REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niewidoczny znak drogowy, a mandat

Czy w przypadku, gdy znak drogowy jest zasłonięty gałęziami lub stoi w miejscu niewidocznym zostaniemy ukarani mandatem za jego nieprzestrzeganie?

Kiedy następuje przedawnienie mandatu drogowego z Włoch?

Cudzoziemcy podróżujący po Włoszech samochodem, jak w każdym innym kraju europejskim powinni liczyć się z możliwością otrzymania mandatu drogowego. Jednak często zdarza się, że mandaty zostają przesłane kilka miesięcy po powrocie do kraju.

Wykroczenia bez punktów karnych

Nie każde wykroczenie na drodze jest obciążone konkretną liczbą punktów karnych. Są przewinienia, za które zapłacimy tylko mandat kredytowany.

Podróż autostradą - sposoby na uniknięcie mandatu

Autostrady w Polsce to temat dość świeży, dlatego warto wiedzieć jak zachować się na autostradzie, aby nie otrzymać kilkuset złotowego mandatu.

REKLAMA

Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zdjęcie z zagranicznego fotoradaru ma bardzo szybko trafiać do sprawcy wykroczenia.

Płątność mandatu za granicą

Jadąc za granicę warto mieć ze sobą większą kwotę pieniędzy bowiem grzywnę za ewentualne mandaty trzeba uiścić na miejscu.

Jazda bez kasku na motocyklu lub motorowerze - mandat

Jazda jednośladem bez kasku może nieść za sobą skutki zarówno w wymiarze odpowiedzialności karnej jak i bezpieczeństwa na drodze. Zobacz dlaczego trzeba i warto jeździć motocyklem w kasku.

Za co mandat - ciekawostki

Wpadniesz w poślizg zimą? Policja wystawi Ci mandat. Sarna lub dzik wybiegnie ci pod koła? To również kwalifikuje się jako spowodowanie innego niż kolizja drogowa zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zobacz za co możesz zostać ukarany mandatem.

REKLAMA

Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne

Blokowanie lewego pasa jezdni to jeden z najbardziej typowych błędów jakich dopuszczają się niedoświadczeni i po prostu kiepscy kierowcy. Co im za to grozi? Dlaczego trzeba jeździć prawą stroną jezdni?

Mandat za bycie kiepskim kierowcą

Na drodze nie problem dostrzec dwa bardzo podobne typy kierowców - tych złośliwych lub po prostu kiepskich. Jedni i drudzy wyraźnie utrudniają ruch innym użytkownikom drogi. Oto jakich mandatów mogą się oni spodziewać.

Wysokość mandatów w Polsce i w innych krajach Europy

Mandaty w Polsce są uważane za wysokie. W innych europejskich krajach, w których zarobki są znacznie większe, także i mandaty są droższe. Warto o tym pamiętać wyjeżdżając autem na wakacje za granicę.

7 najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierowców

Ponad rok od wprowadzenia zaostrzonego taryfikatora mandatów kierowcy nadal nagminnie nie respektują przepisów o ruchu drogowym. Jakie są ich najczęstsze przewinienia?

Zaniedbany samochód - mandat i punkty karne!

Zły stan techniczny auta grozi otrzymaniem mandatu. Kara należy się nie tylko za poważne usterki auta jak np. zużyty bieżnik opon, ale także za brudną tablicę rejestracyjną czy reflektory. Zobacz co grozi kierowcy za zaniedbanie auta.

500 złotych mandatu - zobacz za co!

Najdroższe mandaty nie dotyczą tylko przekroczenia prędkości. Zobacz za co możesz dostać 500 zł mandatu!

Utrudnianie jazdy kierowcom - mandaty dla pieszych i rowerzystów

Piesi i rowerzyści także mogą dostać mandat za nieprzepisowe zachowanie wobec kierowców aut. Oto mandaty jakich mogą się spodziewać!

Służby, które mogą wystawić mandat kierowcy

Nie tylko policja może kontrolować kierowców i wystawiać im kosztowne mandaty. Warto wiedzieć kto może wystawić kierowcy mandat za nieprzepisową jazdę pojazdem.

Nieprawdziwy mandat od ITD – jak go rozpoznać?

