REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elastyczny czas pracy – luka w prawie

Elastyczny czas pracy to nowe rozwiązanie, które pozwala na nierównomierne obciążenie pracownika czasem pracy w ciągu długiego – rocznego okresu rozliczeniowego. Kiedy zdecydować się na złożenie wypowiedzenia by nie było to niekorzystne finansowo?

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy – prawa pracownika

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę niezgodnie z prawem może w ciągu 7 dni odwołać się od tej decyzji do sądu pracy. Wówczas może liczyć na odpowiednie zadośćuczynienie.

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Śmierć kredytobiorcy, a spłata kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy wiąże się z przeniesieniem spadku, w tym zadłużenia kredytowego, na spadkobierców. W zależności od tego, w jaki sposób postąpią spadkobiercy, będą musieli sami spłacać kredyt lub zostanie on rozdzielony na innych spadkobierców, ewentualnie zadłużenie przeniesie się na gminę lub Skarb Państwa. Czy śmierć kredytobiorcy zawsze wiąże się z koniecznością spłaty kredytu przez spadkobierców?

REKLAMA

Uprawnienia w trakcie okresu wypowiedzenia

W związku z obwiązującym okresem wypowiedzenia, na pracownika mogą zostać nałożone pewne obowiązki. Ma on również uprawnienia, z których może w tym okresie skorzystać. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia?

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę jednostronnie bądź na podstawie porozumienia stron. Jednakże skrócenia można dokonać jedynie z przyczyn niedotyczących pracownika i może dotyczyć tylko 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające a zmiana miejsca wykonywania pracy

Wypowiedzenie zmieniające dotyczące miejsca wykonywania pracy może skutkować obowiązkiem wypłaty odprawy.

REKLAMA

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Ciąża podczas okresu próbnego

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie prawnej niezależnie od okresu trwania stosunku pracy. Przepisy kodeksu pracy zapewniają ochronę również kobietom, które nawiązały stosunek pracy na podstawie umowy na okres próbny.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę – wzór

Umowa zlecenia jest funkcjonującą na szeroko pojętym rynku pracy umową, traktowaną jako swego rodzaju formę zatrudnienia. Jest to jedna z umów cywilnoprawnych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Konsument może spłacić kredyt w każdym czasie nie informując kredytodawcy

Kredytobiorca zgodnie z przepisami prawa może spłacić kredyt przed określonym umownie terminem. Nie ma obowiązku informowania o tym kredytodawcy. Oznacza to, ze nie można uzależnić wcześniejszej spłaty od uprzedzenia o takim zamiarze.

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Ponoszone przez spółkę w związku z rozwiązywaniem umów najmu, koszty kar umownych i odszkodowań mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli poniesienie tych wydatków było racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, tj. miało na celu zminimalizowanie strat. Działania podejmowane przez podatników w celu zmniejszenia strat i eliminowania nieopłacalnych przedsięwzięć stanowią działania zmierzające do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Polka bierze kredyt

Po świętach w portfelach widać pustki. Aż kusi, by wspomóc domowy budżet szybką pożyczką. Z raportu TNS OBOP „Polka kupuje świadomie” wykonanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że niestety, tylko co dwudziesta Polka może pochwalić się oszczędnościami powyżej 5 tysięcy złotych, wiele (45 proc.) nie ma ich wcale. Nie dziwi więc, że niemal co druga konsumentka (44 proc.) zapożycza się. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt, warto zastanowić się - jak mądrze i bezpiecznie go wziąć.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Czy można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym?

Pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Taka ochrona przysługuje od chwili złożenia wniosku o taki urlop. Istnieją jednak przypadki, w których taka ochrona nie obowiązuje. Jakie?

Czy kredyt konsumencki można spłacić przed datą określoną w umowie?

Ustawa pozwala Ci zmienić Twoje obowiązki wynikające z umowy i spłacić Twój kredyt konsumencki przed terminem, na jaki została zawarta umowa. Nie musisz nikogo informować o swoim zamiarze, możesz go po prostu spłacić — od razu w całości albo w dowolnej części.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Poniżej zamieszczamy informacje, o tym kiedy i w jaki sposób konsument ma prawo odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego. Należy zwrócić szczególną uwagę na termin ewentualnego odstąpienia od umowy.

Zawarcie umowy kredytu konsumenckiego

Istnieją ścisłe wymagania dla umów kredytu konsumenckiego. Będąc strona takiej umowy, należy pamiętać o tychże uregulowaniach.

