REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak kształtuje się ustrój majątkowy w wyniku ubezwłasnowolnienia?

Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. W razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy.

Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Małżeństwo mieszane i jego konsekwencje

Bez względu na rodzaj, każde małżeństwo mieszane zobowiązane jest do przestrzegania wymogów związanych z prawem Bożym naturalnym i prawem Bożym pozytywnym.

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

REKLAMA

Unieważnienie małżeństwa - kompendium

Unieważnienie małżeństwa zachodzi jedynie w przypadkach określonych przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sprawdź jakie są przesłanki do unieważnienia ślubu i jak złożyć pozew do sądu.

Prawa i obowiązki małżonków - kompendium

Prawa i obowiązki małżonków określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z nim prawa i obowiązki małżonków są równe.

Rozwód kościelny: Przeszkoda różnej religii

Przeszkoda różnej religii jest jedną z przyczyn rozwodu kościelnego (stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego). Zachodzi ona pomiędzy osobą ochrzczoną w Kościele katolickim lub doń nawróconą a osobą nieochrzczoną.

Rozwód kościelny - kompendium

Rozwód kościelny to potoczne określenie stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele. Sprawdź jakie są przesłanki unieważnienia takiego małżeństwa, czy musimy korzystać z pomocy adwokata kościelnego oraz jak przebiega proces.

REKLAMA

Rozwód kościelny: Przeszkody małżeńskie

Sakramentalne małżeństwo może zostać zawarte nieważnie z powodu jednej z dwunastu małżeńskich przeszkód rozrywających, od której nie uzyskano dyspensy.

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową wstecz?

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Jak sporządzić intercyzę?

Intercyza jest umową majątkową między małżonkami (lub osobami zamierzającymi zawrzeć związek małżeński). Zawierając taką umowę można rozszerzyć lub ograniczyć wspólność majątkową, a także ustanowić rozdzielność majątkową. Zawiera się ją przed notariuszem.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy?

Tytuł wykonawczy przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Ekspert radzi: Rozwód a kredyt

Jeżeli małżeństwo wzięło kredyt, to po rozwodzie małżonkowie nadal są zobowiązani. Zobowiązanie to ma bowiem charakter solidarny.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - skutki dla drugiego małżonka

Z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Po ogłoszeniu upadłości nie można ustanowić rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż data ogłoszenia upadłości.

Kredyt a śmierć jednego z małżonków

W przypadku, gdy umiera jeden z małżonków, kredyt wspólnie zaciągnięty nie wygasa. Jakie skutki dla zobowiązań kredytobiorcy ma śmierć małżonka?

Porada Eksperta: Kredyt a rozdzielność majątkowa małżonków

Małżonkowie zaciągają kredyt, a potem zmieniają ustrój na odrębność majątkową. Jaki ma to wpływ na ich zobowiązania?

Ekspert radzi: Kredyt przed ślubem

Co w sytuacji, gdy jedno z małżonków przed ślubem bierze kredyt? Jakie ma to skutki po zawarciu małżeństwa?

Braki formy kanonicznej podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Braki formy kanonicznej podczas wyrażania zgody małżeńskiej najczęściej dotyczą kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa oraz zobowiązania do zawierania małżeństwa przez katolików według formy przypisanej prawem.

Rozwód kościelny - nieobecność strony pozwanej

Jak przebiega rozwód kościelny w przypadku gdy strona pozwana nie bierze udziału w sprawie? Kwestia ta jest dość częstą przyczyną zapytań osób zainteresowanych prowadzeniem procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Postępowanie sądowe w przedmiocie rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Proces do dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego z powodu racji duszpasterskich winien przede wszystkim zwracać uwagę na celowość udzielenia łaski dyspensy i ewentualnego uniknięcia skandalu lub zdziwienia wiernych.

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Uzależnienie od narkotyków - gdzie szukać pomocy?

Jeśli mamy do czynienia z osobą uzależnioną od narkotyków w pierwszej kolejności warto się zgłosić do punktu konsultacyjnego ds. uzależnień. Tam można uzyskać informacje dotyczące pierwszej pomocy oraz tego jakie leczenie w danym przypadku byłoby najbardziej wskazane. Dalszą pomoc można uzyskać, np. w poradni ambulatoryjnej, oddziałach detoksykacyjnych, oddziałach leczenia uzależnień, czy innych placówkach.

Czy zakaz małżeństw osobom chorym psychicznie jest dyskryminujący?

Pełnomocnik ds. równego traktowania stwierdził, że zakaz zawierania małżeństw dla osób chorych psychicznie jest dyskryminujący i w związku z tym należałoby zmienić przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?

SLD złożył do Sejmu projekt ustawy o umowie związku partnerskiego. Projekt powstał we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich.

Zawarcie małżeństwa kościelnego przez pełnomocnika

Do ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika wymaga się, aby było specjalne upoważnienie do zawarcia go z określoną osobą oraz żeby pełnomocnik był wyznaczony osobiście przez mandanta i osobiście wypełnił swoje zadanie.

Podział majątku - vademecum

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie rozwodu, a także po nim: umownie lub w sądzie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Po rozwodzie należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek.

Zgoda rodziców na adopcję - kiedy można odstąpić?

