REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus, Rzecznik Praw Obywatelskich

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dołek na rynku pracy jeszcze przed nami [KOMENTARZ]

Odbudowa etatów w sektorze przedsiębiorstw słabnie. We wrześniu przyrost wyniósł już tylko kilkanaście tysięcy etatów wobec kilkudziesięciu tysięcy zanotowanych latem. Odbudowa w dużej części wynikała z przywracania wymiaru czasu, skróconego w ramach tarcz antykryzysowych. To czasowo zamroziło trend spadkowy na rynku pracy.

Koronawirus. Zmiany w funkcjonowaniu szkół od 19 października 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Co zmienia się w funkcjonowaniu szkół od 19 października 2020 r.? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach ponadpodstawowych od 19 października 2020 r.

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa rząd zdecydował się wprowadzić ograniczenia w pracy szkół w strefie czerwonej i żółtej od 19 października. Dotyczy to jednak jedynie szkół ponadpodstawowych.

Czy będzie roczne zawieszenie obowiązku świadczeń dla firm?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o natychmiastowe 12 miesięczne moratorium na wszelkie regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, dodatkowe opłaty i zwiększające podatki. Swoje rekomendacje przedstawił w raportcie „Podwyżki podatków w Polsce na tle redukcji obciążeń w innych krajach OECD”.

REKLAMA

15 kroków, aby firma przetrwała drugą falę pandemii

Polska wchodzi w druga fazę pandemii, dzień po dniu ogłaszane są nowe rekordy zachorowań. Jest oczywiste, że COVID-19 znów silnie uderzy w gospodarkę. Dysponując jednak doświadczeniem z wiosennego lockdownu, można się na to przygotować.

Jaka część rynku nieruchomości ucierpiała najbardziej?

Najlepiej sprzedają się nieruchomości magazynowe, najgorzej hotele. Najbardziej brakuje w Polsce całych bloków na sprzedaż z mieszkaniami na wynajem. To jest produkt, który dopiero trzeba będzie stworzyć.

Jak być skutecznym sprzedawcą w trudnych czasach?

Teraz, gdy wszyscy znajdujemy się w trudnej sytuacji, musimy poszukiwać nowych możliwości i próbować wszystkiego, co może uratować nasze firmy – radzi Robert Lipiński. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że straciliśmy pracę, też warto spróbować spojrzeć na to jak na szansę – być może przyszedł czas na realizację marzeń o przejściu na własne i zawalczenie o swoją niezależność?

Utrata członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych - RPO: wyrok TK trzeba wykonać szybko

O wykonanie wyroku TK z 10 czerwca 2020 r. w tej sprawie apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył art. 4 ustawy z 20 lipca 2017 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. TK stwierdził niekonstytucyjność tego przepisu, choć odroczył utratę jego mocy do czerwca 2021 r. Zdaniem RPO szybkiej zmiany prawa wymaga ochrona praw obywateli, zrzeszonych w spółdzielniach mieszkaniowych.

REKLAMA

Nakaz noszenia maseczek przeniesiony do ustawy

Nakaz noszenia maseczek ma zostać przeniesiony do ustawy. Zgodnie z zapowiedziami rządu przepisy w tym zakresie zostaną doprecyzowane.

Koronawirus. Czerwona i żółta strefa - większe ograniczenia dla firm

Od 17 października obowiązują większe ograniczenia w strefach czerwonych i żółtych m.in. krótsze godziny otwarcia lokali gastronomicznych czy zakaz organizacji wesel.

Kontrole podatkowe w nadchodzących miesiącach – co będą weryfikować organy podatkowe i jak przygotować firmę?

W najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonej aktywności ze strony organów skarbowych - kontrolujących będą interesować nie tylko przeszłe rozliczenia podatkowe, ale również prawidłowe wydatkowanie wsparcia finansowego przyznanego w ramach kolejnych Tarcz Antykryzysowych. Kierunek, w którym zmierza fiskus wskazują również planowane zmiany legislacyjne, wymierzone w zwalczanie transakcji i operacji służących sztucznej optymalizacji podatkowej. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się zapewnić sobie profesjonalną asystę w relacjach z organami podatkowymi.

