REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wprowadzenie euro – kredyty i ceny mieszkań

Wprowadzenie euro w Polsce wpłynie na obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych w rodzimej walucie. Tańsze kredyty mieszkaniowe mogą wpłynąć również na zwiększenie dostępności mieszkań, a tym samym także na ich ceny. Przeczytaj, jaki wpływ na polską mieszkaniówkę i kredyty mieszkaniowe może mieć wprowadzenie euro.

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Polacy pracujący za granicą mogą zaciągnąć kredyt w większości rodzimych banków. Jednak najczęściej wiąże się to ze spełnieniem dodatkowych warunków. Banki preferują udzielanie kredytów Polakom pracującym na terenie Unii Europejskiej i zatrudnionym na umowę o pracę. Czego jeszcze wymagają banki?

Zdolność kredytowa przekłada się na wielkość kupowanego mieszkania

Zdolność kredytowa ma zasadniczy wpływ na wielkość kupowanego mieszkania. Polacy niestety nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania o wymarzonej powierzchni, kupują tyle metrów, na ile pozwoli im zdolność kredytowa ustalona przez bank. Jakie mieszkania najczęściej są kupowane? Czy jest realna szansa na zmianę sytuacji?

Awantura o „Rodzinę na Swoim”

Wiele wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w „Rodzinie na Swoim” złożonych do banków w ostatniej chwili będzie odrzuconych. Przyczyną tego jest nowa interpretacja przyznawania dopłat w „Rodzinie na Swoim” wydana przez ministerstwo. Okazuje się, że umowa rezerwacyjna jest niewystarczająca.

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Freelancer, czyli osoba wykonująca różne prace na umowy cywilnoprawne – taki zawód kojarzy się z mało stabilną sytuacją finansową, choć nie zawsze tak musi być. Jak podchodzą do tego banki? Czy freelancer dostanie kredyt mieszkaniowy? Czy musi spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla kredytobiorcy. Bank nie wypłaci nam w całości kredytu na mieszkanie w budowie, będzie to robił w transzach, po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji. Niestety transze wypłacane są po wydaniu dyspozycji przez kredytobiorcę, więc to on musi pamiętać o terminach.

Co z kredytem po rozwodzie?

Po rozwodzie małżonkowie nadal solidarnie odpowiadają za spłatę kredytu. Istnieje kilka możliwości spłacania kredytu po rozwodzie. Warto wiedzieć, że kredyt jest związany z zabezpieczeniem, np. z mieszkaniem i rozwód nie ma na to wpływu. Sprawdź, jakie są rozwiązania takiej sytuacji?

Czy w 2013 roku będzie łatwiej o kredyt?

W 2012 roku rynek kredytów w dużym stopniu napędzała „Rodzina na Swoim”, tego samego spodziewano się po jej następcy „Mieszkaniu dla Młodych” mającym się rozpocząć w połowie 2013 roku, jednak nowy program wystartuje z co najmniej półrocznym opóźnieniem. Czy w związku z tym banki i KNF zdecydują się na poluzowanie polityki kredytowej w 2013 roku?

REKLAMA

Najlepsze hipoteki w I kwartale 2013 roku: ranking

W rankingu na najlepszy kredyt hipoteczny w I kwartale 2013 roku pierwsze miejsce zająć bank PKO BP. Wiele banków zdecydowało się na podniesienie marży, prowizji, a także kosztów wcześniejszej spłaty kredytu. Jedyny pozytywny akcent na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku to niższy WIBOR.

Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Przeciętne oprocentowanie kredytu w Polsce, według danych Eurostatu, w III kwartale 2012 roku wynosiło 7,43 proc., natomiast w najtańszej Finlandii 1,97 proc. Drożej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii (8,03 proc.), w Rumunii (8,36 proc.) i na Węgrzech (11,86 proc.).

Kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Kredyt hipoteczny najczęściej jest ściśle związany z ubezpieczeniem. Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń, które mogą być wymagane przez bank w czasie udzielania kredytu hipotecznego. Jakie ubezpieczenia może zaproponować bank? Czy zawsze musimy z nich korzystać?

Spada WIBOR, a rata niekoniecznie?

WIBOR w ciągu prawie pół roku spadł o ponad 1 punkt procentowy, niestety nie każdy odczuje to w postaci mniejszej raty kredytu. Jednak jest to tylko kwestia czasu, choć w niektórych przypadkach trzeba będzie długo czekać. Czas aktualizacji stawki WIBOR może się różnić w poszczególnych bankach – i może być dokonywany, co miesiąc lub nawet raz w roku.

