REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty w złotówkach. Czy można pozbyć się WIBOR-u z umowy kredytowej?

Nabici w WIBOR, czyli dlaczego raty kredytów złotowych rosną i czy można z tym walczyć w sądzie?

ZBP: nie ma żadnego wyroku sądowego dot. wskaźnika WIBOR

Sąd Okręgowy w Katowicach nie wydał wyroku w sprawie usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy kredytu, tylko postanowienie o zabezpieczeniu. Nie ma żadnego wyroku, który odnosiłby się do problematyki wskaźnika WIBOR – wynika z opublikowanego w czwartek stanowiska wiceprezesa Związku Banków Polskich Tadeusza Białka.

Nadpłata kredytu mieszkaniowego. W 2022 roku Polacy nadpłacą ponad 10 proc. kredytów hipotecznych

W ciągu 9 miesięcy 2022 roku Polacy przeznaczyli na nadpłaty złotowych kredytów mieszkaniowych 34 miliardy złotych - wynika z szacunków HRE Investments. To najlepszy wynik w historii. Jeśli utrzymamy dotychczasowe tempo, to w całym 2022 roku możemy na ten cel przeznaczyć około 45 miliardów. To ponad 10% wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych.

Wakacje kredytowe 2022 - ilu kredytobiorców z nich skorzystało?

Ustawowe wakacje kredytowe w bankach ruszyły 29 lipca 2022, ale do tej pory skorzystała z nich zaledwie połowa uprawnionych. Ci, którzy zdecydowali się na złożenie wniosków o odroczenie od razu, zakładając wykorzystanie wszystkich 8 transz, mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy i wyraźnie obniżyć poziom raty. Eksperci Otodom liczą o ile.

REKLAMA

Ceny mieszkań w 2023 roku – będą przeceny?

Z jednej strony ceny mieszkań są stale wzmacniane przez wzrost inflacji, z drugiej jednak hamuje je malejąca zdolność kredytowa klientów.

Czy można się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych?

Pomimo wysokiej inflacji kolejne podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne – ocenia analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Jego zdaniem szczyt inflacji prawdopodobnie wystąpi w lutym 2023 r.

Wysokość raty kredytu hipotecznego po decyzji RPP w listopadzie 2022

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale stawki WIBOR wzrosły, a to od nich uzależniona jest wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. Aktualizacja oprocentowania odbywa się co 3 miesiące. WIBOR 3M wynosi obecnie 7,61%, a WIBOR 6M 7,82%. Oznacza to, że po najbliższej aktualizacji, oprocentowanie wielu kredytów udzielonych w ostatnich latach przekroczy 10%.

Ugoda dla Frankowiczów w mBanku

MBank, po zamknięciu fazy pilotażu, rozpoczął oferowanie ugód frankowych. Bank planuje zaoferować ugodę wszystkim klientom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach do połowy 2023 r. - poinformował bank w komunikacie prasowym.

REKLAMA

Udostępnienie kredytów opartych na WIRON - wycofanie kredytów powiązanych z WIBOR

Udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR – podał bank PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP.

Kredyty hipoteczne – zdolność kredytowa w październiku 2022 r.

Październik 2022 r. jest już trzecim z rzędu miesiącem, w którym zdolność kredytowa szła w górę. Pozytywne zmiany zawdzięczamy wciąż szybko rosnący pensjom. Problem w tym, że ostatnie zmiany są bardzo mało dynamicznie na tle tego jak wcześniej utrudniany był dostęp do kredytów. W dotychczasowym tempie odbudowa rynku zajęłaby 2 lata.

Kredyty frankowe. Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. Jak orzeknie TSUE?

Czy bank ma prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego? O tym orzeknie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) - pierwsza rozprawa odbędzie się w dniu 12 października 2022 r. Temat przybliża Karolina Pilawska - adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Kredyty frankowe. Czy niekorzystny wyrok TSUE spowoduje upadłość banków w Polsce?

