REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwarantanna, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak skrócić kwarantanne dziecka

Skrócenie kwarantanny dziecka jest możliwe. Jak to zrobić?

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? ZUS przyzna zasiłek zarówno gdy dziecko jest chore na COVID-19 (izolacja) oraz gdy dziecko przebywa na kwarantannie. Czy zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu covid daje prawo do zasiłku opiekuńczego?

Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - czym różnią się od siebie? Kiedy są obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? Do jakich świadczeń z ZUS uprawnia składka chorobowa?

6 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.

ZUS wymienia 6 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy 2022 - jakie zmiany?

Zasiłek chorobowy w 2022 r. czeka kilka ważnych zmian. Czego dotyczą? Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu od 2022 r.

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu w 2022 będzie wyższy. O ile zmieni swoją wysokość w styczniu?

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS - zmiany 2022

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS - od 2022 r. będą nowe przepisy. Jakie zmiany wprowadzają?

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego. ZUS wyłapuje takie sytuacje. Argument pomocy koleżeńskiej może nie przekonać sądu.

REKLAMA

Umowa zlecenie - zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu

Umowa zlecenia a zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego - co na to prawo? Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku?

Czy kwarantanna przerywa urlop?

Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Ubezpieczenie społeczne i zasiłki 2022 - jakie zmiany?

Ubezpieczenie społeczne i zasiłki w 2022 r. czekają zmiany. Będzie wyższy zasiłek za czas pobytu w szpitalu. Co jeszcze się zmieni?

Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna?

Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna? 9 lipca 2021 roku weszły w życie obostrzenia ws. COVID-19 dotyczące wjazdu na Słowację. Zakwestionował je Słowacki Sąd Konstytucyjny.

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie

Zasiłek chorobowy z ZUS dociera do ubezpieczonych z opóźnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje.

Zasady wjazdu do Polski - kwarantanna, karta lokalizacji

Wjazd do Polski - od 10 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady. Kogo obowiązuje kwarantanna? O czym muszą pamiętać turyści i podróżni wracający do kraju z wakacji?

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy

Okres kwarantanny i izolacji w świadectwie pracy - jak wykazać? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w czasie kwarantanny lub izolacji?

Wariant Delta - kwarantanna dla zaszczepionych?

Wariant Delta w Polsce - czy osoby zaszczepione na koronawirusa będą kierowane na kwarantannę? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiada.

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń chorobowych - RPO

ZUS a świadczenia chorobowe - RPO reaguje na opóźnienia w wypłacie świadczeń chorobowych przez ZUS.

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

Kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen - zmiany

Zmienią się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Od kiedy?

Przekraczanie polskiej granicy przez Ukraińców - zasady

Przekraczanie polskiej granicy przez Ukraińców - jakie są aktualne zasady? Czy obowiązuje kwarantanna?

Granica polsko-ukraińska - czy otwarta, kwarantanna

Granica polsko-ukraińska to granica z państwem spoza strefy Schengen. Obowiązuje więc kwarantanna po jej przekroczeniu. Ile trwa kwarantanna dla Ukraińca? Czy test na COVID zwalnia z kwarantanny?

Negatywny wynik testu a kwarantanna - 3 przypadki

Negatywny wynik testu na COVID zwalnia z kwarantanny? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób kwarantanna została nałożona. Wymienia się 3 przypadki: kwarantanna graniczna, kwarantanna po skierowaniu na test, kwarantanna domownika osoby chorej na COVID-19.

Macierzyński lub chorobowe żony a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ojca - czy może otrzymać, gdy żona jest na macierzyńskim albo pobiera chorobowe z tytułu zwolnienia lekarskiego?

Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r.

Czy negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov-2 zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne? Ważne zmiany w tym zakresie obowiązują od 30 marca 2021 r.

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących zawiera rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

Uwaga! Zmiany w zasadach kwaratanny dla powracających ze strefy Schengen

Na jakich zasadach można wrócić do kraju? Kiedy kwarantanna jest obowiązkowa? Czy należy wykonać test na COVID-19 przed wjazdem do Polski? Wyjaśniamy, co zmieni się dla wracających do kraju ze strefy Schengen.

Dodatkowe obostrzenia na południowej granicy kraju?

Premier zapowiedział dodatkowe obostrzenia na południowej granicy kraju. Na czym miałyby polegać?

