REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwarantanna, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawca udzieli dodatkowego urlopu na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli sfinansuje mu naukę, to świadczenie takie nie będzie opodatkowane - zdecydował Sejm.

Telepraca – dlaczego warto zatrudniać na odległość?

Telepraca jest jednym ze sposobów na zmniejszenie bezrobocia i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Główną zaletą wynikającą z udostępnienia pracownikom możliwości pracy na odległość są oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na bieżące funkcjonowanie biura. Ocenia się, że zmniejszenie wydatków z tego tytułu może wygenerować oszczędności rzędu 30-40 proc.

Udokumentowanie stażu pracy

Pracownik złożył do kadr zaświadczenie (w języku niemieckim) o świadczeniu pracy w Austrii w terminie od 8 maja 2007 r. do 7 sierpnia 2009 r. Czy taki udokumentowany okres pracy powinniśmy włączyć do ogólnego stażu pracy przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego tego pracownika?

Wydajna komunikacja ze współpracownikami

Sposoby komunikowania się ze współpracownikami wpływają na efektywność jego pracy. Najpopularniejszym i najszybszym kanałem przesyłu informacji jest poczta elektroniczna.

REKLAMA

Ustalanie reprezentatywności organizacji związkowych

O reprezentatywności zakładowej organizacji związkowej decyduje sąd rejonowy. Zastrzeżenia co do reprezentatywności tej organizacji mogą zgłaszać m.in. inne zakładowe organizacje związkowe, które uczestniczą w rokowaniach dotyczących zawarcia układu zakładowego.

Skutki tymczasowego aresztowania dla pracodawcy i pracownika

Tymczasowe aresztowanie może pociągać za sobą różne skutki zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to m.in., że stosunki pracy zawarte przez pracowników z dotychczasowym pracodawcą nie rozwiązują się, lecz trwają nadal. Zmienia się jedynie osoba pracodawcy.

Czy pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, obejmuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP

Jeden z pracowników naszej firmy wrócił z urlopu ojcowskiego, a pracownica z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy za tych pracowników przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

REKLAMA

Skutki dla pracodawcy dyskryminującego pracownice

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wyciągać konsekwencje w stosunku do współpracowników szykanowanej kobiety, którzy naruszają te zasady. Osoby winne można nawet zwolnić z pracy.

Prowokacje zawarte w e-mailu

>Korzystając ze skrzynki poczty elektronicznej użytkownik jest tak samo narażany na świadome prowokacje, jak i w przypadku udzielania się na forach internetowych. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwolą nam obronić się przed tego typu zachowaniami.

Zawieszenie postępowania przed sądem pracy

Instytucja zawieszenia postępowania polega na wstrzymaniu biegu postępowania z możliwością jego podjęcia, bez potrzeby powtarzania dokonanych czynności procesowych.

Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w związku z jego długotrwałą chorobą

W pewnych przypadkach, pracodawca pomimo ustawowego zakazu, może zwolnić przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika. Co w sytuacji, kiedy taki pracownik zgłosi gotowość do pracy po dokonaniu wypowiedzenia?

Jak „mailować” z przyszłym pracodawcą?

CV wraz ze zdjęciem prosimy wysyłać na adres mailowy – czytamy prawie w każdym ogłoszeniu dotyczącym pracy. Warto jest zatem przyjrzeć się schematom formalnej korespondencji.

Rodzaje prac wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, rozporządzeniem z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, określił rodzaje prac, do wykonywania których konieczna jest szczególna sprawność.

W którym kraju należy płacić składki za pracownika zatrudnionego w Polsce, który cyklicznie jest wysyłany do pracy za granicę

Nasza firma, która ma siedzibę w Polsce, zatrudniła pracownika, który przez 3 dni w tygodniu będzie pracował we Francji. Pracownik ten ma obywatelstwo polskie i mieszka w Polsce. Czy powinniśmy go zgłosić do ubezpieczeń we Francji, czy należy opłacać za niego składki zarówno w Polsce, jak i we Francji?

Przywrócenie pracownika do pracy

Przywrócenie pracownika do pracy jest jedną z konsekwencji złożenia przez niego odwołania od wypowiedzenia mu umowy o pracę (termin do wniesienia takiego odwołania to 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę).

Nowelizacja przepisów o wysokości świadczeń związanych z niezdolnością do pracy

Znane są założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja ma usunąć różnice w wysokości wypłacanych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy - zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego.

Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez kilka osób?

W trakcie kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy zwrócił uwagę, że środki ochrony indywidualnej w postaci ochrony słuchu powinny być wydawane pracownikom indywidualnie, nie zaś jeden ochronnik na stanowisko, na którym pracuje kilka osób. Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez wiele osób, czy każdy pracownik musi mieć swoje środki ochrony?

