REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus w Polsce, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Import zwolnił

Po okresie znacznego przyspieszenia spadła dynamika wzrostu importu. Eksport zwiększył się o 5,9 proc., a import o 3,3 w ujęciu rocznym - podał NBP.

Firmy odpiszą 1 proc. dla szkół

Resort nauki i szkolnictwa wyższego proponuje, aby firmy miały możliwość odpisywania 1 proc. podatku na rzecz instytucji naukowych.

Jak długo ważny jest odpis KRS?

Uczestnictwo w obrocie prawnym z udziałem spółek wymaga od nas posiadania aktualnego odpisu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Często może pojawić się pytanie o to, jak długo taki odpis pozostaje ważny.

Kontroluj budżet we współpracy z bankiem

Skuteczna kontrola wydatków to jeden z podstawowych warunków czuwania na budżetem. Dowiedz się w jaki sposób kontrolować budżet z wykorzystaniem aplikacji udostępnianych przez banki.

REKLAMA

EURO 2012 - problemy firm transportowych

EURO 2012. Firmy transportowe mogą mieć poważne trudności w zarządzaniu łańcuchem dostaw w trakcie mistrzostw EURO 2012. Problemy mogą dotknąć zarówno dużę przedsiębiorstwa jak i małe firmy.

Niezbędnik przedsiębiorcy 2012

Niezbędnik przedsiębiorcy 2012. Dowiedz się ile wynoszą składki ZUS, jakie są terminy rozliczeń z ZUS, jakie są stawki podatkowe ryczałtu oraz stawki kilometrówki na 2012 rok.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku

Składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku. Ekspert wieszjak.pl podpowiada jakie są składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku.

Jakie błędy popełniają pracodawcy w trakcie poszukiwania pracowników?

Czy Polscy przedsiębiorcy potrafią rekrutować pracowników? Jak wypada rodzimy rynek pracy na tle innych europejskich państw? Ekspert wyjaśnia jakie błędy popełniają pracodawcy w trakcie poszukiwania pracowników.

REKLAMA

Spadło bezrobocie?

Stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 13 proc. To o 0,3 pkt proc. mniej niż w marcu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Emerytury 2013

Emerytury 2013. Od 2013 roku wiek emerytalny będzie stopniowo wydłużany, a przywileje emerytalne służb mundurowych będą ograniczone. Dowiedz się co będzie się działo z emeryturą w 2013 roku.

Terminowe regulowanie zobowiązań

Terminowe regulowanie zobowiązań przez przedsiębiorców nie idzie w parze ze wzrostem gospodarczym. Nie wszystkie firmy radzą sobie z zobowiązaniami. Nie płaci już co czwarta firma.

Zastaw skarbowy - przedmiot zastawu

Czy obraz Kossaka może być oddany jako zastaw skarbowy? Ekspert wyjaśnia co może być przedmiotem zestawu skarbowego.

Płaca minimalna 2013

Płaca minimalna 2013. Od 1 stycznia 2013 roku wzrośnie płaca minimalna. Dowiedz się ile wyniesie płaca minimalna w 2013 roku.

Współpraca polskich firm z podmiotami zagranicznymi

Wysokie oceny współpracy biznesowej z polskimi firmami zanotowano w Niemczech (91%) oraz Czechach (88%). Najważniejsze dla współpracy są: rzetelność, wiarygodność oraz dobra komunikacja. Zaangażowanie i specjalizacja są określane jako priorytet dla współpracy i budowania relacji handlowych i biznesowych. Zarzuty to zła organizacja oraz słaba kontrola i brak terminowości.

Wynajem mieszkania na EURO 2012 - publikujemy 10 porad jak najwięcej zarobić

Wynajem mieszkania na EURO 2012 to sposób na szybkie zdobycie dodatkowej gotówki. Wynajem mieszkania na EURO 2012 może przynieść nawet 2-3 razy więcej zysku niż normalnie.

Zmowa cenowa – jaka kara grozi przedsiębiorcy?

Jakie kary wiążą się ze zmową przedsiębiorców? Dowiedz się jakie kary przewiduje prawo antymonopolowe oraz kiedy kara może zostać złagodzona.

Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.

Brak pieniędzy na podatek

Nie masz możliwości zapłacenia podatku? Musisz złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. Dowiedz się w jaki sposób możesz legalnie uniknąć odpowiedzialności karnej za brak zapłacenia podatku.

