REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno mieszkania, Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?


Wówczas, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości – podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, przy czym nie dotyczy to najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią odrębne źródło przychodu.

Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

W lutym w Warszawie średnia cena najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. To spadek o 2,2% względem ceny wyjściowej. Natomiast w Krakowie najemcy mogli negocjować stawki na poziomie 1,3%. Dzięki temu stawka rynkowa wyniosła 30,2 zł/mkw.

Moda na lofty w Polsce


Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.

Jakie ulgi podatkowe są stosowane w ramach najmu w ryczałcie?


Podatnicy, którzy uzyskują dochody tylko i wyłącznie z najmu posiadają uprawnienie do dokonywania odliczeń od przychodu przed opodatkowaniem składki na ubezpieczenie społeczne. Mogą oni także możliwość skorzystania z przysługującym im odliczeń i ulg na ogólnych zasadach.

REKLAMA

Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?


Przychody z
najmu w ryczałcie są określane według opodatkowania na zasadach ogólnych. Przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie


Wówczas, gdy przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro – podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jeżeli małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe?


Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub o poniesionej stracie w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Czy można dochód do opodatkowania pomniejszyć o stratę z tytułu najmu?


Podatnik dokonując obliczenia dochodu od opodatkowania ma możliwość zmniejszyć go o stratę ze źródła, z którego powstała w pięciu kolejnych latach, przy czym wysokość tego obniżenia nie może przekroczyć 50% kwoty, która została uzyskana ze straty w ciągu tych lat. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica ta stanowi stratę ze źródła przychodów.

REKLAMA

Kupujemy więcej lokali przed oddaniem ich do użytkowania

Home Broker przeprowadził badania, z których wynika, że aż dwóch na trzech nabywców na rynku pierwotnym kupuje lokal przed jego oddaniem do użytkowania. W porównaniu do wyników z roku 2010 jest to wzrost o 14%. Kupujący decydują się ponieść takie ryzyko ze względu na korzystną cenę i szeroki wybór lokali na wstępnych etapach budowy.

Czy można wycofać lub anulować wniosek o kredyt hipoteczny?

Warto wiedzieć, że nawet w trakcie załatwiania formalności kredytowych mamy możliwość wycofania lub anulowania wniosku kredytowego. Rozpoczęcie procedury wycofania wniosku może nas interesować np. w sytuacji, gdy bank przedstawił swoim klientom atrakcyjniejszą ofertę, niż ta, z której obecnie korzystamy. Korzystając z tej możliwości, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?


Obowiązek odprowadzania zaliczek w danym roku podatkowym dotyczy osób fizycznych, uzyskujących przychody z tytułu najmu.

Forma opodatkowania na zasadach ogólnych w ramach najmu


Zarówno najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak i najem prowadzony jako odrębne źródło może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podstawą opodatkowania na zasadach ogólnych jest skala podatkowa.

Jakie formy opodatkowania najmu może wybrać podatnik?


Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu to może on dokonać odpowiedniego wyboru formy opodatkowania biorąc pod uwagę fakt, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło.

Z jakich metod amortyzacji może skorzystać podatnik?

Podatnik w najmie może zastosować te same zasady amortyzacyjne jak w ramach działalności gospodarczej.  Podatnik może zastosować wiele metod amortyzacji, tj. metoda amortyzacji jednorazowej, metoda liniowa, metoda uproszczona w odniesieniu do budynków i lokali mieszkalnych, metoda indywidualna dla środków trwałych używanych lub ulepszanych, metoda degresywna. Poniżej zostanie omówiona metoda amortyzacji uproszczonej w stosunku do lokali mieszkalnych i budynków oraz lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz metoda amortyzacji degresywnej w odniesieniu do wszelkich urządzeń oraz maszyn lub samochodów ciężarowych.

Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?


Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nowego mieszkania to czeka nas jego odbiór od dewelopera, żeby uniknąć strat trzeba mieć podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz?

Kupując odkurzacz zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę. Na rynku dostępna jest ogromna liczba modeli odkurzaczy w takiej samej cenie, jedna z różnymi funkcjami. Pamiętajmy, że we wnętrzu mieszkania jest średnio pięć razy więcej kurzu niż na wolnym powietrzu. W kurzy zaś gromadzą się roztocza, które z kolei są często przyczyną alergii. Dobrym rozwiązaniem więc jest wybranie odkurzacza z systemem filtracji, dzięki któremu powietrze wydmuchiwane z odkurzacza będzie bardziej czyste. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Gdzie mieszkać w Warszawie?

