REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Majątek, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

1 lipca Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku mamy szansę na to, aby zrehabilitować wizerunek Polaka za granicą. Jak podają menedżerowie logistyki, w drugi kwartał wchodzimy ze słabszymi ocenami koniunktury w polskim przemyśle. Jakie problemy i zagrożenia dotykają nasz kraj?

3,7 tys. zł za metr kwadratowy w Chinach

Pierwszy dzień sesji w lipcu na rynkach finansowych rozpoczął się w spokojnych nastrojach. Po nerwowej atmosferze, która towarzyszyła głosowaniu greckich posłów, uczestnicy rynku zaczynają koncentrować się bardziej na kwestiach gospodarczych.

Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu


W wyniku wykonania pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Skutki braku zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec nabywa w Polsce nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Do nabycia nieruchomości oraz do dokonania wpisu prawa własności powinien on uzyskać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomości przez obcokrajowca


Konsekwencją dokonania przez cudzoziemca wadliwych czynności prawnych w celu nabycia
nieruchomości będzie to, że czynność ta w całości lub w części nie wywołał zamierzonych skutków prawnych. Dokonanie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca wymaga stosownego zezwolenia organu. Jeżeli cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną

Obowiązek wpisu do księgi wieczystej przez cudzoziemca


Cudzoziemiec jako właściciel nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Nabycie zarówno prawa własności nieruchomości, jak i prawa użytkowania wieczystego następuje na mocy każdego zdarzenia prawnego.

Jednostki wojskowe – problem polskich miast

Choć minęło już przeszło 20 lat od przemian ustrojowo–gospodarczych w naszym kraju, to jednak nadal można spotkać wiele miejsc, w których czas się zatrzymał. Jednym z przykładów swego rodzaju „reliktu” poprzedniego systemu, który można znaleźć w każdym większym mieście, są jednostki wojskowe zlokalizowane w centrum.

Ile czasu zajmuje znalezienie nabywcy na mieszkanie?

Dla obu stron transakcji bardzo istotne jest skrócenie czasu potrzebnego do jej zawarcia. Warto sprawdzić, jak długo obecnie trzeba czekać na znalezienie ostatecznego nabywcy na lokal mieszkalny.

REKLAMA

Jak korzystnie kupić nieruchomość rekreacyjną?

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na zakup własnej nieruchomości wypoczynkowej, zlokalizowanej zazwyczaj w jednej z mniejszych miejscowości turystycznych. Impulsem do rozpoczęcia poszukiwań działek pod budowę domku letniskowego są zazwyczaj pierwsze upały i zbliżający się urlop.

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Zgodnie z obiegową opinią Polacy nie dają się łatwo przekonać do nowych rozwiązań w budownictwie. W okolicach większych miast można spotkać wprawdzie coraz więcej domów jednorodzinnych wznoszonych zarówno tzw. metodą kanadyjską, jak tych drewnianych, jednak taki rodzaj zabudowy nadal jest u nas stosunkowo rzadko wybierany.

Ambitne plany rozwoju deweloperów

Wraz z początkiem 2011 r. największe firmy deweloperskie ogłosiły ambitne plany rozwoju, które mają polegać na zwiększeniu oferty oraz systematycznym wzrośnie sprzedaży. Warto zastanowić się, czy skala planowanych inwestycji oraz rozmach prezentowanych projektów nie są zbyt optymistyczne.

Gdzie znajduje się główny rynek mieszkaniowy w Polsce?

Warszawa od dłuższego czasu pozostaje głównym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. W tym mieście ceny lokali są najwyższe, tutaj również oferta mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym jest największa. Co ciekawe, na przestrzeni pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku, to jednak w Krakowie odnotowano największą liczbę nowych lokali, które trafiły do sprzedaży. Czy oznacza to, że obserwujemy właśnie koniec hegemonii stolicy na rynku mieszkaniowym?

Gdzie najszybciej sprzedawane są mieszkania?

Choć sprzedaż lokali mieszkalnych w pierwszej ręki ostatnio wzrosła, to nie można jeszcze mówić o powrocie koniunktury na rynku. Mimo tego, w każdym mieście znajdują się pewne rejony, gdzie nie trzeba walczyć o kupujących, a mieszkania sprzedają się stosunkowo szybko.

Jakie mieszkania najchętniej wynajmują Polacy?