Szkolenie w majówkę obniży podatek

Zastanawiasz się nad rozwojem swoich umiejętności? Najlepiej zrób to w majówkę. Jeżeli szkolenie będzie miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, zaliczysz je do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Od 29 kwietnia obowiązuje ustawa o ochronie praw nabywców mieszkań deweloperskich, czyli tzw. ustawa deweloperska. Jakie nowe prawa gwarantuje dla nabywców mieszkań?

ZUS i MSZ bedą popularyzować ubezpieczenia za granicą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpisały deklarację o upowszechnianiu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych za granicą. To dobra wiadomość dla emigrantów.

Sprzeciw do wniosków o ustanowienie zawieszenia poboru ceł lub kontyngentów taryfowych 2013

Komisja Europejska opublikowała zestawienie wniosków o ustanowienie zawieszeń poboru ceł lub kontyngentów taryfowych, których wejście w życie ma nastąpić 1 stycznia 2013 roku. Dowiedz się w jaki sposób złożyć sprzeciw do wniosków.

Zmiany w VAT korzystne dla firm?

Zmiana przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego i nowe zasady wystawiania faktur VAT - to założenia projektu nowelizacja ustawy o VAT. Jakie skutki dla firm wywołają nowe regulacje?

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT. Czy usługi polegające na dowozie pensjonariuszy na dowozy rehabilitacyjne podlegają opodatkowaniu VAT?

Do 30 kwietnia 2013 r. skorygujesz dokumenty przekazane do ZUS za 2012 r.

ZUS 2013. Tylko do 30 kwietnia płatnicy mogą dokonywać korekty dokumentów złożonych do ZUS za 2012 rok. Płatnicy, którzy nie dopełnią obowiązku mogą zostać ukarani grzywną nawet do 5 tys. zł.

Wzrosła sprzedaż detaliczna

Sklepy nie mają na co narzekać. Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 10,7 proc. - podał GUS.

Rozwijanie programów antykorupcyjnych w przedsiębiorstwie - poradnik

Każda organizacja doceniając wagę problemu korupcji powinna zdecydować się na podjęcie działań minimalizujących ryzyko w tym zakresie. W tym celu powinien zostać stworzony program antykorupcyjny wewnątrz organizacji.

Społecznie odpowiedzialny biznes w pigułce

Co zrobić, by wyróżnić się spośród tłumu, kiedy konkurencja jest duża? Jednym ze sposobów, po który coraz częściej sięgają korporacje, jest idea społecznej odpowiedzialności biznesu.

Gospodarcze i społeczne konsekwencje korupcji

Pomimo upływu wieków, problem korupcji nie stracił na znaczeniu. Niektóre jej formy zniknęły. Pojawiły się nowe.

ZUS unieważnił skradzione druki zaświadczeń lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych unieważnił skradzione druki zaświadczeń lekarskich. Dowiedz się jakie numery znalazły się na liście unieważnionych.

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować oraz jak należy złożyć wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

CEIDG zdało egzamin

Eksperci OECD pozytywnie ocenili zmiany jakie zaszły w procedurze zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jako najważniejsze uproszczenia potraktowano utworzenie CEIDG oraz skrócenie okresu przedawnienia należności do ZUS-u.

Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Poszukiwanie nowego zatrudnienia zaliczyć można do przełomowych momentów w naszym życiu. Wbrew pozorom zmiana pracy czy jej znalezienie to trudne zadanie. Poznajcie listę najczęściej pojawiających się błędów, jakie popełniamy w trakcie poszukiwania pracy.

Okienka kasowe po 24 kwietnia 2012 r.

Minister Finansów udzielił informacji dla podmiotów prowadzących okienka kasowe lub punkty przyjmowania opłat oraz biura usług płatniczych, w związku z przepisami ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje

Deweloperzy w ubiegłym miesiącu oddali o 90 proc. więcej mieszkań niż rok temu. Wydano mniej pozwoleń na budowę i spadła dynamika nowych inwestycji.

Regulacje prawne dotyczące korupcji - poradnik

Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. Płatną protekcją jest zaś podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.

Kryzys? Firmom wzrosną obroty

Pomimo zapowiedzi nadejścia kryzysu ponad 50 proc. firm oczekuje wzrostu obrotów w 2012 roku. Jedynie 10 proc. przedsiębiorców spodziewa się spadku sprzedaży. Gdzie jest kryzys?