Kredyt prywatny lub firmowy przy zakupie nieruchomości

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają większe trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego niż klienci indywidualni, decydują o tym zaostrzone wobec nich przepisy bankowe. Szczególnie kłopoty spotykają osoby prowadzące jednoosobowe przedsiębiorstwa. Z którego kredytu lepiej skorzystać?

Rośnie popularność kredytów rodzinnych

Kredyty zaciągane z dodatkowym kredytobiorcą rosną od czasu wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji S III. Zmniejszyła ona zdolność kredytową wielu Polaków, dlatego posiłkują się oni dodatkowym kredytobiorcą – realnie zwiększa to ich szanse na uzyskanie kredytu.

Hipoteka dla banku to może być za mało

Hipoteka jako zabezpieczenie dla banku może nie być wystarczająca. Warto wiedzieć, czego bank może zażądać oprócz hipoteki – inne często używane formy to weksel in blanco i poręczenie. Jeśli nie zgodzimy się na dodatkowe opcje bank może odmówić udzielenia kredytu.

Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Na kupno nieruchomości za gotówkę, niezależnie od tego czy jest to dom, czy mieszkanie, nie każdy może sobie pozwolić. Część Polaków pozbywa się oszczędności, żeby tylko uniknąć zaciągania kredytu hipotecznego. Przeczytaj czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Niższe stopy procentowe – większa zdolność kredytowa

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynęło na obniżenie comiesięcznej raty w rodzimej walucie, ale też nieznacznie zwiększyło zdolność kredytową przeciętnej polskiej rodziny. Analitycy przewidują, że to dopiero początek obniżek stóp procentowych i tym samym wzrostu zdolności kredytowej. Czy rzeczywistość będzie wyglądała aż tak różowo?

Stopy procentowe niższe o 25 punktów bazowych

Stopy procentowe zostały obniżone przez Radę Polityki Pieniężnej o 25 punktów bazowych. Dla kredytobiorców oznacza to niższe raty kredytu hipotecznego. Ekonomiści przewidują, że to dopiero początek obniżek.

Ceny mieszkań a dostępność kredytów

Mieszkania tanieją, niestety zdolność kredytowa Polaków nie rośnie. Jak w najbliższym czasie będzie wyglądać przyznawanie kredytów. Czy jest szansa na to, że uzyskanie kredytu będzie łatwiejsze?

Najnowszy ranking kredytów w „Rodzinie na Swoim”

Najnowszy ranking kredytów w „Rodzinie na Swoim” wskazuje banki, które udzielają ich na najkorzystniejszych warunkach. Na zaciągnięcie kredytu w „Rodzinie na Swoim” zostało niewiele czasu, dlatego warto zapoznać się z ofertą bankową.

Raty kredytu w złotówkach będą trochę niższe

Raty kredytu hipotecznego w złotówkach będą nieco niższe, pomimo tego, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. WIBOR 3M spadał od września, co w przypadku kredytu na 300 tys. zł oznacza ratę mniejszą o ok. 40 zł.

Dostępność kredytów: kolejny spadek w sierpniu

Indeks Dostępności Kredytowej spadł w sierpniu w porównaniu do poprzedniego roku. Sierpniowy spadek dostępności kredytów spadł aż o 1,64 procent, co w przypadku modelowej rodziny daje mniejszy kredyt o ok. 35 tysięcy złotych.

Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?

Wszyscy, którzy zaciągają kredyt obawiają się sytuacji, gdy w wyniku nieprzewidzianych okoliczności nie będą mogli zapłacić kolejnej raty. Warto wiedzieć, co zrobi bank, gdy nie spłacamy kredytu i jakie rozwiązania nam zaproponuje. Czy od razu narażamy się na wizytę komornika?

Niższe raty kredytu hipotecznego na koniec roku

Pod koniec 2012 roku można spodziewać się obniżenia oprocentowania kredytu hipotecznego. Niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie korzystne zarówno dla obecnych kredytobiorców, jak i dla przyszłych.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Polacy kupują coraz więcej mieszkań na kredyt, zazwyczaj zobowiązanie zawierane jest na 30 lat. Co jednak zrobić, gdy nasze potrzeby się zmieniły, a do końca spłaty kredytu pozostało jeszcze kilka lat? Czy można sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Umowy kredytowe i ich zmiany są dosyć skomplikowane. Ich podpunkty zawierają wiele niezrozumiałych dla nas informacji. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dokładne przeczytanie umowy, żeby znać wszystkie warunki kredytowe. Przeczytaj, czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy.

Czy sprzedaż wiązana musi obowiązywać przez cały okres kredytowania?

Sprzedaż wiązana, czyli cross–selling jest w zasadzie nierozłącznym elementem kredytu hipotecznego. Sprzedaż wiązana zapewnia nam otrzymanie kredytu na preferencyjnych warunkach, warto jednak wiedzieć czego dodatkowo wymaga od nas bank i czy obowiązuje nas to przez cały okres kredytowania.

