REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przybywa chętnych na kredyty mieszkaniowe

Rynek hipoteczny odbudowuje się i będzie rosnąć - wskazuje HRE Investments. Eksperci wskazują, że chętnych na kredyty mieszkaniowe jest więcej, a banki zdejmują epidemiczne ograniczenia w hipotekach.

Ile kosztuje aneks do umowy kredytu mieszkaniowego? Tabela kosztów - wrzesień 2020

Praktyka pokazuje, że warunki spłaty kredytu mieszkaniowego, które strony ustaliły podczas podpisywania umowy wcale nie muszą być ostateczne. Przyczyny tych zmian bywają różne. Przykładem jest sytuacja, w której klient musi skorzystać z wakacji kredytowych i potem przedłużyć okres spłaty. Takie bardziej poważne zmiany dotyczące „hipoteki” wymagają wykonania aneksu do umowy kredytowej. Dość często stanowi on dodatkowy koszt dla kredytobiorcy. W ramach naszej analizy sprawdzamy, ile trzeba zapłacić w poszczególnych bankach za aneksowanie umowy kredytu mieszkaniowego. Warto wiedzieć, że dłużnik korzystający z uprawnień przyznanych mu przez „Tarczę Antykryzysową 4.0” nie poniesie kosztów aneksu do umowy kredytowej.

Zdolność kredytowa 2020 - coraz łatwiej dostać kredyt mieszkaniowy

Niższy wkład własny, akceptowanie dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej i coraz łagodniejsze podchodzenie do zarobków z umów śmieciowych – takie zmiany sugerują banki udzielające kredytów mieszkaniowych. Problem w tym, że te ułatwienia wciąż obarczone są dodatkowymi warunkami. W tym tempie dojście do sytuacji sprzed epidemii może zająć wiele miesięcy.

Rynek kredytów mieszkaniowych i ceny transakcyjne nieruchomości w II kwartale 2020 r

W II kwartale 2020 roku obserwujemy osłabienie dynamiki wzrostu na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce. Jest to spowodowane głównie okresem globalnej pandemii i lockdownem gospodarki.

REKLAMA

Kredyty mieszkaniowe w lipcu 2020, utrzymuje się tendencja spadkowa [KOMENTARZ]

W lipcu br. banki i SKOK-i przesłały zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z najnowszych danych BIK. Aktualny odczyt indeksu jest już kolejnym sygnałem odbudowy popytu na rynku kredytów mieszkaniowych. W porównaniu do czerwca 2020 r. liczba wnioskujących wzrosła o 7,3%, zaś w stosunku do kwietnia 2020 r. aż o 39,3%.

Niski WIBOR, czyli pożyczamy taniej

Ile mogą teraz zaoszczędzić obecni i przyszli kredytobiorcy? Rada Polityki Pieniężnej w tym roku dokonała już trzech cięć poziomów stóp procentowych. Po ostatniej decyzji referencyjna stopa procentowa wynosi 0,1 proc, co przekłada się na spadek oprocentowania kredytów hipotecznych.

COVID-19 póki co nie zmienił cen mieszkań

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 na razie nie wpływa na ceny mieszkań. Polacy mimo wszystko nadal inwestują w mieszkania. Największe zmiany dotyczą kredytów hipotecznych, gdzie banki żądają wyższego wkładu własnego.

Orzecznictwo sądów dot. kredytów frankowych - długie procesy, ujednolicenie nie wcześniej niż za 2 lata

Nawet 3-4 lata trwa rozpoznanie sprawy w stołecznym sądzie w pierwszej instancji, a 2 lata – w apelacji. W pozostałych miastach jest niewiele lepiej. Natomiast sami sędziowie przekonują, że zawsze działają bez zbędnej zwłoki. Z kolei prawnicy zwracają uwagę na nadmierną skłonność do rozpoznawania wniosków dowodowych. Do tego na opinię biegłego trzeba czekać nawet rok. Światełko w tunelu dają wprowadzone w 2019 r. nowe regulacje w procedurze cywilnej, które mogą przyspieszyć procesy, na co liczą kredytobiorcy. Są też głosy, że korzystna byłaby obowiązkowa mediacja. Jednak eksperci studzą emocje. Kluczowa sprawa, czyli oczekiwane jednolite orzecznictwo, nie tak szybko się u nas wykształci. A tylko to może dać gwarancję, że sprawy będą rozstrzygane w zbliżony i szybki sposób.

