REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Ukraina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

CBOS: 79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 16 proc.; 78 proc. Polaków popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez nasz kraj; przeciwnych temu jest 14 proc. badanych - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.

Pobyt obywateli Ukrainy w Polsce - jakie zmiany?

28 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 185). Przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące zasad pobytu obywateli Ukrainy w Polsce.

SG: w niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 22,7 tys.

W niedzielę 29 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 22 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 22,7 tys. - podała w poniedziałek na Twitterze straż graniczna.

DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?

Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej. 

REKLAMA

SG: w czwartek 26 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,4 tys.

W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 18,4 tys. - podała w piątek na Twitterze straż graniczna. 

Polskie inwestycje w Ukrainie mogą wzrosnąć 30-krotnie

Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych 5 latach; to prawie 30-krotny wzrost - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów zaangażowanie naszych firm będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, usługach finansowych.

Dokumenty i procedury – to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców

Andrii Romanchuk, adwokat, partner w Biurze Księgowym E-REPORT Sp. z o.o. jako największe wyzwanie ocenia długi czas na otrzymanie karty pobytu przez obywatela Ukrainy. Potwierdza też, że do zatrudnienia obcokrajowca niezbędne jest wypełnienie wielu wniosków urzędowych. - Zauważyliśmy, że czasami organy administracji proszą ponownie o przesłanie tych samych dokumentów, mamy wrażenie, że nie sprawdzają, co już zostało im wysłane lub mają bałagan w dokumentach. To znacznie utrudnia proces legalizacji pobytu i pracy pracownika – zaznacza.

Wzrosło zapotrzebowanie na specjalistycznych pracowników ze znajomością ukraińskiego

Wzrosło, nawet dziesięciokrotnie, zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem specjalistycznym i znajomością języka ukraińskiego - poinformowała agencja zatrudnienia Gremi Personal wskazując, że ma to związek z otwieraniem ukraińskich firm lub ich oddziałów w Polsce.

REKLAMA

Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?

Tylko Ty jesteś wspólnikiem spółki komandytowej, ale Twoja była żona lub były mąż żąda wielomilionowej spłaty. Czy sąd przyzna jej lub jemu rację?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Sejm odrzucił dwie z poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Posłowie nie zgodzili się m.in. na przesunięcie z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Prawie 2 miliony ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce rośnie, wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy. Zasilają oni nasz rynek pracy, uzupełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polska pomoc dla Ukrainy 2022 - ile kosztowała?

Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, ujawnił łączną kwotę jaką Polska wydała w 2022 roku na pomoc Ukrainie. Ile wyniosła?

Wojna udowodniła, że Polacy mają wielkie serca, czyli pomoc dla Ukrainy w 2022 r.

Polacy w obliczu kryzysu wywołanego wojną, zwłaszcza w pierwszych tygodniach jej trwania, masowo ruszyli do pomocy. W rezultacie wydając przy tym tylko w 3 pierwszych miesiącach blisko 10 mld zł, co stanowi ok. 2/3 wartości sumy pieniędzy przeznaczonych na cele dobroczynne w całym 2021 r. Ukraińców wspierało aż 77% rodaków , a hasło „Jak pomóc Ukrainie” było jednym z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google w 2022 r.

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Praca dla uchodźców z Ukrainy w mniejszych miejscowościach?

30 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy na mocy specustawy znalazło już pracę na Pomorzu Zachodnim. W opinii ekspertów rynek pracy bardzo dobrze przyjął nowych pracowników. Pojawia się jednak kilka problemów np. stłoczenie osób z Ukrainy w dużych miastach, gdy dochodowa praca czeka na nich w mniejszych miejscowościach.

Czy uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce?

W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.

Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, od 24 listopada br. mogą składać wnioski o pobyt czasowy na mocy specustawy przyjętej w marcu br. Rząd planuje jednak wycofać ten wymóg i pracuje nad nowelizacją, która wprowadzi również zmiany w dokumencie DIIA. Będzie on sam w sobie dokumentem pobytowym, który pozwoli na szybsze i łatwiejsze skontrolowanie legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski. W praktyce może to jednak rodzić pewne problemy.

