REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy rabat pośredni wypłacany w formie noty księgowej należy zaliczyć w koszty podatkowe w dacie zapłaty?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wypłacany przez spółkę rabat pośredni udokumentowany wystawioną notą księgową, ma pośredni związek z uzyskanym przez spółkę przychodem. Tym samym, przedmiotowy rabat pośredni stanowi pośredni koszt uzyskania przychodów, który jest potrącalny w dacie poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt zostanie ujęty w księgach rachunkowych.

Czy odsetki od pożyczek udzielonych przez komplementariuszy stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez komplementariuszy, będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodów.

Czy koszty rehabilitacji i specjalistycznych okularów BHP można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty związane z zakupem nietłukących się okularów korekcyjnych BHP można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, natomiast wydatki na rehabilitację nie są zwykle uznawane za takie koszty.

Czy koszty organizacji konkursu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że koszty organizacji konkursu mogą być zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. 

REKLAMA

Czy koszty zakupu aparatów słuchowych można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że uznanie wydatków na zakup aparatów słuchowych i związanych z nimi kosztów za koszty uzyskania przychodów, jest prawidłowe, ponieważ wydatki są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie są wyłączone z kosztów oraz mogą wpłynąć na zwiększenie przychodów wnioskodawcy. 

Czy koszt zabezpieczenia folią ochronną samochodu jest kosztem w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa(KIS) uznała, że wydatek zabezpieczenia samochodu folią ochronną może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ jest to działanie związane z ochroną źródła przychodów. 

Czy nabyty udział w spółdzielczym lokalu własnościowym podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor KIS potwierdził, że opodatkowaniu PIT podlega jedynie udział nabyty na mocy umowy zniesienia współwłasności, nie zaś mocą darowizny. Dodatkowo, spłata dokonana na rzecz brata stanowi koszt uzyskania przychodu.

Czy pracownik, który wykonuje pracę zdalną, ma prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych?

Pracownicy wykonujący pracę zdalną w miejscu zamieszkania mają prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych - potwierdził Dyrektor KIS. Nowe przepisy Kodeksu pracy, obowiązujące od kwietnia 2023 r., otworzyły możliwość wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania pracownika. Zapytanie wnioskodawcy dotyczyło tego, czy pracownicy będą mieli prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych. 

REKLAMA

Czy wartość udziałów i koszty skablowania linii energetycznej można uznać za koszty przy sprzedaży nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wartość nominalna wydanych udziałów nie może być uwzględniana jako koszt podatkowy, ponieważ nie jest bezpośrednio związana z nieruchomością, natomiast wydatki poniesione na skablowanie linii energetycznych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są bezpośrednio związane z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

Jak rozliczyć zabezpieczenie stóp procentowych w działalności pozarolniczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka może obniżyć swoje dochody z działalności pozarolniczej o stratę z transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (IRS), ale z uwzględnieniem określonego limitu dla każdego roku podatkowego.

Czy zakup soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia kosztów zakupu soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego jako kosztów uzyskania przychodu. KIS wyjaśnia, że taki zakup nie może być uznany za bezpośredni koszt prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika za opłatę przesyłki stanowią jego przychód z działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy podatnika w celu opłacenia kosztów przesyłki zakupionego towaru, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Jest tak w sytuacji, w której podatnik działa jako pełnomocnik kupującego. Jednak nadwyżka pobranej kwoty może być traktowana jako dodatkowy przychód. 

Czy uczestnictwo w cash-poolingu generuje przychody z poręczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że uzyskanie i udzielenie wzajemnych poręczeń w ramach systemu cash-poolingu nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Czy wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być zaliczone jako koszt uzyskania przychodów?

Organy podatkowe podjęły decyzję, że wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być uznane za koszt uzyskania przychodów. 

Jakie są skutki podatkowe wniesienia zakładu poligraficznego do spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca będzie mógł uwzględnić koszty związane z działalnością w rozliczeniach, nawet jeśli faktury zostaną otrzymane po transakcji. 