Do adopcji potrzebna jest zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie jest też potrzebna zgoda ojca, jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana. Sąd rozstrzyga indywidualnie wobec każdego z rodziców czy taka zgoda jest potrzebna.

Wstąpienie w stosunek najmu na skutek śmierci najemcy

Wstąpienie w stosunek najmu oznacza, że osoby stają się współ(najemcami) na dotychczasowych warunkach z chwilą śmierci najemcy. Jest to odrębna instytucja od dziedziczenia i dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych.

Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Ślub konkordatowy a rozwód

Ślub konkordatowy wywołuje skutki zarówno wyznaniowe jak i prawne. Rozwód małżonków, którzy zawarli ślub konkordatowy nie różni się niczym od innych rozwodów. Należy jednak pamiętać, że rozwód nie rozwiązuje małżeństwa wyznaniowego a jedynie cywilne.

Czym jest ślub konkordatowy?

Najważniejszą cechą ślubu konkordatowego jest wywoływanie skutków zarówno wyznaniowych jak i prawnych. Do prawodawstwa polskiego ślub konkordatowy wszedł na mocy Konkordatu podpisanego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

Majątek małżonków - poradnik

Nieodłącznym elementem małżeństwa są sprawy majątkowe. Czy wszystko to, co mamy i nabywamy w małżeństwie, należy do majątku wspólnego? Co daje nam coraz popularniejsza intercyza? Jak uchronić się przed odpowiedzialnością za długi małżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej

Przywilej wiary powstaje w sytuacji, gdy nowo ochrzczony małżonek przed ślubem był bigamistą lub kobieta miała wielu mężów. Ten sposób rozwiązania małżeństwa cieszy się przychylnością prawa i stanowi domniemanie prawne zwykle przemawiające na korzyść przywileju wiary w warunkach wątpliwych.

Konkubinat i prawo - poradnik

Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Odpis aktu małżeństwa stanowi dowód jego zawarcia. Poza małżonkami i członkami najbliższej rodziny odpis może uzyskać każdy, kto wykaże interes prawny.

Unieważnienie ślubu konkordatowego - jak i kiedy?

Małżeństwo potocznie nazywane konkordatowym wywołuje  skutki zarówno wyznaniowe, jak i cywilne. Unieważnienie takiego małżeństwa przez polski sąd nie oznacza zatem automatycznego unieważnienia ślubu w Kościele.

Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

Przywilej Pawłowy polega na tym, iż na korzyść wiary może być rozwiązane małżeństwo zawarte przez osoby nieochrzczone, jeśli jedna ze stron przyjęła chrzest, a jednocześnie zachodzą warunki określone przez prawo.

Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Kto może zawrzeć związek małżeński? Jak wziąć ślub za granicą? Kiedy zdecydować się na ślub konkordatowy? Zawarcie małżeństwa wiąże się z wieloma pytaniami. Poniżej ślub w pytaniach i odpowiedziach.

Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Zdarza się, iż po otrzymaniu odpisu aktu małżeństwa, zauważamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje. W jakich sytuacjach możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa? Kiedy wnosić o jego sprostowanie?

Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Chodzi o przydział każdemu z rozwiedzionych małżonków określonej części wspólnego mieszkania do korzystania. Sąd może również wydać odpowiednie nakazy i zakazy. Wpływ na sposób korzystania z mieszkania ma wykonywanie władzy rodzicielskiej a także zamieszkiwanie wspólnie z innymi domownikami.

Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?

Podział majątku obejmuje, co do zasady aktywa tzn. przedmioty majątkowe, które były składnikami majątku wspólnego w chwili ustania wspólności ustawowej i które istnieją w chwili dokonywania podziału. Tak więc na wspólność ustawową nie rozciągają się zobowiązania obciążające majątek wspólny. Skład i wartość majątku podlegającego podziałowi ustala sąd z urzędu.

Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Rozwiązanie małżeństwa dokonuje się jedynie przez akt władzy papieskiej w postaci dyspensy.

W jakich kościołach udzielany jest tzw. "ślub konkordatowy"?

Ślub kościelny, który wywołuje skutki również w sferze prawa polskiego jest możliwy nie tylko w kościele katolickim. Możliwość taką posiada również dziesięć innych kościołów i związków wyznaniowych działających w Polsce.

Ślub konkordatowy - jak i kiedy?

Istotą tzw. ślubu konkordatowego jest to, iż małżeństwo zawarte przed duchownym wywiera skutki w zakresie prawa polskiego. Podpowiadamy gdzie się udać i o czym pamiętać, gdy decydujemy się na taki ślub.

Ustanie separacji kanonicznej oraz koszty postępowania separacyjnego

Separowani małżonkowie kierowani postawą ewangeliczną zawsze winni dążyć do wznowienia małżeńskiego pożycia. Koszty postępowania natomiast ustalane są przez właściwego dla danego trybunału biskupa.

Kanoniczne skutki ustanowienia separacji

Pomimo orzeczonej separacji małżonków w dalszym ciągu obowiązują prawa i obowiązki wypływające z małżeństwa, które podlegają pewnym modyfikacjom. Pozostają oni bowiem złączeni świętym węzłem małżeńskim.

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

REKLAMA