REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małoletni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ministerstwo Cyfryzacji: Ochrona małoletnich przed dostępem do szkodliwych treści w internecie

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, będą miały zapewnione bezpieczniejsze korzystanie z internetu. Nowe przepisy nie będą ingerować w prywatność użytkowników sieci. Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało najważniejsze założenia planowanej ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Nowe przepisy mają zapewnić ochronę małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Chodzi o nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego po głośnej sprawie ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie ochrony małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy.

Standardy Ochrony Małoletnich w OSP od 15 lutego 2024

Czy OPS dodatkowo musi mieć wprowadzone standardy ochrony małoletnich? Czym są standardy ochrony małoletnich? Kto ma obowiązek wprowadzić standardy ochrony małoletnich? Co powinno znajdować się w standardach ochrony małoletnich?

Czy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z odliczenia w PIT-37 oraz PIT/0 za rok podatkowy 2021 z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej.

Czy osoba samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji podjęła kwestię możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. KIS wyjaśnia, że jeżeli podatniczka formalnie pozostaje w związku małżeńskim, nie przysługuje jej prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

REKLAMA

Jak podlegają opodatkowaniu przychody z najmu nieruchomości w imieniu małoletniej osoby?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychód uzyskany z tytułu najmu dwóch lokali mieszkalnych, należących do nieletniej córki Wnioskodawcy, powinien być opodatkowany przez Wnioskodawcę w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny i wykazany w jego zeznaniu rocznym PIT-28.

Czy matka w przypadku rozwodu może rozliczyć ulgę prorodzinną w całości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że matka może rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT-37 na każde z dzieci w całości, tj. 100% za wszystkie miesiące roku 2022. Stan faktyczny, w którym matka jest głównym opiekunem dzieci, pełni wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem i zapewnia im potrzeby, uzasadnia takie rozliczenie.

Czy podatnik samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi prorodzinnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.

Zmiany w prawie spadkowym. Lepsze zabezpieczenie małoletnich już niedługo

W piątek (red. 28 lipca 2023 r.) Sejm przyjął 5 z 17 poprawek Senatu do noweli Kodeksu cywilnego. Zmiana przepisów ma na celu lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy.

Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?

Czy wreszcie zostanie uregulowana sytuacja prawna młodocianych influenserów, youtuberów, a także młodocianych prowadzących działalność artystyczną lub sprzedaż internetową? W dniu 19 lipca 2023 r. do Sejmu RP trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (dalej jako: projekt). Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań pro-przedsiębiorczych mających na celu dalszą poprawę środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie przedsiębiorstwa. Szczególnie ważne są przepisy dopuszczające prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego. 

Gdzie w wakacje mogą pracować nastolatki? Nie wszędzie

Małoletni w Polsce mogą wykonywać prace sezonowe, jednak są to ściśle określone branże i zajęcia. Zatrudnienie młodocianych wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Gdzie nie mogą pracować nastolatki? Jakie mają ograniczenia godzinowe? Co z badaniami lekarskimi?

Podatnik, który faktycznie wykonuje władzę rodzicielską i utrzymuje dzieci, może odliczyć ulgę prorodzinną

Podatnik, który faktycznie wykonuje władzę rodzicielską i mieszka z dziećmi, ma prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej. Przysługuje to prawo, nawet jeśli nie jest zameldowany w tym samym miejscu co dzieci.

Prawo do pełnej ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica - Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą prawa do ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica. Według KIS, jeśli tylko jeden z rodziców faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, to tylko temu rodzicowi przysługuje prawo do pełnej ulgi prorodzinnej.

Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

Działalność gospodarcza małoletniego – zmiany od 1 października 2024 r.

Od października 2024 roku zmienią się zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich. Zmiany w tym zakresie zajdą w Kodeksie cywilnym, Kodeksie postępowania cywilnego, Prawie przedsiębiorców oraz w ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Podatki wobec małoletnich

Małoletni podatnik. Co do zasady podatnikiem jest ktoś na kim ciąży obowiązek podatkowy. I okazuje się, że w pewnych przypadkach małoletni mogą być podatnikami.

