REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus w Polsce, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Leniency Programme – program darowania kar

Leniency Programme to program wprowadzony przez obwieszczenie Komisji Unii Europejskiej w sprawie darowania lub obniżania kar pieniężnych w sprawach kartelowych. Z założenia ma pomagać w wykrywaniu zmów przedsiębiorców.

Preferencyjne pożyczki dla pracodawców

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi lub osunięć ziemi wywołanych opadami atmosferycznymi, jakie miały miejsce w 2010 r., mogą otrzymać pożyczkę w wysokości poniesionej szkody, nie więcej niż 50 000 zł. Pożyczka może być udzielona przedsiębiorcy, który w dniu powodzi zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Prawidłowo wykorzystana i rozliczona pożyczka może zostać umorzona w całości lub w 75 proc.

Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

Planowanie kariery - nowe szkolenie Akademii PARP

Warto dokładnie zaplanować swoją karierę. W dokonaniu analizy ścieżki zawodowej pomoże nowe szkolenie Akademii PARP „Planowanie własnej kariery zawodowej”.

REKLAMA

Jak funkcjonuje outsourcing usług zarządzania flotą

Zarówno Car Fleet Management, a także Full Service Leasing są w Europie dużo bardziej popularnymi usługami niż w Polsce. Z czego wynika ten brak oraz jaka przyszłość stoi przed europejskim sektorem CFM?

Jak wyglądały początki branży CFM w Polsce

Właściwy początek rozwoju usługi Full Service Leasing, czyli wynajmu długoterminowego przypada na lata 1995–2000. Rezultaty wzrostu zainteresowania tego typu usługami możemy zaobserwować dziś.

Czy można amortyzować program komputerowy stworzony dla potrzeb własnej działalności gospodarczej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracownika, który w ramach wykonywanej pracy napisał program komputerowy do wykorzystywania przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy spółka będzie mogła ten program komputerowy amortyzować?

Przychód i dochód to nie to samo

Podatek dochodowy od osób prawnych zapłacimy przede wszystkim od uzyskanego dochodu. Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Już takie znaczenie dochodu oznacza, że dochód i przychód nie są tym samym, a pojęcie dochodu odróżnić należy od pojęcia przychodu.

REKLAMA

Czy kara umowna jest przychodem

Kontrahenci mogą postanowić w umowie, że naprawienie szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej tzw. kary umownej. Czy otrzymana kara umowna stanowi przychód podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Wybór nazwy spółki to element procesu rozpoczynania działalności gospodarczej w Rosji, który jest znacznie sformalizowany. Jaka nazwę wybrać i czy potrzebne jest na nie zezwolenie?

Jak zarejestrować spółkę z o.o. z osobą prawną jako udziałowcem

Jeżeli zdecydowałeś się na zarejestrowanie w Rosji spółki z o.o., ale jej udziałowcem ma być osoba prawna, to musisz pamiętać o szczególnych wymaganiach jakie stawiają rosyjskie urzędy. Jakie to warunki?

Adres i pieczęć firmy w Rosji – porada

Chcesz zarejestrować firmę w Rosji? Pamiętaj o podaniu adresu oraz wyrobieniu pieczęci firmowej. Jak ważny jest adres oraz pieczęć przeczytasz poniżej.

Jak przeprowadzać ankiety marketingowe

Ankiety internetowe są obecnie jednym z popularnych narzędzi służących ustalaniu potrzeb konsumentów. Kogo najlepiej badać za ich pośrednictwem?

Czym jest „próba reprezentatywna” w badaniach marketingowych

W celu skutecznego przeprowadzenia badania marketingowego niezbędne jest ustalenie próby reprezentatywnej. Cóż termin ten oznacza?

Jak ustalić cel badań marketingowych

Ustalanie tematyki oraz celu badań marketingowych jest ściśle powiązane z jakością pozyskiwanych danych. Jak poradzić sobie z problemami pojawiającymi się w związku z doborem tematu badań?

Czy badania metodą ankiety internetowej (CATI) są reprezentatywne?

Ankiety internetowe podbijają stopniowo rynek badań opinii społecznej. Problemem jest jednak narastający brak możliwości skutecznego doboru próby reprezentatywnej. Jak go rozwiązać?

Jak rozwija się branża CFM w Polsce

Właściwy początek rozwoju usługi Full Service Leasing, czyli wynajmu długoterminowego przypada na lata 1995–2000. Jakie rezultaty wzrostu zainteresowania tego typu usługami możemy zaobserwować dziś?

Jak funkcjonuje polski rynek call center

Polska jest w światowej czołówce outsourcingu, do którego należą m.in. usługi call center. Jesteśmy nie tylko liderem w Europie Środkowo - Wschodniej, lecz mamy także przewagę w globalnej klasyfikacji. Rynek call/contact center bez wątpienia rośnie.