Po włamaniu do bazy danych GITD pojawiły się sygnały o oszustach fałszujących mandaty. Jak zatem rozpoznać prawdziwy mandat od ITD? Czy się on charakteryzuje?

Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Jeśli nie jesteśmy pewni kto siedział w samochodzie w trakcie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to lepiej nie wskazywać kierowcy. Dlaczego?

Montaż lamp ksenonowych - porady i wskazówki

Montaż lamp ksenonowych poprawi nie tylko wygląd samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

Parkowanie według schematu - co grozi za nieprzestrzeganie znaku T-30?

Znak T-30 wskazuje sposób parkowania pojazdu względem krawędzi jezdni. Co grozi za jego nieprzestrzeganie?

Złe nawyki kierowców i kosztowne ich konsekwencje

Rozmowa przez telefon, jedzenie za kierownicą czy palenie papierosów w trakcie jazdy autem to zachowania, które mogą nas słono kosztować. Zobacz jaki mandat grozi za typowe przyzwyczajenia polskich kierowców.

Mandaty za wymuszenie pierwszeństwa wobec pieszych

Konfrontacja pieszego z pojazdem mechanicznym rzadko kończy się bez ofiar. Oto wykroczenia, które będą kierowcę kosztować najwięcej.

Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

Motorower ze zdjętym ogranicznikiem prędkości to widok powszechny na polskich drogach. Policja ostrzega, że posiada sprzęt wykrywający nielegalne modyfikacje skuterów. Czym grozi jazda motorowerem bez ograniczenia prędkości?

Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

Istnieją sytuacje, w których warto odmówić przyjęcia mandatu. Zdarza się bowiem, że funkcjonariusze policji lub straży miejskiej niewłaściwie interpretują przepisy prawa. W jakich sytuacjach warto kierować sprawę do sądu?

Mandat za niewinność – czy to możliwe?

Policja z zasady powinna stać na straży prawa i skutecznie walczyć z jego nieprzestrzeganiem. Problem pojawia się, gdy to sama Policja zaczyna naginać zasady prawa lub je bezczelnie łamać. Co wtedy robić? Czy jest jakieś sensowne wyjście z takiej sytuacji?

Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

Zdarza się, że osoby wyprzedzające samochód Policji zostają później ukarane mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Czy takie zachowanie Policji jest dozwolone? Czy trzeba przyjmować mandat?

Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Aby koszt wyjazdu urlopowego nie powiększył się o kilkuset złotowy mandat, przestawiamy trasy, na których spotkacie najwięcej fotoradarów i kontroli drogowych Policji.

Weekend majowy – porady na wyjazd

Kilkudniowy urlop powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem zarówno pojazdu do długiej drogi, jak i swojego nastawienia do niej. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać w kontekście tegorocznej majówki

Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

Urlopowy wyjazd niejednokrotnie niesie za sobą konieczność przewiezienia samochodem także zwierząt. Aby uniknąć mandatów i nie narażać ich oraz siebie na niebezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

ITD - czym się zajmuję? Jakie są sposoby uniknięcia jej kontroli?

Inspekcja Transportu Drogowego to prawdopodobnie najbardziej nie lubiana obecna instytucja przez kierowców. Specjalizuje się nie tylko w kontrolach dotyczącymi przewozu osób i towarów, ale także w rejestrowaniu pojazdów, przekraczających prędkość. Jakie właściwie uprawnienia ma ITD i za co może nas ukarać?

Zostałeś ochlapany na ulicy przez auto? Możesz podać jego kierowcę na Policję!

Każdy kto został ochlapany na ulicy przez auto, może zgłosić ten fakt Policji. Jeśli kierowca zrobił to z premedytacją, poniesie zasłużoną karę.

Fotoradary - jak uniknąć punktów karnych?

W przeciwieństwie do Policjanta, fotoradar nie dopuszcza żadnej taryfy ulgowej dla osoby dopuszczającej się wykroczenia drogowego. Zatem w jaki sposób można uniknąć punktów karnych za dane wykroczenie drogowe?

Kara za gaśnicę lub brak trójkąta

Kara za gaśnicę lub brak trójkąta może skutkować mandatem nawet do 500 zł. Czym jeszcze może się skończyć jazda z brakiem gaśnicy lub trójkąta w samochodzie?

Jak uniknąć mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy?