Czy zawsze można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który w czasie zwolnienia lekarskiego podjął pracę

Jeden z naszych pracowników zatrudniony na stanowisku zbrojarza przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dowiedzieliśmy się, że w jego trakcie wykonuje pracę w innej firmie budowlanej. Czy w takim przypadku możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

Co piąty Polak pracował za granicą

Jedna piąta Polaków (20 proc.) przyznaje, że zdarzyło im się pracować za granicą; 12 proc., choć za granicą nie pracowało, rozważa taką możliwość; jednak 22 proc. badanych nie wie, co zrobić, żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny - wynika z sondażu TNS OBOP.

Czy składkę na FEP należy opłacać za pracownika, który nie uzyska emerytury pomostowej

Nasz pracownik, zatrudniony na stanowisku kierowcy karetki pogotowia, urodził się w 1951 r. Praca kierowcy karetki została przez nas umieszczona na liście prac o szczególnym charakterze (praca kierowców uprzywilejowanych pojazdów). Pracownik ten nie wykonywał jednak pracy w szczególnych warunkach ani w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r., dlatego nie uzyska prawa do emerytury pomostowej. Czy mimo to musimy za niego opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Jak pracownicy unikają zwolnienia?

Oczywiste jest, że zwolnienie z pracy nie jest rzeczą przyjemną. Co więcej, dla pracodawcy wręczenie wypowiedzenia również nie jest czynnością, której dokonuje się z zadowoleniem czy satysfakcją. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pracownik wykorzystuje Kodeks pracy, aby maksymalnie przedłużyć okres do zwolnienia z pracy?

Wizja na celowniku

Sformułowana misja i wizja firmy to standard w każdej niemal organizacji. Często jednak zdarza się, że są to deklaracje pozostające tylko na papierze. Co więc zrobić, aby wizja firmy była znana pracownikom, akceptowana przez nich i na co dzień realizowana? Praktyczne metody działania i osiągnięte efekty pokazuje przykład firmy Auchan Polska.

Co to jest statystyczna karta wypadku przy pracy?

Statystyczną kartę wypadku przy pracy Z-KW wypełnia się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, sporządzonego według określonego wzoru, w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy lub na podstawie karty wypadku.

Umowa o właściwość miejscową sądu pracy

Przygotowujemy się do otwarcia oddziału spółki w Złotoryi. Czy w umowach o pracę z osobami, które zostaną zatrudnione w tym oddziale, możemy wpisać, że ewentualne spory, jakie mogą wyniknąć z łączącego strony stosunku pracy, będzie rozstrzygać sąd właściwy dla siedziby pracodawcy, czyli sąd w Kielcach?

Jakie są różnice w oskładkowaniu kosztów zakwaterowania pracowników i zleceniobiorców

Nasza spółka działa w branży budowlanej. Zatrudniamy osoby na umowy o pracę i umowy zlecenia. Większość zleceniobiorców podlega ubezpieczeniom społecznym. Osoby te zaczniemy wysyłać na budowy znajdujące się również w innych miastach Polski. Zapewnimy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na 1 osobę, nie będziemy więc opłacać od nich podatku. Czy od tych kosztów należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Kiedy odprawa pośmiertna przysługuje od kilku pracodawców

Nasza firma zawarła porozumienie z innym pracodawcą dotyczące „wypożyczenia” na okres 3 miesięcy jednego z techników produkcji. Pracownik wyraził zgodę na udzielenie mu w naszym zakładzie urlopu bezpłatnego i wykonywanie w tym czasie pracy u innego pracodawcy. Zatrudniony wykonywał pracę u drugiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony (na 3 miesiące) zgodnie z zawartym porozumieniem. Po 2 miesiącach pracy pracownik z powodu ciężkiej choroby zmarł. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłacenia uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej, czy powinien to zrobić pracodawca, u którego pracownik wykonywał pracę w chwili śmierci?

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Odpowiedzialność materialna pracowników

Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy uzyskania od pracownika odszkodowania wówczas, gdy w sposób zawiniony naraził pracodawcę na szkodę. Kodeks pracy przewiduje odrębnie odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej oraz szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej.

Z czego składa się wynagrodzenie

Zgodnie z przepisem art. 78. § 1 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Praca przez znajomych

Warto rozpocząć szukanie pracy od poinformowania znajomych o swojej aktualnej sytuacji, gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych form poszukiwania pracy.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego stanowi jedno z podstawowych praw pracownika, jest także konstytucyjnym prawem obywatelskim, gwarantowanym przez art. 66 Konstytucji RP.

Praca na umowę zlecenie

Umowa zalecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Praca na umowę o dzieło

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Oznacza to, że osoba przyjmująca zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika

Obowiązek zatrudniania pracownika oraz obowiązek wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za pracę to dwa najważniejsze obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów Kodeksu pracy.

Staż dla bezrobotnego

Staż jest sposobem na zdobycie doświadczenia przez bezrobotnego. Bezpośredni kontakt stażysty z pracodawcą może zaowocować zatrudnieniem.