Szukając taniego mieszkania w stolicy, zmuszeni będziemy iść na kompromis – niska cena zwykle idzie w parze z małym metrażem lub usytuowaniem daleko od centrum i dojazdami w korkach. To jaką lokalizację wybierzemy, zależeć będzie od naszych priorytetów i możliwości nabywczych.

Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

Niższe koszty utrzymania mieszkania, mogą dać więcej ciepła

Kierując się wyborem nowego mieszkania zwracamy uwagę na lokalizacje, otoczenie, standard budynku, czy jego funkcjonalność. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej z nas zwraca uwagę na koszty utrzymania lokalu. Szukamy korzystnych rozwiązań ocieplenia budynku, czy zużycia wody, które w przyszłości przełożą się na niższe rachunki.

W Warszawie kupisz mieszkanie taniej


Rynek pierwotny przeżywa swój rozkwit w Warszawie. Bogata oferta i konkurencyjny poziom średnich cen nowych mieszkań wpływa na kształtowanie się sytuacji rynkowych na terenie całego kraju. Na podstawie raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Warszawie” za 2010 rok opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. przedstawiono krótką analizę spodziewanego kierunku rozwoju rynku nieruchomości w przyszłości.

Rynek pierwotny – tańszy i lepszy?

Decydując się na kupno nowego mieszkania przeważnie myślimy o inwestycji na kolejne kilkadziesiąt lat. Porównujemy rynek wtórny z pierwotnym sprawdzamy standard budynku, wykończenie i stan faktyczny nieruchomości. Następnie rozpatrujemy wszystkie za i przeciw. Jednak nadal najczęstszym czynnikiem kierującym nami przy zakupie mieszkania, czy domu jest cena nieruchomości.

Ile wytargujesz w 2011 roku?

Jak wynika z danych Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. , w styczniu 2011 r. przeciętna bezwzględna obniżka ceny wyniosła 14 270 zł. Wyższa odnotowana była jedynie w styczniu, który był pod tym względem rekordowy oraz wrześniu ubiegłego roku. W pozostałych miesiącach negocjacje nie były już tak efektywne.

Coraz więcej mieszkań w Krakowie

Kraków tuż po Warszawie stanowi drugi rynek mieszkaniowy w Polsce. Przedstawiamy podsumowanie sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w grodzie Kraka, zebrane na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Krakowie” z roku 2010 opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Czym kierują się krakowianie przy wyborze nowego mieszkania?


Jak pokazują analizy rynkowe, ceny mieszkań z jakimi spotykamy się w ogłoszeniach, często odbiegają od rzeczywistych. Większość z nas ulega z góry wyznaczonym cenom przez firmy deweloperskie. Jednak każdy potencjalny nabywca powinien wiedzieć, że należy opierać się na cenach transakcyjnych, bo tylko dzięki nim mogą najwięcej zyskać.

Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Nie ze wszystkimi kontrolami musimy czekać na fachowca. Istnieją takie, których możemy dokonać samodzielnie.

Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Jeżeli jakiś czas temu kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie, możliwe, że teraz chciałbyś zamienić je na coś większego. Warto zastanowić się nad taką inwestycją. Jednak dużo zależy od tego, kiedy kupiłeś swoje mieszkanie.

Rewitalizacja i budownictwo osiedli mieszkaniowych w Polsce celem Unii Europejskiej

Zapewnienie dobrych warunków poprzez budownictwo i rewitalizacje osiedli mieszkaniowych to jeden z celów Unii Europejskiej. Chodzi o poprawę jakości życia mieszkańców.

Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Oferta mieszkaniowa deweloperów „pod klucz”, czyli całkowitego wykończenia, nie cieszy się dużą popularnością. Na taką możliwość decyduje się zaledwie 1 na 20 nabywców.

Czy mniejszy deweloper daje większe możliwości?

Jak informuje Home Broker, u mniejszego dewelopera łatwiej o upust, negocjacje lub zmiany aranżacji naszego mieszkania. Mniejsi deweloperzy są też bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do klienta. Czy więc faktycznie duży może więcej?

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

Coraz mniej nowych mieszkań na rynku


Jak informuje Open Finance w listopadzie na rynek nieruchomości trafiło mniej nowych mieszkań niż rok temu. Najbardziej zwolnili inwestorzy indywidualni, którzy oddali 10,6 tysięcy lokali.

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Rozpoczyna się realizacja II etapu „Osiedle Sportowa”


Włodarzewska S.A. w kwietniu rozpocznie realizację drugiego etapu inwestycji „Osiedle Sportowa” w Brwinowie. Na tym etapie inwestycji mają powstać kolejne dwa budynki. Do tej pory deweloper, w ramach tej inwestycji, zrealizował już sześć pierwszych budynków, zostały one już oddane do użytku.

