REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwa nadpodaż na rynku nowych mieszkań

Czy rynek jest w stanie wchłonąć taką podaż? Dane Home Broker wskazują na wzrost liczby klientów zainteresowanych zakupem mieszkania w tym roku, jednak skala tego wzrostu jest znacznie mniejsza niż w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Z danych dla dla czterech dużych miast (Warszawa, Wrocław Kraków, Poznań) wynika, że w sierpniu osób zainteresowanych zakupem mieszkań było o 13% więcej niż przed rokiem. W okresie styczeń-wrzesień popyt zwiększył się o niespełna 9% rok do roku.

Jaki wpływ na rynek kredytowy oraz rynek nieruchomości ma program „Rodzina na Swoim”?

Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt w walucie obcej?

Aż 11 banków udziela obecnie kredytów hipotecznych w walucie obcej. Oferty różnią się nie tylko pod względem wysokości marży i prowizji, lecz również spreadu walutowego, który ma znaczący wpływ na wysokość raty i koszt całego kredytu. Wybranie najlepszej oferty kredytu walutowego staje się zatem trudnym zadaniem.

Niskie oprocentowanie kredytu hipotecznego w USA

Utrzymuje się nadal wyraźna zbieżność notowań dolara i giełd. Im słabsza amerykańska waluta, tym lepszy klimat na rynkach akcji. Przez dużą część czwartku notowania dolara szły w dół, a euro przekroczyło nawet barierę 1,4 USD, ale potem nastąpiła realizacja zysków. To odbiło się na kursach akcji.

REKLAMA

Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

W obecnych czasach banki próbują nas każdorazowo namówić do ubezpieczenia naszego kredytu. Czy jest to nam niezbędne ? Czy jest to dla nas korzystne?

Mieszkania wciąż dużo za duże?

Nie zmniejsza się metraż mieszkań oddawanych do użytkowania w kolejnych miesiącach tego roku. W sierpniu wyraźnie zwiększyła się przeciętna powierzchnia lokali spółdzielczych. Z drugiej strony przeciętny nabywca w sierpniu chciał kupić mieszkanie o 2% mniejsze niż miesiąc wcześniej.

Czym jest scoring bankowy i jak mogę na niego wpłynąć?

Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny zadajemy sobie często pytanie, dlaczego bank chce aż tyle o nas wiedzieć. Rozumiemy potrzebę dostarczenia zaświadczenia o dochodach, wyciągów bankowych czy deklaracji podatkowej. Ale po co bank wymaga od nas podania naszego liczby lat stażu pracy, czy poziomu wykształcenia? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest ocena punktowa, czyli „credit scoring”, który stanowi nieodzowną część procesu kredytowego.

“Rodzina na Swoim” przepis na...

Już od roku 2006 istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, w którego spłacie pomaga państwo z środków budżetowych. Uzyskanie kredytu w złotówkach z dopłatą jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z do tej pory najtańszym kredytem walutowym.

REKLAMA

Jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu - poradnik

Sytuacja na rynku finansowania nieruchomości jest aktualnie wyjątkowa. Po pierwsze, ceny nieruchomości są na stosunkowo niskim poziomie (w porównaniu do czasu hossy z 2007 roku nawet o 1/3 taniej!). Po drugie ceny materiałów budowlanych są relatywnie tanie, zaś ekipy remontowe są do naszej pełnej dyspozycji praktycznie od zaraz. Taka sytuacja wzmaga potencjalne zainteresowanie skorzystaniem z oferty kredytu hipotecznego na budowę lub remont domu. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na ofertę kredytu hipotecznego? Poniżej kilka porad dla zainteresowanych ofertą popularnej „hipoteki”.

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.

Czy wzrost ceny domu może pokryć koszt kredytu

Nie jest tajemnicą, że kredyty mieszkaniowe są drogie. Zaciągając 30-letni kredyt na zakup mieszkania trzeba liczyć się z koniecznością zwrotu bankowi kwoty dwa razy większej. Jednak w ciągu 30 lat, cena domu czy mieszkania może znacznie wzrosnąć. Czy jednak na tyle, aby pokryć wysokie koszty kredytowe?

Jakie prowizje i opłaty bankowe mogą zwiększyć koszt kredytu

Decydując się na kredyt w danym banku nie możemy kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania. Dodatkowe opłaty mogą stanowić spory koszt, co często przesądza o opłacalności danej oferty.

Wniosek kredytowy: jakich dokumentów potrzebujesz

Objętość dokumentacyjna wniosku o kredyt hipoteczny jest uzależniona nie tylko od rodzaju źródła dochodu wnioskodawców. Duże znaczenie ma także sytuacja prawna, jak i rynek nieruchomości, na którym dokonuje się zakupu lokalu.

Stopy procentowe stoją a kredyty w PLN tanieją

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniem. Spadają jednak koszty kredytów w złotych, dzięki obniżce marż kredytowych i spadku stopy WIBOR.