Obowiązki pracodawcy wobec Państwowej Inspekcji Pracy wynikające z Kodeksu Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

Przebieg procesu rejestracji bezrobotnego

Osoba chcąca uzyskać status bezrobotnego jest zobowiązana do zgłoszenia się do urzędu pracy w celu rejestracji.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie prawa - nowa ustawa

Trwają prace nad poselskim projektem ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. W ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) poselski projekt dotyczący finansowego karania urzędników za rażące błędy w podejmowanych decyzjach jest niezbędny dla poprawy jakości ich pracy.

Jakich ofert pracy unikać

Jedną z form poszukiwania pracy jest studiowanie ofert w prasie w ogłoszeniach i specjalnych dodatkach do prasy codziennej. Każdy, kto przyglądnął się bliżej tym ofertom miał okazję zaobserwować, że nie wszystkie ogłoszenia są napisane w sposób jasny, prosty i czytelny oraz, że nadal nie brakuje ofert od prawdziwych naciągaczy.

"Grasz o staż" – mija termin przyjmowania zgłoszeń

Jeszcze przez kilka dni studenci i absolwenci mogą wziąć udział w jubileuszowej, XV edycji konkursu "Grasz o staż". Czeka na nich ponad 190 praktyk oraz nagrody dodatkowe o łącznej sumie ponad 100000 złotych.

Jakimi karami można ukarać pracownika

Za naruszenie obowiązku pracowniczego, pracodawca może zastosować jedną z trzech kar porządkowych wymienionych w art. 108 Kodeksu pracy.

Czy zamieszczenie w umowie o pracę klauzuli ograniczającej wybór sądu, który ma rozpatrywać spory między pracodawcą a pracownikiem, jest skuteczne

Zatrudniamy pracowników w różnych placówkach firmy, które znajdują się na terenie całego kraju. Aby uniknąć dodatkowych wyjazdów w przypadku ewentualnych spraw sądowych, chcemy zamieścić w umowie o pracę zapis, że wszelkie spory między pracodawcą a pracownikiem będzie rozstrzygał sąd właściwy dla siedziby centrali pracodawcy. Czy zamieszczenie tego rodzaju klauzuli w umowie o pracę będzie skuteczne?

Jakie prawa ma pracownik

Oprócz obowiązków nałożonych na pracownika przez pracodawcę należy pamiętać o tym, że pracownikowi przysługuje szereg praw.

Jakie obowiązki ma pracownik

Zgodne przepisami Kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Szkolenie wstępne w formie instruktażu stanowiskowego

Obok instruktażu ogólnego niektórzy z pracowników będą musieli zostać przeszkoleni podczas tzw. instruktażu stanowiskowego.

Opodatkowanie pomocy materialnej dla pracownika

W styczniu 2010 r. z powodu silnych opadów śniegu uległo zniszczeniu wiele gospodarstw i budynków mieszkalnych. W związku z katastrofą poszkodowani zatrudnieni w naszej firmie otrzymali pomoc finansową w wysokości do 6000 zł. Czy pomoc materialna udzielona pracownikowi poszkodowanemu na skutek katastrofy naturalnej jest opodatkowana?

Kadry na odległość

Outsourcing kadrowo-płacowy zaczyna być coraz bardziej popularny. Wiele firm decyduje się na zlecanie na zewnątrz tej funkcji. Wdrożenie outsourcingu kadrowo-płacowego powoduje bowiem uproszczenie struktury działu HR firmy oraz pozwala zaoszczędzić czas, który może zostać wykorzystany na inne kluczowe aspekty działalności.

Pozwolenie na pracę cudzoziemcom

Z dniem 1 lutego 2009r. procedura wydawania pozwoleń na pracę cudzoziemca w Polsce została uproszczona. Przed wprowadzeniem obowiązywała dwustopniowa procedura ubiegania się o zezwolenie na pracę, co oznaczało, że pracodawca aby uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca zobowiązany był do wcześniejszego uzyskania przyrzeczenia wydania zezwolenia. Należy również podkreślić, że tym samym zmniejszono liczbę wymaganych dokumentów badanych przez administrację w trakcie procedury.

Czy pracownicy mogą wykonywać pracę w pomieszczeniach bez oświetlenia naturalnego znajdujących się poniżej poziomu otaczającego terenu?

Pracodawca prowadzi działalność handlową na terenie kompleksu budynków mieszkalnych. Zamierza rozszerzyć działalność i wynająć pomieszczenia w piwnicy, gdzie chce zorganizować stałe stanowiska dla pracowników. Miejscem wykonywania pracy pracowników byłyby pomieszczenia usytuowane poniżej otaczającego terenu, bez oświetlenia naturalnego. Czy istnieje możliwość zorganizowania takich stanowisk pracy, jeżeli tak, to jakie kroki powinien poczynić?

REKLAMA