REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwarantanna, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie nt. podstawa wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla nauczycieli.

Czy zasiłek chorobowy przysłyguje po ustaniu stosunku pracy?

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co z reguły wiąże się z ustaniem stosunku pracy. Przepisy prawa ograniczają jednak ten okres do 14 dni lub do 3 miesięcy w przypadku choroby zakaźnej.

Jakie świadczenia wypłacać pracownikom za niezdolność do pracy na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich

Płatnicy w zakresie swoich praw mają m.in. możliwość kontrolowania ubezpieczonych korzystających ze zwolnień lekarskich. W praktyce często dochodzi do nadużyć ze strony ubezpieczonych. Krótkie i często powtarzające się absencje chorobowe stanowią niejednokrotnie poważny problem organizacyjny i finansowy dla pracodawcy czy zleceniodawcy. Dlatego w przypadkach wątpliwych nieobecności chorobowych warto skorzystać z możliwości skontrolowania zatrudnionej osoby.

REKLAMA

Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia pracownika przez ZUS

Nadmierne podwyższenie wynagrodzenia może być uznane przez ZUS jako czynność dokonana z zamiarem nadużycia prawa do świadczeń.

W 2011 roku zmienia się wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Od 1 stycznia 2011 r. miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Czy rząd zlikwiduje zasiłek chorobowy i obniży emerytury?

Premier Donald Tusk przestrzega, że alternatywą dla rządowego pomysłu reformy systemu emerytur jest likwidacja zasiłków chorobowych i ulgi prorodzinnej, zniesienie waloryzacji rent i emerytur oraz być może ich obniżenie.

ZUS jest uprawniony do zbadania ważności umowy o pracę

REKLAMA

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Uzyskanie prawa do renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. A zatem prawa do renty nie ma m.in. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, chorobowy czy wyrównawczy.

Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Od 1 stycznia 2011 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownika, który ukończył 50 lat. Zasiłek chorobowy będzie wówczas wynosił 80 proc. podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70 proc. podstawy wymiaru.

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcom objętym ubezpieczeniem chorobowym?

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i są objęci ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to także osób, które z nimi współpracują.

Jak kontrolowane jest orzekanie o niezdolności do pracy?

Kontrolę nad orzekaniem o czasowej niezdolności do pracy sprawują lekarze orzecznicy ZUS. Na ubezpieczonym ciąży obowiązek udostępnienia posiadanej dokumentacji medycznej.

Kiedy przedsiębiorczej mamie przysługuje zasiłek macierzyński?

Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego przysługuje nie tylko kobiecie, która urodziła dziecko, ale również osobie przyjmującej na wychowanie. Kto i na jakich zasadach może korzystać z opisywanego świadczenia?

Jaki jest okres wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Okres przez jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy uzależniony jest m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Przeczytaj jak warunkuje on długość świadczenia.

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy. Przeczytaj kiedy i na jakich zasadach będziesz z niego korzystał.

Jak ustalić okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy?

217 dni, czy 31 tygodni? Ile dni zasiłku macierzyńskiego przysługuje przy porodzie jednego dziecka, a ile z tytułu przyjścia na świat bliźniąt? Przepisy prawne są stosunkowo złożone. Przeczytaj, aby odnaleźć się w gąszczu regulacji przygotowanych przez ustawodawcę.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Podstawowym dokumentem pozwalającym na wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Czasem jednak niezbędne jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. W jakich przypadkach wymagane są poszczególne dokumenty?

Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

Przedsiębiorca musi zwrócić świadczenia, które pobrał nienależnie. Dodatkowo zobowiązany jest także do zapłaty odsetek.

Jaki jest okres wyczekiwania przedsiębiorcy na prawo do chorobowego?

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, to nie jedyne wymogi, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę zasiłku chorobowego. Istnieje jeszcze bowiem tzw. okres wyczekiwania.

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy?

Zasiłek chorobowy wyliczany jest na podstawie przychodów ubezpieczonego. Jego wysokość uzależniona jest także, pośrednio, od okresu trwania ubezpieczenia.