Czy wartość towarów wydanych za bony dla klientów może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości towarów wydanych w zamian za bony dla klientów, w której potwierdza, że takie koszty mogą być uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy podatek VAT dla podmiotów zwolnionych przedmiotowo stanowi koszt podatkowy?

Spółka medyczna zwraca się o indywidualną interpretację przepisów podatkowych dotyczących kosztów, które nie podlegają odliczeniu dla podatników zwolnionych z VAT. KIS potwierdza, że podatek VAT stanowi koszt podatkowy lub powiększa wartość środków trwałych.

Czy wydatki związane z tworzeniem treści dla modelki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki, które związane są z tworzeniem treści dla modelki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione zostaną przesłanki zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy szkolenie dla prezesa spółdzielni można uwzględnić jako koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że wydatek na szkolenie organizowane dla prezesa zarządu spółdzielni socjalnej jest uznawany za koszt podatkowy. 

Czy spółka prawidłowo zaliczyła wydatek na zakup silnika do samolotu do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wyjaśnia, że wydatek na zakup silnika do samolotu nie może zostać zaliczony jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako instalator systemów fotowoltaicznych nie może zaliczyć wydatków na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne jako koszty uzyskania przychodów. 

Czy wydatek na nabycie dokumentacji projektowej farmy wiatrowej powinien być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że wydatek związany z nabyciem dokumentacji projektowej do realizacji inwestycji powinien być uznany za wydatek zwiększający wartość początkową środka trwałego i odprowadzany w koszt uzyskania przychodów poprzez odpis amortyzacyjny.

Czy należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów przy darowaniu składników majątku, wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna wykorzystywanych w działalności składników majątku, niezaliczonych do środków trwałych, nie skutkuje koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów, jeśli uprzednio zaliczono do tych kosztów wydatki, poniesione na nabycie tych składników.

Czy koszt nabycia udziału w nieruchomości, która została przyznana w ramach ugody sądowej, jest uwzględniany jako koszt podatkowy?

Dyrektor KIS potwierdził, że kosztem nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. jest koszt nabycia przedmiotowego udziału w nieruchomości, jako wartość świadczenia wzajemnego. 

Czy nabyte towary handlowe mogą być uznane jako koszty uzyskania przychodów?

 Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabyte towary mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile zostaną zaksięgowane w księgach rachunkowych. 

Czy wydatki na czyszczenie rurociągów mogą być zaliczone do kosztów remontowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki dotyczące przeprowadzenia czyszczenia rurociągów wodociągowych. przy użyciu technologii hydromechanicznej mogą być uznane za koszty remontowe, spełniając tym samym kryteria kosztów pośrednich.

Czy kary umowne za opóźnienie dostawy stanowią koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zapłata kary umownej za brak dostawy towaru w terminie jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o PIT.

Czy koszty utrzymania konia w stajni mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza możliwość zaliczenia wydatków związanych z utrzymaniem konia w stajni jako kosztów uzyskania przychodu.

Czy zakup zegarka, jako narzędzia do pracy dla adwokata, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup zegarka. Interpretacja dotyczy przypadku, w którym zegarek jest niezbędny do prawidłowego rejestrowania czasu pracy, szczególnie w sytuacji, gdy korzystanie z urządzeń elektronicznych jest zabronione. 

Czy odroczony zwrot kosztów nauki to koszt uzyskania przychodu dla działalności lekarskiej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że koszty związane ze zwrotem kosztów nauki za studia nie spełniają kryteriów umożliwiających ich uznawanie za koszty uzyskania przychodów. 

Czy wartość drewna pozyskanego z własnej działki może stanowić koszt uzyskania przychodu dla podatnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wartość pozyskanego drewna, pochodzącego z własnej działki, może stanowić koszt uzyskania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy wydatki na szkolenie pilota mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki na szkolenie pilota mogą podlegać zaliczeniu jako koszty podatkowe.

