REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lex Kamilek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Posadził dziecko na piecu węglowym i polewał wrzątkiem. Wielka burza po decyzji prokuratury. Prokurator obwinia matkę i przedawnienie

Zamordowane dziecko to Kamil, którego imieniem powszechnie określa się przepisy chroniące dzieci przed przemocą. Prokuratura to Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która uznała, że żaden sędzia, prokurator, lekarz, nauczyciel, pracownik służb socjalnych nie odpowiada za śmierć dziecka.

Samorządy apelują o zmiany: Obecne regulacje mogą przynieść więcej szkód niż korzyści organizacjom pracującym z dziećmi i młodzieżą

Samorządowcy deklarują poparcie dla idei ochrony małoletnich i przeciwdziałania przestępstwom na tle seksualnym. Alarmują jednak, że obowiązujące przepisy powodują nadmierną biurokratyzację oraz utrudniają funkcjonowanie małych, lokalnych organizacji pracujących z dziećmi i młodzieżą. Niektóre podmioty będą zmuszone do ograniczenia swojej działalności.

Jak wdrożyć standardy ochrony małoletnich? Nowe wymogi w ochronie małoletnich

Rząd: W szkołach oświadczenia rodziców zastąpią zaświadczenia. Drobna różnica dużym ułatwieniem dla wszystkich

Oświadczenia rodzice złożą z własnoręcznym podpisem przed wycieczką (jako opiekunowie uczniów). Dokument opatrzony będzie rygorem odpowiedzialności karnej. Dokument ten zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że rodzice nie są przestępcami seksualnymi (taka okoliczność wyklucza możliwość sprawowania opieki nad dziećmi).

REKLAMA

Kontrole w szkołach i przedszkolach. Zamiast chronić dzieci, nowe przepisy zwiększają biurokrację

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znana jako "lex Kamilek", obowiązuje już od pewnego czasu i dotyczy roku szkolnego 2024/2025. Głównym celem nowelizacji było wzmocnienie systemowej ochrony dzieci. Część przepisów wywołała jednak pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół, utrudniając funkcjonowanie placówek oświatowych.

MS i MEN: Za ostre przepisy w szkołach osłabione: Łatwiej z basenem, kinem, teatrem, wycieczkami i prelekcjami

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z MEN opracowało nowelizację przepisów wprowadzających nakaz sprawdzania m.in. rodziców pod kątem bycia przez nich przestępcami seksualnymi. Sprawdzali to dyrektorzy szkół i przedszkoli w rejestrach takich przestępców, a sami rodzice przynosili zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Dodatkowo musieli za te zaświadczenia płacić. Czas na zmiany tych zasad. Oficjalnie prowadzi je Ministerstwo Sprawiedliwości, ale istotną rolę pełni też Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), do którego spłynęło dużo zawiadomień o wadliwości nowych przepisów od dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli i zbulwersowanych rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Osoba odbierająca dziecko ze szkoły, rodzic na wycieczce z klasą, woźna? Kto musi mieć zaświadczenie o niekaralności? Wyjaśnienia Ministerstwa Sprawiedliwości i MEN

Do 15 sierpnia 2024 r. szkoły miały obowiązek wprowadzić tzw. standardy ochrony małoletnich na podstawie ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jednolity: Dz.U. z 2024 r., poz. 560). To tzw. „ustawa Kamilka”, zwana też „lex Kamilek”. Jednym z obowiązków pracodawców (dyrektorów szkół) wynikających z przepisów tej ustawy jest sprawdzenie, czy nauczyciele i inne osoby dopuszczone do zajęć z dziećmi (małoletnimi) nie są ujęte w rejestrach pedofili.  Osoba taka ma obowiązek przedłożenia dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) w zakresie wskazanych w ustawie przestępstw wykluczających pracę z dziećmi. Przepisy te budzą wątpliwości, które stara się wyjaśnić Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA

Zaświadczenia o niekaralności: Nauczyciele narzekają na chaos w szkołach

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? O czym warto pamiętać wybierając się na wywiadówkę do przedszkola, szkoły, bądź do szkoły średniej. Czy jadąc na wycieczkę rodzicowi potrzebne będzie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać od rodziców zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego? Co w przypadku, gdy rodzic jest opiekunem w trakcie wyjść na basen?

Szkoły: Nowe pojęcie "interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka". Może się skończyć "Niebieską Kartą", policją, prokuratorem i sądem rodzinnym

Nowość w szkołach! Standardy ochrony małoletnich musi wdrożyć każda placówka. Dokumenty są ważne także dla rodziców. Określają bowiem nowe reguły relacji "uczeń / nauczyciel" i "szkoła / rodzice". Rodzice dowiedzą się z nich, jaka jest procedura postępowania, gdy np. dziecko poskarży się na sytuację w domu. Szkoła musi podjąć działania (w tym niekiedy np. zawiadomić sąd rodzinny albo wszcząć procedurę "Niebieskiej Karty).

Nowy rok szkolny rozpocznie się już z nowymi zasadami. Termin wdrożenia mija pod koniec wakacji. Sprawdź, co się zmieniło.

Od 15 sierpnia nowe zasady w przedszkolach i szkołach będą obowiązywały w pełni. Od nowego roku szkolnego placówki będą więc musiały w pełni stosować rozszerzoną procedurę weryfikacji. Nieuważanym grozi 1000 zł grzywny. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

REKLAMA