Opiekun tymczasowy małoletniego obywatela Ukrainy - procedura nadzoru

Procedura nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekunów tymczasowych sprawujących opiekę nad małoletnimi obywatelami Ukrainy.

Jak sprzedać nieruchomość, gdy właścicielem jest małoletnie dziecko?

Czy rodzice lub opiekunowie prawni mogą sprzedać mieszkanie należące do małoletniego dziecka? Jakich formalności wymaga sprzedaż nieruchomości, którego właścicielem jest małoletnie dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia? Najpierw sąd opiekuńczy musi wyrazić zgodę na czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka - a taką czynnością jest sprzedaż nieruchomości. Dotyczy to również sytuacji, w której dziecko pozostaje współwłaścicielem nieruchomości. Zgoda sądu opiekuńczego uwzględnia zarówno legalność planowanej czynności prawnej, jak i jej skutek z punktu widzenia interesów małoletniego. Zasady postępowania o udzielenie zgody na sprzedaż nieruchomości dziecka reguluje m.in. artykuł 583 kodeksu postępowania cywilnego.

Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą

W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

Zmiany w Kodeksie karnym - zmniejszenie surowości kary na rzecz nieuchronności kary

Zdaniem RPO zmiany w Kodeksie karnym polegające na zwiększeniu surowości kar nie wpłyną na zmniejszenie przestępczości. Należy skupić się na zapewnieniu nieuchronności kary. RPO omawia zagadnienia: warunkowego zwolnienia przy dożywociu, zasad sądzenia małoletnich, okoliczności łagodzących i obciążających oraz zabójstwa.

Jak zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka?

O ile odrzucenie spadku we własnym imieniu nie jest zbyt trudną czynnością, odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest trochę bardziej skomplikowane, jednak nie ma z tym większych problemów, pod warunkiem dochowania przepisanych terminów. Jak więc zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka i w jakim terminie należy to zrobić?

Kurator procesowy dla małoletniego pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.

Jeżeli podejrzanym lub oskarżonym o popełnienie przestępstwa na szkodę małoletniego jest jedno (lub oboje) z rodziców, sąd opiekuńczy ma obowiązek ustanowić małoletniemu dla zabezpieczenia jego interesów kuratora procesowego. Wykonywać prawa małoletniego nie może wówczas drugi z rodziców, którego interesy mogłyby być niezgodne z dobrem dziecka. Oznacza to wyjątek od zasady, że jeżeli pokrzywdzonym w postępowaniu karnym jest małoletni jego prawa wykonuje rodzic jako jego przedstawiciel ustawowy.

Czy 16-latka może wyjść za mąż?

W polskim prawie zasadą jest to, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź o czym mowa!

Nowelizacja Kodeksu karnego - lipiec 2017 r.

13 lipca 2017 r. w życie wejdą zmiany w Kodeksie karnym a także w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich i w Kodeksie postępowania karnego. Największą nowością jest wprowadzenie obowiązku zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, a także niektórych innych przestępstw.

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

Komu będzie przysługiwać prawo do lokalu socjalnego?

Rzecznik Praw Dziecka zaniepokojony jest niektórymi zapisami w projektowanej ustawie o ochronie praw lokatorów. Wejście w życie tych przepisów może doprowadzić do wykluczenia społecznego niektórych osób.

Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Rodzice dziecka nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu? Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność względem małoletniego?

Kiedy małoletni może być stroną umowy?

Możliwość bycia stroną umowy jest nierozerwalnie związana ze zdolnością do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości, tj. 18 lat. W przypadku osób małoletnich zdolność taka posiada swoje ograniczenia, uregulowane w art. 11-22 k.c.

Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej

Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?

Ochrona dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym

Ochrona dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym została zwiększona, co jest efektem podpisania przez prezydenta ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (tzw. Konwencji z Lanzarote). Konwencja ma na celu zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci oraz zwiększona ochronę ich praw.

Czy dziecko może samodzielnie działać w sądzie?

Dziecko, będące pokrzywdzonym, nie może samodzielnie działać ani w sądzie ani nawet przed prokuratorem. Za małoletnich pokrzywdzonych (tj. osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia) najczęściej działa w sądzie rodzic, opiekun lub kurator.

Czy małoletnie dziecko dziedziczy dług spadkowy?