Jak ustalany jest okres zasiłkowy?

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą oraz podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak zatem w praktyce przedsiębiorca może obliczyć okres zasiłkowy? Przeczytaj.

Jak wypłacane są przedsiębiorcom świadczenia z ZUS?

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, tak jak pracownicy, podlegają systemowi ubezpieczeń. Kiedy przedsiębiorca uzyskuje wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczeń rehabilitacyjnych? Kto je wypłaca?

Kiedy przedsiębiorcy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?

Wyczerpanie zasiłku chorobowego, dalsza niezdolność do pracy, odpowiednie rokowania – to warunki, które muszą zaistnieć, aby przedsiębiorca miał prawo do świadczeń rehabilitacyjnych. Niektóre osoby są jednak wyłączone z katalogu uprawnionych.

Według jakich zasad wypłacany jest zasiłek macierzyński?

Zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego przewidują wymogi dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania świadczenia. Co należy przygotować ubiegając się o jego wypłatę?

Czy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia?

Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do niego trwa również po ustaniu tytułu. W jakich sytuacjach?

Kiedy wypłacane są przedsiębiorcy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

Niezbędne dokumenty przewidziane dla ubezpieczenia chorobowego oraz potwierdzające wypadek lub chorobę – to podstawa do wypłaty przysługujących przedsiębiorcy świadczeń.

Na jakiej podstawie wypłacany jest przedsiębiorcy zasiłek chorobowy?

Wypłata zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy dokonywana jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA). Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a.

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby

Zasadą jest, że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia chorobowego od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Zatem w przypadku, gdy pracownik zacznie chorować zaraz po podjęciu zatrudnienia, nie zawsze jest to jednoznaczne z brakiem prawa do płatnego zwolnienia od pracy.

Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie

Przepisy ustawy antykryzysowej przewidują wypłatę świadczeń przestojowych oraz świadczeń kompensacyjnych dla pracowników firm, które ze względu na trudności finansowe, spowodowane kryzysem, wprowadziły przestój ekonomiczny bądź zmniejszyły wymiar czasu pracy zatrudnionych. Uwzględnienie tych świadczeń przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego będzie zależało od ich rodzaju.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. ubezpieczeń społecznych, dokumentacji ubezpieczeniowej, bhp, zasiłków i innych świadczeń.

Jak prawidłowo prowadzić dokumentację zasiłkową

Płatnicy uprawnieni do wypłaty zasiłków mają obowiązek utworzyć i prowadzić dla swoich ubezpieczonych dokumentację w związku z powstałą niezdolnością do pracy, tzw. dokumentację zasiłkową. W związku z tym mogą pojawić się wątpliwości, jakie dokumenty płatnik powinien kompletować we własnym zakresie, a jakich może żądać od ubezpieczonych.

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony – na podstawie przepisów o wynagradzaniu – zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dotyczy to niektórych grup pracowników, które mają prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy w czasie trwania zatrudnienia na podstawie przepisów szczególnych.

Od kiedy prawo do zasiłku chorobowego?

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu ubezpieczenia, tzw. okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany dla ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i dobrowolnie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pracownica do 1 października przebywała na zasiłku chorobowym i wypłacany miała dodatek stażowy (nieoskładkowany) w pełnej wysokości – nie było go w podstawie zasiłku chorobowego. Regulamin wynagradzania przewiduje, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika pracodawca wypłaca dodatek stażowy. Od 2 października pracownica jest na zasiłku macierzyńskim. Czy dodatek stażowy należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury

Osoba mająca prawo do emerytury nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i nie pobierała emerytury ze względu na jej zawieszenie (wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2010 r., I UK 41/10).

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Od 4 miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą, z tym że najprawdopodobniej z powodu choroby będącej następstwem wypadku będę musiał przez jakiś czas skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Co ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy przez okres choroby mogę ich nie płacić? Czy mogę zawiesić na jakiś czas prowadzenie działalności?

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.

REKLAMA