REKLAMA

Sąd Najwyższy sprawdzi umowy frankowe Deutsche Banku

Umowy denominowane do franka szwajcarskiego Deutsche Banku uchodzą wśród frankowiczów i prawników za jedne z najtrudniejszych do zaskarżenia. Wynika to z faktu, że linia orzecznicza na gruncie tych umów jest rozchwiana, a część sądów uważa, że po usunięciu postanowień odsyłających do tabel kursowych umowy te mogą pozostać w mocy jako wykonywane bezpośrednio w walucie CHF – tj. wypłacane w CHF i spłacane w CHF. Tak właśnie uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w sprawie I ACa 1406/19 oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie V ACA 425/19. Teraz kredytobiorcy złożyli skargi kasacyjne od tych wyroków do Sądu Najwyższego, który może zająć się kompleksowo kredytami denominowanymi – gdyż obie skargi dotyczą szeregu istotnych zagadnień prawnych na gruncie umów denominowanych do waluty CHF.

Kredyty mieszkaniowe pozostaną rekordowo tanie przez kolejne 2-3 lata

Kilka lat niskich rat – w skrócie właśnie taką perspektywę roztaczają przed nami aktualne kontrakty terminowe na stopy procentowe. Z punktu widzenia kredytobiorców są to dobre informacje oznaczające niskie raty. Gorzej jest z oszczędzającymi, którzy powinni przyzwyczaić się do tego, że rachityczne oprocentowanie lokat nie chroni ich kapitału przed utratą siły nabywczej.

Czy gwarancje rządowe wpłyną na dostępność kredytów mieszkaniowych?

Kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa spowodował zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych przez banki komercyjne. Rzadko który zezwala na wymagane do tej pory 10 proc. wkładu własnego.

Do którego banku płacić raty kredytu w przypadku zmiany wierzyciela hipotecznego?

Sprawa dotyczy wpisów PKO BP jako wierzyciela hipotecznego z kredytów frankowych przejętych po banku Nordea Bank Polska. Sąd Najwyższy może wkrótce uznać, że bank PKO BP nie miał żadnych podstaw prawnych to tego, aby zostać wpisanym do ksiąg wieczystych jako wierzyciel frankowiczów. To oznaczałoby, że kredytobiorcy formalnie mają umowy kredytu zawarte z Nordea Bank Polska (obecnie z bankiem PKO BP), ale bank PKO BP nie jest ich wierzycielem i nie do tego banku powinni płacić aktualnie raty kredytu.

Czy Polacy boją się kredytów mieszkaniowych

Pierwsze 3 kwartały bieżącego roku to naprawdę dobry czas dla rynku kredytów mieszkaniowych. Polacy biorą coraz więcej kredytów.

Wsparcie dla frankowiczów - ustawa prezydenta

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (czyli jedynej ustawy dotyczącej kredytobiorców, która weszła w życie). Projekt stwarza nowe, większe możliwości uzyskania takiego wsparcia. Rząd pozytywnie ustosunkował się o tego projektu.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zacznie działać 19 lutego 2016 r. W ramach Funduszu kredytobiorcy będą mogli składać wnioski o nawet półtoraroczne wakacje od spłaty zobowiązania. Przy czym, by móc skorzystać z tej ulgi trzeba będzie spełnić dość wyśrubowane wymogi.

Zagrożenia związane z kredytem mieszkaniowym

Kto zaciągał kiedykolwiek większy kredyt dobrze wie, iż wcale nie jest to prosta i przyjemna sprawa. Każdy bank ma swoje szczegółowe wymagania, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca. Z pewnością pracownik banku będzie chciał dokładnie prześwietlić nie tylko nasze obecne dochody, ale także dokładnie poznać aktualnie spłacane zobowiązania.

Pensje Polaków rosną – stać na coraz większe mieszkania?

W przeciągu ostatnich kilku lat, aby można było kupić mieszkanie o powierzchni ok. 50 m2 trzeba było zaciągnąć kredyt hipoteczny, gdzie jedna miesięczna rata za mieszkanie wynosiła około 1/3 średnich dochodów. Expander obliczył, że aktualnie rata kredytu hipotecznego jest nieco niższa. W przeciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia mieszkania, którą można było kupić za dwie średnie pensje netto wzrosła aż o 36% i wynosi zamiast 0,79 mkw. – 1,07 mkw.

Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Co zrobić, kiedy spłacając kredyt hipoteczny – stracimy pracę? Co zrobić jeśli nie ubezpieczyliśmy kredytu i nie posiadamy oszczędności? Zobacz poradnik.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – tylko do końca 2013 roku

O kredyt hipoteczny bez wkładu własnego możemy ubiegać się tylko do końca tego roku. Od 2014 roku kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości będą pokrywać tylko 95% ceny mieszkania.

Kredyt hipoteczny: który bank ma korzystną ofertę pakietową?

Niektóre banki oferują kredyty hipoteczne na korzystnych warunkach, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe usługi w pakiecie. Korzystając z oferty pakietowej bank może obniżyć marżę kredytu hipotecznego nawet o 1 p.p. Który bank ma korzystną ofertę pakietową?

Studenci zagraniczni kupują mieszkania w Polsce – jakie mają szanse na kredyt?

W Polsce studiuje już 23 tys. obcokrajowców. To ciągle mniej niż na Węgrzech, ale dane GUS-u potwierdzają tendencję wzrostową. Nasz kraj chętnie wybierają Norwegowie, Szwedzi, a także Ukraińcy. Studenci zza granicy wynajmują mieszkania i kupują własne – jak w związku z tym wygląda kwestia kredytu hipotecznego dla nich?

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Kredyt mieszkaniowy niekoniecznie z małżonkiem

Wśród Polaków pokutuje przekonanie, że banki patrzą przychylnym okiem na małżeństwa i im przyznają kredyt na korzystnych warunkach. Okazuje się jednak, że bankom jest wszystko jedno czy zaciągamy kredyt z małżonkiem, bratem, siostrą lub z przyjacielem. Jak podchodzą do tego poszczególne banki?

Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

Banki coraz częściej oferują klientom kredyty mieszkaniowe o stałej stopie procentowej. Pomimo stałej stopy procentowej kredytobiorcy rzadko wybierają takie kredyty mieszkaniowe. W Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej kredyty mieszkaniowe ze stałą stopą procentową są standardem.

Wprowadzenie euro – kredyty i ceny mieszkań

Wprowadzenie euro w Polsce wpłynie na obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych w rodzimej walucie. Tańsze kredyty mieszkaniowe mogą wpłynąć również na zwiększenie dostępności mieszkań, a tym samym także na ich ceny. Przeczytaj, jaki wpływ na polską mieszkaniówkę i kredyty mieszkaniowe może mieć wprowadzenie euro.

Trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego przez pierwsze lata

Osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy mają pewne trudności ze spłatą przez pierwsze lata kredytowania. Pogłębiające się zadłużenie i opóźnienie w spłacie rat wynika z przecenienia swoich możliwości finansowych. Kredytobiorcy często nie uwzględniają dodatkowych kosztów związanych z urządzeniem mieszkania.

Sprzedaż mieszkania z kredytem

Większość mieszkań w Polsce kupowana jest na kredyt, który z reguły spłacamy przez wiele lat. Czy obciążenie kredytowe zmusza nas do zamieszkiwania w danym lokum przez cały czas kredytowania? Na pewno łatwiej jest rozporządzać niezadłużonym mieszkaniem, jednak nawet w czasie spłacania kredytu możemy je sprzedać. Przeczytaj, jak zrobić to na trzy sposoby.

Kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2012 roku: raport

Kredyty mieszkaniowe udzielane są na coraz mniej korzystnych zasadach. Modelowy kredytobiorca (trzyosobowa rodzina) do uzyskania 270 tys. zł z 10 proc. wkładem własnym musi wykazać się minimalnym dochodem na poziomie 6 tys. zł. Rosną też marże i prowizje, w wielu bankach trzeba mieć wyższy wkład własny.

Jak zarobić na kredycie mieszkaniowym?

Zarobienie na kredycie mieszkaniowym, o dziwo, jest możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Żeby można było zarobić na kredycie mieszkaniowym trzeba posiadać trochę swoich oszczędności. Co trzeba zrobić, że zyskać na kredycie mieszkaniowym?

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa kształtowana jest również przez formę zatrudnienia. Najlepszą zdolność kredytową mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, w gorszej sytuacji są pracownicy ze zleceniem i z dziełem, najmniej zaufania wzbudzają wśród bankowców prowadzący działalność gospodarczą.

