REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno mieszkania, Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Co do zasady celem oszczędzania w PPK jest zabezpieczenie finansowe na czas obniżonej aktywności zawodowej i wypłata po 60 roku życia. Można jednak wypłacić te środki wcześniej. Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Ceny mieszkań w Polsce 2019/2020 najwyższe w historii

Mieszkania jeszcze nigdy nie były tak drogie – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. W każdym z badanych miast w 2019 roku mieliśmy do czynienia z rekordem. Dane banku centralnego potwierdzają ponadto, że w otoczeniu wysokich cen, Polacy zaczynają kupować mieszkania o niższym standardzie. To tłumaczy na przykład dlaczego z rynku jak świeże bułeczki znikają lokale z PRL-owskich bloków.

Środki z PPK jako wkład własny przy zakupie mieszkania

Środki z PPK można przeznaczyć na wkład własny przy zakupie mieszkania. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Czy trzeba zapłacić podatek?

Utrudnienia w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podnosi kwestię możliwości istnienia istotnych barier i utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej, wynikających z przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej. Rzecznik zwrócił się do Minister Rozwoju z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych w opisanym zakresie.

REKLAMA

Ustawa deweloperska – czy w stu procentach chroni interesy klientów pierwotnego rynku mieszkaniowego?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana potocznie ustawą deweloperską, niebawem będzie obchodzić już ósmą rocznicę swojej misji. Stanowi ją wszechstronna pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu „transakcji życia”, jaką dla przeciętnego klienta firmy deweloperskiej zazwyczaj jest kupno mieszkania. Czy dotychczas spełniła pokładane w niej nadzieje zapewniając 100-procentowe bezpieczeństwo?

Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy?

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda sprzedaż „M” realizowana przez różnego rodzaju instytucje (np. gminy i spółdzielnie). 

Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione

Pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania dotyczy specjalna ochrona na wypadek upadłości banku lub SKOK-u. Wyjaśniamy na czym dokładnie ona polega.

Kupno mieszkania za pieniądze z PPK

Ustawa o PPK dopuszcza możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na wkład własny przy kupnie mieszkania. Można to zrobić tylko do ukończenia 45 roku życia. Czy dopuszcza się możliwość sfinansowania ze środków PPK więcej niż jednego mieszkania?

REKLAMA

Spis powszechny ludności i mieszkań - nowe zadanie JST na rok 2021

W życie weszła uchwalona przez Sejm ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (dalej: ustawa spisowa). Zatem w kolejnych latach na obszarze Polski zostaną przeprowadzone dwa obowiązkowe spisy powszechne. Pierwszy, o którym pisaliśmy szerzej w poprzednim numerze GSiA, odbędzie się już w roku 2020 i będzie powszechnym spisem rolnym. Drugi, zaplanowany do przeprowadzenia w roku 2021, będzie dotyczył pozyskania aktualnych informacji o liczbie ludności i charakterystyce gospodarstw domowych oraz warunków mieszkaniowych i stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Choć temat spisu powszechnego planowanego na rok 2021 wydaje się odległy, już niebawem gminy powinny zacząć planować przeprowadzenie działań umożliwiających sprawne przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia.

Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”

W kontekście zabezpieczeń związanych z zakupem nowego mieszkania, często mówi się o rachunkach powierniczych. Warto pamiętać, że bardzo ważny jest także wpis do księgi wieczystej zabudowywanej działki.

Konsultacje z mieszkańcami jako istotny element procedury uchwalania statutu sołectwa

Brak przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami jednostki pomocniczej poprzedzających podjęcie uchwały w sprawie nadania jednostce pomocniczej statutu stanowi istotne naruszenie art. 35 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i skutkuje stwierdzeniem nieważności takiej uchwały w całości.

Mieszkania dla studentów – czy warto w nie inwestować?

Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Część studentów znalazła zakwaterowanie w akademikach, ale zdecydowana większość zamieszkała w prywatnych lokalach. To właśnie ci drudzy od dawna stanowią siłę napędową rynku nieruchomości, utwierdzając w przekonaniu, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to wciąż opłacalny biznes.