O czym pamiętać zawierając umowę kredytu konsumenckiego?

Zanim podpiszesz umowę, powinieneś mieć pewność, że właśnie z tym, a nie innym podmiotem chcesz ją zawrzeć. Mechanizmy przewidziane w ustawie mają za zadanie zapewnić to, że przedsiębiorcy nie wprowadzą Cię w błąd co do warunków, na jakich kredyt ma zostać udzielony, a zwłaszcza co do kosztów, jakie będziesz musiał ponieść.

Informacje z KRK szybciej trafią do sądu

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada przepływ elektronicznych odpowiedników dokumentów pomiędzy sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym.

Wydatki związane z przedterminowym rozwiązaniem niekorzystnej umowy mogą być kosztem podatkowym

Kwota odstępnego uiszczona na rzecz kontrahenta w zamian za przedterminowe rozwiązanie umowy, generującej dla spółki starty, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Tak uznał WSA w Warszawie w wyroku z 25 września 2012 r. Jest to kolejne korzystne dla podatników orzeczenie w tym zakresie.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

Zmiana umowy o pracę

Umowa o pracę może zostać zmieniona w każdym czasie. Jednak żeby tego dokonać, potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Nieuzasadnione lub niezgodne z prawem zwolnienie z pracy w UK

W przypadku wadliwego (niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego) rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługuje prawo odwołania się do trybunału pracy.

Rodzaje kredytów

Jakie są rodzaje kredytów? Gdzie szukać odpowiednich regulacji prawnych?

Całkowity koszt kredytu

Całkowity koszt kredytu to wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt konsumencki. Chodzi w szczególności o odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże (jeżeli są znane kredytodawcy) oraz koszty usług dodatkowych w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu (np. koszty składek ubezpieczeniowych).

Maksymalny koszt kredytu

Jaki powinien być maksymalny koszt kredytu? Co mówi o tym prawo?

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Na skutek działania tzw. klauzuli prolongacyjnej, mającej zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaje objętych kilkoma stosunkami ubezpieczenia. Sytuację tę miała wyeliminować nowelizacja przepisów z lutego 2012 r., jednakże problem ten pozostaje wciąż aktualny.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Rodzina na swoim - nowy limit na III kwartał 2012 r.

Rodzina na swoim, limit na III kwartał 2012 r. Limity są niemal identyczne jak w II kwartale 2012 r. Wyjątkiem jest województwo pomorskie, gdzie limit zmienił się i to na wyższy, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Umowa pożyczki i umowa kredytu bankowego

Pożyczka jest często utożsamiana z kredytem. Z prawnego punktu widzenia są to jednak odrębne typy umów.

Forma umowy pożyczki

Umowa pożyczki o wartości powyżej 500 zł powinna być stwierdzona pismem. Jakie konsekwencje ma niedotrzymanie tego warunku?

Zwolnienie pracownika, który popełnił przestępstwo

Pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę pracodawcy można zwolnić bez wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Jednakże w jakim trybie należy zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę osoby prywatnej?

Rodzina na swoim - nowe limity na II kwartał 2012 r.

Od kwietnia 2012 r. zmieniły się limity w programie "Rodzina na swoim". Przedstawiamy tabelę wskaźników.

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Zasadą jest, że pracownik musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W przypadku umów terminowych na pracodawcy nie ciąży taki obowiązek.

Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?

Przepisy kodeksu pracy wskazują dokładnie okresy wypowiedzenia umów o pracę. Jak dokładnie liczyć okresy wypowiedzenia?

Czy urlop bezpłatny chroni przed wypowiedzeniem

Urlop bezpłatny polega na zawieszeniu stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą za porozumieniem stron. W okresie urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają prawa pracownika. Czy można jednak zwolnić pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Poręczenie

Umowa poręczenia jest umową cywilną i regulowana jest przez Kodeks cywilny. Poręczenie polega na zabezpieczeniu długu.

Lichwa

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent. Jest to stosunek pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który polega na ustaleniu bardzo wysokich odsetek za pożyczone pieniądze.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, której zadaniem jest tworzenie historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów.

Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem?

Jak wypowiedzieć umowy o pracę na okres próbny

Umowa próbna ma na celu wzajemne sprawdzenie pracownika i pracodawcy. Maksymalny czas, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące. Czy możliwe jest wcześniejsze jej rozwiązanie przez wypowiedzenie.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

REKLAMA