Nowoczesne zestawy głośnomówiące mogą być sterowane głosem i łączyć telefon z zestawem audio nie tylko w aucie, ale też w domu. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, ponieważ w drugiej połowie 2012 roku nałożono ponad 40 tysięcy mandatów za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Kto i za co może zabrać prawo jazdy?

Zdobycie prawa jazdy w Polsce to trudne zadanie. Są osoby, które do egzaminu na prawo jazdy podchodzą kilka, a nawet kilkanaście razy. Znacznie łatwiej stracić uprawnienia do kierowania autem. Kto i za co może nam zabrać prawo jazdy?

Mandat karny gotówkowy

Osoba zatrzymana przez policję, która popełniła wykroczenie drogowe, może otrzymać mandat gotówkowy do uiszczenia na miejscu. Warunkiem takiego trybu jest nieposiadanie stałego miejsca zamieszkania lub miejsca stałego pobytu.

Fotoradary - tryb udostępniania zdjęć

Właściciel lub posiadacz samochodu ma obowiązek wskazania osoby kierującej pojazdem w miejscu i godzinie popełnienia wykroczenia. Zdjęcie z fotoradaru nie jest mu jednak udostępniane. Czy to się zmieni?

Gdzie policja ustawia radary we Wrocławiu?

Obecnie najpopularniejszym sposobem na karanie kierowców jest ustawianie fotoradarów. Jednak nie możemy zapomnieć, że policja również przeprowadza kontrole prędkości za pomocą radarów. Podpowiadamy, gdzie najczęściej można spotkać radar we Wrocławiu.

Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę

Wielu polaków mieszka i pracuje w różnych miastach. Taka sytuacja wiąże się z wczesnymi pobudkami i długimi dojazdami do pracy. Gęsto ustawione znaki ograniczające prędkość uniemożliwiają szybie przemieszczanie się pomiędzy domem a miejscem pracy. Dlatego niektórzy naginają przepisy drogowe, aby nie podpaść pracodawcy.

Czy każdy z nas jest piratem drogowym?

Żaden kierowca nie chce utożsamiać się z piratem drogowym, który jest postrzegany na ogół jako osoba niedoświadczona, jeżdżąca z niebezpiecznymi prędkościami, często prowadząca pod wpływem środków odurzających. Często piratami drogowymi nazywani są osoby poruszające się autami służbowymi, których się nie szanuje.

Podsumowanie Wielkiego Testu Drogowego: 1377 kilometrów jazdy zgodnej z przepisami

Wielki Test Drogowy dobiegł końca. Przedstawiciele systemu Yanosik przejechali 1377 km. Cztery trasy zostały przejechane w sposób całkowicie zgodny z przepisami. Ile czasu zajęło im pokonanie wszystkich odcinków? Co napotkali na swojej drodze? Poniżej podsumowanie 3-dniowego Testu.

Fotoradary a bezpieczeństwo

Fotoradary w Polsce wywołują burzliwą dyskusję. Najwięcej kontrowersji w temacie fotoradarów wywołuje zasadność ich ustawienia. Czy wszystkie urządzenia są ustawione w miejscach, gdzie dochodziło do wielu wypadków?

Kto może kontrolować fotoradary?

Znienawidzona przez kierowców sieć fotoradarów również podlega kontroli. Instytucją, która ma zadbać o właściwy wybór miejsca na ustawienie fotoradarów, oraz o inne aspekty wpływające na to, czy fotoradar działa zgodnie z przepisami jest Najwyższa Izba Kontroli.

Odcinkowy pomiar prędkości - telefon cię ostrzeże

Odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony w Polsce w połowie roku. Wielu kierowców obawia się, że nie będzie potrafiło rozpoznać odcinka drogi ujętego taką kontrolą radarową. Pomocny okaże się smartfon, który ostrzeże o zbliżającym się odcinku drogi z kontrolą średniej prędkości.

Blokada na kole i co dalej?

Nie tylko zdjęcie z fotoradaru może być niemiłym zaskoczeniem dla kierowców. Widok blokady na kole naszego samochodu również może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i stan konta. Co powinien wiedzieć każdy kierowca o blokadzie na koło?

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Nowy sposób na uniknięcie mandatu

Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

REKLAMA