Umowa przedwstępna i przyrzeczona - 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Zakup nieruchomości można przeprowadzić jedno - lub dwuetapowo. W przypadku tego drugiego należy zawrzeć dwie umowy - przedwstępną i przyrzeczoną. Wybór zależy od sytuacji nabywcy oraz formy finansowania zakupu. Poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć o umowie przedwstępnej i przyrzeczonej - prezentuje Wojciech Wójcik, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości w biurze nieruchomości Nowodworski Estates.

Wynajem tańszy niż kupno - prawda czy fałsz?

Lepiej kupić czy wynająć? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy chcą mieć swoje mieszkanie. Co się bardziej opłaca?

Przekwalifikowanie gruntu z użytkowania wieczystego we własność – gdzie pojawiają się trudności?

Czy w związku z obowiązywaniem nowych przepisów deweloperzy mają trudności z przekwalifikowaniem gruntów będących w użytkowaniu wieczystym we własność? W jakich lokalizacjach pojawiają się problemy?

Cena najmu mieszkania - jak ją ustalić?

Najem mieszkania w dużym mieście to coraz częstsza forma dorabiania. Jak prawidłowo ustalić cenę najmu za dane mieszkanie? Co brać pod uwagę, aby nie stracić i aby nie zniechęcić potencjalnych najemców?

Proces wyboru mieszkania zajmuje średnio 5 miesięcy

Wybór oraz dokonanie zakupu mieszkania wiąże się z odpowiedzią na wiele pytań, jak również ze szczegółową analizą potrzeb i możliwości, zwłaszcza tych finansowych. Zdaniem ekspertów proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 miesięcy. Z czego to wynika?

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość (wywiad)

W jaki sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy? Czy przed zakupem warto sporządzić umowę przedwstępną u notariusza? O tym jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość mówi notariusz Maciej Celichowski. Jak przekonuje, najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny.

Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych powinno być dopasowane do wymagań rynku. Dokonany zakup ma się opłacać (nie tylko dzisiaj, ale i w perspektywie oczekiwanego okresu zwrotu) i nie musi spełniać wszystkich wymagań właściciela - to nie on tam będzie mieszkał. Szukając mieszkania pod wynajem warto zacząć od własnego rynku lokalnego. Gdzie się opłaca kupić mieszkanie pod wynajem? Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane? 

Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy

Rynek nieruchomości w 2018 r. charakteryzował się rekordową liczbą transakcji komercyjnych. Nastąpił wysoki wzrost cen mieszkań. Jacy pracownicy będą poszukiwani na rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości?

Ekologiczne rozwiązania w osiedlach mieszkaniowych

Czy w nowych osiedlach stosowane są rozwiązania ekologiczne? Na czym polegają i gdzie znajdziemy takie inwestycje?

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Mieszkanie dwupokojowe najczęstszym wyborem Polaków

Najpopularniejsze dotychczas kawalerki zostały wyparte przez mieszkania dwupokojowe. Polacy najczęściej kupują mieszkania o metrażu 35-50 mkw.

Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań?

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 376 mieszkań. Tymczasem w Europie średnia wynosi 435 lokali na tysiąc osób. Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań? Czy program Mieszkanie Plus i nowe inwestycje rozwiążą problem deficytu?

Nowelizacja ustawy o KZN - czego można po niej oczekiwać i czy spełni nadzieje na dostępne lokum dla Kowalskiego?

W sejmie trwa procedowanie noweli ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W powszechnej opinii to akt prawny o fundamentalnym znaczeniu dla realizacji i powodzenia sztandarowego rządowego programu Mieszkanie Plus (Mieszkanie  Plus). Pytanie, czy rodzima mieszkaniówka doczeka się wreszcie w ramach obecnej kadencji sejmu regulacji będącej przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Dla kogo mieszkania komunalne „podrożeją”?