Dostawy sprzętu dla energetyki ukraińskiej

Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w ubiegłym tygodniu uruchomiono dostawy sprzętu dla Ukrainy, niezbędnego dla działania infrastruktury energetycznej - poinformował w środę 30 listopada resort klimatu i środowiska.

Rząd: system pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony

System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.

Uchodźcy zapłacą za zakwaterowanie

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Proponowana regulacja zakłada m.in. uszczelnienie systemu świadczeń i pokrywanie przez uchodźców części kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Wiceprezes ZPP: są warunki, by polskie i ukraińskie firmy wspólnie odbudowywały Ukrainę

Polskie i ukraińskie firmy powinny już dziś nawiązywać kontakty, by wspólnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy ze zgliszcz wojennych; istnieją do tego odpowiednie instrumenty finansowe – powiedział PAP w Kijowie Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kolejna fala uchodźców z Ukrainy?

Od flauty po kolejny gwałtowny napływ uchodźców – takie scenariusze leżą na stole i do nich szykują się rządzący. Na razie nacisk jest kładziony na pomoc w Ukrainie. Ślemy tam łóżka, ubrania i leki.

EU-Talent Pool: wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

„EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

Jak Ukraińcy oceniają standard życia w Polsce

51,1 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce twierdzi, że znacząco podniósł im się standard życia - mogą pozwolić sobie na zakup produktów i rzeczy, na które nie było ich stać w ich kraju - podano w badaniu. Różnicy nie widzi 36,7 proc.

NSA oddalił skargę w sprawie rejestracji małżeństwa jednopłciowego

Konstytucja nie blokuje możliwości uregulowania związków tej samej płci, ale polskie prawo nadal za małżeństwo uznaje związek kobiety i mężczyzny - wynika z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym samym sąd uznał, że odmowa transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary homoseksualnej jest zgodna z prawem.

EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców

Co to jest EU Talent Pool? Co to jest Europass? Czy w Polsce działa portal, który ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują?

Pracownik z Ukrainy - oświadczenie o rezydencji podatkowej

Oświadczenie o rezydencji podatkowej Ukraińca. Pracownik lub zleceniobiorca będący obywatelem Ukrainy od razu po przyjeździe do Polski może złożyć oświadczenie o polskiej rezydencji podatkowej. Ułatwi to rozliczenie podatkowe polskiemu płatnikowi podatku dochodowego.

Umowa o pracę z pomocnikiem nauczyciela z Ukrainy

Zatrudnienie pomocy nauczyciela z Ukrainy. Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłużyła możliwość zatrudniania pomocy nauczyciela na rok szkolny 2022/2023.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - nowelizacja. Zgodnie z projektem uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Obowiązkowe stanie się wnioskowanie o PESEL. Zmiany mają też uszczelnić system świadczeń.

Diia.pl - dokument potwierdzający legalny pobyt uchodźców z Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, do Polski masowo zaczęli przybywać obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Aby uregulować kwestię ich przemieszczania się w ramach strefy Schengen i przekraczania granicy zewnętrznej UE, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w Polsce.

Odbudowa Ukrainy po wojnie - jakie gospodarcze korzyści może uzyskać Polska? [RAPORT]

Łącznie polskie PKB może wzrosnąć o prawie 190 mld zł, czyli 3,8 proc. z tytułu wsparcia w odbudowie Ukrainy – wynika z raportu ekonomistów Pekao SA.

Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?

Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.

Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie

Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.

Szef KPRM o dystrybucji jodku potasu i Ukrainie: musimy liczyć się z potencjalną możliwością wystąpienia jakiegoś incydentu radioaktywnego

Dystrybucja jodku potasu jest standardową procedurą; eksperci dzisiaj nie wskazują na jakiś zasadniczy wzrost zagrożenia radiacyjnego, ale polski rząd, jako rząd odpowiedzialny, woli być przygotowany na każdy, nawet czarny scenariusz - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]

Jak Polacy postrzegają Ukraińców na rynku pracy? Czy zauważamy ich większą obecność i akceptujemy jako współpracowników? Oto wyniki najnowszego badania InterviewMe.

Opiekun tymczasowy małoletniego obywatela Ukrainy - procedura nadzoru

Procedura nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekunów tymczasowych sprawujących opiekę nad małoletnimi obywatelami Ukrainy.

Małe NATO dla Ukrainy. Jakie są rekomendacje?

