REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt, Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Od 1 stycznia 2012 r. chroni dłużnika, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja z rachunku bankowego tylko tzw. P-Konto (Pfändungsschutzkonto), które wprowadzone zostało już w lecie 2011 r. Dotychczasowe przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, które dopuszczały sądowną ochronę rachunku bankowego straciły swoją ważność

Raport plus z informacją o ocenie punktowej

Biuro Informacji Kredytowej sporządza różne raporty określające stan zaciągniętych zobowiązań klientów banków i innych instytucji udzielających kredytów. Raport plus z informacją o ocenie punktowej, poza danymi osobowymi i finansowymi, zawiera ocenę klienta pod kątem możliwości uzyskania przez niego kredytu.

Informacja ustawowa i jej udostępnianie w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przechowuje, przetwarza oraz dystrybuuje informacje o historii kredytowej klientów banków i tzw. SKOK-ów w formie raportów kredytowych. System zarządzany przez BIK ułatwia wyżej wymienionym instytucjom ocenę klienta pod kątem jego zdolności do spłaty kredytu, a także ryzyko związane z udzieleniem mu takiego kredytu. Czym jest tzw. informacja ustawowa?

Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Informacja ustawowa to podstawowa informacja, o jaką można wnosić do Biura Informacji Kredytowej. Poza tym można uzyskać tzw. raport plus, udostępniany odpłatnie na każde życzenie wnioskodawcy. Czym różnią się od siebie te dwa zestawienia?

REKLAMA

Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Historia kredytowa to nic innego jak zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe oraz ich stan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest jej budowanie, zwłaszcza w sytuacji zwrócenia się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu. Możemy się wtedy spotkać z decyzją odmowną, ponieważ bank nie będzie w stanie ocenić ryzyka związanego z udzielonym zobowiązaniem.

Wyłudzenie kredytu na "słupa"

Przestępstwo wyłudzenia kredytu bankowego jest popełniane regularnie i to zarówno przez “zwykłe” osoby fizyczne (lub ich grupy) jak i przez przestępców działających w zorganizowanych grupach przestępczych. Prowadzący postępowania karne w co trzeciej sprawie mają do czynienia z zjawiskiem występowania tzw. “słupów”. Zjawisko to poniżej zostanie szerzej opisane.

Umowa z konsumentem musi być precyzyjna

W umowach z konsumentami przedsiębiorcy powinni wystrzegać się nieprecyzyjnych zapisów, które niejasno określają sytuację ich klienta. Treść umów musi być jasna i nie może budzić wątpliwości.

Kredyt konsumencki - nowe przepisy

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy). Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów.

REKLAMA

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 1

W dniu 18 grudnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę pod tym samym tytułem. Nowa ustawa wprowadzi bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w zasadach udzielania kredytów konsumenckich. Jednocześnie dostosuje ona polskie przepisy prawne do założeń prawa unijnego obowiązujących w tym zakresie.

Instytucja kredytowa

Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Jak długo trwa realizacja przelewu bankowego?

Ile czasu potrzeba na transfer pieniędzy w poszczególnych bankach? Dlaczego przelewy, realizowane między dwoma różnymi bankami, wymagają więcej czasu? Ekspert finansowy wyjaśnia, w jaki sposób realizowane są przelewy bankowe.

Kto i w jakich relacjach stosuje przemoc?

Zjawisko przemocy może występować w różnych relacjach. W każdej z nich zawsze występuje nierównowaga sił – przez co osoba słabsza ma mniejszą zdolność do obrony.

Lepiej zadbać o pisemną zgodę małżonka kontrahenta na zawarcie umowy

W dniu 18 marca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą w sprawie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.) nie jest dopuszczalne stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika (sygn. akt III CZP 117/2010, dalej „Uchwała”).

Karalność przestępstwa bigamii

Przestępstwo bigamii określone jest w kodeksie karnym. Jego istotą jest karalność osoby, która zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Porady prawne: prawo rodzinne

W przypadku problemu prawnego wielu z nas poszukuje bezpłatnej porady w Internecie. Jak odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu prawa rodzinnego?

Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?

Kiedy składa się wniosek o podział majątku małżonków? W jakich sytuacjach ustaje wspólność majątkowa małżeńska? Do jakiego sądu należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym tekście.

Umowa kredytowa - WZÓR UMOWY

Umowa wykorzystywana w obrocie bankowym. W jej treści bank oraz kredytobiorca ustalają warunki udzielenia kredytu bankowego: stawkę oprocentowania, liczbę transz kredytu.

Umowa o kredyt krótkoterminowy - WZÓR UMOWY

W ramach umowy Bank udziela Kredytobiorcy kredytu z krótkim terminem spłaty (do 1 roku). Kredyty krótkoterminowe są przeznaczane na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Małżonek, który decyduje się na rozwód może żądać ustalenia przez Sąd, że drugi małżonek jest winny rozkładu pożycia. Ustalenie przez Sąd winy ma znaczenie nie tylko moralne, ale także rodzi określone skutki prawne dla obojga małżonków.

