REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że w przypadku zakupu przez przedsiębiorcę soczewek do okularów z filtrem światła niebieskiego, podatnik nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Głównym celem tego wydatku jest ochrona zdrowia podatnika, a nie osiągnięcie przychodu w ramach działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na studia, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na catering dla pracowników spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Warunkiem jest odpowiednie udokumentowanie tych wydatków.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że faktury za studia licencjackie nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, jeżeli studia te nie są bezpośrednio związane z obecnym profilem działalności przedsiębiorcy.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki naukowca na przelot i zakwaterowanie nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów z tytułu stypendium, ponieważ nie są one bezpośrednio związane z uzyskaniem pomocy finansowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki spółki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne pracowników i osób współpracujących ze spółką na podstawie umów o współpracy (B2B) mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów w kontekście ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego w momencie sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli lokal mieszkalny będzie w części wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że bonusy udzielane przez spółkę nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, ponieważ są traktowane jako rabaty, które faktycznie obniżają wartość sprzedaży towarów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka może zaliczyć koszt likwidacji przestarzałych urządzeń do kosztów uzyskania przychodów. Likwidacja urządzeń jest dokonywana z obiektywnych powodów rynkowych, co pozwala na ich uznanie za koszty podatkowe.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kary umowne z tytułu nieosiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu odpadów komunalnych nałożone na spółkę nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaliczenia 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych i są zgodne z racjonalnymi potrzebami działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że bank ma prawo do zaliczenia całości niespłaconej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nieściągalność tej wierzytelności zostanie udokumentowana zgodnie z przepisami, nawet jeżeli bank posiada tytuł egzekucyjny jedynie na jej część.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że wynagrodzenie związane z realizacją umowy CAP (ang. cap agreement) w formie comiesięcznej premii uiszczanej przez spółkę na rzecz banku, jest kosztem uzyskania przychodu, rozpoznawalnym w każdym miesiącu jej obowiązywania.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zwrot kosztów dojazdów dla lekarzy weterynarii, którzy nie są pracownikami inspekcji weterynaryjnej, nie jest zwolniony z opodatkowania, ponieważ koszt nie spełnia kryteriów pracowniczych, a stanowi rekompensatę za poniesione wydatki związane z wykonywaniem określonych czynności weterynaryjnych, nie stanowiąc wynagrodzenia za pracę w tradycyjnym sensie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników, tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z którymi Spółka ma zawarte kontrakty B2B i które świadczą usługi o charakterze informatycznym oraz uczestniczą w realizacji projektów na rzecz Spółki, ponieważ wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Zatem ww. wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z korepetycji uzyskiwane przez emerytowaną nauczycielkę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, kwalifikują się jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. W związku z tym wnioskodawczyni jest uprawniona do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe wnioskodawcy są uzasadnione w kontekście jego działalności gospodarczej i mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ przyczyniają się do rozwoju zawodowego i mają bezpośredni wpływ na źródło jego przychodów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup suplementów diety i odżywek nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki o charakterze osobistym, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesiony wydatek na akcyzę związany z prowadzoną działalnością gospodarczą kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca może korzystać z limitu określonego w art. 22 ust. 9aa PIT, który ogranicza preferencje podatkowe dla zatrudnionych zleceniobiorców, co oznacza, że nie można jednocześnie stosować 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów z praw autorskich oraz zwolnienia z tytułu ulgi dla młodych w pełnej wysokości w przypadku przychodów z umów zlecenia.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki spółki odpowiadające wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz wpłat na PPK, poniesione od wynagrodzeń członków rady nadzorczej, stanowią koszt uzyskania przychodu w podatku CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wnioskodawca nie ma prawa dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego służącego w działalności gospodarczej po 31 grudnia 2022 r., a dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów.
Podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą z branży pielęgniarskiej zadała pytanie Krajowej Izbie Skarbowej (KIS) odnośnie możliwości uznania wydatków na szkolenie specjalizacyjne jako kosztów uzyskania przychodu. W odpowiedzi KIS potwierdziła, że faktura za szkolenie może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu, co ma istotne znaczenie dla podatniczki i innych przedsiębiorców zainteresowanych poszerzeniem swoich umiejętności zawodowych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) niedobory towarów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez spółkę zgodnie z ustawą o CIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wynajmem mieszkania przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w dziedzinie transportu lotniczego i kształcenia pilotażu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła błąd MOPS-u w stosowaniu zwolnień podatkowych dla zleceniobiorców. Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów przejazdów dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie kwalifikuje się do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie ma prawa do skorzystania z ulgi na robotyzację w odniesieniu do rat leasingowych, płatnych na podstawie umowy leasingu zwrotnego, ponieważ tego rodzaju opłaty nie kwalifikują się jako koszty związane z robotyzacją.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że koszt wytworzenia energii, zużytej bezpośrednio w procesie produkcji, stanowi koszt uzyskania przychodów w okresie, w którym spółka osiąga przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę przed rozszerzeniem swojej działalności o usługi transportu lotniczego nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jednak wydatki, które zostaną poniesione po rozszerzeniu działalności o te usługi, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup garnituru przez iluzjonistę nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią dla sprzedającego towar przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT).
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty użytkowania i amortyzacji samochodów osobowych używanych przez pracowników niebędących wspólnikami spółki, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w wysokości 50% tych kosztów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki poniesione na szkolenia dla agentów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, podczas gdy koszty związane z integracją klasyfikowane są jako koszty reprezentacji i nie mogą być odliczane podatkowo.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zakup gąsienic o wartości 20 tys. zł netto każda może być bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w bieżącym okresie, zarówno w przypadku własności, jak i leasingu operacyjnego, ponieważ gąsienice nie stanowią samodzielnego środka trwałego ani nie prowadzą do ulepszenia maszyny, lecz służą wymianie zużytych elementów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na opłatę za studia na kierunku zarządzanie oraz obligatoryjne składki członkowskie z tytułu przynależności do uczelni mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za aplikację adwokacką oraz obligatoryjne składki członkowskie z tytułu przynależności do samorządu adwokackiego, dokonane po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może zaliczyć ponoszone wydatki na świadczenie usług reklamowych i marketingowych do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są one niezbędne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i przyczyniają się do generowania przychodów, nie kwalifikując się jednocześnie do kategorii wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek poniesiony na zakup aparatu słuchowego z funkcją zestawu słuchawkowego może być uznany za koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) amortyzacja utwardzonego placu pod kontenery, który zostanie przekazany spółce przez jej kontrahenta, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że obligatoryjne koszty poniesione przez spółkę w związku z kredytem, pożyczką i kredytem refinansującym podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, natomiast koszty nieobligatoryjne mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne, stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu”, należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła odpowiedzi na pytanie potwierdzając, że odpisy z tytułu nieściągalnych należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na pokrycie kosztów organizacji festynu stanowią dla wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.
Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości rynkowej pozyskanego miodu w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty zwrotów dla pracowników, którzy przemieszczają się na obszarze województwa w ramach wykonywania obowiązków służbowych będą traktowane jako koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z postępowaniem sądowym mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu dla spółki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty sfinansowania lotów w tunelu aerodynamicznym oraz skoków spadochronowych dla pracownika w celu podnoszenia jego kwalifikacji stanowią koszty uzyskania przychodów.
Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości nieodpłatnego świadczenia w związku z planowanym zbyciem akcji.
REKLAMA