Czy każda nieruchomość przedsiębiorcy opodatkowana jest wyższą stawką podatku od nieruchomości?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nabyć nieruchomość (grunt i budynek) do jego majątku osobistego. W związku z tym powstaje wątpliwość czy jest ona związana z tą działalnością i czy powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku.

Czarna Lista Barier Podatkowych 2012 wg PKPP Lewiatan

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan co roku przygotowuje Czarną Listę Barier dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Poczesne miejsce na tej liście zajmują oczywiście bariery podatkowe. Jakie kwestie podatkowe przeszkadzają przedsiębiorcom w 2012 roku najbardziej?

Umowa zawarta przez telefon - czy przedsiębiorca może uniknąć jej skutków?

Umowy zawierane przez telefon co do zasady jako umowy ustne mają równą moc prawną z umowami pisemnymi. W stosunkach między przedsiębiorcami bardzo niewielu umów nie można zawrzeć w formie ustnej – tylko takich dla których ustawodawca zastrzegł formę pisemną pod rygorem nieważności umowy (np. umowa sprzedaży nieruchomości, umowa przeniesienia praw autorskich, umowa leasingu).

Komisja Europejska: kobiety mają stanowić 40 proc. członków zarządu

40 proc. członków zarządu to kobiety - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej. Nowe zasady antydyskryminacyjne mają ułatwić kobietom funkcjonowanie w firmach.

Ile zapłacisz za niewydanie paragonu?

Przedsiębiorcy, na których ciąży obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej powinni pamiętać o wydaniu paragonu. Sprzedaż na zeszyt może ich sporo kosztować. Brak prądu, czy awaria kasy nie zwalnia z obowiązku sprzedaży przy jej użyciu. W takiej sytuacji należy albo skorzystać z rezerwowej kasy fiskalnej albo … powstrzymać się od sprzedaży. W praktyce często jednak firma sprzedaje dalej zapisując dane do zeszytu. Jest to niestety ryzykowne działanie, zagrożone dotkliwymi sankcjami.

Zbieg roszczeń o naprawienie szkody wynikającej z deliktu i naruszenia zobowiązania

Zdarza się, że bezprawne spowodowanie szkody nakłada się w czasie na istniejące pomiędzy pokrzywdzonym, a sprawcą: zobowiązanie, relację bezpodstawnego wzbogacenia lub odpowiedzialność za produkt niebezpieczny. Takie przypadki prowadzą do zbiegu podstaw odpowiedzialności i wtedy trzeba wybierać, czy korzystać z reżimu odpowiedzialności deliktowej (za czyn niedozwolony), czy kontraktowej (za naruszenie umowy). Zasadniczo osobie, która poniosła szkodę przysługuje prawo wyboru reżimu odpowiedzialności, o ile treść zobowiązania nie wyłącza odpowiedzialności deliktowej.

RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

RMUA 2012/2013 raz na rok. Dopiero od 2013 roku RMUA będzie przekazywana przez pracodawcę raz na rok. Ubezpieczeni dostaną druk RMUA do 28 lutego 2013 r.

Aktualne składki ZUS 2012

Aktualne składki ZUS 2012. Dowiedz się jakie są aktualne składki ZUS na 2012 rok. Jakie składki przedsiębiorcy odprowadzą do ZUS-u w 2012 roku.

Samochód służbowy do celów prywatnych 2012

Samochód służbowy może być wykorzystywany przez pracownika do celów prywatnych. W tym celu pracodawca powinien ustalić z pracownikiem zasady korzystania z auta. Dowiedz się jakie skutki podatkowe wywołuje użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników.

Składki ZUS zapłacone za współpracowników zmniejszą PIT

Podatek dochodowy (PIT) naliczany jest od podstawy opodatkowania, którą zasadniczo stanowi wartość dochodu po uprzednim odjęciu określonych wartości, do których należą między innymi opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to nie tylko samego przedsiębiorcy, ale także osób z nim współpracujących.

Polacy wiedzą, że przedsiębiorcy wspierają kulturę

Ponad połowa Polaków za mecenasów kultury uważa przede wszystkim przedsiębiorców. Właściciele firm pomagają również w rozwoju gospodarki.

Składki ZUS 2013

Składki ZUS 2013. Wzrosną składki ZUS w 2013 roku. Ile wyniosą składki ZUS w 2013 roku? Jak zmienią się składki ZUS pracownika i pracodawcy w 2013 roku?

REKLAMA