Gwałtowne zmiany w sytuacji gospodarczej w ciągu ostatnich dwóch lat sprawiły, że Polacy zmienili swoje preferencje odnośnie zakupu mieszkania. Obecnie na fali są mniejsze lokale, o niższej cenie całkowitej, a więc i niższej powierzchni. Z kolei na rynku najmu w największych miastach w ostatnim czasie mamy do czynienia z sytuacją przeciwną – wzrostem zainteresowania najmem większych mieszkań.

Od czego uzależniona jest wysokość upustu?

Jednym z głównych wyznaczników sytuacji na rynku mieszkaniowym jest różnica pomiędzy cenami ofertowymi, a cenami transakcyjnymi mieszkań. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany tej wartości mogą być w rozmaity sposób interpretowane.

Czy warto targować się przy najmie mieszkania?

W marcu wzrosły zarówno ofertowe, jak i transakcyjne ceny najmu mieszkań w Warszawie. Inaczej było w Krakowie i Wrocławiu, gdzie najem lokalu mieszkalnego okazał się tańszy niż przed miesiącem.

Rośnie tempo sprzedaży mieszkań

Jednym z głównych wskaźników, który mówi jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości jest czas potrzebny do sprzedaży mieszkania. Gdy sytuacja na rynku zaczyna się komplikować wydłuża się okres niezbędny do znalezienia kupca.

Kto wykupuje polskie mieszkania?

Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na zakup mieszkania w Polsce. Wydaje się, że najbardziej zainteresowani kupnem nieruchomości w danym kraju powinni być obywatele państw sąsiednich. Taka sytuacja wynika po pierwsze z niewielkich odległości, a poza tym jest związana z uwarunkowaniami historycznymi i kulturowymi. Warto sprawdzić, czy w również przypadku Polski ta teza jest prawdziwa.

Jakie koszty transakcyjne ponosi się przy zakupie mieszkania?

Przeciętny Polak uczestniczący w transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości często zapomina, że oprócz ceny musi ponieść jeszcze inne, dodatkowe koszty. Wysokość tych opłat, na które w głównej mierze składa się danina na rzecz państwa, może w znaczący sposób wpłynąć na łączną kwotę transakcji.

Co dalej z programem 'Rodzina na swoim'?

Od dłuższego już czasu pojawiają się nowe wiadomości dotyczące losów programu Rodzina na swoim. Niemal za każdym razem zapowiadane zmiany zasad, na podstawie których przyznawane są dopłaty do kredytów hipotecznych różnią się od poprzednich. Nie zmienia się tylko jedno – z końcem przyszłego roku program przestanie istnieć.

Ruszyła budowa Nowej Dany w Szczecinie

Planowana wysokość obiektu to 125 metrów, co uczyni Nową Danę najwyższym budynkiem na linii Berlin – Szczecin – Gdynia. Planowany termin zakończenia budowy to 2014 rok. Inwestycję realizuje J.W. Construction Holding S.A.

Jak państwo może zmniejszać deficyt mieszkaniowy?

Od wielu lat podkreśla się wysoki deficyt liczby mieszkań w naszym kraju. Szacunki tego niedoboru, bazujące na nieco „przeterminowanym” Spisie Powszechnym 2002, wskazują na brak 1,5 mln lokali mieszkalnych. Niemniej jednak większość ekspertów jest zgodna, co do jednego: w najbliższej przyszłości nie jest możliwa znacząca poprawa tej kwestii bez udziału państwa.

Czy Polacy przekonają się do odwróconej hipoteki?

Zgodnie z danymi GUS w 2035 r. liczba Polaków w wieku emerytalnym wyniesie ponad 9,6 mln, co oznacza wzrost o połowę w porównaniu do 6,4 mln w 2010 r. Taki trend sprawia, że wysokość przyszłych emerytur staje pod dużym znakiem zapytania. Ponadto nie ulega wątpliwości, że opisany rozwój wypadków spowoduje zmiany w polskiej gospodarce, gdzie znacznie zwiększy się wartość usług oraz towarów kierowanych do seniorów. Rozwiązaniem, które jest także odpowiedzią na obydwie wspomniane kwestie jest tzw. odwrócona hipoteka.

