REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Kierowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających będzie stanowił przedmiot prac Sejmu na 80. posiedzeniu w dniach 26-28 listopada 2014 roku. Wprowadzenie jednoznacznych definicji pojęć "stanu po spożyciu" oraz "stanu pod wpływem" środka odurzającego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mandat za niestosowanie się do znaków

Czy za przeoczenie znaku drogowego policjant pouczy niesfornego kierowcę, czy może wystawi mandat. Jeśli tak, to jak wysoki?

Pieszy rozmawiający przez telefon - za co grozi mu mandat?

Potrącenie pieszego nie zawsze następujęz winy kierowcy auta. Bardzo często jest to wina samych pieszych, którzy zajęci rozmową wchodzą nierozważnie na przejście dla pieszych. Co grozi za takie zachowanie?

REKLAMA

Sztywne stawki mandatów są zgodne z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sztywna wysokość mandatów za ok. 300 wykroczeń jest zgodna z Konstytucją. Jakie jest uzasadnienie tej decyzji?

Co ile kierowca powinien badać wzrok?

Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

REKLAMA

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Mandat za niewłaściwe zachowanie wobec nauki jazdy?

Czy przepisy ruchu drogowego określają, w jaki sposób powinni się zachowywać w ruchu drogowym kierowcy wobec kursantów nauki jazdy? Okazuje się, że tak.

Mandat za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie

Mimo że przepisy ruchu drogowego nie określają w jaki sposób należy przewozić czworonogi w samochodzie za niewłaściwe przewożenie psa można dostać mandat.

Jaką dokumentację kadrową należy prowadzić dla pracownika kierowcy

Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowcy z prawem jazdy kat "B" czyli samochody do 3,5 tony. Czy powinniśmy prowadzić jakąś specjalną dokumentację kadrowo-płacową dla takich pracowników?

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

Uchylenie prawomocnego mandatu - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można pozbawiać osoby ukaranej mandatem prawa do odwołania się od niego, jeśli mandat ten został wystawiony na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową czy z ustawą.

Aplikacje przydatne kierowcy

Najnowsze i coraz powszechniejsze technologie stosowane w transporcie ciężarowym służą nie tylko zwiększeniu efektywności, ale nareszcie stanowią wymierne wsparcie dla kierowcy.

Uchylenie prawomocnego mandatu

Trybunał Konstytucyjny bierze pod lupę wniosek dotyczący podstawy uchylenia prawomocnego mandatu karnego nałożonego za nierespektowanie przepisu, który według TK był niezgodny z konstytucją.

Odebranie pojazdu pijanemu kierowcy

Odebranie pojazdu (lub jego równowartości) pijanemu kierowcy, podwyższenie i zaostrzenie kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym to tylko niektóre z założeń nowelizacji kodeksu karnego, nad którą pracuje Sejm. Czy odbieranie pojazdów nietrzeźwym kierowcom zapewni skuteczną walkę z problemem?

Czy grzywnę i mandat przedsiębiorca zalicza w koszty?

Przedsiębiorca, który zostanie obciążony jakąś sankcją finansową, w tym mandatem bądź grzywną za spóźnienie w zapłacie podatku, nie będzie mógł zaliczyć tych wydatków w koszty. W efekcie nie będzie mógł obniżyć należnego podatku.

Co piąty kierowca się goli za kierownicą?

Życie przedstawicieli handlowych i kierowców zawodowych wiąże się z nieustającą podróżą. Okazuje się, że 20% kierowców goli się za kierownicą...

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Zmiana pasa ruchu i wymuszanie pierwszeństwa - mandat

Wymuszanie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu bądź na skrzyżowaniu to częsty grzech wielu polskich kierowców. Co grozi za tego typu zachowania?

Kontrola drogowa w lesie - kto i za co może ukarać kierowcę mandatem?

Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego jest zgodna z Konstytucją. Gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.).

Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Strzeżony przejazd kolejowy wbrew pozorom nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jak zachować się zbliżając się do niego?

Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Zróżnicowanie w wysokości mandatów nie powinno dziwić. Które wykroczenia są najlżej traktowane?

Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejścia dla pieszych, tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak wykazują policyjne statystyki: na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Czy wina zawsze leży po stronie kierującego pojazdem?

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Spoilery, wloty powietrza na masce, światła błyskowe - czego nie wolno umieszczać na aucie?

Kierowca, który wyposażył auto w efektowne ospojlerowanie albo upodobnił do karetki czy radiowozu policyjnego musi się liczyć z mandatem karnym. Za jakie modyfikacje lub wyposażenie samochodu jego właściciel może otrzymać karę?

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Zły stan techniczny auta: mandat

Zbyt głośny wydech, nadmierna emisja spalin, uszkodzona szyba - to jedne z typowych mankamentów aut, za które Policja najczęściej odbiera dowody rejestracyjne kierowcom. Zobacz na co jeszcze może zwrócić uwagę.

Podpisanie mandatu - konsekwencje

Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policjanta dotyczącą mandatu może odmówić jego przyjęcia. Podpisanie mandatu to przyznanie się do winy.

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Za co odpowiada kierowca w firmie?

Używanie pojazdu służbowego niesie za sobą pewne obowiązki. Za co odpowiada kierowca służbowego samochodu? Czy za mandaty może płacić właściciel firmy i auta?

Niecierpliwy kierowca ryzukje mandatem

Kara za zbytni pośpiech na drodze może mieć swoje źródło nie tylko w szybkiej jeździe, ale i nerwowych zachowaniu kierowcy. Oto czego należy się wystrzegać aby nie otrzymać mandatu.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Mandat z fotoradaru bez punktów karnych! Legalna forma łapówki?

Wedle nowych przepisów zniknąć mają punkty karne za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary. Czy to aby nie powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia taryfikatora mandatów i punktów karnych?

Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

Mandat na drodze ekspresowej może zostać nałożony nie tylko za jazdę z nadmierną prędkością. Wachlarz kar jest szeroki.

Czyszczenie przedniej szyby z lodu

Skrobanie zamarzniętej szyby z lodu to wyjątkowo niewdzięczne zadanie. Aby sobie z nim poradzić warto się do tego odpowiednio przygotować.

Mandat za odśnieżanie z włączonym silnikiem

Odśnieżając samochód z włączonym silnikiem narażamy się na ukaranie mandatem. W jakiej wysokości?

Auto z kratką a kara za brak OC

Od nowego roku zmianom uległa kara brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wszyscy właściciele aut z kratką zdają sobie sprawę, że ich auto w tym przypadku traktowane jest jako pojazd ciężarowy

Stłuczone lusterko, a mandat

Stłuczone lusterko w samochodzie może być przyczyną kłopotów wynikających nie tylko z zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Mandat za jedzenie w czasie jazdy

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że może dostać mandat za spożywanie posiłków lub picie napojów podczas prowadzenia samochodu. W jakich przypadkach?

Jedzenie w czasie jazdy grozi mandatem

Z pozoru błaha czynność jaką jest spożywanie pokarmów w trakcie prowadzenia pojazdu, może zakończyć się mandatem. Podobnie jest w przypadku palenia papierosów. Po co wymyślono te zakazy?

Mandat za śnieg na samochodzie

Zalegający na samochodzie śnieg stwarza potencjalne zagrożenie na drodze. Jakiego mandatu może spodziewać się kierowca, który nie odśnieży auta?

Kara za stosowanie antyradaru

Kierowcy, którzy nie udzielą pomocy poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, czy korzystają z antyradarów muszą się liczyć z dotkliwymi karami, które grożą za tego typu przewinienia.

Nowe kary za brak OC pojazdu w 2014 roku

Od 1 stycznia zmianom uległy kary za brak polisy OC pojazdów. Zobacz co grozi właścicielowi auta czy ciągnika za brak obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Straż miejska karze głównie kierowców

Straż miejska ma na celu chronić porządek w miejscach publicznych w szerokim spektrum życia publicznego. Jak się okazuje skupia się prawie wyłącznie na kierowcach. Dlaczego?

REKLAMA