Czym różni się rozwód od separacji?

Zarówno separacja jak i rozwód to instytucje przewidziane na wypadek zaistniałych problemów w związku małżeńskim. Pomimo zachodzącego podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami inne są przesłanki dla orzeczenia separacji a inne dla rozwodu. Separacja jest jednak mniej dolegliwa pod względem skutków prawnych dla związku małżeńskiego.

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć?

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie - WZÓR UMOWY

Umowa ta stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu bankowego. Przewłaszczający przenosi na własność Banku określone rzeczy ruchome, w ramach zabezpieczenia kredytu bankowego.

Wyłudzenie kredytu

Typowe wyłudzenie kredytu (inaczej i bardziej poprawnie – oszustwo kredytowe), polegające najczęściej na podrobieniu dokumentów i posłużeniu się nimi przy staraniu się o kredyt może zostać zakwalifikowane zarówno jako przestępstwo oszustwa kredytowego (w znaczeniu ścisłym) albo też jako doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem (oszustwo zwykłe).

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Sprawa rozwodowa – vademecum

W sprawach rozwodowych posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych,. Świadkami nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a dzieci stron, jeżeli nie ukończyły lat siedemnastu. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o sprawie rozwodowej.

Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego rozpoczniemy sporządzając skargę powodową. Sędzia nie może rozpoznać żadnej prośby, jeżeli nie zostanie przedstawiona przez tego, kto ma prawo zaskarżyć małżeństwo.

Niezdolność natury psychicznej - „unieważnienie małżeństwa”

Niezdolność natury psychicznej jest jedną z przesłanek procesowych, która umożliwia uzyskanie orzeczenia o nieważności małżeństwa. Proces ten najczęściej rozpoczynamy powołując się na tytuł prawny : kan. 1095 n.3

Współwłasność łączna i ułamkowa

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być łączna lub ułamkowa. Czym się różnią?

Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

"Rodzina na swoim" także dla singli

Program "Rodzina na swoim" skierowany jest również do singli. Mogą bowiem z niego skorzystać osoby samotne, które nie posiadają dzieci.

Umowa o kredyt konsumencki

Przez umowę o kredyt konsumencki należy rozumieć umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności (kredytodawca) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności: 1) umowę pożyczki, 2) umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, 3) umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, 4) umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy, 5) umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument – do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa

Kasa jest spółdzielnią, do której celów należy gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Państwowy dług publiczny

Państwowy dług publiczny obejmuje zobowiązania sektora finansów publicznych z tytułu: 1) wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne; 2) zaciągniętych kredytów i pożyczek; 3) przyjętych depozytów; 4) wymagalnych zobowiązań: a) wynikających z odrębnych ustaw oraz prawomocnych orzeczeń sądów lub ostatecznych decyzji administracyjnych, b) uznanych za bezsporne przez właściwą jednostkę sektora finansów publicznych będącą dłużnikiem.

Kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy jest to kredyt udzielany jednostkom gospodarczym pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych.

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

W Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej zrzeszają się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (są ich wyłącznymi członkami). Kasa Krajowa stanowi spółdzielnię osób prawnych. Do jej zdań należy przeprowadzanie lustracji zrzeszonych kas.

Karta kredytowa

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.

Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

Całkowity koszt kredytu konsumenckiego

Całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Mediacja rodzinna - vademecum

Czym cechuje się mediacja rodzinna? Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem? Ile kosztują mediacje? Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji? Między innymi właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Alimenty między małżonkami – vademecum

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Oświadczenia stron w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Oświadczenia stron, pomimo umiejscowienia ich pośród środków dowodowych, można określić mianem dowodu posiłkowego, gdyż ich wartość uzależniona jest od wielu czynników.

Przyznanie sądowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Przyznanie sądowe, czyli twierdzenia strony przeciwko sobie stanowi ważny argument w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Psychologicznie bowiem rzecz ujmując, człowiek łatwiej kłamie w obronie siebie niż przeciwko sobie.

Inne środki dowodowe w sprawie o rozwód – jakie?

Sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Dowody sąd przeprowadza, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów.

Przebieg postępowania sądowego o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa dostosowuje się z pewnymi zmianami do zwyczajnego procesu spornego. Dlatego też trybunały kościelne nie unieważniają ważnie zawartych małżeństw i nie wydają orzeczeń rozwodowych.

Jak kształtuje się ustrój majątkowy w wyniku ubezwłasnowolnienia?

Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. W razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy.

Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Małżeństwo mieszane i jego konsekwencje

Bez względu na rodzaj, każde małżeństwo mieszane zobowiązane jest do przestrzegania wymogów związanych z prawem Bożym naturalnym i prawem Bożym pozytywnym.

REKLAMA