Zanegowanie możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału prowadziłoby do istotnego zachwiania stabilności rynku finansowego, a w wysoce prawdopodobnym scenariuszu – w efekcie nawet do jego załamania – uważa przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Podał, że jednorazowy koszt dla banków niekorzystnego rozstrzygnięcia TSUE (pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć 12 października 2022 r.) wyniósłby łącznie ok. 100 mld zł.

Nowe limity cen mieszkań w programie Kredyt bez wkładu własnego

Od października obowiązują nowe, zwykle wyższe, limity cen mieszkań w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego, potocznie zwanego Kredyt bez wkładu własnego. Z punktu widzenia potencjalnych uczestników programu kluczowe jest jednak to, jak nowy limit wygląda na tle cen obowiązujących w danym regionie.

Wysokość rat kredytów hipotecznych, a decyzja RPP o poziome stóp procentowych w październiku 2022

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale WIBOR wzrósł, więc raty kredytów hipotecznych i tak wzrosną.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank. Co to oznacza dla Frankowiczów?

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. znacznie skomplikuje sytuację Frankowiczów posiadających kredyty hipoteczne w tym banku. Zgodnie z nią kredyty indeksowane i denominowane kursem waluty obcej, czyli przede wszystkim kursem CHF, ale także USD, EUR, JPY, nie zostały przeniesione i zostają w Getin Noble Bank S.A. Co to oznacza dla Frankowiczów?

Kredyty hipoteczne (wrzesień 2022 r.) - zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa przeciętnej rodziny (przy kredycie hipotecznym - mieszkaniowym) wzrosła w ciągu miesiąca o 0,9%. To nie jest dużo ale to już drugi miesiąc z rzędu, kiedy zdolność kredytowa rośnie.

Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki a podatek dochodowy

Zwrócona kredytobiorcy przez bank kwota, powstała w efekcie przewalutowania kredytu mieszkaniowego, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 września 2022 r.

Wakacje kredytowe - Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ustawowe wakacje kredytowe umożliwiły osobom ze złotówkowym kredytem hipotecznym zawieszenie płatności rat. Jednak przepisy te przyniosły wiele wątpliwości i pytań, które banki często próbują interpretować na swoją korzyć, próbując zniechęcić kredytobiorców do skorzystania z tego narzędzia. Dlatego Rzecznik Finansowy odpowiedział na te najważniejsze i najczęstsze pytania.

Wakacje kredytowe również dla frankowiczów?[BADANIE]

Prawie 40 proc. kredytobiorców złotówkowych jest za wprowadzeniem wakacji kredytowych również dla frankowiczów, 35 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z przekazanego PAP badania. Co trzeci przeciwnik wakacji kredytowych dla frankowiczów wskazał, że byłoby to niesprawiedliwe.

Czym jest indeks WIRD, który ma zastąpić WIBOR?

WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego, ma stać się najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Jeżeli tak się stanie, WIRD zastąpi dość powszechnie krytykowany WIBOR. Co to dokładnie jest WIRD? Od czego zależy? Jak wpłynie na raty kredytów? Czy okaże się korzystniejszy i bardziej przejrzysty z perspektywy polskich kredytobiorców niż WIBOR?

Frankowicze: Sądy zastąpią klauzule abuzywne średnim kursem NBP?

Dziś luksemburski trybunał ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy sądy mogą „naprawić” umowę kredytu poprzez zastąpienie nieuczciwego kursu stosowanego przez bank średnim kursem NBP.

Dostępność mieszkań w ramach programu kredyt bez wkładu własnego w sierpiniu 2022

Jak w sierpniu wyglądała dostępność mieszkań w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego, kolokwialnie zwanego Kredytem bez wkładu własnego?

Wakacje kredytowe - zarzuty wobec 3 banków

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu w związku z ustawowymi wakacjami kredytowymi. Za jakie działania?

Łączna wartość kredytów hipotecznych w 2022 roku będzie zbliżona do 55 mld zł

Łączny wynik kredytowania hipotecznego w 2022 roku wyniesie ok. 150-155 tys., a wartość kredytów będzie zbliżona do 55 mld zł - poinformował podczas konferencji Jerzy Ptaszyński, dyrektor działu badań i obsługi rynku nieruchomości AMRON.

Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym. Co oznacza to dla kredytobiorców?

Zwrot ubezpieczenia pomostowego to kolejne, po wakacjach kredytowych oraz zapowiedzi zmiany wskaźnika WIBOR, dobre informacje dla kredytobiorców.

Kredyty o stałej lub zmiennej stopie oprocentowania - wady, zalety, czym się różnią

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wskazał zasadnicze różnice między kredytami o stałej i zmiennej stopie oprocentowania. Czym różną się te kredyty? Kiedy lepiej wybrać kredyt o stałej stopie oprocentowania?

Kredyty hipoteczne (sierpień 2022 r.) - zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa przeciętnej rodziny wzrosła w sierpniu 2022 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Różnica jest zauważalna. Wynika głównie z pewnego spadku oprocentowania kredytów, a także ze wzrostu wynagrodzeń.

Jak złożyć reklamację na problemy z ustawowymi wakacjami kredytowymi?

Ustawowe wakacje kredytowe upoważniają obywateli do zawieszania płatności 8 rat kredytu hipotecznego z mocy ustawy. Banki nie mają możliwości, aby ich odmówić. Jednak z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że cześć z nich znacznie utrudnia możliwość skorzystania z wakacji od kredytu. Jak i gdzie złożyć reklamację na taki bank?

Nadpłata kredytu hipotecznego - czy to się opłaca

W pierwszym półroczu 2022 roku Polacy nadpłacili prawie 25 miliardów złotych na złotowe kredyty mieszkaniowe. To najpewniej najwyższy wynik w historii. Dzięki nadpłacie kredytu kredytobiorca będzie musiał oddać bankowi mniej odsetek. Ale odpowiedź na pytanie, czy warto nadpłacać kredyt nie jest łatwa. Trzeba porównać oprocentowanie lokat i kredytów w perspektywie kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat - czyli w takim okresie w którym będziemy jeszcze (po nadpłacie) spłacać kredyt hipoteczny. Zatem dopiero po latach można dokładnie obliczyć, czy warto było nadpłacać kredyt.

Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]

Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.

Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW

Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.

Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?

W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.

Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową

- Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Raty kredytu hipotecznego - prognoza jesień 2022-2023-2024. Podwójne wakacje kredytowe w sierpniu 2022 r.

Od 10 miesięcy pierwszy lub drugi tydzień każdego miesiąca kredytobiorcy kojarzą głównie z podwyżkami stóp procentowych. Sierpień jednak będzie miesiącem wyjątkowym dla osób z kredytem. Jakie są prognozy na wysokość rat kredytów hipotecznych na jesień 2022 roku i na lata 2023-2024?

Jak zdrożały raty kredytów w zależności od okresu kredytowania

Nie wszyscy równie mocno odczuwają podwyżki stóp procentowych. Dolegliwość podwyżek zależy od czasu, jaki upłynął od zaciągnięcia kredytu oraz od okresu, na jaki został zaciągnięty – napisał analityk HRE Investments Bartosz Turek we wtorkowej analizie.

Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poradnik Rzecznika Finansowego

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się pomocą dla osób, które mają problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Jest on dobrą alternatywą, dla osób, które nie chcą albo mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Skorzystać mogą z niego nie tylko kredytobiorcy „złotowi”, ale również tacy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej. Pomoc może zostać udzielona maksymalnie aż na okres 36 miesięcy.

Wakacje kredytowe - 300 skarg do UOKiK na banki. Jednym wnioskiem można zawiesić spłatę 8 rat kredytowych

Do UOKiK wpłynęło już około 300 skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych - poinformował 1 sierpnia 2022 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Wakacje kredytowe. Ważna też godzina złożenia wniosku?

Klienci banków chcący skorzystać z wakacji kredytowych powinni zwrócić uwagę, nie tylko którego dnia, ale też, o której godzinie składają wniosek, szczególnie w bakach spółdzielczych. To może zdecydować o terminie zawieszenia raty - wynika z analizy przeprowadzonej przez PAP.