Czy mechanizm bilansujący w kredycie się opłaca

Czy zastanawiałeś się kiedyś po co płacić odsetki od całego kredytu, skoro posiadasz znaczące środki na koncie w tym samym banku? Masz wolne środki, chciałbyś zmniejszyć wysokość raty, ale bez nadpłacania kredytu? Rozwiązaniem może być mechanizm bilansujący. Sprawdź gdzie i na jakich warunkach możesz z niego skorzystać.

KNF: kredyty walutowe stanowią problem

Ci, którzy mieli nadzieję, że zapisy nowelizacji Rekomendacji S nie wejdą w życie, srogo się zawiedli. KNF nie ma zamiaru ustąpić i jako powód ograniczenia kredytów walutowych, podaje znaczne ryzyko kursowe, z którymi boryka się część kredytobiorców.

Mieszkania na kredyt z dopłatą bardziej dostępne?

Dostępność lokali kupowanych na kredyt z dopłatą w niektórych miastach wzrośnie. Przyczyną jest średnia podwyżka limitów w programie „Rodzina na Swoim” w IV kwartale 2010 o 3,2% w połączeniu ze stabilizacją cen mieszkań.

Czy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie

W 2009 r. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S(II). Umożliwiła ona spłatę rat w walucie zaciągniętego kredytu. Dzięki temu osoby, posiadające kredyt w walucie obcej, mogą zmniejszyć wysokość rat, unikając po części kosztu spreadu walutowego w danym banku.

Ile może kosztować ubezpieczenie niskiego wkładu

Ubezpieczenie niskiego wkładu to na polskim rynku kredytów mieszkaniowych standard. Warto mu się jednak przyjrzeć bliżej, gdyż może mocno pustoszyć naszą kieszeń i to przez kilkanaście lat. W zależności od banku składka na ubezpieczenie niskiego wkładu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Co zrobić, gdy zabraknie zdolności kredytowej

Mimo wygasającego kryzysu banki wciąż restrykcyjnie podchodzą do warunków, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca. Sprawdź, z jakich powodów bank może nie chcieć udzielić Ci kredytu na zakup nieruchomości i czy można temu zaradzić.

Ubezpieczenie - ukryty koszt kredytu

Przy wyborze kredytu na ogół sugerujemy się najbardziej widocznymi kosztami: oprocentowaniem i prowizją. W praktyce zdarza się, że większym od prowizji kosztem są ubezpieczenia, których banki z reguły nie eksponują w ofertach.

Zadatek czy zaliczka - co jest korzystniejsze

Zakup mieszkania na kredyt wiąże się z podpisaniem umowy przedwstępnej. Zabezpieczeniem takiej umowy może być wymóg wpłaty zadatku lub zaliczki, z czego zbywcy ochoczo korzystają. Czym zadatek różni się od zaliczki i która opcja jest korzystniejsza?

Co musi zrobić obcokrajowiec, aby dostać kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny wśród obcokrajowców cieszy się coraz większą popularnością. Niestety często napotykają oni na problemy z jego uzyskaniem w polskich bankach. Niejednokrotnie wiąże się to ze straconym czasem lub dodatkowymi wymogami.

Kredyt hipoteczny: jak banki się zabezpieczają

Podstawową formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest wpisana w dziale czwartym księgi wieczystej hipoteka (lub hipoteki). Nie jest to jednak jedyne stosowane rozwiązanie. Banki, jak się bowiem okazuje, dysponują dość pokaźnym arsenałem środków, które wykorzystują do zabezpieczenia swoich wierzytelności.

Dlaczego warto włączyć koszt remontu w kredyt hipoteczny

Stan deweloperski mieszkania czy też okazyjnie kupiony lokal na rynku wtórnym, często nie pozwala na wprowadzenie się nowych właścicieli tuż po otrzymaniu kluczy. Bez środków na wykończenie czy remont, zamieszkanie w nowym miejscu może odłożyć się w czasie. Jest na to jednak lekarstwo.

O czym pamiętać po podpisaniu umowy kredytowej

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że spłacanie raty nie jest jedynym obowiązkiem, jaki narzuca na kredytobiorcę umowa kredytowa. O czym należy jeszcze pamiętać, aby nie popaść w kłopoty? Poniżej kilka wskazówek dla świeżo upieczonych właścicieli wymarzonego M.

Jak kupić na kredyt mieszkanie obciążone hipotecznie

Szukając ofert mieszkań na rynku wtórnym kupujący z reguły omijają lokale z “historią”, czyli np. obciążone hipoteką. Czy słusznie?

Ranking kredytów mieszkaniowych - sierpień 2010

Banki zaczęły zaciekle walczyć o klientów. Efekt? Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. W lipcu spadały marże, ogłaszano nowe promocje i oferty. Sierpień był trochę spokojniejszy, choć i tak nie brakowało w nim nowości. Całkiem prawdopodobne, że we wrześniu banki znów ruszą do ataku z pełną parą.

Rynek kredytów hipotecznych VIII 2010 r.