Majątek małżonków - poradnik

Nieodłącznym elementem małżeństwa są sprawy majątkowe. Czy wszystko to, co mamy i nabywamy w małżeństwie, należy do majątku wspólnego? Co daje nam coraz popularniejsza intercyza? Jak uchronić się przed odpowiedzialnością za długi małżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Czy warto negocjować na rynku mieszkaniowym?

Opierając się na transakcjach oraz analizie pięciu największych rynków mieszkaniowych w Polsce wyznaczono średnią różnicę pomiędzy cenami ofertowymi oraz transakcyjnymi. Okazuje się, że negocjowanie przynosi często duże efekty.

Czynniki gospodarcze obniżają ceny mieszkań w dużych miastach

Wraz z gwałtownymi zmianami gospodarczymi na przestrzeni ostatnich trzech lat, zmieniła się również sytuacja na rynku nieruchomości. Deweloperzy, aby dotrzeć ze swoją ofertą do klientów muszą przystosować się do nowych warunków i schodzić z ceny.

Coraz trudniej o zakup mieszkania

Od 2008 r. ceny mieszkań, zwłaszcza tych z rynku pierwotnego, znajdują się w trendzie spadkowym. Czy jednak dzięki temu przeciętny Polak może obecnie łatwiej zdobyć upragnione cztery kąty?

Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?

Najbardziej popularną formą bezpośredniego inwestowania na rynku mieszkaniowym w naszym kraju jest zakup mieszkania pod wynajem. Decydując się na takie rozwiązanie Polacy wybierają lokale o średniej powierzchni, zazwyczaj od 50 do 60 mkw. i również o przeciętnym standardzie. Kierując się prawdopodobieństwem wzrostu cen mieszkań w przyszłości, korzystniejszą strategią wydaje się być zakup apartamentów w unikalnych lokalizacjach. Warto więc zastanowić się, jak wyglądają stawki najmu i opłacalność inwestycji w najdroższe lokale, o standardzie apartamentowym.

Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Obcokrajowiec może nabyć nieruchomość wówczas, gdy nabywcą nieruchomości jest współmałżonek, który jest obywatelem polski, a przy tym nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

Nabycie nieruchomości z mocy prawa przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość z mocy prawa na podstawie zasiedzenia. Musi on uzyskać stosowne zezwolenie do nabycia własności nieruchomości z mocy prawa, jednakże z chwilą upływu terminu zasiedzenia.

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Umowy darowizny a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze umowy darowizny wymaga uzyskania zezwolenia. Przedmiotem darowizny mogą być zarówno własność, jak i inne prawa na nieruchomości. Umowa darowizny ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, w której tylko darczyńca zobowiązuje się do świadczenia.

Dokonanie zmiany nieruchomości przez obcokrajowca


Cudzoziemiec oraz druga strona umowy zamiany nieruchomości mogą zobowiązać się do przeniesienia na cudzoziemca własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności prawa majątkowego na rzecz drugiej strony. Cudzoziemiec w celu nabycia nieruchomości w drodze zawarcia umowy zamiany powinien uzyskać zezwolenia właściwego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu


W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części
gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. W Polsce obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość powinien zapoznać się szczegółowo z przepisami w zakresie nabywania nieruchomości, gdyż to umożliwi na dokonanie nabycia mieszkania, domu, czy tez działki w sposób prawidłowy. Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze egzekucji sądowej


Obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w wyjątkowych przypadkach. W wyniku tego dochodzi on do roszczeń o charakterze typowo zobowiązaniowym. Cudzoziemiec w drodze egzekucji sądowej może nabyć nieruchomość w ramach dokonania przyjęcia jej na własność w postępowaniu egzekucyjnym oraz w sposób pośredni przez bank.

W jaki sposób partie polityczne chcą ulżyć kredytobiorcom?

W obliczu zbliżających się wyborów partie polityczne wymyślają coraz to nowe sposoby na to, jak pomóc kredytobiorcom, którzy zadłużyli się w obcej walucie. Według szacunków ekspertów w przypadku ok. 110 tys. umów kredytowych saldo kredytu przewyższa wartość nieruchomości. Czy likwidacja części opłat, spreadu bądź zamrożenie kursu pomogą rozwiązać problem?

Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Deweloperzy coraz chętniej emitują obligacje w celu realizacji nowych inwestycji. Zdaniem ekspertów ten rodzaj instrumentów finansowych stanowi atrakcyjną alternatywę, zarówno dla papierów skarbowych, jak i lokat bankowych. Ile można zarobić na obligacjach deweloperskich?