Lokatorzy mieszkań komunalnych już od dawna słyszą o ważnych zmianach dotyczących najmu „M” od gminy. Te zmiany weszły w życie wraz z dniem 21 kwietnia 2019 r. Pozwalają one gminom między innymi na znaczącą podwyżkę czynszu pobieranego od bardziej zamożnych najemców. Właśnie dlatego pojawiło się sporo artykułów prasowych i komentarzy utrzymanych w dość alarmistycznym tonie.

Praktyczne problemy związane ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od kilku miesięcy. Rady gmin podejmują pierwsze uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a także w przedmiocie lokalnych standardów urbanistycznych. Na tym tle pojawiają się nowe dylematy dotyczące sposobu stosowania przepisów specustawy mieszkaniowej, a sygnalizowane w procesie legislacyjnym wątpliwości - pogłębiają się.

Regulacje prawne, które wejdą w życie w 2019 roku na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Rok 2019 ma szansę zapisać się w historii rodzimej mieszkaniówki jako czas swoistej ustawodawczej rewolucji, wyznaczającej zupełnie nowe standardy w obszarze rynkowych ram prawnych. W bieżącym roku rozpoczną swą misję nieruchomościowe ustawy uchwalone w roku ubiegłym oraz kolejne, których proces legislacyjny dobiegnie końca w najbliższych miesiącach.

Zasady waloryzowania kaucji mieszkaniowej

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu: 18.12.1985 r. została wpłacona kaucja na lokal komunalny przez najemcę, po wykupie mieszania 7.11.2018 r. wpłynął wniosek o zwrot kaucji. Pytanie proszę o pomoc jaką kwotę jesteśmy zwrócić?

Najem mieszkań w 2019 r. – czy wciąż będzie się opłacał?

Sytuacja na rynku nieruchomości pokazuje, że mamy do czynienia obecnie z coraz większym i szybszym wzrost cen mieszkań. W 2018 r. ceny zwiększyły się o 6%, dając dwa razy większy przyrost niż rok wcześniej. W rozpoczynającym się 2019 r. ceny prawdopodobnie wciąż będą wysokie. Jak w związku z tym może się zmienić rynek najmu?

Wywłaszczenie w specustawie mieszkaniowej

Czy przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących dopuszczają możliwość wywłaszczenia z nieruchomości?

Segmenty na rynku nieruchomości

Deweloperzy dzielą klientów na kilka grup i starają się budować biorąc pod uwagę ten podział. Poszczególne nieruchomości są skierowane do odpowiednich kategorii.

Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania

Mieszkań powstaje coraz więcej i są one coraz mniejsze. W stolicy przeciętna powierzchnia lokali mieszkalnych obniżyła się z 77,37 mkw. w roku 2006 do 63,06 mkw. w roku 2017.

Jakiej wielkości mieszkań szukają Polacy?

Od lat najczęściej poszukiwanymi przez Polaków są mieszkania dwu i trzypokojowe. Zmienia się natomiast powierzchnia mieszkań cieszących się największą popularnością.

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w 2018 r.

Liczba transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie w ostatnim czasie spadała. Wg danych NBP w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. zawarto 3 937 transakcji. Co interesujące jednocześnie skróceniu uległ czas potrzebny do sprzedania mieszkania.

Warszawa - w jakich dzielnicach tanieją mieszkania?

Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w stolicy w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. wzrosła w przeciągu roku o 1,9% i wyniosła 8 175 złotych za metr kwadratowy. W Warszawie można jednak znaleźć dzielnice, w których ceny mieszkań w ostatnim czasie zarówno rosły, jak i spadały.

Opłata za pobyt w mieszkaniu chronionym w deklaracji VAT

Problem: Za pośrednictwem gminnego ośrodka pomocy społecznej (dalej: GOPS) gmina prowadzi tzw. mieszkania chronione. Osoby wymagające wsparcia polegającego na pobycie w tego rodzaju mieszkaniu są do niego kierowane na podstawie decyzji administracyjnej, w której jest również określona wysokość opłaty, którą taka osoba musi ponieść za pobyt (jest ona uzależniona od wysokości osiąganego przez daną osobę dochodu). Czy zapewnienie miejsca w mieszkaniu chronionym jest wyłączone z zakresu opodatkowania VAT, a co za tym idzie, czy nie należy wykazywać w składanej deklaracji VAT kwot wpłaconych przez uprawnionych jako zwolnionych z podatku?

