REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing finansowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wykup samochodu z leasingu - kwestie podatkowe

Leasing jest narzędziem, który pozwala przedsiębiorcy rozłożyć koszty w czasie. W pewnym momencie przedmiot leasingu może zostać wykupiony i pozostać w majątku przedsiębiorstwa jako środek trwały lub przejść do majątku osobistego przedsiębiorcy. Jak to wygląda od strony podatkowej?

Jaki leasing wybrać w II połowie 2022 roku? Rosnące stopy procentowe i WIBOR a raty leasingowe

Jaką najkorzystniejszą formę leasingu wybrać w czasie wysokich stóp procentowych? Co lepsze - duży wkład własny, duża kwota wykupu, a może długi okres spłaty? Podwyżka WIBOR-u o 1 pkt. proc. powoduje aktualnie wzrost raty leasingu na średniej klasy nowy samochód o 42 zł netto – wynika z szacunków Carsmile. Przed podwyżkami stóp może zabezpieczać wynajem długoterminowy ze stałą ratą.

Krajowy rynek leasingu na dużym plusie

Rynek leasingu rośnie szybciej niż przed rokiem. Jego dynamika po trzech kwartałach br. wynosi 41,2%. 68,2 mld zł wyniosło łączne finansowanie udzielone przez polską branżę leasingową w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021r. Finansowanie znacząco wzrosło we wszystkich głównych segmentach rynku leasingu.

Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe leasingu w PIT i CIT - interpretacja ogólna

Rozliczenie leasingu w PIT i CIT . 15 lutego 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał interpretację ogólną w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży przedmiotu umowy. Interpretacja dotyczy przepisów art. 17a pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie możliwej modyfikacji postanowień umowy leasingu, w tym co do okresu jej trwania, czy wysokości rat leasingowych, a także ustalenia skutków (wysokości przychodu) po stronie finansującego w przypadku sprzedaży przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy, na rzecz osoby trzeciej.

Zmiany umowy leasingu - skutki podatkowe

Jeśli zmieniły się tylko strony umowy, to mamy do czynienia z kontynuacją. Ale jeżeli teraz zostanie przedłużona spłata rat, to dla celów podatkowych jest to już nowy kontrakt – uważa Ministerstwo Finansów. Ma to swoje konkretne skutki podatkowe.

Część odsetkowa rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu w dacie poniesienia (wystawienia faktury)

W przypadku leasingu finansowego należna leasingodawcy część odsetkowa raty leasingowej stanowi w istocie wynagrodzenie za używanie przedmiotu leasingu, które korzystający zobowiązany jest ponieść na rzecz finansującego. Wynagrodzenie to nie powinno być więc utożsamiane z odsetkami. W konsekwencji, wydatek ten stanowi koszt podatkowy w dacie poniesienia (tj. wystawienia faktury), niezależnie od tego, czy został on faktycznie zapłacony.

Leasing samochodu. Co daje i jakie ma zalety?

Leasing stanowi doskonałe rozwiązanie, szczególnie gdy przedsiębiorca szuka sposobu na to, by przeznaczyć środki trwałe na rozwój swojego przedsiębiorstwa, a mimo wszystko chce eksploatować auto.

REKLAMA

Opodatkowanie leasingu samochodów 2019 - wątpliwości konstytucyjne

Trwają prace legislacyjne nad projektem zmian w podatkach dochodowych (m.in. w zakresie opodatkowania umów leasingu), które mają obowiązywać już od 2019 roku. Ministerstwo Finansów przekonuje o zgodności zaprojektowanych zmian z konstytucją opierając się na własnych ekspertyzach. Ale w opinii niektórych ekspertów spoza MF, przygotowane zapisy naruszają ustawę zasadniczą. Specjaliści jednoznacznie wskazują, że prawo nie może działać wstecz. I grzmią, że to zły ruch i odejście od dotychczasowej praktyki stanowienia przepisów. Według opinii resortu, sektor finansów publicznych zyska na tym ok. 100 milionów złotych, tylko w pierwszym roku obowiązywania regulacji, a większość drobnych i małych przedsiębiorców nie odczuje zmian. Z kolei eksperci ostrzegają, że jeżeli firmy zaczną dochodzić swoich roszczeń, to Skarb Państwa może na tym sporo stracić.