Kiedy ocieplać nowy budynek?


Nowo wybudowany budynek należy ocieplić po odczekaniu paru miesięcy od momentu wymurowania ścian zewnętrznych. W ten sposób wyparuje cała woda z murów i nie będziemy narażeni na powstanie wilgoci i zagrzybienie we wnętrz budynku.

Po wzroście VAT 80 tysięcy osób dopłaci do mieszkania


Jak podaje portal Home Broker, po wzroście podatku VAT nawet 80 tysięcy osób będzie musiało dopłacić do swojego mieszkania. Czy można się jakoś przed tym uchronić?

O czym należy pamiętać, szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Mieszkania w wielkiej płycie są bardo atrakcyjne cenowo. Ze względu na ich dość atrakcyjną cenę wiele osób kupujących mieszkanie wybiera właśnie ten rodzaj nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania w wielkiej płycie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw mieszkań z wielkich blokowisk.

Mieszkanie od pośrednika. Co należy do jego obowiązków?


Każdy pośrednik, który działa na rynku nieruchomości, musi stosować się do przepisów prawa. Jakimi jeszcze obowiązkami jest obarczony?

Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?


Jeśli chcielibyśmy zamienić mieszkanie na dwa mniejsze w dużym mieście, musielibyśmy zapłacić około 130 tysięcy złotych, jak informuje Home Broker. Możemy wybrać mieszkanie w tańszej okolicy lub zakupić nowe lokum o niższym standardzie.

Jaka forma umowy przedwstępnej jest najlepsza?

Przy kupnie mieszkania będziemy musieli podpisać umowę przedwstępną. W Polsce istnieją dwie formy umowy przedwstępnej: w formie umowy cywilno-prawnej lub aktu notarialnego. Która opcja jest najlepsza?

Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów


Liczba ludności oraz jej struktura mają znaczący wpływ na długoterminowe zmiany zachodzące na
rynku nieruchomości. Wg statystyk, w ciągu najbliższych 25 lat znacznie zmniejszy się liczba ludności a w roku 2035 będzie nas o 2 mln mniej niż teraz.

Czy warto używać listew przepięciowych?


Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Kolejna duża inwestycja w Swarzędzu


W centrum Swarzędza niebawem powstanie kolejna duża inwestycja. Nowy kompleks mieszkaniowy zostanie zbudowany na terenie byłej fabryki armatur. Zostanie on usytuowany na ulicy Grudzińskiego 7, zaś jego realizacją zajmie się firma Kalbud Deweloper.

Czy nabywcy mieszkań zapłacą za opieszałość gmin?


Deweloperzy kiedy rozpoczynają budowę mieszkań muszą zadbać o drogi, kanalizację i przedszkola. Kosztem tego w pewnym stopniu obciążani są kupujący mieszkanie. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe może być droższe nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Zgodnie z polskim prawem to gminy są odpowiedzialne za ten aspekt budowy.

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?


Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania


Może okazać się, że powierzchnia interesującego nas mieszkania nie jest wielkością rzeczywistą. Dotyczy to mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Niestety może to wiązać się ze stratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy zakupie lokalu i ze zwiększonym kosztem jego utrzymania. Takie niedomówienia powielane są również przez dokumenty urzędowe i normy budowlane. Co warto wiedzieć?

W polskich domach to kobiety decydują o finansach


Jak okazuje się, kobiety zdecydowanie częściej podejmują decyzję o kupnie nieruchomości, niż mężczyźni. Są też bardziej zdecydowane, porównują oferty i dokładnie analizują domowe wydatki. Do takich wniosków doszli eksperci z Home Broker.

Uwaga – tanie mieszkania na horyzoncie!


Według analizy ekspertów Home Broker, przewidywana w listopadzie zmiana cen może przynieść nam tańsze mieszkania w ciągu 12 miesięcy.

Jak nie dać się oszukać deweloperowi?


Firmy deweloperskie nastawione są przede wszystkim na zysk. Nieczytelne zapisy umów mogą wpędzić niejednego kupca w kłopoty. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

W Wielkopolsce nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe


Na poznańskich Targach Nieruchomości w Hali Międzynarodowej pojawiło się kilka tysięcy osób. Jest to dobry znak dla deweloperów. W dalszym ciągu w kręgu zainteresowań kupujących są głównie mieszkania dwupokojowe. Dodatkowym kryterium branym przez nich pod uwagę jest cena i lokalizacja nieruchomości.

REKLAMA