REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz specjalista

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty? Będzie można iść na wizytę prywatnie, a NFZ zwróci 100% kosztu

Aktualnie, do lekarza specjalisty w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, trzeba czekać nawet 292 dni – jest to termin oczekiwania do endokrynologa i diabetologa dziecięcego, według danych NFZ za drugi kwartał 2023 r. Zmianę takiego stanu rzeczy, może przynieść poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który został złożony do laski marszałkowskiej w dniu 26 listopada br. 

Wizyta u lekarza specjalisty „na NFZ” – kiedy potrzebne skierowanie

W ramach państwowej opieki medycznej (finansowanej z NFZ) mamy prawo zarówno do leczenia się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czy szpitalach ale także w poradniach tzw. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) – czyli, jak to się potocznie mówi „u lekarza specjalisty". Kiedy potrzebne jest skierowanie do specjalisty? 

Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

Skierowanie do lekarza specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu w zależności od postawionej diagnozy bądź też poczynionych obserwacji może zadecydować o skierowaniu pacjenta na badania, zastosować leczenie lub wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Poniżej publikujemy, do jakiego lekarza należy mieć skierowanie.

Upoważnienie do lekarza dla babci przydatne w wakacje

O upoważnieniu do lekarza dla babci czy innych krewnych w okresie wakacji przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

REKLAMA

Kiedy jest możliwa wizyta lekarza specjalisty w domu pacjenta?

Przy spełnieniu odpowiednich kryteriów możliwe jest uzyskanie świadczenia gwarantowanego nawet we własnym miejscu zamieszkania. Kiedy jest taka możliwość?

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Kiedy do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto wydaje orzeczenie w zakresie chorób zawodowych?

Właściwym do orzekania w zakresie chorób zawodowych jest lekarz zatrudniony w jednej z jednostek orzeczniczych. Musi on jednak posiadać odpowiednią specjalizację np. z medycyny pracy.

REKLAMA

REKLAMA