Koronawirus. Nowe ograniczenia i kolejne powiaty w strefie czerwonej od 17 października 2020 r.

Od 17 października 2020 r. w całym kraju zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Sprawdź jakie nowe obostrzenia będą obowiązywać w strefie czerwonej i żółtej.

Kolejny lockdown? Gastronomia tego nie wytrzyma [KOMENTARZ]

W tej chwili niestety mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, bliską faktycznemu zamknięciu sektora gastronomicznego - apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i przedstawia rekomendacje strategiczne. Firm nie stać na kolejny lockdown.

RPO apeluje o działania legislacyjne dotyczące maseczek

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, iż obowiązek noszenia maseczek powinna przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. RPO zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych.

Gdzie inwestować w czasie kryzysu gospodarczego?

Obecny kryzys gospodarczy na wiele sposobów oddziałuje na rynki finansowe i kapitałowe. Inwestorzy, aby osiągnąć dodatni zwrot z inwestycji, będą musieli korzystać z bardziej ryzykownych instrumentów. Czy są na to gotowi i czy potrafią ograniczać ryzyko?

Koronawirus. Browarnictwo na skraju przepaści [OPINIA]

Gospodarczy lockdown, restrykcje sanitarne i pogorszenie nastrojów konsumenckich postawiło branżę browarniczą w bardzo trudnym położeniu. Przedstawiciele branży przygotowali – 5 postulatów dla rządzących, które pozwolą im przetrwać.

Strefa czerwona i żółta - zalecenia dla dyrektorów szkół

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, zasady ze strefy żółtej, zostały wprowadzone od 10 października 2020 r. na terenie całego kraju. Jakie procedury bezpieczeństwa muszą zostać wprowadzone w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach?

COVID-19 jako choroba zawodowa - wyższy zasiłek chorobowy

COVID-19 jako choroba zakaźna znajduje się w wykazie chorób zawodowych. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wyższy zasiłek chorobowy. Najważniejsze jest potwierdzenie, że do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy koronawirus to choroba zawodowa tylko medyków? Okazuje się, że nie.

Zakaz lotów do 29 państw od 14 do 27 października 2020 r.

Od 14 października do 27 października 2020 r. będzie obowiązywało rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, przedłożone przez ministra infrastruktury. Zakaz lotów obejmie 29 państw.

Tymczasowe ramy prawne pomocy publicznej w UE w czasie pandemii przedłużone do 30 czerwca 2021 r.

Komisja Europejska przedłużyła 13 października 2020 r. okres obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej do 30 czerwca 2021 roku, aby wesprzeć gospodarkę w związku z pandemią Covid-19. W przypadku regulacji umożliwiającej wsparcie w postaci dokapitalizowania okres zostaje przedłużony do 30 września 2021 roku.

Nie będzie spadku obrotów w branży meblarskiej

Produkcja sprzedana polskiej branży meblarskiej może wzrosnąć w 2020 roku o ok.2,5 proc rdr - wynika z badania B+R Studio we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Koronawirus a gastronomia. Firmy ze spadkami obrotów

Choć od początku pandemii nie minął nawet rok, to jednak COVID-19 w olbrzymim stopniu wpłynął na nasz styl życia – nie wyłączając przy tym gastronomii. Najnowsze badanie PAYBACK Opinion Poll pokazuje, że zainteresowanie wizytami w restauracjach, barach i kawiarniach zmalało o prawie 30%.

Przedsiębiorcy: kolejny lockdown nie jest praktycznie uzasadnionym rozwiązaniem

Koronawirus zmienił podejście firm do biznesu. Przedsiębiorstwa w największej mierze postawiły na usprawnienie komunikacji kanałami online. W ślad za tym poszedł rozwój infrastruktury technologicznej oraz rozbudowa sieci e-commerce. Nadal trwają procesy dostosowania firm do pracy zdalnej, choć druga fala nie jest mile widziana przez biznes.

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

Maseczka w samochodzie: obowiązek powrócił? Co z mandatami?

Od 10 października 2020 roku powrócił obowiązek noszenia maseczek. Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Sprawdźmy.

