Auto z kratką a kara za brak OC

Od nowego roku zmianom uległa kara brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wszyscy właściciele aut z kratką zdają sobie sprawę, że ich auto w tym przypadku traktowane jest jako pojazd ciężarowy

Stłuczone lusterko, a mandat

Stłuczone lusterko w samochodzie może być przyczyną kłopotów wynikających nie tylko z zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Mandat za jedzenie w czasie jazdy

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że może dostać mandat za spożywanie posiłków lub picie napojów podczas prowadzenia samochodu. W jakich przypadkach?

Jedzenie w czasie jazdy grozi mandatem

Z pozoru błaha czynność jaką jest spożywanie pokarmów w trakcie prowadzenia pojazdu, może zakończyć się mandatem. Podobnie jest w przypadku palenia papierosów. Po co wymyślono te zakazy?

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. skutkują m.in. zwiększonymi karami za brak OC i inną procedurą uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach obowiązujących w 2014 r.

Mandat za śnieg na samochodzie

Zalegający na samochodzie śnieg stwarza potencjalne zagrożenie na drodze. Jakiego mandatu może spodziewać się kierowca, który nie odśnieży auta?

Kara za stosowanie antyradaru

Kierowcy, którzy nie udzielą pomocy poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, czy korzystają z antyradarów muszą się liczyć z dotkliwymi karami, które grożą za tego typu przewinienia.

Nowe kary za brak OC pojazdu w 2014 roku

Od 1 stycznia zmianom uległy kary za brak polisy OC pojazdów. Zobacz co grozi właścicielowi auta czy ciągnika za brak obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Straż miejska karze głównie kierowców

Straż miejska ma na celu chronić porządek w miejscach publicznych w szerokim spektrum życia publicznego. Jak się okazuje skupia się prawie wyłącznie na kierowcach. Dlaczego?

Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą, a mandat

W wielu krajach europejskich obowiązują różne przepisy odnośnie wyposażenia obowiązkowego pojazdów. Czy wybierając się samochodem za granicę musimy dostosować wyposażenie samochodu do wymogów przepisów w innych państwach?

Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Strażnicy miejscy (gminni) mają prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących przy wykonywaniu czynności z zakresu ruchu drogowego. Uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego w tym zakresie nie wyłączają uprawnień straży gminnych.

Prawidłowe ustawienie znaków drogowych

Kodeks drogowy dopuszcza stosowanie różnego rodzaju znaków drogowych - pionowych i poziomych. Jakie są wymogi formalne odnośnie ustawiania znaków?

Brak punktów karnych za zdjęcie z fotoradaru i wyższe mandaty - oto zmiany jakie proponuje PO

Nowe przepisy autorstwa posłów PO mają teoretycznie zdyscyplinować polskich kierowców. Po bliższym przyjrzeniu się im, okazuje się, że faworyzują one bogatych kierowców i mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drogach. Jak to możliwe?

Mandat za zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie!

Słuchanie muzyki w trakcie jazdy autem jest przyjemne, ale bywa też źródłem sporych problemów. Aroganckie i natarczywa używanie systemu audio w samochodzie można skutkować srogą karą.

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa pasażera

Kara za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa zdaniem wielu osób dotyczy tylko kierowcy. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą.

Uprawnienia straży miejskiej

Straż miejska korzysta z niewiedzy kierowców i często przekracza swoje uprawnienia. Czego tak naprawdę mogą żądać te służby od zmotoryzowanych?

Uprzejmość na drodze, kiedy nie popłaca?

Zdarzają się sytuacje, w których chcąc dobrze, narażamy się na mandat. Pamiętajmy, że np. mrugnięcie światłami drogowymi, czy użycie klaksonu celem pozdrowienia mogą się skończyć mandatem.

Uprzejmy kierowca naraża się na mandat?

Kultura na drodze jest czymś niezbędnym jeśli chcemy, aby nasze zakorkowane drogi nie stały się areną waści i kłótni. Okazuje się jednak, że nawet nadmierna uprzejmość kierowców może skończyć się dla nich mandatem.

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach w 2014 roku

Znasz limity prędkości jakie obowiązywać będą w Polsce w 2014 roku? Warto przynajmniej odświeżyć te informacje, aby nie zostać niemile zaskoczonym w trakcie kontroli drogowej.

REKLAMA