Przedstawione rekomendacje miałyby zwiększyć bezpieczeństwo Ukrainy do momentu, gdy stanie się ona pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Gdy druga strona nie chce rozwodu

Czy potrzebna jest zgoda małżonka na rozwód? Co w sytuacji, gdy druga strona nie chce zdecydować się na ustanie małżeństwa?

Pracownik z Ukrainy ponad 183 dni w Polsce. Jakie obowiązki pracodawcy?

Pracownicy z Ukrainy. 25 sierpnia minęło 183 dni od momentu, gdy do Polski zaczęli masowo przybywać uchodźcy z Ukrainy. Oznacza to, że właśnie mija okres, w którym nie podlegają oni pod polską jurysdykcję podatkową. Jakie obowiązki w związku mają pracodawcy zatrudniający Ukraińców?

Zatrudnianie pracowników spoza UE. Na co zwrócić uwagę?

Zatrudniając pracowników spoza Unii Europejskiej, w tym między innymi obywateli Ukrainy, pracodawcy powinni zwracać uwagę na różne aspekty. Szczególnie ukraińscy programiści i specjaliści IT od wielu lat zasilają polskie firmy. Po wybuchu wojny przedsiębiorcy w Polsce stanęli jednak przed nowym wyzwaniem, z którym muszą się codziennie mierzyć.

Czy trudno uzyskać orzeczenie dla niepełnosprawnego uchodźcy z Ukrainy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie otrzymało jak dotąd informacji od obywateli Ukrainy lub zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności o trudnościach związanych z uzyskaniem orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność - przekazał resort.

75 proc. pracujących Ukraińców w Polsce wspiera finansowo swoje rodziny w ojczyźnie

Ok. 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce regularnie wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie, z czego 35,4 proc. przekazuje ponad połowę zarobków, a 39,1 proc. mniej niż połowę - podaje agencja pracy Gremi Personal. Dochody Ukraińców spadły o ponad 1/3 m.in. z powodu osłabienia hrywny - dodano.

Zmiany w edukacji ukraińskich dzieci w Polsce

MEiN znowelizowało rozporządzenie dotyczące edukacji ukraińskich dzieci w Polsce w związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.

Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców

Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?

Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce

Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Program stypendialny NCN-u dla studentów z Ukrainy

Do studentów i naukowców przed doktoratem, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy, skierowany jest program stypendialny, który ogłosiło we wtorek Narodowe Centrum Nauki. Finansowany jest z funduszy norweskich i EOG. Przeznaczono na ten cel 1,2 mln zł.

Jaki scenariusz dla gospodarki w obliczu wojny? Opinie Polaków

Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Zdaniem badanych, najlepsze rozwiązania to przejście na alternatywne, zielone źródła energii oraz inwestycja w wydobycie polskich surowców energetycznych.

Istnieje wiele barier utrudniających zatrudnienie Ukraińców

Nieznajomość języka, niemożność znalezienia opieki do dzieci i wykonywania ciężkich prac to główne przeszkody w zatrudnianiu przybyłych do Polski Ukrainek w przemyśle. Problemem jest także fakt, że większość uchodźczyń ma wyższe wykształcenie, a zapotrzebowanie na rynku jest na proste prace. Duża część Ukrainek sama nie wie też, jak długo zostanie w Polsce, co utrudnia im zakotwiczenie się na rynku pracy.

Wojna w Ukrainie a siła wyższa w zamówieniach publicznych

Skutki wojny prowadzonej w Ukrainie niewątpliwie mają przełożenie na stan polskiej gospodarki. Znacznemu osłabieniu uległ potencjał przedsiębiorców, którzy w zmienionych warunkach mają problem z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań wobec zamawiających. Większość wykonawców będzie dążyć do zmiany treści umowy. I tu, w przypadku długotrwałych kontraktów realizowanych w ramach zamówień publicznych, pojawia się kwestia możliwości wykorzystania przesłanki siły wyższej w kontekście skutków wojny w Ukrainie.

Upadłość konsumencka a wspólność majątkowa małżonków

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jednego z małżonków, którzy pozostają we wspólności majątkowej niesie za sobą poważne konsekwencje. Dlatego też przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, czy warto ogłosić upadłość konsumencką – radzi Paulina Kolowca, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp.p.

REKLAMA