REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.

Jakie zmiany w refundacji leków?

Zgodnie z nową ustawą refundacyjną, producenci leków maja obniżyć marże na leki. Jednak nowe przepisy nie przewidują żadnych promocji i obniżek dla pacjentów.

Kim jest Rzecznik Praw Pacjenta?

Rzecznik Praw Pacjenta powołany został w celu podejmowania czynności zmierzających do przeciwdziałania naruszeniom praw pacjenta. Jakie zadania stoją przed Rzecznikiem?

Co powinna zawierać recepta?

Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?

REKLAMA

Jak długo ważna jest recepta?

Recepta, którą otrzymujemy od lekarza powinna być zgodna z obowiązującym wzorem, wypełniona czytelnie oraz opatrzona datą wystawienia. Tylko po spełnieniu tych warunków, farmaceuta zrealizuje receptę.

Jakie są zasady refundacji leków?

Kwestia refundacji leków została uregulowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z treścią jej przepisów refundowane są leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające. Jakie są zasady ich refundacji?

Usługi medyczne zwolnione z VAT

W 2011 roku zwolnione z VAT będą te usługi medyczne, które służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Modyfikacja przepisów spowodowała, że nie podlegają zwolnieniu, np. operacje plastyczne, za które pobierana będzie teraz podstawowa stawka VAT.

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

REKLAMA

Nowe zasady refundacji leków - projekt ustawy

Nowa ustawa dotycząca refundacji cen leków i wyrobów medycznych znacząco przekształca obowiązujący obecnie system refundacji tych wyrobów. Zmiana ma na celu jak najlepsze wykorzystanie środków finansowych i refundacje najpotrzebniejszych leków.

Sprzedaż leków refundowanych przez apteki tylko z umową z NFZ

Do sprzedaży leków refundowanych przez apteki konieczne będzie podpisanie umowy z Narodowym Funduszem zdrowia. Nad ustawą refundacyjną pracują obecnie posłowie.

Jak zamawiać leki przez internet?

Pamiętajmy, że sprzedaż wysyłkowa dotyczy jedynie leków bez recepty. Prawo zabrania sprzedaży wysyłkowej leków na receptę.

Leki refundowane – nowy projekt ustawy

Projekt ustawy refundacyjnej zawiera przewiduje wprowadzenie marż i sztywnych cen na leki refundowane. Zmian nie chcą farmaceuci oraz lekarze.

Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma możliwość udzielenia dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki czy proteza), osobom, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do takiego zakupu.

Jak otrzymać receptę we Francji?

Aby uzyskać receptę we Francji należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné). O refundację poniesionych kosztów można ubiegać się zarówno we francuskiej kasie chorych, jak i po powrocie do kraju we właściwym oddziale NFZ.

Czy mogę odliczyć od podatku wydatki na leki?

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Ze zwolnienia można skorzystać, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki - stale lub czasowo.

Kto ma prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych?

Przepisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określają komu przysługują bezpłatne wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi.

Bezpłatne zaopatrzenie w leki - komu przysługuje?

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa komu przysługują bezpłatne leki .

Ile opakowań leku może jednorazowo przepisać lekarz?

Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy z kraju. Czy lekarz może wypisać mi większą dawkę leku, żebym mogła wziąć je ze sobą?

Błędy w recepcie - czy można ją zrealizować

W pewnych sytuacjach, gdy recepta nie zawiera pewnych informacji lub są one błędnie wpisane, niezbędnych poprawek może dokonać farmaceuta. Nie dotyczą one jednak danych niezbędnych do wystawienia recepty, a więc m. in. postaci leku czy jego dawki.

Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie?

Mój lekarz wypisał mi receptę na trzy różne lekarstwa. Jeden z tych leków jeszcze posiadam, więc chętnie kupiłbym go za kilka dni. Czy mam taką możliwość?

Czy mogę zrealizować receptę w Belgii?

Wybieram się do Belgii do córki. Zamierzam spędzić tam 2 miesiące. Czy będę mogła zrealizować polskie recepty na miejscu?

Jak uzyskać receptę w Niemczech

W Niemczech uprawnionym do wystawiania recepty jest lekarz, który ma podpisany kontrakt z kasą chorych.

Nowa lista leków refundowanych - kto otrzyma tańszy lek?

Zgodnie z projektem rządu na nowej liście leków refundowanych znajdą się analogi insulin dla pacjentów chorych na cukrzycę. Refundacja obejmie również niemal 400 odpowiedników oryginalnych medykamentów.

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

Rząd chce zmian w refundacji leków

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o refundacji leków, przedstawiony przez minister zdrowia. Nowa ustawa ma zapewnić niższe ceny leków dla pacjentów.

Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

Farmaceuta powinien poinformować chorego, o możliwości nabycia tańszego odpowiednika. Jedynie w przypadku wyraźnej adnotacji lekarza umieszczonej na recepcie nie można dokonać zamiany lekarstwa.

Możliwość zwrotu wadliwych leków

Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy zwrócić lekarstwa z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.

Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?

Czy farmaceuta może odmówić wydania leku?

Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?

Jak reklamować leki w Polsce?

Niniejsze memorandum poświęcone jest wybranym i najważniejszym uregulowaniom prawnym dotyczącym reklamy produktów leczniczych w Polsce. Wymagania, które muszą spełniać reklamy produktów leczniczych, znacznie różnią się od wymagań reklam innych produktów, z uwagi na przedmiot, którego dotyczą. Jednak znaleźć wśród wielu przepisów prawnych dotyczących reklamy produktu leczniczego, te właściwe i pamiętać o wszystkich warunkach takiej reklamy jest bardzo trudno.

Jakie są kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych?

Na to czy dany lek będzie refundowany wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego koszty produkcji i skuteczność. To, które leki znajdą się na liście leków refundowanych jest szczególnie ważne dla grup uprzywilejowanych, które bezpłatnie zaopatrują się w leki refundowane.

Terminy realizacji recept

Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W jaki sposób wydaje się leki refundowane

Istnieją pewne zasady według, których wydaje się refundowane leki i wyroby medyczne. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, której podlega wystawianie i realizacja recept obejmujących leki refundowane.

Zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków, co ukróci internetowy handel lekami na receptę.

Służby porządkowe skontrolują kibiców

Jeżeli służby zabezpieczające imprezy masowe wykryją u uczestników broń lub niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, środki odurzające i psychotropowe, osoby te, po odebraniu wymienionych przedmiotów, zostaną przekazane policji.

Nowe wymogi wobec zakładów poprawczych

Zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich zostaną wyposażone w kamery i czujniki ruchu. Najtrudniejsza z przebywającej w nich młodzieży trafi do zakładów readaptacyjnych.

Handel lekami w sieci

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych OTC (tj. wydawanych bez recepty) przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne jest dopuszczalna. Sprzedażą detaliczną leków bez recepty mogą trudnić sie tylko uprawnione podmioty.

REKLAMA