Druga fala i ponowny lockdown. Gospodarki na to nie stać

Zdaniem ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, brak jasnej strategii i skutecznych procedur pokazuje, że okres „wyciszenia” wirusa został przespany przez instytucje kierujące systemem opieki zdrowotnej w Polsce.

Świadczenie postojowe dla agentów turystycznych

Dodatkowe świadczenie postojowe otrzymają agenci turystyczni. 9 października br. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19

Obniżony czas pracy a wysokość zasiłku - nowe przepisy

Czy obniżony wymiar czas pracy z powodu koronawirusa wpłynie na obniżenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Co na to nowe przepisy?

Koronawirus - strefa czerwona i żółta. Obostrzenia dla firm

Ministerstwo Rozwoju przypomina przedsiębiorcom jakie obowiązują obostrzenia w związku z koronawirusem w strefach czerwonych i żółtych. M.in. w strefach czerwonych niektóre formy działalności np. targi czy konferencje, są zakazane.

Ile będzie nas kosztować żółta strefa?

Od 10 października cała Polska zostanie objęta żółtą strefą. Koszt ekonomiczny rozszerzenia restrykcji sanitarnych na cała Polskę może być znaczący – oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem, nowe obostrzenia stanowią ryzyko w dół dla oczekiwań dotyczących PKB, które prawdopodobnie jest niedoszacowane w obecnych prognozach.

Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?

Jakie narzędzia może wykorzystać przedsiębiorca do walki z kryzysem?

O optymalnych sposobach reakcji przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy rozmawiamy z Mariuszem Grajdą, partnerem zarządzającym firmy doradczej MGW CCG.

Sektor odzieżowy walczy z koronawirusem

COVID-19 zmienił podejście do zakupów ubrań. Konsumenci, w znacznej mierze przyzwyczaili się do zakupów online. Sektor modowy, napędzany głównie konsumenckimi pragnieniami, stanął więc przed nowymi wyzwaniami. A koronawirus mu tego nie ułatwia.

Koronawirus Niemcy. Ograniczenia w branży turystycznej

Prowadzisz biznes i współpracujesz z kontrahentami z niemieckiej branży turystycznej? Sprawdź, jakie restrykcje wprowadził niemiecki rząd.

Koronawirus: od 10 października całą Polska w żółtej strefie. Co to oznacza dla firm?

Koronawirus przybiera na sile. Od 10 października wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa. Cały kraj zostanie objęty żółtą strefą, co oznacza m.in. obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej,. Ale to nie jedyne obostrzenie w tym zakresie.

Tarcze antykryzysowe zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył 30 września 2020 r. do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zawarte w czterech tzw. tarczach antykryzysowych i zmieniające regulacje z szeregu kodeksów - poinformowało 6 października 2020 r. Biuro RPO. Według Rzecznika, Sejm nie dochował wymogów prac nad zmianami w kodeksach.

RPO zaskarżył do TK przepisy z czterech "tarcz antykryzysowych"

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zawarte w czterech tzw. tarczach antykryzysowych. Jak wskazał rzecznik, każda z tych nowelizacji wprowadziła zmiany przynajmniej do jednego z następujących kodeksów: Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu postępowania administracyjnego.

Wynagrodzenie za czas kwarantanny pracownika

Za czas kwarantanny pracownika ustanowionej decyzją inspektora sanitarnego przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Kto je płaci? Jeśli pracownik z własnej inicjatywy przechodzi na kwarantannę, nie może liczyć na żadne świadczenie.

Czy rynek mieszkaniowy jest odporny na koronawirusa?

Według ekspertów, rynek mieszkaniowy w Polsce jest do tego stopnia zrównoważony, że nawet pandemia koronawirusa nie naruszyła jego fundamentów. Najprawdopodobniej już w 2021, a na pewno w 2022 roku nastąpi powrót do wzrostów cen, choć o niższej dynamice niż przed pandemią.

Rynek producentów żywności wygrywa z pandemią [VIDEO]

Pandemia stała się dla producentów żywności wstrząsem. Na szczęście sytuacja wygląda wyraźnie lepiej od czarnych prognoz. Eksport polskiej żywności w niektórych segmentach, jak mięso, spadł gwałtownie, ale rynek jako całość nie zanotował dużych spadków.