Czy mogą mieć zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów dla przedstawień artystycznych?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychody generowane przez podatnika poprzez działalność gospodarczą, taką jak uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych i tworzenie zamówionych piosenek, nie spełniają warunków pozwalających na korzystanie z ulgi w postaci 50% kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozliczać dochody z transakcji walut wirtualnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną potwierdzającą konieczność opodatkowania kupna i sprzedaży walut wirtualnych.

Czy spółka może zaliczyć koszty związane z relokacją pracowników i ich rodzin do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli wydatki ponoszone przez spółkę w związku z oddelegowaniem pracowników wraz z rodzinami do Polski mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służą realizacji celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów, to mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów. 

Czy faktury wystawione przez firmę małżonki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że faktury wystawione przez małżonkę mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, a wydatki zostały właściwie zewidencjonowane.

Czy zatrzymane wadium może być uznane za koszt podatkowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatek związany z zatrzymanym wadium w związku z prowadzoną działalnością, w celu osiągnięcia przychodu może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu.

Czy wydatki na program motywacyjno-lojalnościowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane z programem motywacyjno-lojalnościowym mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ program ma na celu zwiększenie sprzedaży i promocję marki spółki.

Czy sprzęt do wydobycia wirtualnych walut można uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) poniesiony wydatek na sprzęt, służący do wydobywania wirtualnych walut nie można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy zakup towaru od firmy należącej do żony można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę na zakup towaru w postaci mebli od przedsiębiorstwa żony, udokumentowane na podstawie wystawianych faktur mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy wartość nominalna zgromadzonych środków pieniężnych może być uwzględniona jako koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wartość nominalna środków pieniężnych w ramach wkładu niepieniężnego (ZCP) jest uznawana za koszt uzyskania przychodu.

Czy wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu może być uznana jako koszt uzyskania przychodu?

Dyrektor KIS potwierdził, że w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu, na którą składa się wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz koszty sporządzenia aktu dotyczącego przeniesienie własności i ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Czy opłaty eksploatacyjne w umowie najmu stanowią podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opłaty eksploatacyjne w umowach najmu mieszkania, nie stanowią przychodu dla wynajmującego i nie podlegają opodatkowaniu. Jedynie czynsz najmu jest uwzględniany przy rozliczeniach podatkowych. 

Czy sposób wykazywania kosztów kwalifikowanych w deklaracji CIT BR w części w jakiej nie zostały sfinansowane przez instytucję zewnętrzną jest prawidłowy?

Ładowanie treści...

Czy wydatki związane z certyfikacją i oceną techniczną można jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów wydatków za wydanie Certyfikatu/Atestu, posługiwanie się certyfikatem bądź za wydanie Krajowej Oceny Technicznej.

Czy można odliczyć od przychodu koszty imiennego biletu okresowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie imiennego biletu okresowego na transport kolejowy może zostać odliczone od przychodu w rocznym rozliczeniu podatkowym. 

Czy badania lekarskie w celu uzyskania zaświadczeń to koszt uzyskania przychodu?

Czy nabycie udziałów poniżej wartości rynkowej generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że nabycie udziałów w spółce z o.o. poniżej ich wartości rynkowej nie generuje bezpośrednio przychodu, podlegającego opodatkowaniu. Dopiero w przypadku zbycia Udziałów koszt uzyskania przychodu przyporządkowany przychodowi z tegoż zbycia ograniczony będzie jedynie do wysokości wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na nabycie Udziałów.

Czy koszty pośrednictwa i doradztwa przy zbyciu udziałów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów wydatków dotyczących doradztwa i opinii.

Czy wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza w interpretacji opodatkowanie wynagrodzenia za zarządzanie spółką jawna jako przychód z innych źródeł, a także uznanie poniesionych z tytułu wypłaty wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki  kosztów za uzasadniony koszt uzyskania przychodów.

REKLAMA