Jak rozliczyć leasing operacyjny i finansowy samochodu osobowego

Coraz więcej przedsiębiorców wykorzystuje samochód osobowy w celach związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Najpopularniejszą formą finansowania zakupu samochodu jest umowa leasingowa. Jak prawidłowo rozliczyć leasing operacyjny oraz leasing finansowy samochodu osobowego?

Najczęściej pojawiające się mity na temat leasingu

Przedsiębiorcy niejednokrotnie nadal nie są świadomi czym jest leasing, czyli tego, kto może z niego skorzystać i jakie inwestycje można sfinansować za jego pomocą. Warto więc wyjaśnić jakie są najczęściej pojawiające się mity na temat tej formy finansowania.

Samochód osobowy w leasingu finansowym i operacyjnym – skutki podatkowe

Umowa leasingu jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania pojazdów w działalności gospodarczej. W zależności od tego, czy jest to leasing operacyjny, czy leasing finansowy, sposób rozliczenia wydatków związanych z samochodem osobowym będzie wywoływał odmienne skutki podatkowe. Na czym polegają obie formy leasingu oraz w jaki sposób je rozliczyć?

Leasing finansowy samochodu - wartość początkowa

Umowa leasingu stanowi szeroko wykorzystywane narzędzie w prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności jako niskokosztowa możliwość pozyskania środków transportu (zwłaszcza samochodów). Leasing nie jest jednak jednolitą kategorią prawną, toteż w praktyce może przysporzyć wielu trudności przedsiębiorcom.

Jak prawidłowo rozliczyć leasing?

Jakie mamy rodzaje leasingów? Czym one się różnią między sobą? Jakie warunki muszą być spełnione, aby umowę nazwać umową leasingu? Jak rozliczyć poszczególne transakcje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Umowa leasingu – co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Umowa leasingu cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Polskie ustawodawstwo przewiduje możliwość zaliczenia towarzyszących jej wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozliczać wykupienie samochodu z leasingu

Możliwość wykupienia samochodu z leasingu po zakończeniu umowy zależy przede wszystkim od dokonanego wyboru oferty leasingowej. Można wybrać pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. Przy czym o wiele popularniejszy jest ten pierwszy rodzaj umowy leasingowej. W jaki sposób prawidłowo rozliczać wykupienie samochodu z leasingu?

Zmiana strony leasingu nie wpływa na jej kwalifikację podatkową

Zmiana strony w umowie leasingu zawartej przed 1 stycznia 2013 r. nie oznacza konieczności badania, czy umowa ta nadal spełnia warunki do uznania jej za umowę leasingu dla celów podatkowych. Tym samym zmiana np. leasingodawcy lub leasingobiorcy poprzez zbycie i nabycie przez inny podmiot przedmiotu trwającej umowy leasingu nie uzasadnia przeprowadzania podatkowej weryfikacji tej umowy – uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 maja 2016 r., sygn. akt II FPS 1/16.

Rozliczanie odroczonego podatku dochodowego w leasingu

Firmy tworzą rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, ponieważ występują rozbieżności między przepisami podatkowymi a ustawą o rachunkowości. Powodują one, że inna jest wartość podatkowa i bilansowa aktywów oraz pasywów. Najczęściej problemy związane z rozliczaniem odroczonego podatku dochodowego powstają w leasingu.

Ewidencja księgowa sprzedaży nieruchomości zaliczonej do inwestycji

Jak dokonać ewidencji w księgach rachunkowych sprzedaży nieruchomości zaliczonej do inwestycji? Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości zalicza się do przychodów finansowych?

Kiedy opłaca się leasing operacyjny, a kiedy finansowy

Firmy wydatki na leasing zaliczają do kosztów uzyskania przychodów i tym samym zmniejszają swoje zobowiązania podatkowe. Poprawne rozliczenie umowy leasingu oraz ilość zaoszczędzonej gotówki na PIT-cie zależy od tego, czy wybieramy leasing operacyjny czy finansowy.

Korzyści podatkowe z leasingu dla przedsiębiorców

Leasing jest coraz chętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania zakupu urządzeń, czy pojazdów firmowych. Jak wynika z raportu Konfederacji Lewiatan, już ponad 14% środków pozyskiwanych przez polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na finansowanie inwestycji pochodzi właśnie w leasingu, co zbliża nas do środkowoeuropejskiej normy w tym zakresie. Nie ma się czemu dziwić – ta forma finansowania niesie ze sobą bardzo duże korzyści dla przedsiębiorców – szczególnie tych związanych z odliczeniami podatkowymi.

Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera rozszerzoną, w porównaniu do kodeksu cywilnego, definicję leasingu. W zależności od postanowień umowy może ona powodować różne skutki podatkowe tak dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Zatem jaką umowę należy uznać za umowę leasingu i jakie skutki podatkowe dotyczyć będą jej stron?

Samochód w leasingu - odliczenie VAT

Leasing pojazdów jest coraz popularniejszy. W przypadku takiego sposobu nabycia samochodu osobowego, prawo do częściowego odliczenia VAT-u jest podobne jak przy zakupie pojazdu za gotówkę lub na kredyt. Ważnym atutem leasingu jest możliwość dodatkowego pomniejszania swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego.

Amortyzacja przedmiotu leasingu finansowego

Kosztem podatkowym korzystającego w przypadku leasingu finansowego, oprócz odsetkowej części każdej z rat leasingowych, jest również odpis amortyzacyjny od wartości początkowej środka trwałego dokonywany zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych. Jak wygląda amortyzacja przedmiotu leasingu finansowego?

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Zasadniczą różnicę pomiędzy leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym stanowi to, która strona umowy jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu. Czym jeszcze różni się od siebie leasing operacyjny i leasing finansowy?

Odszkodowanie na rzecz finansującego a podatek VAT

Umowa leasingu może się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowania na rzecz finansującego – chociażby w związku z niewywiązywaniem się przez korzystającego z obowiązków wynikających z umowy. Czy odszkodowanie na rzecz finansującego jest opodatkowane podatkiem VAT?

Leasing jako dostawa towarów

Na gruncie ustawy o VAT dostawa towarów to również wydanie towarów na podstawie umowy leasingu zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Przedłużenie lub skrócenie leasingu finansowego

Po upływie podstawowego okresu leasingu finansowego strony umowy mają możliwość przedłużenia umowy leasingu finansowego. Możliwe jest również skrócenie czasu jego trwania. Kiedy może być zmieniony okres obowiązywania umowy leasingu finansowego?

Nabycie rzeczy po zakończeniu leasingu finansowego

Po zakończeniu leasingu finansowego, korzystający z rzeczy ma możliwość jej nabycia. W jaki sposób ustalana jest cena przedmiotu leasingu w sytuacji nabycia przedmiotu przez korzystającego?

Leasing finansowy zawarty z konsumentem

Umowa leasingu finansowego może być zawarta również z konsumentem, czyli osobą nieprowadząca własnej działalności gospodarczej. Jakie są różnice pomiędzy leasingiem finansowym zawartym z przedsiębiorcą a konsumentem?

Leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą

Umowa leasingu finansowego polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Na czym polega leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą?

Leasing czy kredyt na zakup firmowego auta?

Drogi samochód zdecydowanie bardziej opłaca się wziąć w leasing, niż kupić go na kredyt. W przypadku auta o wartości 180 tys. zł różnica na korzyść leasingu sięga prawie 18 tys. złotych.

Leasing - jak prawidłowo księgować i rozliczać podatkowo

Przedsiębiorcy często w celu sfinansowania inwestycji korzystają z leasingu. W małych i średnich przedsiębiorstwach najczęściej leasing wykorzystuje się do zakupu środków transportu. Jak rozliczać leasing (operacyjny i finansowy) podatkowo i jak prawidłowo ujmować w księgach rachunkowych – radzi biegły rewident.

Leasing czy kredyt na samochód

Leasing czy kredyt na samochód? Z tym pytaniem spotykają się co rok przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonać zakupu nowego auta. Ekspert wylicza co jest bardziej opłacalne - leasing czy kredyt.

Odliczenie VAT przy leasingu auta osobowego - porada

Firmy zainteresowane zakupem samochodu do firmy mogą to zrobić w różny sposób. W grę wchodzi wykorzystanie własnych środków, sięgnięcie po kredyt, a także podpisanie umowy leasingu operacyjnego. Ekspert wyjaśnia jakie są tajniki leasingu operacyjnego oraz analizuje czy jest on opłacalny.

Zalety leasingu konsumenckiego

Dzięki leasingowi konsument zyskuje nowego partnera przy zakupach dóbr konsumpcyjnych. I warto podkreślić, że jest to partner często z kilkunastoletnim, a nawet w kliku przypadkach już dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku. Zalety leasingu konsumenckiego przybliża p. Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu.