Wrocław – gdzie najemcy szukają mieszkań?

Wrocław jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Rynek mieszkań z przeznaczeniem na wynajem w stolicy Dolnego Śląska z roku na rok dynamicznie się rozwija, między innymi za sprawą studentów, którzy stanowią główną grupę najemców.

Ubezpieczenie mieszkania - czy to się opłaci?

Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia mieszkań i innych nieruchomości. Polisę mieszkaniową wybrała ponad połowa Polaków, co trzeci – drzwi lub rolety antywłamaniowe, a 27 proc. – stróżującego psa. Eksperci uważają, że przy zakupie polisy warto wybrać formułę all risk, czyli od wszystkich zdarzeń.

Pośrednictwo agencji nieruchomości - na co uważać?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co uważać, korzystając z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wiedza ta może okazać szczególnie przydatna, gdy zaczynamy studia lub pracę w nowym mieście i potrzebujemy mieszkania.

Jakie mieszkania wyprzedają się najszybciej?

Na jakie mieszkania deweloperzy mają najwięcej chętnych? Jakie kwoty najczęściej przeznaczamy na zakup M?

Specustawa mieszkaniowa - pierwsze rozstrzygnięcie nadzorcze 2018 r.

Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność w części warszawskich lokalnych standardów urbanistycznych.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.

W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji.

Jakie mieszkania kupują Polacy?

Nowe mieszkanie to jeden z najbardziej pożądanych produktów na rynku nieruchomości. Pomimo lekkiego spowolnienia deweloperzy wciąż notują wysokie wyniki sprzedaży. Największym powodzeniem cieszą się niewielkie lokale dwupokojowe w mniej popularnych dzielnicach dużych miast.

Nowe czy z drugiej ręki - które mieszkanie wybrać?

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Często zastanawiamy się, czy korzystniej jest kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym? Coraz więcej osób jest zdania, że zakup nowego lokum to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza, obecność nowoczesnych udogodnień czy niższe koszty utrzymania.

Ile państwo dopłaci nam do najmu?

Na początku sierpnia bieżącego roku Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą dopłaty do czynszów (ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania). Oznacza to, że już w I kw. 2019 r. najemcy będą mogli otrzymać rządową dopłatę obniżającą koszt utrzymania lokum. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że liczba beneficjentów nowego programu na razie nie będzie duża. Przyczyną są istotne ograniczenia, które wprowadza ustawa z 20 lipca 2018 r.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Specustawa mieszkaniowa - pomoże czy zaszkodzi?

Aktualna wersja tak zwanej specustawy mieszkaniowej, znacząco różni się od pierwotnych propozycji rządu. Mimo tego, wspomniana specustawa nadal wzbudza spore kontrowersje. Istnieją bowiem obawy, że ubocznym skutkiem nowych regulacji będzie jeszcze większy chaos urbanistyczny w polskich miastach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, czy na podstawie aktualnej wersji specustawy mieszkaniowej można formułować takie pesymistyczne prognozy.

Jak można zarezerwować „M” od dewelopera?

Umowy rezerwacyjne w przypadku obrotu nowymi mieszkaniami są często spotykanym rozwiązaniem. Przydatność wspomnianych umów wzrasta w warunkach dobrej koniunktury rynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia. Dzięki umownej rezerwacji, osoba zainteresowana danym mieszkaniem, może zyskać czas na podjęcie ostatecznej decyzji i wyeliminować ryzyko „podkupienia” lokalu lub domu przez kogoś innego. Znaczenie umowy rezerwacyjnej wynika również z faktu, że czasem taki kontrakt stanowi podstawę do uzyskania kredytu mieszkaniowego. Pomimo ważnej roli umowy rezerwacyjnej, jest ona stosunkowo rzadko analizowana w branżowych mediach. Dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przybliżyć zasady umownego rezerwowania mieszkań.

REKLAMA