Małoletnie dziecko, jako podmiot praw i obowiązków, może odziedziczyć dług spadkowy. Przepisy kodeksu cywilnego chronią jednak małoletniego spadkobiercę przed koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za długi spadkowe z własnego majątku.

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Dowód osobisty dziecka to dokument wydawany wyłącznie na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia są jego rodzice lub opiekunowie. Czy także rodzice zastępczy mogą wnioskować o wydanie tego dokumentu tożsamości?

Ochrona małoletnich przed pornografią

Z dniem 26 maja 2014 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553). Zmiany dotyczą głównie ochrony małoletnich przed pornografią, m.in.: podniesienia wieku ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym. Jakie gwarancje z tytułu ochrony przed pornografią zyskają małoletni?

Przesłuchanie dziecka

Przesłuchanie dziecka, jako specyficznego uczestnika postępowania karnego odbywa się w zgodzie z zasadami i trybem określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Jedną z nich jest zasada jednokrotnego przesłuchania dziecka. Jakie inne odrębności występują w stosunku do małoletnich?

Zgoda pacjenta małoletniego

Zgoda pacjenta małoletniego jest niezbędnym warunkiem podjęcia jakiejkolwiek interwencji medycznej. W przypadku pacjenta małoletniego mamy do czynienia z instytucją zgody zastępczej bądź zgody kumulatywnej. Jakie zasady uzyskania zgody od pacjenta małoletniego obowiązują lekarza, kiedy i dlaczego może on zostać zwolniony z tego obowiązku?

Zakres samodzielności małoletniego

Współczesne dzieci dorastają znacznie szybciej niż poprzednie pokolenia, zaś beztroska zabawa coraz częściej zastępowana jest nadmiarem codziennych zajęć i obowiązków. Małoletni sami często dążą do osiągnięcia większego zakresu samodzielności. Jednak tutaj na przeszkodzie staje nie tylko rodzicielska troska i niechęć do wypuszczenia dziecka spod opiekuńczych skrzydeł, lecz również prawo.

Czy dziecko może mieć dowód osobisty i jak go uzyskać?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty, który jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Zmiany w przedawnieniu przestępstw seksualnych wobec dzieci

Projekt zmian kodeksu karnego ma na celu wydłużenie terminu przedawnienia przestępstw na tle seksualnym popełnianych wobec dzieci. Przedawnienie takiego przestępstwa nie będzie możliwe przed ukończeniem 28 roku życia osoby pokrzywdzonej. Ma to na celu zwiększenie ochrony interesów pokrzywdzonego.

Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego i świadka – zmiany od 2014 r.

27 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nowymi przepisami małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat można przesłuchać z udziałem biegłego psychologa, jeżeli przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na jego stan psychiczny. Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja?

Zarząd spadkiem małoletniego

Gdy do spadku zostaje powołany małoletni, czyli osoba, która nie ukończyła lat 18, zarząd nad odziedziczonym majątkiem sprawują jego rodzice lub opiekun pod nadzorem sądu opiekuńczego. Wyłączone spod władzy rodziców są zarobki dziecka i przedmioty oddane mu do swobodnego użytku.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Czym jest porwanie rodzicielskie i czym różni się od zaginięcia? W jaki sposób w poszukiwaniach pomaga policja?

Wiek jako przyczyna nieważności kościelnego małżeństwa

Sam młody wiek nie jest równoznaczny z nieważnie zawartym związkiem małżeńskim. Pojawia się zatem podstawowe pytanie: czy rzeczywiście wiek nie ma żadnego wpływu na stwierdzenie nieważności kościelnego małżeństwa?

Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Konieczność powołania opiekuna prawnego zachodzi w przypadku urodzenia dziecka przez małoletnią matkę. Zgodnie z przepisami, nie przysługuje jej bowiem władza rodzicielska.

Reprezentacja dziecka przed sądem w sprawach karnych i administracyjnych

W sprawach karnych osoby nieletnie, a więc takie które nie ukończyły siedemnastego roku życia mogą być reprezentowane przez swoich rodziców. W przypadku postępowania administracyjnego osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają w pewnych przypadkach zdolność procesową. W pozostałym zakresie działają przez przedstawicieli ustawowych.

REKLAMA