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co oznacza, że raty kredytów na razie nie wzrosną. Jakie są najbliższe perspektywy?

Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Kto może sobie pozwolić na kupno domu za 800 tysięcy złotych sfinansowanego przez kredyt hipoteczny? Jakim trzeba wykazać się dochodem, by uzyskać kredyt na dom za 800 tysięcy złotych? Czy trzeba mieć wkład własny? Czy są inne wymagania?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem jest możliwa. Wbrew pozorom nie musi to być skomplikowana transakcja. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. Jak sprzedać mieszkanie z niespłaconym kredytem?

Spłata kredytu we frankach: niższa rata

Spłacający kredyt we frankach mogą odetchnąć z ulgą – rata kredytu hipotecznego w szwajcarskiego walucie jest obecnie najniższa od czerwca 2011 roku.

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej? Zakładając, że mieszkania nadal będą tanieć, zaciąganie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” może się nie opłacać.

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim” wygrywają z rynkiem pierwotnym. Po zmianach w programie to głównie nowe lokale miały być obiektem zainteresowania nabywców. Jak się okazuje, w styczniu większość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” zaciągnięto na zakup mieszkań z rynku wtórnego.

Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?

Jakie plusy dla kredytobiorców wynikają z ustawy antyspreadowej? Ze zmian w prawie korzysta nawet 50% kredytobiorców, którzy wzięli kredyt w euro lub we franku. Dzięki ustawie antyspreadowej udało się zmniejszyć wysokość rat.

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Kredyt nie tylko na mieszkanie

Decydując się na kredyt hipoteczny, często potrzebujemy pieniędzy nie tylko na mieszkanie, lecz także na jego wykończenie. Kredyt w „Rodzinie na Swoim” finansuje wyłącznie zakup mieszkania. W tej sytuacji tańszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie drugiego kredytu na standardowych warunkach.

Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Rekomendacja SII dotknęła niecałe 10% kredytobiorców. Ile Polacy wydają miesięcznie na ratę kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy – obecnie najpopularniejsza forma kredytu. Często utożsamia się go bezpośrednio z kredytem hipotecznym. W rzeczywistości kredyt mieszkaniowy ma węższe znaczenie i jest jednym z rodzajów kredytu hipotecznego.

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy – obecnie najpopularniejsza forma kredytu. Często utożsamia się go bezpośrednio z kredytem hipotecznym. W rzeczywistości kredyt mieszkaniowy ma węższe znaczenie i jest jednym z rodzajów kredytu hipotecznego.

Kredyty bez wkładu własnego znikną z oferty banków?

Kredyty bez wkładu własnego być może znikną z oferty banków, podobnie jak kredyty walutowe. To wynik kolejnych zmian Komisji Nadzoru Finansowego. Czy banki przestaną oferować kredyty bez wkładu własnego?

Kredyt w złotych bije rekordy popularności

Kredyt w złotych bije rekordy popularności. Jednocześnie maleje zainteresowanie kredytami w obcej walucie. Co wywołało zmiany na rynku kredytów?

Kredyt hipoteczny tylko dla osób pełnoletnich?

Kredyt hipoteczny tylko dla osób pełnoletnich? W większości banków pełnoletność kredytobiorcy to jeden z warunków przyznania kredytu hipotecznego. Czy mimo to młodzi milionerzy mają szansę na kredyt przed ukończeniem 18. roku życia?

Kredyt hipoteczny – jak pożyczyć więcej?

Zmiany w kredytach hipotecznych spowodowały, że banki pożyczają znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Jak podnieść zdolność kredytową i pożyczyć więcej?

Rata kredytu hipotecznego – jak ją obniżyć?

Rata kredytu może być niższa, jeżeli wykorzystamy możliwości, które oferuje nam bank. Może to być refinansowanie kredytu lub jego konsolidacja. Którą opcję wybrać, żeby rzeczywiście obniżyć ratę kredytu?

Indeks Dostępności Kredytowej znowu wzrósł

Indeks Dostępności Kredytowej znowu wzrósł i wynosi 119 punktów. Jednak w ujęciu rocznym dynamika wzrostu Indeksu Dostępności Kredytowej spadła do 1%.

Kredyty mieszkaniowe są coraz droższe

Kredyty mieszkaniowe są coraz droższe. To wynik rosnących marż i spadającej zdolności kredytowej. Czy kredyty mieszkaniowe jeszcze zdrożeją?

REKLAMA