Małe spółki nie są w formie

W maju GPW dobrze wypadała na tle rozwiniętych rynków akcji i rynków wschodzących. Niestety nie może pochwalić się podobnymi wynikami w ostatnich dniach. Nasz parkiet po raz kolejny wykazał się słabością we wtorek.

Słowa Wen Jiabao sprzyjają euro

Wczoraj WIG20 pokonał poziom 2800 pkt. Rynek znalazł się w najniższym położeniu od końca marca i widać pierwsze, wyraźniejsze sygnały do ewentualnego odreagowania. Sesja upłynęła jednak w miarę spokojnie, ponieważ zainteresowanie giełdowymi transakcjami jest umiarkowane.

Złoty może zyskiwać

We wtorek w centrum zainteresowania inwestorów znajdują się dwie kwestie. Po pierwsze, za dwa dni w USA dobiegnie końca program luzowania ilościowego QE2. Po drugie, raport GFK, ilustrujący nastroje niemieckich konsumentów, miał pozytywny wydźwięk.

Rekordowo wysokie ceny amerykańskich hoteli

Kolejny tydzień notowań rozpoczął się niezbyt optymistycznie. Na sytuację, która utrzymywała się w poniedziałek na giełdach, miały wpływ również wydarzenia z minionych dni. W poniedziałek rano WIG przełamywał wsparcie w okolicach 48,4 tys. pkt., co można było odebrać za sygnał do zbywania akcji.

W którym banku wziąć kredyt na budowę taniego domu letniskowego?

Wiele banków robi trudności osobom, które chcą zdobyć pieniądze na budowę sezonowego domku letniskowego. Dlaczego instytucje finansowe ustanawiają minimalną kwotę długu lub minimalny koszt budowy nawet w przypadku jednorodzinnego domu całorocznego? Eksperci radzą, gdzie warto zaciągnąć dług.

Czy opłaca się zmniejszyć ratę kredytu kosztem większej kwoty zadłużenia?

Czy istnieje sposób na to, aby zmniejszyć wysokość raty i zwiększyć wysokość kredytu? Eksperci przekonują, że odpowiednia kalkulacja kredytu hipotecznego pozwala zaoszczędzić niebagatelną sumę pieniędzy. Jak rozsądnie ulokować nadmiar gotówki?

Czy przy zakupie nieruchomości należy sprawdzić formę jej własności?

Wpływ wykorzystanej technologii przy budowaniu nieruchomości na jej sprzedaż


Przy budowaniu nieruchomości wykorzystuje się różne technologie: technologia wielkopłytowa, technologia „rama H”. To z jakiej technologii został wykonany dany budynek ma duży wpływ na komfort mieszkania w nim, a także na późniejszą sprzedaż mieszkania. Poniżej zostaną przedstawione zarówno wady, jak i zalety poszczególnych technologii wykorzystywanych przy budowaniu nieruchomości.

Sposoby wymiany mieszkania na większe


Jesteś właścicielem małego mieszkania i chciałbyś wymienić go na większe. Czy można dokonać transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości razem?. Poniżej zostaną przedstawione różne sposoby dokonania wymiany nieruchomości.

Strategie stosowane przy sprzedaży nieruchomości


Przy sprzedaży mieszkania warto zastosować różnego rodzaju strategie, które ułatwią dokonanie szybkiej transakcji. Warto pamiętać o tym, że nawet najdrobniejsze czynności wykonywane przy pokazywaniu nieruchomości potencjalnemu nabywcy mogą przyczynić się do zwiększenia szans na sprzedaż nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości a ogłoszenie w Internecie


Ogłoszenia dotyczące mieszkań, domów, działek zamieszczane w Internecie stanowią obecnie jedną z najbardziej popularnych form poszukiwania nieruchomości. Sprzedający mieszkanie powinien zamieścić ofertę sprzedaży nieruchomości w Internecie, gdyż ponad pięćdziesiąt procent Polaków korzysta z tej formy, co może zwiększyć szanse na szybką transakcję. Jednak za nim sprzedający zamieści ofertę w Internecie powinien pamiętać o wielu istotnych kwestiach, które zostały opisane poniżej.

REKLAMA