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Refakturowania kosztów podatku VAT w ubezpieczeniu przedmiotu leasingu - porada

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest ściśle związane z realizacją umowy leasingu. Wyodrębnianie go dla celów podatkowych ma charakter sztuczny. Czy w związku z tym leasingodawcy mogą refakturować koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu ze zwolnieniem z podatku VAT?

Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Leasing jako zewnętrzne źródło finansowania przedsięwzięć jest w Polsce coraz popularniejszy. W tym roku branża ponownie przeżywa swój rozkwit. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się licznych ofert od leasingodawców. Zanim jednak zdecydują się na konkretną firmę zewnętrzną, powinni zapoznać się z podstawowymi zasadami rządzącymi tym biznesem, ponieważ łatwo można paść ofiarą nierzetelnych kontrahentów. Ekspert zdradza „kruczki” stosowane przez firmy leasingowe.

Jakie znaczenie ma flota samochodowa w budowaniu wizerunku firmy?

Flota samochodowa to dla wielu z klientów kluczowe narzędzie pracy. Jednak na każdym szczeblu struktury firmy samochody służbowe pełnią nieco inną funkcję. Flota w dziale handlowym to istotny element umożliwiający działania operacyjne. Z kolei samochody kadry menadżerskiej, a w szczególności kadry zarządzającej stają się nie tylko narzędziem pracy, ale i istotnym elementem identyfikacji korporacyjnej. Co o wizerunku aut flotowych sądzi ekspert? Przeczytaj.

Jak planować budżet przy wynajmie długoterminowym?

Budżetowanie i precyzyjna kontrola kosztów to jedne z najtrudniejszych, a zarazem kluczowych zagadnień, jakim stawia czoła fleet manager samodzielnie zarządzający firmową flotą. Jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Szkoda ubezpieczeniowa to skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zaistnienia jej na przedmiocie leasingu, zwrócone mogą być koszty jego odtworzenia do stanu, w jakim znajdował się w momencie powstania szkody. Ewentualnie, koszty zakupu przedmiotu zastępczego, który odpowiada cechami i wartością przedmiotowi uszkodzonemu.

Czy leasingiem można sfinansować rozpoczęcie działalności?

Właściciele nowo powstałych firm do niedawna nie mogli korzystać z dobrodziejstw leasingu. Obecnie w ofercie kilku działających w Polsce firm leasingowych można znaleźć propozycję dla osób rozpoczynających działalność.

Kiedy leasing będzie dostawą towarów?

Dzisiejszy przedsiębiorca, korzystający z leasingu, musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku VAT. Wynika to m.in. z faktu, że niektóre czynności wykonywane w ramach umowy leasingu są traktowane przez ustawodawcę jako dostawa towarów.

Kim jest fleet manager

Fleet manager, czy administrator/opiekun floty firmowych samochodów to osoba, która powinna efektywnie zarządzać parkiem samochodów, co jest możliwe przy głębokim poznaniu potrzeb firmy i realiów rynku.

Co zrobić, gdy kończy się umowa leasingu

Zawierając umowę leasingu warto zastanowić się nad tym, jakie kroki należy podjąć przed jej zakończeniem. Jakie są możliwości? Przeczytaj.

Czym jest wartość rezydualna

Zakończenie umowy leasingu powoduje, że jej przedmiot wyceniany jest w oparciu o wartość rezydualną. Czym ona jest?

Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?

Koncepcja TCO (Całkowite Koszty Posiadania Infrastruktury IT) jest powszechnie znana na rynku. Jest to model pomagający analizować bezpośrednie i pośrednie koszty wynikające z zakupu, instalacji i utrzymania środowiska IT w przedsiębiorstwie.

Więcej niż leasing, czyli wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy (Full Service Leasing, FSL) jest jedną z najbardziej dynamicznych usług finansowych, zarówno w sensie rozwoju rynkowego, jak i możliwości, jakie daje klientom. Jest to bowiem połączenie klasycznego finansowania pojazdu poprzez leasing (ze wszystkimi korzyściami podatkowymi) z szeregiem opcji serwisowych.

Leasing, czyli używać zamiast posiadać

Leasing to rozwiązanie finansowe zarówno dla małych czy średnich firm, które dopiero rozwijają skrzydła, jak i dużych firm o sporym potencjale rynkowym.

REKLAMA