W sierpniu zmiany na rynku kredytów hipotecznych były niewielkie. Dopiero początek września przyniósł znaczące ruchy w kierunku uatrakcyjnienia oferty przez część banków. Dotyczyły one zarówno obniżek marż jak i dalszej liberalizacji uzyskiwania kredytów hipotecznych.

Czy limity cen Rodzina na Swoim spadną

Limity cen mieszkań programu Rodzina na Swoim mogą się zmienić i to już niedługo. Wojewodowie zobowiązani są zaktualizować je po III kwartale 2010 r. Nowe dane zostaną opublikowane pod koniec września i zaczną obowiązywać w październiku. Jeśli więc planujesz skorzystać z kredytu preferencyjnego, radzimy się pospieszyć.

Czym jest wskaźnik LTV

Zaciągając kredyt hipoteczny bank może nas poinformować, że nie spełniamy wymaganego poziomu LTV. Znajomość ograniczeń i szans, jakie daje ten wskaźnik, umożliwia nie tylko uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, ale i otrzymanie oferty korzystniejszej nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zakup mieszkania czy najem - co się bardziej opłaca

Chcesz kupić własne M? Czy jest to jednak dobre posunięcie? Może się zdarzyć, że zakup mieszkania na kredyt wcale nie będzie tańszy od najmu. Wszystko zależy od miasta oraz warunków oferty kredytowej.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem okazał się kosztowny

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, który ING Bank Śląski oferował od września 2008 r., okazał się niewypałem. Z analiz wynika, że w ciągu 2 lat raty były w sumie o 12,8 tys. zł droższe niż w przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem.

Skąd banki czerpią informacje o klientach

Banki coraz częściej korzystają z portali społecznościowych, takich jak „Nasza Klasa”, aby zbierać informacje o klientach. Przykładowo mogą się dowiedzieć, czy i ile dzieci posiadasz, co może znacznie obniżyć Twoją zdolność kredytową.

Czy nowa Rekomendacja KNF ograniczy „złe kredyty”?

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 23 lutego 2010 r. Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Odnosi się ona bezpośrednio do banków objętych przepisami prawa polskiego, natomiast wyłączenia dotyczą jedynie banków nieznacząco zaangażowanych w detaliczne ekspozycje kredytowe. Wprowadzenie zapisów rekomendacji 1-4, 8, 13-15,17-19 i 23-25 przez banki, miało nastąpić do 23 sierpnia 2010 r. Do pozostałych zaleceń instytucje finansowe muszą się dostosować w przeciągu najbliższych 4 miesięcy.

Dlaczego rząd likwiduje program Rodzina na Swoim

Rząd w dobie kryzysu szuka oszczędności gdzie się da. Program „Rodzina na Swoim” niestety nie umknął jego uwadze. Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar zmienić zasady udzielania pomocy, a od 31 grudnia 2012 roku zakończyć przyjmowanie nowych wniosków.

Jakie jesienne promocje kredytów mamy do wyboru

Jesień przynosi nam nowe oferty kredytów hipotecznych. Obecnie już trzy banki ruszyły z promocjami. Czy są one wystarczająco atrakcyjne, aby skusić klientów?

O ile dziecko zmniejsza zdolność kredytową rodziców

Dziecko traktowane jest przez banki jako wydatek w domowym budżecie rzędu 200 - 700 zł miesięcznie. Oznacza to, że ogranicza ono zdolność kredytową rodziców. Jak bardzo w rzeczywistości może zmniejszyć ono szanse na uzyskanie kredytu?

Program Rodzina na Swoim powoli dobiega końca

Jeśli masz zamiar skorzystać z programu Rodzina na Swoim to pospiesz się. Już za cztery miesiące zostanie on ograniczony, a z końcem ma zostać 2012 roku zlikwidowany.

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Kogo stać na tanie kredyty

Banki coraz częściej przygotowują promocyjne oferty kredytów hipotecznych z niskimi marżami. Oferty te nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, a za preferencyjne warunki i tak trzeba zapłacić.

Kredyty w złotych wciąż są tanie

Przeciętna marża kredytu w złotych jest najniższa od końca 2008 r., mimo braku zmiany stóp procentowych przez RPP. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku rata kredytu obniżyła się o 316 zł. W kolejnych miesiącach spodziewane są jednak podwyżki stóp, co może mieć przykre konsekwencje dla kredytobiorców.

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, trzeba kupić odpowiednią działkę. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników – od jej położenia i wielkości poczynając, na pewnych kwestiach formalno-prawnych kończąc.

Zakup mieszkania krok po kroku

Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

Kredyt budowlano-hipoteczny

Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki.

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Zabezpieczenie kredytu hipoteką

Hipoteka na nieruchomość jest dla banku najkorzystniejszym zabezpieczeniem terminowej spłaty kredytu. W przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, hipoteka pozwala bankowi zaspokoić swoją wierzytelność właśnie z tej nieruchomości.

REKLAMA