Czy wakacje kredytowe mają sens? To już zależy dla kogo

Wyjątkowo zgodni byli posłowie, przejmując ustawę o wakacjach kredytowych. Ponad 440 na 460 zagłosowało „za”. W takim przypadku nawet weto prezydenta nie miałoby sensu, bo mogłoby być przez parlament odrzucone większością 3/5 głosów, czyli bez najmniejszego problemu. Ale czy same wakacje kredytowe mają sens? To już zależy dla kogo.

PKO BP: 20% kredytobiorców złożyło wnioski o wakacje kredytowe

20 proc. klientów PKO BP mających kredyt hipoteczny w złotych skorzystało z wakacji kredytowych - poinformował bank. Zachęca swoich klientów do korzystania z bankowości elektronicznej.

Wakacje kredytowe - bank ma obowiązek uznać wniosek złożony w dniu płatności raty

"Bank ma obowiązek uszanować wniosek o wakacje kredytowe dostarczony także w dniu, kiedy przypada termin spłaty raty; jeśli mimo to bank pobierze ratę, ma obowiązek ją zwrócić" - poinformował w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych może wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej?

Wakacje kredytowe są elementem tarczy antyinflacyjnej, który ma pomóc w tych trudnych czasach; skorzystanie z tego instrumentu nie może wpływać na ocenę zdolności kredytowej, nie ma do tego podstaw prawnych - stwierdził 28 lipca 2022 r. rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wnioskowanie o wakacje kredytowe jest możliwe od 29 lipca 2022 roku. Jednak pierwszym miesiącem zawieszenia płatności raty będzie sierpień 2022 roku. W związku z tym, że są powszechnie obowiązujące, reguluje je szereg przepisów prawnych. Szczegóły, np. forma za pomocą której można złożyć formularz o odroczenie rat kredytu hipotecznego, zależą jednak od poszczególnych banków.

Wakacje kredytowe 2022 – szansa czy pułapka?

Wakacje kredytowe wchodzą w życie 29 lipca 2022 roku. Od tego dnia klienci mogą składać wnioski do banków o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Czy każdy kredytobiorca powinien skorzystać z tej opcji? Czy zawsze jest to korzystne rozwiązanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z wakacjami kredytowymi.

Wakacje kredytowe 2022/2023 - zasady, warunki, terminy, wniosek

Wakacje kredytowe, to możliwość zawieszenia spłaty nawet 8 rat kredytowych w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do końca 2023 roku. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby posiadające kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy. Zawieszenie spłaty rat kredytowych w ramach wakacji kredytowych jest możliwe bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe związane z kredytem. Wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca 2022 r. Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny przewodnik wyjaśniający kto może się ubiegać o wakacje kredytowe i jak to zrobić. Przedstawiamy poniżej te wyjaśnienia.

Rzecznik Finansowy: Wakacje kredytowe bez negatywnych skutków

Klienci powinni mieć możliwość łatwego skorzystania z wakacji kredytowych na zasadach przewidzianych w ustawie. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z nowego uprawnienia nie powinny być narażone na żadne negatywne skutki - poinformował Rzecznik Finansowy.

Banki utrudniają dostęp do wakacji kredytowych? Prezes UOKiK sprawdza ich działania

"Jeśli banki natychmiast nie zmienią swoich praktyk, zmierzających do utrudniania konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych, to muszą się liczyć z zarzutami i ich konsekwencją" – zapowiada Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej – jak to zrobić?

Zgodnie z projektowanymi przepisami banki mają zwracać kredytobiorcom koszt ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki. Mimo to pisma ponaglające sąd w sprawie wpisów hipotek mogą być nadal pomocne.

Wakacje kredytowe - wnioski od 29 lipca 2022

Wakacje kredytowe to wybawienie dla wielu Polaków, którzy zakupili własne „M” za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego w polskiej walucie. Umożliwią zawieszenie spłacania rat – 4 w tym roku i 4 w kolejnym. Finalnie kredytobiorca w tym roku może spłacić jeszcze tylko 1 ratę, a w roku 2023 ograniczyć płatność do 8.

REKLAMA