REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.
Sektor kosmiczny w Polsce tworzy aktualnie około 400 firm i instytucji, z których ponad połowa współpracuje na co dzień z Europejską Agencją Kosmiczną. W tej chwili trwają prace nad rewizją strategicznych dla sektora dokumentów, które będą pomocne w kształtowaniu branży i pozyskiwaniu finansowania dla nowych projektów.
Międzynarodowa Unia Astronomiczne (IAU) podjęła decyzję, że jedna z planetoid krążących w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza będzie nosiła nazwę polskiego aktora, Cezarego Pazury.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).
REKLAMA
Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną?
Obserwujemy stopniowe zanieczyszczanie przestrzeni kosmicznej. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę na pierwszą w historii karę za zaśmiecanie kosmosu. Pierwsza kara finansowa została skierowana na spółkę DISH Network z USA.
Fizyka daje narzędzia do tego, by jak najwięcej świata zrozumieć – mówi dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, ale z zawodu dziennikarz naukowy. Ze znanym popularyzatorem nauki rozmawialiśmy m.in. o nauce, agencjach kosmicznych, systemie edukacji, Fundacji „Nauka. To lubię”, a także o zagrożeniach płynących z sieci oraz filmie „Oppenheimer”. Zachęcamy do lektury.
Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały 29 sierpnia 2023 r. trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - powiedział tego samego dnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - dodał minister.
REKLAMA
Czy marzysz o zostaniu astronautą? Sławosz Uznański z Europejskiej Agencji Kosmicznej opowiada swoją historię aplikowania na to prestiżowe stanowisko i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat cech, jakie są potrzebne do osiągnięcia tego celu. Uznański podkreśla znaczenie motywacji i wytrwałości w tym procesie, co pokazuje jego własna przygoda z oczekiwaniem na możliwość aplikowania przez 13 lat. Czytaj dalej, aby poznać więcej szczegółów i inspirujących rad!
REKLAMA