Na czym polega komunikacja zintegrowana

Dobrze funkcjonująca komunikacja w przedsiębiorstwie stanowi nieodzowny warunek szybkiego i elastycznego reagowania na dynamiczne, współczesne warunki rynkowe. Wytrzymanie twardej, międzynarodowej konkurencji, oznacza dla przedsiębiorstwa szybsze docieranie do ważnych informacji, ich ocenę i przekazywanie osobom decyzyjnym.

Jakie korzyści dają karty paliwowe

Decydując się na wynajem długoterminowy otrzymasz propozycję korzystania z karty paliwowej. Czemu taka karta służy? Przeczytaj.

Jak złożyć wniosek rejestracyjny spółki z o.o. w Rosji

Rejestracja spółki z o.o. w Rosji wymaga dopełnienia formalności związanych z wpisem do rejestru. W tym celu niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jak to zrobić?

Kto może dokonać rejestracji spółki z o.o. w Rosji

Osobą, która dokonuje rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (tzn. podpisuje wniosek rejestracyjny przed notariuszem i składa do urzędu wniosek), jest, co najmniej jeden wspólnik nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie dyrektor generalny, jak mogłoby się wydawać. Taki wymóg proceduralny jest często bardzo uciążliwy, ale należy o nim pamiętać i bezwzględnie go przestrzegać.

Jakie dane są niezbędne do rejestracji spółki z o.o. w Rosji

Rejestrując spółkę z o.o. należy pamiętać w szczególności o informacjach o firmie jakie powinny znaleźć się w rejestrze. Jakie to dane? Przeczytaj.

Jak zarejestrować spółkę z o.o. z kapitałem zagranicznym w Rosji

Działalność gospodarczą w Rosji można prowadzić w jednej z wielu form prawnych. Myślisz o założeniu spółki z o.o.? Zobacz jakie formalności są związane z procedurą jej rejestracji.

Jak spółki z o.o. funkcjonują w Rosji

Spółka z o.o. to taka forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej, która w Rosji bije rekordy pod względem popularności. Jak działa i jakie ma zalety przeczytasz poniżej.

Jak funkcjonują spółki akcyjne w Rosji

Przepisy rosyjskie dopuszczają tworzenie dwóch rodzajów spółek akcyjnych: zamkniętych oraz otwartych. Spółki akcyjne zamknięte mogą mieć maksymalnie 50 akcjonariuszy (osób fizycznych lub prawnych). Ich minimalny kapitał założycielski wynosi minimum 50 tys. rubli. Spółka taka ma obowiązek prowadzenia rejestru akcjonariuszy oraz liczby i typów posiadanych przez każdego z nich akcji.

Czy koszty działalności przedstawicielstwa w Rosji są opodatkowane VAT

Rozliczanie kosztów funkcjonowania przedstawicielstwa tzn. obciążanie tymi kosztami podatnika nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Spółka, która zamierza zarejestrować swoje przedstawicielstwo na terytorium Federacji Rosyjskiej, które nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a jedynie wykonywać czynności związane z reklamą, marketingiem, badaniem rynku oraz poszukiwaniem klientów dla spółki, musi je finansować z Polski.

Czy warto założyć przedstawicielstwo spółki zagranicznej w Rosji

Rozważasz prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Rosji? Przeczytaj co jest korzystniejsze – założenie własnej firmy, czy utworzenie przedstawicielstwa.

W jakiej formie można prowadzić działalność w Rosji

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem biznesu w Rosji z pewnością zmierzyłeś się z problemem wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej. Na co możesz się zdecydować?

Aktywna sprzedaż, ważny element obsługi klientów

Popatrzmy w koło. Ile razy niektóre sklepy detaliczne z sąsiedztwa zmieniały właściciela albo zmieniała się branża sprzedawanych tam towarów? Jak często mówi się, że ktoś „zamknął interes”? Podobnie, dzieje się z innymi podmiotami np. hurtownie, firmy usługowe różnych branż itp. Przyczyny, prawie zawsze są różnorodne i dosyć złożone.

Jak wyjść z kryzysu promując efektywnie swój biznes?

Kryzys minął, przedsiębiorcy zakasują rękawy i starają się odpracować straty. Jednak dla małych firm skutki gospodarczej zapaści mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Zwłaszcza usługodawcy mają twardy orzech do zgryzienia, stają przed problemem: w jaki sposób promować swój biznes i pozyskiwać nowych klientów.

Czy warto inwestować w auta pokontraktowe

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i szukasz możliwości zakupu sprawdzonego auta powinieneś zwracać uwagę na kilka możliwych źródeł potencjalnego zakupu. Jednym z nich jest nabycie auta poleasingowego od firmy leasingowej.

Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?

W przepisach prawa podatkowego m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przewidziane są różnego typu zwolnienia, odliczenia, zmniejszenia dzięki którym zostaje obniżona podstawa opodatkowania lub wysokość podatku.

Jaką odpowiedzialność ponoszą biura księgowe

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i zdecydują się na opodatkowanie na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym są zobligowane przepisami do prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. KPIR.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zastanów się nad wyborem formy prawnej działalności. Sprawdź jak funkcjonuje spółka komandytowa.

Wypowiedzenie umowy franczyzy zawartej na czas określony z opcją przedłużenia

W praktyce powstają wątpliwości, czy można wypowiedzieć umowę franczyzy zawartą na czas oznaczony z zapisaną w umowie możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne okresy.

Jak reklamować się wykorzystując drukowane banery reklamowe

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu swoich produktów lub usług szerokiej rzeszy odbiorców, powinnaś rozważyć wykorzystanie drukowanych banerów reklamowych jako formy promocji twojej firmy.

Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Kończysz studia, ale nie zamierzasz pracować w czyjejś firmie? Chcesz założyć własną firmę, ale nie posiadasz wystarczających funduszy? Wejdź w e-biznes.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy: jak banki patrzą na dochód

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy i prowadzenia kariery na indywidualny rachunek. Potrzeby mieszkaniowe są jednak u przedsiębiorcy takie same, jak u osoby na etacie, w związku z czym warto się przyjrzeć podejściu banków do dochodów uzyskiwanych właśnie z własnego biznesu.

Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

Nieprawidłowe parkowanie pod blokiem, jazda bez zapiętych pasów po osiedlu, przekroczenie 50 km/h na parkingu pod supermarketem. Za te czynności można dostać mandat, i to niemały. Jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

Rejestracja firmy przez internet będzie prostsza

Automatyczne nadawanie numeru NIP oraz rezygnacja z numeru REGON. Ministerstwo Gospodarki chce ułatwić życie przedsiębiorcom – pisze o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak ustalić datę powstania przychodu z działalności gospodarczej

Przychód z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej powstaje zgodnie z zasadą memoriału. To oznacza, że przychód powstanie już w dacie, gdy stanie się należny, a więc możemy żądać uregulowania przysługującej nam należności, nawet jeśli przychodu faktycznie nie otrzymaliśmy.

Co to jest przychód z działalności gospodarczej

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy definicji przychodu. Przyjmuje się, że przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Czy warto utworzyć komórkę lobbingową w firmie?

Lobbing stanowi współcześnie odmianę konsultingu, doradztwa prawnego lub politycznego. Umiędzynarodowienie gospodarki i globalizacja sprzyjają, czy wręcz wymuszają na korporacjach stosowanie lobbingu. Zjawisko to, w coraz większym stopniu dotyczy również średnich i małych firm. Na co więc należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o otwarciu komórki odpowiedzialnej za lobbing w firmie?

Jakie są wymogi sanitarne dla działalności gastronomicznej?

Jedną z dynamicznie rozwijających się branży rynkowych jest działalność gastronomiczna. W większości miast na bary, restauracje, kluby i kawiarnie adaptuje się staromiejskie kamienice – poczynając od parterów aż po poddasze. Jakie wymogi należy spełnić aby móc, zgodnie z prawem, otworzyć działalność gastronomiczną?

Czym jest wzór przemysłowy i jego ochrona?

Zgodnie z definicją ustawową wzoru przemysłowego stanowi on „nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części nadaną mu w szczególności poprzez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację” (Art. 102 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej).

Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności (Niederlassungsfreiheit)


Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło polskim obywatelom bramę do swobody zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w krajach członkowskich, w tym również w Niemczech. Chcesz rozpocząć prowadzenie działalności w tym państwie? Przeczytaj jak sobie poradzić z formalnościami.

Co jest podstawą rozgraniczenia działalności od zatrudnienia

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech może wiązać się z powstaniem problemu rozgraniczenia samodzielnej działalności oraz zatrudnienia zależnego. W oparciu o jakie kryteria i przesłanki można takiego podziału dokonać?

Jak zgłosić działalność w niemieckim urzędzie skarbowym


Zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech jest procesem składającym się z kilku etapów. Zarejestrowałeś firmę? Musisz wypełnić kwestionariusz na potrzeby urzędu skarbowego.

Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech


Czujesz, ze masz fach w ręku i uważasz, że warto świadczyć swoje usługi w Niemczech? Dowiedz się jakim wymaganiom musisz sprostać, aby otworzyć własny warsztat w państwie naszych zachodnich sąsiadów.

REKLAMA