Brakuje rąk do pracy. Apel polskich przedsiębiorców o zniesienie kwarantanny

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".

Jak koronawirus wpłynął na wynagrodzenia?

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na wynagordzenia w poszczególnych sektorach rynku pracy? Branża IT i cyfrowy marketing wbrew kryzysowi w górę; bankowość, ubezpieczenia i farmacja bez zmian; za to handel, motoryzacja, lotnictwo i produkcja w finansowym dołku.

Koronawirus. Młode pokolenia widzą w nim szansę

Pokolenie Y oraz Z mocno odczuło konsekwencje pandemii, jeśli chodzi o utrzymanie czy rozpoczęcie pracy. Jednocześnie okazało się też grupą najbardziej odporną psychicznie na nową sytuację. W trakcie pandemii aż o 8 pp. spadła liczba przedstawicieli pokolenia Y na świecie, którzy przyznają, że odczuwają stres ciągle lub przez większość czasu. Niemal 3 na 4 przedstawicieli pokolenia Y i Z twierdzi, że kryzys zainspirował ich do wywierania pozytywnego wpływu na lokalne społeczności.

Zespoły rozproszone a przestrzeń biurowa

Wiele zespołów pracuje obecnie zdalnie bądź w modelu mieszanym (model hybrydowy). Pracownicy w celu utrzymania odpowiedniej energii i zaangażowania w pracę spotykają się w biurze. Przestrzeń biurowa traci dawny charakter. To przede wszystkim miejsce spotkań, wymiany poglądów i koordynacji zadań. Jak dostosować ją to obecnych realiów?

Praca działu kadr w czasie epidemii

Praca działu kadr z czasie epidemii zmieniła się diametralnie.: kontakty z pracownikami zostały zmniejszone do minimum, zmieniona została organizacja pracy, a proces cyfryzacji znacznie przyspieszył. Czy praca zdalna i model hybrydowy wymusiły przebudowę systemów kadrowych? Jak działu kadr poradziły sobie w czasie lockdownu?

Polityka Nowej Szansy 2020 - program wsparcia dla polskich przedsiębiorców

Wystartował rządowy program wsparcia Polityka Nowej Szansy. Wsparcie finansowe w ramach programu będzie udzielane firmom ze wszystkich branż i segmentów: poczynając od mikro-, małych i średnich, a kończąc na dużych. W 2020 roku na ten cel trafi z budżetu państwa co najmniej 720 mln zł.

Czy epidemia przyspieszy powstawanie inteligentnych miast przyszłości?

Masowa urbanizacja powoduje, że miasta na całym świecie znalazły się w centrum wyzwań społecznych i środowiskowych. Żyje w nich już ok. 3,5 mld ludzi. Wg prognoz demograficznych do 2050 roku ta liczba ulegnie co najmniej podwojeniu, sięgając być może nawet 7,5 mld. Jak zmienią się miasta pod wpływem koronawirusa?

Koronawirus. 70% firm funkcjonuje inaczej

Według najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów, pandemia wymusiła zmiany w ponad 3/4 firm z sektora MŚP. Dla części z nich oznaczały one cięcie kosztów, np. pensji (33%). Dla innych był to czas szukania nowych pomysłów na swoją działalność (24%) czy większej cyfryzacji (21%). Zmieniając swój biznes, firmy chcą przygotować się na skutki pandemii. 8 na 10 przedsiębiorców spodziewa się, że wpływ Covid-19 na ich biznes będzie bowiem długotrwały. Gra toczy się o wysoką stawkę, stąd też podwyższony poziom stresu związany z prowadzeniem działalności, który odczuwa 71% przedsiębiorców.

Zgłoś swój pomysł jak odbudować gospodarkę

Do 30 września można zgłaszać pomysły, jak odbudować polską gospodarkę po pandemii. To działanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Na kontach PUE ZUS powstaną nadpłaty - wniosek o zwrot

W wyniku umarzania składek przez ZUS, na kontach firm w PUE ZUS powstaną nadpłaty. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które miały nadpłatę, skorzystają z pełnego zwolnienia ze składek za kwiecień i maj 2020 r. Będą mogły wnioskować o zwrot nadpłaty bądź zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności.

REKLAMA