Zaciągamy mniej kredytów i na mniejsze kwoty

Zaciągamy mniej kredytów i na mniejsze kwoty – tak wskazują dane opracowane przez AMRON–SAFRIN w I kwartale 2012 r. Taka sytuacja jest obserwowana po raz trzeci z kolei – wniosek jest jeden – systematycznie spada ilość zaciąganych kredytów.

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem, w praktyce oznacza to, że młode małżeństwa mogą otrzymać wyższy kredyt od tych z dłuższym stażem. Jak to konkretnie wygląda? W jakim wieku nasza zdolność kredytowa jest najwyższa?

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny zmniejszyła się po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jaką zdolność kredytową ma przeciętna polska rodzina? Na ile tysięcy mniej może liczyć?

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny. Jakie obniżki wprowadziły poszczególne banki? Czy wszystkie banki zdecydowały się na zmianę wymagań finansowych?

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego warto zainteresować się tym, co dzieje się na rynku i zrobić wszystko, aby uzyskać jak najlepsze warunki. Zobacz jak to zrobić.

Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku kredytów hipotecznych nie są optymistyczne. W stosunku do poprzedniego roku nastąpiło wyraźne pogorszenie na rynku kredytów hipotecznych. Co na to wpłynęło? Czy możemy spodziewać się poprawy?

Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych?

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych uległa pogorszeniu. Ilość udzielonych kredytów hipotecznych zmniejszyła się. Coraz trudniej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny. Przeczytaj, jak to wyglądało w ostatnim czasie.

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co oznacza, że raty kredytów na razie nie wzrosną. Jakie są najbliższe perspektywy?

Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Zakup domu lub mieszkania często łączy się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ponieważ rynek kredytów hipotecznych jest coraz bardziej dynamiczny, nie nadążamy z analizą kolejnych zmian. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po poradę u doradcy kredytowego.

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem jest możliwa. Wbrew pozorom nie musi to być skomplikowana transakcja. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. Jak sprzedać mieszkanie z niespłaconym kredytem?

Spłata kredytu we frankach: niższa rata

Spłacający kredyt we frankach mogą odetchnąć z ulgą – rata kredytu hipotecznego w szwajcarskiego walucie jest obecnie najniższa od czerwca 2011 roku.

Kredyt na dużą kwotę – jak wynegocjować dobre warunki?

Jak wynegocjować w banku dobre warunki, zaciągając kredyt na dużą kwotę? Przy kredytach na milion złotych banki często odchodzą od standardowych warunków i oferują tańszy kredyt.

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej? Zakładając, że mieszkania nadal będą tanieć, zaciąganie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” może się nie opłacać.

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim” wygrywają z rynkiem pierwotnym. Po zmianach w programie to głównie nowe lokale miały być obiektem zainteresowania nabywców. Jak się okazuje, w styczniu większość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” zaciągnięto na zakup mieszkań z rynku wtórnego.

Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?

Jakie plusy dla kredytobiorców wynikają z ustawy antyspreadowej? Ze zmian w prawie korzysta nawet 50% kredytobiorców, którzy wzięli kredyt w euro lub we franku. Dzięki ustawie antyspreadowej udało się zmniejszyć wysokość rat.

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany

Zakup działki i budowa domu mogą być sfinansowane kredytem budowlanym, który wymaga więcej formalności niż zwykły kredyt hipoteczny. Jak sfinansować zakup działki i budowę domu kredytem budowlanym?

Kredyt nie tylko na mieszkanie

Decydując się na kredyt hipoteczny, często potrzebujemy pieniędzy nie tylko na mieszkanie, lecz także na jego wykończenie. Kredyt w „Rodzinie na Swoim” finansuje wyłącznie zakup mieszkania. W tej sytuacji tańszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie drugiego kredytu na standardowych warunkach.

Firmy chętniej zaciągają kredyty hipoteczne

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty hipoteczne w przeciwieństwie do klientów indywidualnych. Polacy nie chcą brać kolejnych kredytów i wolą oszczędzać. W styczniu ich zadłużenie spadło o prawie 0,6 mld zł.

Raty kredytów w euro niższe o 9%

Raty kredytów w euro zmalały o 9%, mimo że Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych. Dlaczego raty kredytów w euro są niższe?

Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Rekomendacja SII dotknęła niecałe 10% kredytobiorców. Ile Polacy wydają miesięcznie na ratę kredytu hipotecznego?

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego wiąże się z niską marżą i zwalnia kredytobiorcę z obowiązku ubezpieczenia niskiego wkładu. Ponadto im wyższy wkład własny, tym niższa miesięczna rata kredytu hipotecznego.

REKLAMA