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19 - zasady, kwarantanna

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce. Czy w czasie epidemii koronawirusa cudzoziemcy, pracujący legalnie w Polsce mogą wykonywać pracę zdalnie? Czy cudzoziemcy uprawnieni do pracy w Polsce mogą podejmować pracę zdalnie w okresie objęcia obowiązkową kwarantanną? Na pytania odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - II kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2021 r. został podany w obwieszczeniu Prezesa ZUS. Ile wynosi od 1 marca 2021 r.? Czy waloryzuje się świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownica punktu krwiodawstwa a 100% zasiłku chorobowego

100% zasiłku chorobowego przysługuje zakażonym COVID-19 zatrudnionym w podmiocie leczniczym, jeśli do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy pracownica punktu krwiodawstwa może liczyć na zasiłek na preferencyjnych zasadach?

Testy na COVID przepustką do Polski?

Testy na COVID-19 stanowią przepustkę do Polski dla Ukraińców. Czy muszą przechodzić kwarantannę? Z jakimi problemami spotykają się w Polsce w czasie pandemii? Jak pracodawcy zastępują braki kadrowe?

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie przysługuje w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Czy przepisy dla otrzymania zasiłku przewidują minimalny czas przebywania na kwarantannie?

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Czy w czasie kwarantanny pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy

Pytanie dotyczy decyzji o kwarantannie dla pracownicy w dniach od 25 do 27 stycznia 2021 r. W dniu 25 stycznia pracownica ta była obecna przez cały dzień w pracy, dopiero w godzinach popołudniowych skontaktował się z nią telefonicznie sanepid, informując o nałożonej na nią kwarantannie. Czy na pozostałe dni tj. 26 i 27 stycznia pracownica może na swój wniosek wziąć urlop wypoczynkowy w okresie nałożonej na nią kwarantanny, aby zachować prawo do pełnego wynagrodzenia?

Jak rozliczyć świadczenia za czas kwarantanny?

Jak rozliczyć świadczenia za czas kwarantanny podczas której urzędnik świadczył telepracę? Za ile dni należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe i na podstawie jakich dokumentów?

Fizjoterapeuta a kwarantanna

Kwarantanna fizjoterapeuty nakładana jest w przypadku skierowania go na test na COVID-19? Czy obowiązek poddania się kwarantannie dotyczy każdego zawodu medycznego, czy tylko pracujących przy chorych na COVID-19? czy można złożyć wniosek o skrócenie kwarantanny lub zwolnienie z tego obwiązku?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji - czy może być pobierany jednocześnie? Kiedy pobiera się zasiłek chorobowy, a kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Praca stacjonarna nauczyciela przedszkola podczas kwarantanny

Nauczyciel został objęty kwarantanną i w tym samym czasie pracował stacjonarnie w przedszkolu z dziećmi. Twierdzi, że nie otrzymał żadnej informacji z sanepidu, ani telefonicznej, ani elektronicznej, gdyż nie ma założonego konta PUE. Czy za okres kwarantanny pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie za pracę?

Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków

Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy?

Kwarantanna po powrocie do Polski - zgłoszenie do GIS

Kwarantanna po powrocie do Polski poza pewnymi wyjątkami dotyczy zarówno cudzoziemców, jak i Polaków wjeżdżających do kraju. Jakie są zasady zgłaszania się do GIS? Jakie obowiązują kary za złamanie kwarantanny?

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Zmiany w kwarantannie dla przyjeżdzających z zagranicy

Wracasz z zagranicy? Sprawdź nowe zasady kwarantanny, W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rozporządzenia ws. ograniczeń epidemicznych.

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - I kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego, a dokładniej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2021 r. nie ulega zmianie.

Styczność z osobami chorymi z powodu COVID-19 - co to znaczy?

Styczność z osobami chorymi z powodu COVID-19 wymagana jest w celu przyznania pracownikom podmiotów medycznych wyższego zasiłku chorobowego. Co to w praktyce oznacza? Czy wymagana jest praca na oddziale cowidowym?

Zasiłek chorobowy pielęgniarki z COVID a pobyt w szpitalu

Pielęgniarka z COVID w szpitalu otrzymała niższy zasiłek niż za czas izolacji w domu. Czy jest to zgodne z prawem? Pielęgniarka, która zaraziła się koronawirusem w pracy powinna otrzymać 100% chorobowego.

Jak liczyć podstawę wymiaru obniżonych z powodu covid zasiłków?

Podstawa wymiaru zasiłków obniżonych z powodu COVID-19 ustalana jest od 16 grudnia 2020 r. na nowych zasadach. Problem dotyczy kobiet pobierających zasiłek chorobowy w ciąży, a następnie zasiłek macierzyński, jeśli miały obniżony wymiar czasu pracy ze względu na COVID-19. Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłków?

REKLAMA