Kwiaty w łazience – dlaczego nie, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie rośliny doniczkowe. Sitowie, Cibora, Paproć, Kalatea lub Kroton – to kwiaty, które będą dobrze rosły w łazience. Podpowiadamy jak hodować i pielęgnować kwiaty rosnące w łazienkach.
Zygokaktus (Zygocactus) nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym czy grudnikiem. Zygokaktus kwitnie od listopada aż do stycznia, wytwarza duże, intensywnie kolorowe kwiaty – w zależności od odmiany – białe, karminowe, fiołkowe, jasnoróżowe, łososiowe lub pomarańczowe. Podpowiadamy, jak hodować zygokaktusa.
Wysiewanie nasion to proces, który kojarzy nam się z zaawansowanym ogrodnictwem, nawet jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne. Niektóre z nasion należy wysiewać wprost do gruntu, inne potrzebują najpierw wysiania do inspektu. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy na wyhodowanie własnych sadzonek, niewątpliwie da nam to wiele satysfakcji. Radzimy, jak i kiedy wysiewać nasiona.
Szeflera (Schefflera) to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Szeflera naturalnie rośnie jako wiecznie zielone drzewo lub krzew, w Polsce uprawia się odmiany, które osiągają nieco mniejsze rozmiary. Ze względu na swoje ozdobne liście, szeflera wygląda bardzo atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest niewielką rośliną doniczkową. Radzimy, jak uprawiać szeflerę.
Ciemierniki (Helleborus) ze względu na porę, w której kwitną nazywane są różami Bożego Narodzenia. Ciemierniki, które zaczynają kwitnienie już w listopadzie, kwitną do końca marca. Poza efektownymi kwiatami, które wyglądają niezwykle wśród śniegu, Ciemierniki mają także ozdobne liście. Choć roślina ta nie należy do popularnych w naszym kraju, podpowiadamy jak ją hodować.
Rośliny na balkonach i tarasach z reguły są roślinami jednorocznymi. Jeśli jednak nasze tarasy i balkony zdobiły rośliny wieloletnie, możemy, zapewniając im odpowiednie warunki do zimowania, przechować je do kolejnej wiosny. Bielunie, fuksje, dipladenie, bugenwille, passiflory – jak przygotować je do zimy? Gdzie powinny spędzić zimę popularne rośliny balkonowe?
Rośliny lecznicze możemy znaleźć w naszym ogrodzie. Te z roślin, które często uznajemy za chwasty, mogą okazać się pomocne np. przy przeziębieniach, problemach z pęcherzem czy nadciśnieniu. Czarny bez, Czarna aronia, Babka szerokolistna, Mniszek lekarski lub Jasnota biała to tylko niektóre z roślin uznawanych za rośliny lecznicze. Podpowiadamy jak wykorzystać popularne rośliny rosnące w naszych ogrodach.
Jesień to taka pora roku, w której kwitnie jeszcze wiele odmian kwiatów ogrodowych. Astry, powojniki, rozchodniki, rudbekie, wrzosy czy zawilce tworzą kolorowe rabaty w naszych ogrodach. Jesienne kwiaty przybierają różne barwy – od bieli, poprzez żółć i róż aż do ciemnego fioletu – każdy z nas niewątpliwie znajdzie wśród nich takie, które będą pasować do przydomowych ogródków. Radzimy jakie kwiaty wybrać, aby nasz ogród wyglądał ładnie także jesienią.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to roślina z rodziny astrowatych. Echinacea jest doceniana ze względu na swoje właściwości lecznicze – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno, a nawet przeciwwirusowo. Jeżówka purpurowa to nie tylko roślina lecznicza, lecz także ozdobna. Oprócz tego, że pięknie wygląda otoczona bylinami, nadaje się również na kwiaty cięte. Radzimy jak pielęgnować echinaceę.
Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był pełen barw, posadźmy obok siebie astry w różnych kolorach – białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. W zależności od tego, czy lubimy duże czy raczej drobne kwiaty, zdecydujmy się na astry jesienne drobnokwiatowe lub te wielkokwiatowe.
Od krokusów, poprzez tulipany, storczyki, aż do wrzosów – jeśli lubimy kolor fioletowy i uważamy, że będzie pasował do naszego domu czy ogrodu, wybierzmy takie gatunki kwiatów, które możemy kupić w kolorze fioletowym. Fioletowe kwiaty ozdobią nasz ogród od początku wiosny aż do późnej jesieni.
Białe kwiaty będą wyglądać dobrze zarówno na parapecie, jak i w ogrodzie. Hiacynty, storczyki, mieczyki, konwalie, magnolie to jedne z wielu kwiatów, które znajdziemy w kwiaciarniach. Białe kwiaty to nie tylko piękny wygląd, lecz także synonim elegancji – zwłaszcza wówczas, gdy zdobią nasz dom.
Bergenia, astry, petunie, storczyki i różaneczniki to jedne z wielu gatunków kwiatów, które możemy kupić w różowym kolorze. Różowe kwiaty, podobnie jak czerwone, ożywią nasz ogród nawet podczas szarej i smutnej jesieni.
Żółte kwiaty takie jak pierwiosnki, storczyki, żonkile, begonie, bratki czy chryzantemy świetnie nadają się zarówno na nasze balkony, jak i do naszych ogrodów. W zależności od tego, jakie kwiaty lubimy najbardziej, wybierzmy te spośród żółtych roślin, które będą pasowały do naszego wnętrza czy otoczenia w ogrodzie.
Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.
Werbena ogrodowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Powstała w wyniku skrzyżowań wielu gatunków werben. Werbena ogrodowa pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się zwartym, nieregularnym pokrojem. Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne i karbowane. Werbena ogrodowa kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; jednolite lub z tzw. oczkiem. Werbena ogrodowa osiąga do 40 cm wysokości.